انواع درمان‌های عیوب انکساری چشم

فهرست مطالب

عمل جراحی‌ ترمیم عیوب چشم که به آنها عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری یا لیزر نیز گفته می‌شود. درمان عیوب انکساری یا لیزر در جهت تغییر قرینه در قسمت شفاف جلوی چشم است و شامل لازک، لیزیک و پی آر ک می باشد.
در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته است. عمل جراحی اصلاح عیوب انکساری یا لیزر چشم به بیشتر بیماران این امکان را می‌دهد که بهتر از هر موقع دیگری قبل از انجام عمل جراحی بتوانند ببینند. بیشتر انواع عمل‌های جراحی ترمیمی، قرینه که قسمت شفاف جلوی چشم است را تغییر می‌دهند. این کار باعث می‌شود که نور از آن عبور کرده و در قسمت انتهای چشم یا شبکیه متمرکز شود. در عمل‌های جراحی دیگر لنز طبیعی چشم تعویض می‌شود.

لازک

لازک یکی از عمل‌های متداول چشم در آمریکا است. این عمل برخلاف پی آر ک، باعث ایجاد درد و ناراحتی در هنگام انجام عمل یا پس از آن برای بیمار نمی‌شود. چشم پزشک یک فلاپ کوچک در قرنیه ایجاد کرده و آن را کنار می‌زند تا بافت قرینه زیر آن دیده شود. این بافت با استفاده از لیزر اکسایمر تغییر شکل داده می‌شود. زمانی که میزان ترمیمی بافت قرنیه برداشته شد، فلاپ قرنیه دوباره در جای خود قرار داده می‌شود. این عمل معمولاً حدود 10 دقیقه برای هر چشم طول می‌کشد.

عوارض جانبی احتمالی لازک

پس از انجام عمل جراحی لازک ممکن است علائم خشکی چشم دیده شود زیرا تولید اشک در چسم به طور موقتی متوقف می‌شود. این عارضه را می‌توان با استفاده از قطره‌های چشم درمان کرد. به هر حال، شما باید قبل از استفاده از هر چیزی برای چشم‌های خود با پزشک مشورت کنید. هر گونه تاری دید باید ظرف مدت 24 ساعت پس از انجام عمل جراحی برطرف شود. با این که ممکن است کمی خارش داشته باشید باید از مالیدن چشم‌های خود خودداری کنید. این می‌تواند باعث جابجایی فلاپ شده و مشکلات جدی برای شما ایجاد کند.

نتایج معمول لازک

بینایی بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی لازک به 20 / 20 می‌رسد. به هر حال، نتایج ممکن است متفاوت باشد. ممکن است بینایی برخی افراد 20 /40 یا کمتر نیز شود.

لیزیک

با این که عمل جراحی لیزیک یک عمل بسیار مؤثر است اما برای افرادی که قرنیه چشم آنها نازک است مناسب نیست. لیزیک برای به دست آوردن نتایج مشابه بدون وارد آمدن آسیب به قرنیه نازک در هنگام انجام عمل لازک انجام می‌شود. به جای برش یک فلاپ در چشم، چشم پزشک از محلول الکلی برای بلند کرده لایه رویی از روی بافت بقیه چشم استفاده می‌کند. این بافت کنار زده شده و بافت قرنیه زیر آن در معرض دید قرار گرفته و به وسیله لیزر اکسایمر تغییر شکل داده می‌شود. پس از این که مقدار مناسب از بافت قرنیه برداشته شد، لایه بیرونی بافت دوباره در جای خود قرار داده می‌شود.

عوارض جانبی احتمالی لیزیک

با این که لیزیک به اندازه عمل لازک باعث خشکی چشم نمی‌شود اما عوارض جانبی دیگری ممکن است داشته باشد. فلاپ ایجاد شده برای انجام عمل لیزیک کندتر از فلاپ ایجاد شده برای انجام عمل لازک بهبود می‌یابد. در نتیجه، بیماران باید تا زمان بهبودی کامل از لنزهایی که مانند پانسمان کار می‌کنند استفاده کنند. فرایند بهبودی معمولاً تا یک هفته طول می‌کشد. شما همچنین ممکن است تا حدود 6 ماه دیدی تار داشته باشید یا احساس کنید که چیزی داخل چشم شما رفته است.

نتایج معمول لیزیک

دید بسیاری از بیماران پس از انجام عمل لیزیک 20 / 20 می‌شود. به هر حال، نتایج متفاوت بوده و ممکن است دید برخی از بیماران 40 / 20 یا کمتر نیز بشود.

پی آر ک

محبوبیت عمل پی آر ک پس از معرفی عمل لازک کمی کمرنگ شد. به هر حال، در سال‌های اخیر تا حدودی تجدید حیات کرده است. امروزه بسیاری از پزشکان برای برخی از بیماران انجام عمل جراحی پی آر ک را به لازک ترجیح می‌دهند. در عمل پی آر ک به جای ایجاد یک فلاپ روی سطح چشم و تغییر بافت قرنیه زیر آن، قرینه مستقیماً از بیرون تغییر شکل داده می‌شود. یکی از معایب اصلی انجام عمل پی آر ک این است که بیماران در هنگام انجام این عمل بیشتر احساس ناراحتی کرده و دوران بهبودی و نقاهت پس از آن نیز طولانی‌تر است. پی آر ک روش دیگری است که برای بیمارانی که قرنیه نازک دارند ترجیح داده می‌شود. در این روش همچنین خطرات احتمالی مرتبط با فلاپ نیز از بین می‌رود.

عوارض جانبی احتمالی پی آر ک

همانند هر عمل جراحی دیگر، خطر بروز عفونت در عمل پی آر ک وجود دارد. بیماران گاهی اوقات پس از انجام این عمل جراحی به طور موقت دچار خشکی چشم می‌شوند. احتمال این که بیمارانی که عمل پی آر ک انجام داده‌اند دچار حساسیت نوری شوند به خصوص در وضعیت‌های کم نور زیاد است.

نتایج معمول پی آر ک

دید بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی پی آر ک 20 / 20 می‌شود، البته نتایج ممکن است متفاوت باشد و دید برخی افراد 40 / 20 یا کمتر هم بشود.

سخن آخر

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی