انتقال کرونا از طریق چشم

فهرست مطالب

چشم ما ممکن است نقش مهمی در گسترش و پیشگیری از شیوع کورونا ویروس داشته باشد. یک پزشک دانشگاه پکینگ معتقد است که ممکن است در صورت عدم استفاده از محافظ چشم در هنگام معالجه بیماران، امکان انتقال این بیماری وجود دارد. اگرچه مقامات پزشکی می‌گویند این امکان وجود دارد، اما بعید به نظر می‌رسد.

در همین حال، برای کاهش خطر مواجهه و ابتلا به کرونا ویروس، از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود با دست‌های آلوده خودداری کنید. سازمان بهداشت جهانی (WHO) همچنین، از بین سایر موارد احتیاطی، اگر در مدت زمان طولانی در نزدیکی شخصی با ویروس جدید باشید، عینک محافظ را نیز توصیه می‌کند.

انتقال کرونا از طریق چشم

کرونا ویروس 

گزارش های مربوط به یک نوع کورونا ویروس جدید (که رسماً با نام کوید-19 خوانده می شود) اولین بار در اواخر دسامبر سال 2019 در ووهان چین داده شد. COVID-19 توسط ویروسی به نام SARS-CoV-2 ایجاد می شود. کوروناویروس ها گروهی از ویروس های رایج هستند. برخی فقط حیوانات را تحت تأثیر قرار می‌دهند (مانند خفاش‌ها، گربه‌ها، شترها و گاوها)، در حالی که برخی دیگر بر انسان نیز تأثیر می‌گذارند. کوروناویروس جدید می‌تواند باعث بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، برونشیت، ذات الریه و نارسایی کلیه شود. شدیدترین موارد می‌تواند منجر به مرگ شود. این هفتمین نوع شناخته شده از کوروناویروس است.

اگر احساس خوبی نمی‌کنید … با چشم پزشک در نزدیکی خود یا پزشک خانواده خود تماس بگیرید. فقط در مطب یا اتاق اورژانس حاضر نشوید. مانند سرخک، شما نمی‌خواهید همه را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهید.

انواع کرونا ویروس

کورونا ویروس‌ها متعلق به زیر خانواده کوروناویرویریده در خانواده کوروناویریدا است. انواع مختلفی از كورونا ویروس های انسانی در اینكه بیماری ناشی از آن شدید می شود و تا چه اندازه می‌تواند گسترش یابد متفاوت است. در حال حاضر پزشکان هفت نوع کروناویروس را تشخیص داده‌اند که می‌توانند انسان را آلوده کنند.

انواع متداول کرونا ویروس عبارتند از:

 • 229E (آلفا کوروناویروس )
 • NL63 (آلفا کوروناویروس )
 • OC43 (بتا کروناویروس)
 • HKU1 (بتا کروناویروس)

گونه های نادر که باعث عوارض شدیدتری می‌شوند شامل MERS-CoV است که باعث سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و SARS-CoV، ویروس مسئول سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) می‌باشد. در سال 2019 ، یک سویه خطرناک جدید به نام SARS-CoV-2 شروع به گسترش یافتن کرد و باعث بیماری کوید-19 شد.

کوروناویروس جدید چگونه به چشمان شما ارتباط دارد؟

انتقال کرونا از طریق چشم 

کرونا ویروس چگونه با چشمان شما ارتباط دارد؟ رابطه بین کورونا ویروس جدید و چشم شما پیچیده است. تصور می شود که کوید-19 از فرد به شخص دیگر از طریق “قطرات تنفسی” موجود در هوا پخش می‌شود که وقتی فردی سرفه می‌کند یا عطسه می‌کند، درست مثل ویروس آنفولانزا آن‌ها را در هوا پخش کرده و فرد دیگر از طریق تنفس به این بیماری مبتلا می شود. این قطرات می‌توانند در دهان یا بینی افرادی که در همان نزدیکی هستند، فرود بیایند یا احتمالاً از طریق ریه ها استنشاق شوند.

کارشناسان پزشکی مطمئن نیستند که آیا کسی می‌تواند با لمس کردن یک سطح یا اشیاء، مانند یک میز یا دستگیره در، که دارای کورونا ویروس جدید روی آن است، این ویروس را دریافت می‌کند و سپس با لمس دهان، بینی یا احتمالاً چشمان خود، این ویروس را به بدن خود منتقل می‌کند.

وانگ گوانگفا، متخصص تنفس دانشگاه پکینگ معتقد است که هنگام تماس با بیماران در کلینیک های بهداشتی چین، با نوعی جدید از جدایه کرونا ویروس مواجه شده است. وانگ گزارش داد كه چشم چپ وی پس از آن دچار التهاب می شود و به دنبال آن تب و ایجاد مخاط در بینی و گلو دیده می شود. وی متعاقباً با كروناویروس جدید تشخیص داده شد. وانگ فکر می‌کند که ویروس به چشم چپ وی وارد شده است زیرا او عینک محافظ نداشته است.

پزشک دیگر تأیید می‌کند که ممکن است سناریویی مانند جریان وانگ اتفاق افتاده باشد. در وضعیت وانگ، قطرات تنفسی از یک فرد آلوده ممکن است به چشم‌های فرد یا سایر غشاهای مخاطی (دهان یا بینی) رسیده باشد.

با این حال، به طور کلی، انتقال کورونا ویروس جدید با چنان موارد ناشناخته‌ای همراه است که “قابل قبول اما بعید” است که از طریق تماس دست به چشم پخش شود. یکی از این موارد ناشناخته و جای سوال این است که: آیا کورونا ویروس جدید روی پوست ما یا مکان‌های دیگری از بدن ما باقی می‌ماند که مخاط تولید نمی‌کنند؟

انتقال کرونا ویروس

تحقیقات محدودی در مورد شیوع و نحوه گسترش HCoV از یک فرد به فرد دیگر در دسترس است. با این حال، محققان بر این باورند که ویروس ها از طریق مایعات و به وسیله دستگاه تنفسی مانند مخاط منتقل می‌شوند.

کورونا ویروس می‌تواند به روش های زیر گسترش یابد:

 • سرفه و عطسه بدون پوشاندن دهان می‌تواند قطرات را در هوا پراکنده کند.
 • لمس کردن یا دست دادن با شخصی که ویروس دارد می‌تواند ویروس را بین افراد منتقل کند.
 • برقراری تماس با سطح یا شیئی كه دارای ویروس است و سپس لمس كردن بینی، چشم ها یا دهان.
 • برخی از کورونا ویروس های حیوانی، مانند کورونا ویروس گربه (FCoV)، ممکن است از طریق تماس با مدفوع این حیوانات گسترش یابد. با این حال، مشخص نیست که آیا این امر در مورد ویروس های انسانی نیز صدق می‌کند یا خیر.

کرونا ویروس چقدر مسری است؟ 

در حال حاضر، مشخص نیست که ویروس چگونه به راحتی و به صورت پایدار، و از فردی به شخص دیگر گسترش می یابد، با این وجود، اگر در معرض خطر ابتلا به بیماری بسیار شدید از کوید-19 هستید، CDC توصیه می‌کند که:

 • منابع خود را ذخیره کنید.
 • اقدامات احتیاطی روزمره را برای حفظ فضای بین خود و دیگران انجام دهید.
 • وقتی ب مکان های عمومی می‌روید، از مواجهه و مکالمه با افراد مریض و بیمار خودداری کنید، تماس نزدیک را محدود کنید و اغلب دستان خود را بشویید.
 • تا حد امکان از رفتن به مناطق پر ازدحام خودداری کنید.

چه کسی در مواجهه با کرونا ویروس در خطر بالاتری قرار دارد؟ 

پزشکان اظهار داشتند که چندین گروه از افراد به دلیل کوید-19 بالاترین خطر ابتلا به عوارض را دارند. این گروه ها شامل موارد زیر هستند:

 • بچه های کم سن و سال
 • افراد دارای 65 سال سن یا بالاتر
 • زنانی که باردار هستند

افرادی که شرایط بیماری مزمن جدی دارند مانند:

 • بیماری قلبی
 • دیابت
 • بیماری ریه

علائم کرونا ویروس

علائم کرونا ویروس جدید شامل یک بیماری تنفسی خفیف تا شدید همراه با تب، سرفه و مشکلات تنفسی است. علائم دیگر شامل آبریزش بینی، گلودرد و سردرد است.

بیشتر افراد فقط علائم خفیف دارند. اما برخی از افراد، معمولاً با عوارض پزشکی دیگر، علائم شدیدتری از جمله ذات الریه را نشان می‌دهند که می‌تواند کشنده باشد. پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، این علائم معمولاً در طی دو تا 14 روز بروز می‌کنند.

علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا معمولاً از 2 تا 4 روز پس از عفونت کرونا ویروس ایجاد می شود و معمولاً خفیف است. با این حال، علائم از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است و برخی از انواع ویروس می‌تواند کشنده باشد.

دانشمندان بر خلاف رینوویروس‌ها، که یکی از دلایل سرماخوردگی است، به راحتی نمی‌توانند کرونا ویروس‌های انسانی را در آزمایشگاه پرورش دهند. این امر سنجش تأثیر کرونا ویروس بر روی اقتصادهای ملی و بهداشت عمومی را دشوار می‌کند.

کاهش علائم کرونا

افراد می‌توانند برای کاهش علائم کرونا کارهای مختلف زیر را  انجام دهند:

 • استراحت و پرهیز از انجام فعالیت های سنگین
 • نوشیدن آب کافی
 • عدم استعمال سیگار و دوری از مناطق دارای دود
 • مصرف استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن برای درد و تب
 • با استفاده از دستگاه مرطوب کننده تمیز یا بخار ساز محیط اطراف خود را مرطوب نگه دارید.

پزشک می‌تواند با گرفتن نمونه ای از مایعات تنفسی مانند مخاط بینی یا خون، ویروس مسئول بیماری را تشخیص دهد.

کاهش خطر مواجهه یا ابتلا به کرونا ویروس

پزشکان این نکات را برای پیشگیری از کرونا ویروس توصیه می‌کنند:

 • دستان خود را حداقل به مدت 20 ثانیه با صابون و آب بشویید. این امر به ویژه بعد از سرفه یا عطسه، قبل و بعد از مراقبت از بیمار و قبل از درست کردن یا خوردن غذا بسیار مهم است. اگر صابون و آب در دسترس نیست، از یک ضدعفونی کننده حاوی الکل استفاده کنید. شستشوی دست‌ها پس از سرفه و عطسه بسیار مهم است.
 • هنگام سرفه یا عطسه، بینی و دهان خود را با یک دستمال بپوشانید و سپس آن را در سطل زباله بیاندازید.
 • از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود با دست‌های شسته نشده خودداری کنید.
 • از تماس نزدیک با افرادی که مریض هستند خودداری کنید.
 • سطوح و اشیاء، مانند اسباب بازی‌ها و دستگیره‌ها را که اغلب لمس می‌شوند، تمیز و ضد عفونی کنید.
 • وقتی بیمار هستید، در خانه بمانید، به جز زمانی که به مراقبت پزشکی نیاز دارید.
 • بعد از تماس با حیوانات و بعد از مراجعه به مزارع، بازا ، انبار، باغ وحش و نمایشگاه@های کشاورزی دست‌های خود را بشویید.

اگر می‌خواهید به مدت طولانی در کنار یک فرد مبتلا به کروناویروس باشید، باید عینک محافظ، ماسک جراحی، لباس پزشکی، دستکش پزشکی و یک فیلتر تنفس یکبار مصرف مجهز شوید.

کرونا ویروس چگونه تشخیص داده می شود؟ 

متخصصان مراقبت‌های بهداشتی از طریق آزمایش‌های آزمایشگاهی بر روی نمونه‌های تنفسی یا خون، کرونا ویروس را تشخیص می‌دهند.

آیا واکسن یا درمانی برای کرونا ویروس وجود دارد؟ 

بعله چندین نوع واکس برا یان بیماری تولید شده است. اما بهترین روش برای محدود کردن شیوع این ویروس جداسازی سریع افرادی است که قبل از آلوده کردن دیگران به آن مبتلا هستند.

چگونه می توانید خطر مواجهه یا ابتلا به کرونا ویروس را کاهش دهید؟

کرونا ویروس چگونه آغاز شد؟ 

منبع کرونا ویروس جدید نامشخص است. این ویروس احتمالاً از سلسله حیوانات سرچشمه گرفته است، اما اکنون از فردی به شخص دیگر شیوع دارد.

برخی دیگر از انواع متداول کرونا ویروس ها چیست؟

احتمالاً در مورد دیگر دو نوع مشهور كرونا ویروس شنیده‌اید: سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS).

در سراسر جهان، در طی شیوع 2002-2003 که در چین آغاز شد، تقریباً 8،100 نفر به SARS آلوده شدند. وزارت بهداشت ویرجینیا می گوید، هیچ مورد جدیدی از SARS(سارس) از سال 2004 بروز نکرده است. از آنجا که این بیماری در ابتدای سال 2012 کشف شد، نزدیک به 2500 مورد از ابتلا به MERS(مرس)، در درجه اول در کشورهای عربی مورد تأیید قرار گرفته است.

سخن آخر

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی