انواع جراحی لیزیک

فهرست مطالب

جراحی لیزیک یک عمل سرپایی برای اصلاح مشکلات بینایی مانند نزدیک‌بینی، دوربینی، آستیگمات بوده و دارای انواع لیزیک مبتنی بر جبهه موج، لیزیک استاندارد و اپی-لیزیک می باشد.

جراحی لیزیک

جراحی چشم لیزیک، سومین گزینه، پس از عینک و لنزهای تماسی است. این روش از اواسط دهه 1990 مورد تأیید قرار گرفته است. در سال 2001 متداول‌ترین عمل انتخابی در سراسر دینا شناخته شد. این عمل بر تجربه جراحی که برای انجام عمل‌های چشم آموزش دیده است تکیه دارد. جراح لیزیک از لیزر اکسایمر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند.

بیشتر افرادی که عمل جراحی لیزیک را انجام می‌دهند نیازی به استفاده از ابزار کمکی برای اصلاح بینایی مانند عینک و لنزهای تماسی ندارند. معمولاً عمل لیزیک چشم در یک روز برای هر دو چشم انجام می‌شود و افراد می‌توانند یک تا دو روز پس از انجام عمل به کار خود بازگردند. بینایی بلافاصله بهبودی می‌یابد و این بهبودی ممکن است تا یک سال نیز ادامه یابد. از سال 2004، تکنولوژی سفارشی شده به نام تکنولوژی ویوفرانت در اصلاح بینایی به کمک لیزر در دسترس قرار گرفته است. این روش که توسط ناسا ایجاد شده است، روشی مطمئن‌تر و با نتایج بهتر برای بسیاری از بیماران است

جراحی لیزر چشم چیست؟

لیزیک مخفف laser-assisted-in-situ-keratomileusis است. نکته مهم این که لیزیک بر اساس یک ابزار تخصصی به نام لیزر اکسایمر کار می‌کند و یک عمل سرپایی محسوب می‌شود که در مرکز لیزیک انجام می‌شود. لیزیک ممکن است برای رفع مشکلات شایع بینایی نظیر مشکلات زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  • نزدیک‌بینی یا مایوپیا
  • دوربینی یا هایپروپیا
  • آستیگماتیسم

تمام فرایند عمل لیزیک ظرف مدت 15 دقیقه برای هر دو چشم انجام می‌شود. لیزیک یک عمل سرپایی است بدان معنا که شما می‌توانید در همان روز پس از انجام عمل به منزل مراجعت کنید و البته مشارکت متخصص لیزیک پس از اتمام عمل به انتها نمی‌رسد. پس از انجام عمل چشم لیزیک، شما باید به طور منظم مورد معاینه قرار بگیرید تا مشخص شود که آیا روند پیشروی بهبودی شما خوب است یا نه و همچنین در این جلسات معاینه شما می‌توانید سؤالات خود در مورد دوران بهبودی را بپرسید تا طبق برنامه حرکت کنید. لیزیک به دلیل محبوبیت و توانایی در کاهش مشکلات شایع بینایی یکی از متداول‌ترین عمل‌های جراحی است که در سراسر دنیا انجام می‌شود.

هیچ کس نمی‌تواند قول بدهد که عمل لیزیک به طور کامل و بدون نقص انجام می‌شود و همچنین نمی‌تواند گفت که شما پس از انجام عمل چشم لیزیک قطعاً نیازی به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی نخواهید داشت. به هر حال، بسیار از افرادی که جراحی لیزیک را انجام داده‌اند بسیار کمتر نیاز به استفاده از عینک و لنزهای تماسی پیدا کرده‌اند.

انواع جراحی لیزیک

  • لیزیک مبتنی بر جبهه موج (Wavefront): تصویربرداری رایانه‌ای نقشه‌ای سه بعدی از چشم بیمار را به دست می‌دهد. جراح به کمک این تصاویر می‌تواند، عمل را دقیق‌تر پیش ببرد و احتمال رسیدن به دید 20/20 پس از عمل افزایش می‌یابد.
  • لیزیک استاندارد: جراح بافت قرنیه را با لیزر تغییرشکل می‌دهد. جراح مسیر عبور لیزر و دسترسی به قرنیه را با برش دادن فلپ در لایه‌ی خارجی ایجاد می‌کند.
  • اپی ـ لیزیک: جراح لایه‌ی نازکی از قرنیه را می‌برد تا بتواند شکل آن را با استفاده از لیزر تغییر دهد. این لایه به جای خود برگردانده یا گاهی اوقات کاملاً برداشته می‌شود. برای این که قرنیه بدون آسیب‌دیدگی التیام یابد، بیمار لنز تماسی نرم دریافت می‌کند.

عمل لیزیک چشم چقدر مطمئن و بی‌خطر است؟

در طول سالیان متمادی، این تکنولوژی ارتقا یافته است به خصوص با تکنولوژی ویو فرانت بدون تیغه و باعث شده که ایمنی آن نیز افزایش یابد. بیشتر افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می‌گیرند، عوارض بلند مدتی را تجربه نمی‌کنند. بیشتر عوارض ناشی از انجام عمل چشم مربوط به اوایل معرفی این عمل جراحی می‌شود، در زمانی که جراحان تجربه کمتری داشته و تکنولوژی لیزر پیشرفت کمتری داشت.

بلافاصله پس از انجام عمل، قطره‌های آنتی بیوتیک و استروئید برای کمک به بهبودی در چشمان شما ریخته می‌شود. این کار حدود یک هفته ادامه می‌یابد. چشم‌ها ممکن است در این مدت نسبت به نور حساس شده و برخی افراد دچار خشکی چشم شده و تا چند ماه پس از انجام عمل جراحی هاله‌های شبانه داشته باشند. با این وجود، یکی از رایج‌ترین اظهار نظرهای افراد این است که چرا این قدر دیر تصمیم به انجام این عمل جراحی گرفته‌اند. یک ایده خوب این است که با افرادی که تحت عمل لیزیک چشم قرار گرفته‌اند صحبت کنید تا بفهمید که در دوران بهبودی و پس از آن چه احساسی داشته‌اند.

سخن آخر

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی