اهمیت بینایی سنجی (اپتومتری) و انجام تست‌های چشم‌پزشکی دوره‌ای

فهرست مطالب

معاینه چشم فراتر از یک تست بینایی است. در این معاینه هر گونه مشکلی در سلامت چشم‌ها و حتی در سلامت عمومی فرد قبل از بروز آن، شناسایی می‌شود. اهمیت معاینات سالانه چشم فراتر از اطمینان یافتن نسبت به کاهش بینایی است.

چرا معاینه چشم یک امر ضروری است؟


معاینات چشم به موفقیت کودکان در مدرسه کمک می‌کند؟

این مربوط به والدین است. آیا می‌دانستید که 80 درصد از آنچه انتظار دارید کودکان شما داخل و خارج از کلاس درس بیاموزند به بینایی خوب آنها نیاز دارد؟ این درست است و البته این آمار مربوط به گذشته است و احتمالاً این درصد در حال حاضر افزایش یافته است زیرا مدت زمانی که کودکان در برابر صفحه‌های نمایش قرار دراند بیشتر شده است.

یک معاینه سالانه چشم تنها روش برای اطمینان از این است که دید و بینایی کودکان کامل بوده و در کلاس راحت است. همچنین این کار تنها راه برای این است که نسبت به صحت عملکرد فیزیکی و ورزشی کودکان نیز اطمینان حاصل کرد.

میوپیا در حال تبدیل شدن به یک اپیدمی است

چشم‌پزشک پس از انجام یک معاینه جامع، در مورد یافته‌های خود و همچنین بهترین روش‌های درمانی متناسب با نیازهای شما صحبت خواهد کرد. تعداد کودکان مبتلا به میوپیا (نزدیک‌بینی) در حال افزایش است و کودکان بیشتری در سال‌های اولیه عمر خود به نزدیک‌بینی مبتلا می‌شوند.

 چرا این یک نگرانی بزرگ محسوب می‌شود؟

احتمال تشدید عارضه نزدیک‌بینی در کودکانی که در اوایل دوران کودکی خود دچار نزدیک‌بینی می‌شوند و همچنین پیشروی این بیماری در دوران کودکی بیش از سایرین است و این باعث می‌شود که این کودکان به شدت در معرض مشکلات جدی چشم و ابتلا به بیماری‌های چشمی نظیر آب مروارید، آب سیاه و جداشدگی شبکیه قرار گیرند.

معاینه سالانه چشم بهترین روش برای ارزیابی میزان احتمال ابتلا به نزدیک‌بینی در کودکان است. زمانی که این عارضه به موقع تشخیص داده شود می‌توان سرعت پیشروی آن را با انجام اقدامات کنترلی کندتر کرده و احتمال ابتلا به مشکلات جدی چشمی را در ادامه زندگی کودک کاهش داد.

 غربالگری چشم را نمی‌توان جایگزین معاینات چشم کرد

غالباً والدین بر این باورند که بینایی کودکان آنها عالی است زیرا در غربالگری مدرسه مورد تأیید قرار گرفته است یا بزرگ‌ترها فکر می‌کنند که دید انها عالی است زیرا بینایی آنها در هنگام معاینه چشم برای دریافت گواهینامه رانندگی تأیید شده است. غالباً هیچ یک از این فرضیات صحیح نیست.

غربالگری چشم فقط تأییدکننده این موضوع است که فرد دچار بیماری‌های مهم و خطرناک چشمی نیست. در این غربالگری‌ها صرفاً مشکلات اساسی که ممکن است یک نفر در مورد بینایی خود داشته باشد مانند دیدن تخته سیاه در کلاس به طور شفاف یا تشخیص علائم رانندگی در جاده‌ها و اجسامی که پشت وسیله نقلیه هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فقط با کمک معاینه کامل چشم توسط متخصص چشم یا چشم‌پزشک می‌توان از دارا بودن دید شفاف و راحت اطمینان حاصل کرد و مطمئن شد که بیماری چشمی خطرناکی نظیر آب سیاه و سرطان چشم وجود ندارد که علائم اولیه آنها مشخص نیست.

 گلوکوم (آب سیاه)

تاکنون دو مرتبه در مورد گلوکوم صحبت کرده‌ایم، اجازه دهید کمی عمیق‌تر به این بیماری بپردازیم. از میان همه بیماری‌های چشمی جدی و خطرناک شاید گلوکوم موذی‌ترین آنها باشد زیرا در بیشتر موارد هیچ علامت قابل تشخیصی ندارد هیچ چیزی که شما متوجه شوید که اوضاع وخیم است وجود ندارد.

افراد مبتلا به گلوکوم که مورد معاینات دوره‌ای چشم قرار نمی‌گیرند فقط زمانی متوجه این بیماری خود می‌شوند که بینایی آنها به طور دائمی کاهش می‌یابد و کنترل بیماری در این موقع برای جلوگیری از کاهش بیشتر بینایی بسیار دشوار خواهد شد. اگر این عارضه به موقع با دارو یا عمل جراحی تحت درمان و کنترل قرار نگیرد ممکن است منجر به کوری شود.

تشخیص به موقع بالا بودن فشار چشم و عوامل دیگر که احتمال ابتلا به گلوکوم را افزایش می‌دهند فقط با معاینات دوره‌ای چشم امکان‌پذیر است. غربالگری بینایی کمک بسیار ناچیزی به تشخیص و پیشگیری از ابتلا به گلوکوم می‌کند.

 با معاینه سالانه چشم می‌توان بیماری‌های چشمی خطرناک و جدی را تشخیص داد

آیا می‌دانستید که ابتلا به برخی بیماری‌های بسیار مهم و جدی مانند دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن کلسترول خون و حتی سرطان را می‌توان از طریق معاینات دوره‌ای چشم تشخیص داد. چشم “پنجره‌ای به درون فرد” نیز هست و به نظر می‌رسد که چشمان ما غالباً یک پنجره بسیار خوب برای بررسی سلامت عمومی ما نیز هستند.

چشم‌پزشک در هنگام معاینه کامل چشم، سلامت و شرایط عروق خونی در شبکیه چشم را که پیش‌بینی کننده سلامت عروق خونی در کل بدن شما است را مشاهده و بررسی می‌کند. بیماری‌هایی مانند دیابت، پرفشاری خون و بالا بودن کلسترول خون را می‌توان از تغییرات ایجاد شده در ظاهر عروق شبکیه چشم تشخیص داد.

معاینات سالانه چشم برای هر فرد مبتلا به دیابت یا افرادی که در معرض ابتلا به این بیماری هستند (مانند افراد چاق و افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند) ضروری است. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت و بسیاری از افراد مبتلا به پری دیابت در معرض ابتلا به بیماری چشم دیابتی هستند که می‌تواند منجر به کوری و نابینایی آنها شود. ابتلا به بیماری چشم دیابتی در مراحل اولیه آن هیچ علامتی ندارد و فقط با کمک یک معاینه کامل چشم می‌توان علائم ابتلا به این بیماری را شناسایی کرده و اقدامات درمانی را به منظور پیشگیری از کاهش بینایی آغاز نمود.

چشم‌ها باید هر چند وقت یک بار مورد معاینه قرار گیرند؟


چشم بیشتر افراد باید حداقل دو مرتبه در سال تحت معاینه قرار گیرد که البته به شرایط بالینی فرد بستگی دارد. به هر حال شما باید:

 • از متخصص چشم بپرسید که شما باید هر چند وقت یک بار برای معاینه چشم‌ها به وی مراجعه کنید
 • در صورتی که در بینایی خود تغییری احساس کردید یا در صورتی که هر مشکلی در چشمان خود دیدید با متخصص چشم تماس بگیرید و تا زمانی که نوبت رزرو کرده‌اید صبر نکنید.

آیا برای اولین معاینه چشم باید چیزی همراه خود ببرم؟


همراه داشتن موارد زیر می‌تواند مفید باشد:

 • عینک یا لنزهای تماسی که استفاده می‌کنید
 • نسخه‌های چشم‌پزشکی قبلی خود؛ در صورت وجود
 • هر مدرک یا نامه مرتبط با بستری شدن شما در بخش چشم بیمارستان در گذشته
 • لیستی از داروهایی که مصرف می‌کنید؛ حتی داروهایی که ربطی به مشکلات چشمی شما ندارند
 • اطلاعات تماس پزشک

اگر فکر می‌کنید به تست‌های بینایی مرکز ملی سلامتی نیاز دارید باید مدارک لازم را همراه داشته باشید، این موضوع را در زمان معاینه با چشم‌پزشک چک کنید.

در جلسه معاینه چشم چه اتفاقی می‌افتد؟


جلسه معاینه چشم معمولاً بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. در خلال این جلسه:

 • از شما در مورد موارد زیر سؤال می‌شود:
  • سلامت عمومی شما
  • هر گونه مشکلی در رابطه با چشم‌ها و بینایی
  • افراد خانواده که سابقه ابتلا به بیماری‌های چشمی داشته‌اند
  • نوع کار و فعالیت فردی شما
 • بررسی و ارزیابی دوربینی (برای دیدن تلویزیون و رانندگی) و نزدیک‌بینی (برای مطالعه و کارهای نزدیک)
 • حرکات چشم و هماهنگی چشم‌ها برای اطمینان از این که دو چشم با هم کار می‌کنند و فشار مضاعفی به چشم‌ها وارد نمی‌شود موردبررسی قرار می‌گیرد.
 • سلامت چشم‌ها با معاینه دقیق قسمت‌های درونی و بیرونی چشم‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ممکن است از چشم‌های شما عکس یا اسکن گرفته شود که البته هزینه آنها جداگانه محاسبه می‌شود اما شما این اختیار را خواهید داشت که این آزمایش‌ها را انجام ندهید.
 • اگر از آن دسته از افراد هستید که در معرض ابتلا به گلوکوم مزمن قرار دارید باید برخی آزمایش‌ها را انجام دهید.

پس از معاینه، در صورت نیاز برای شما عینک تجویز می‌شد یا گواهینامه‌ای مبنی بر عدم نیاز شما به عینک صادر می‌شود.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی