اپیکانتوپلاستی یا عمل درشت کردن چشم

فهرست مطالب

جراحی اپیکانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا درشت کردن چشم با هدف برداشتن چین ایپکانتال به طور کامل یا جزئی انجام می‌شود. چین اپیکانتال یا مغولی به پوست گوشه داخلی چشم گفته می‌شود که در نژاد آسیایی، به ویژه آسیای شرقی مشاهده می‌شود. جراحی اپیکانتوپلاستی در گذشته به دلیل جای زخم بزرگی که بعد از عمل باقی می‌ماند، به ندرت انجام می‌شد. حتی امروزه نیز اپیکانتوپلاستی به دلیل احتمال بالای باقی ماندن جای زخم بعد از جراحی چندان متداول نیست.

عمل درشت کردن چشم یا اپیکانتوپلاستی چیست؟

ممکن است چین اپیکانتال به دلیل تشکیل پوست اضافی در گوشه داخلی چشم بیش از حد جلب توجه ‌کند. پوست اضافی به بافتی پیوندی‌ متصل می‌شود که به نوبه خود به عضله زیر پلک پایین وصل است. چین بزرگ اپیکانتال مانع از تشکیل شدن چین طبیعی روی پلک بالا می‌شود. به همین دلیل جراحی اپیکانتوپلاستی معمولاً در کنار جراحی پلک دوتایی انجام می‌شود تا جراح چین اپیکانتال را تا حدی از بین ببرد و در نتیجه پلک دوم به طور طبیعی و بدون باقی ماندن جای زخم و ایجاد شدن تنش تشکیل شود.

یکی از دلایل زیبایی چشم‌های آسیایی، شکل بادامی آنها است. چون چشم به دلیل چین اپیکانتال، بادامی شکل می‌شود، اگر تمام چین برداشته شود، صورت بیمار ویژگی آسیایی خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل جراح بخش اعظم چین اپیکانتال را برمی‌دارد، اما مقدار بسیار کمی از آن را باقی می‌گذارد تا شکل بادامی چشم حفظ شود. برداشتن بخش اعظم چین اپیکانتال به آسیایی‌های با چهره خشن کمک می‌کند تا مهربان‌تر و دوستانه‌تر به نظر برسند.

بالعکس وقتی چشم‌های بیمار گرد باشد، نگه داشتن بخش کمی از چین اپیکانتال باعث می‌شود که حالت بیش از حد ملایم چهره تا حدی به دلیل کشیدگی چشم‌ها خنثی شود. جراح عمل اپیکانتوپلاستی میانی یا جانبی را با توجه به نیازهای منحصر به فرد بیمار انجام می‌دهد. در عمل اپیکانتوپلاستی میانی، بافت اپیکانتال از گوشه داخلی چشم برداشته می‌شود، اما در اپیکانتوپلاستی جانبی، بافت اپیکانتال هم از گوشه داخلی و هم از گوشه خارجی چشم برداشته می‌شود. اپیکانتوپلاستی خارجی چشم را کشیده‌تر نشان می‌دهد.

اگر می‌خواهید چشم‌های‌تان درشت‌تر و درخشان‌تر به نظر برسد، می‌توانید جراحی اپیکانتوپلاستی و پلک دوتایی را برای دوتایی کردن پلک و جوان‌تر کردن چشم‌ها انجام بدهید.

مزایای عمل درشت کردن چشم یا اپیکانتوپلاستی

مزایای اپیکانتوپلاستی

  • بزرگ‌تر و درخشان‌تر به نظر رسیدن چشم‌ها
  • از بین رفتن حالت همیشه خسته صورت
  • برداشتن بافت از گوشه داخلی و فوقانی چشم به روشی ایمن
  • صاف شدن چشم‌های مورب
  • کشیده‌تر شدن چشم‌ها
  • متعادل شدن صورت
  • تضمین دستیابی به نتایج دلخواه با استفاده از تکنیک‌های جراحی پیشرفته
  • بهبود مادام‌العمر چشم‌ها و صورت

چه کسانی می توانند عمل درشت کردن چشم یا اپیکانتوپلاستی انجام دهند؟

متقاضیان جراحی اپیکانتوپلاستی

اگر چین اپیکانتال ضخیمی دارید که حالتی خسته به چشم‌های‌تان می‌دهد و چشم‌های‌تان را کوچک‌تر از آنچه هست، نشان می‌دهد، می‌توانید متقاضی جراحی اپیکانتوپلاستی باشید. اگر می‌خواهید چشم‌های درشت‌تری داشته باشید، می‌توانید با انجام دادن هم‌زمان جراحی اپیکانتوپلاستی و جراحی پلک دوتایی به خواسته‌تان برسید.

اپیکانتوپلاستی تبدیل چین آسیایی به پلک دوتایی را آسان‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید چشم‌های‌تان را درشت‌تر کنید و در عین حال ویژگی‌ها نژادی صورت خود را حفظ کنید، به کمک جراحی اپیکانتوپلاستی می‌توانید این کار را انجام بدهید. همچنین جراحی اپیکانتوپلاستی برای داشتن پلک دوتایی با ظاهری طبیعی مناسب است.

بیمارانی که می‌خواهند جراحی اپیکانتوپلاستی انجام بدهند، باید از سلامت عمومی مناسبی برخوردار باشند. اگر به عارضه‌ای مبتلا هستید که توانایی التیام‌بخشی بدن را مختل می‌کند، حتماً این موضوع را در جلسه مشاوره به پزشک اطلاع بدهید. اگر سیگاری هستید، لازم است که کشیدن سیگار را از سه هفته قبل از جراحی تا سه هفته بعد از آن ترک کنید، چون دخانیات روند التیام یافتن زخم‌ها را آهسته می‌کند.

مشاوره قبل از عمل درشت کردن چشم

بسیار مهم است که بیماران اطلاعات کافی درباره جراحی اپیکانتوپلاستی داشته باشند و با اطمینان درباره انجام عمل تصمیم بگیرند. ‎ به همین منظور جلسه مشاوره برای ارائه توضیحات لازم درباره جراحی و بررسی مناسب بودن شرایط بیمار برای انجام عمل برگزار می‌شود. پزشک چشم‌ها و اجزای صورت بیمار را معاینه می‌کند تا متوجه شود که از طریق انجام کدام یک از جراحی‌های چشم می‌تواند نتیجه دلخواه بیمار را خلق کند.

همچنین پزشک برای این که از مناسب بودن طرح درمان مطمئن شود، پرونده پزشکی بیمار و داروهای مصرفی فعلی وی را بررسی می‌کند. پزشک در جلسه مشاوره به پرسش‌های بیمار درباره جراحی اپیکانتوپلاستی پاسخ می‌دهد و ممکن بودن انجام درمان‌های دیگر را برای زیباتر کردن چشم بررسی می‌کند.

عمل اپیکانوتوپلاستی چگونه انجام می‌شود

عمل اپیکانوتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

برای این که جای زخم بعد از جراحی باقی نماند، جراح می‌تواند از میان دو رویکرد یکی را انتخاب کند. رویکرد اول، تنظیم مجدد بافت قرار گرفته در پلک پایین و داخل چشم است. رویکرد دوم متحرک‌سازی بافت اپیکانتال است تا به این ترتیب پوست اپیکانتال منعطف شود. هر یک از این دو روش را می‌توان برای خنثی کردن تنش و کششی به کار برد که ایجاد شدن آن به دلیل برداشتن پوست اضافی اجتناب‌ناپذیر است. طبق یکی از اصول جراحی، وجود هر گونه تنش موجب ایجاد جای زخم می‌شود؛ بنابراین از بین بردن تنش همواره یکی از هدف‌های مهم جراحی محسوب می‌شود.

چنانچه جراحی پلک دوتایی همراه با جراحی درشت کردن چشم انجام شود، جراحی ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.

دوران نقاهت بعد از جراحی عمل درشت کردن چشم

جراح بخیه‌های پوست را 4 ـ 6 روز بعد از جراحی در مطب می‌کشد. بخش عمده ورم ظرف یک هفته از بین می‌رود و باقیمانده ورم نیز به تدریج در مدت 8 ـ 12 هفته فروکش می‌کند.

زمانبندی دوران نقاهت بیماران با هم متفاوت است. بیماران دو هفته پس از جراحی می‌توانند در محل کار حاضر شوند، اما مدت زمان مرخصی به میزان ورم بعد از عمل و ترجیح بیمار بستگی دارد. چند روز پس از عمل که بخیه‌ها کشیده می‌شود، بیمار می‌تواند آرایش کند.

جراح دستورات مربوط به مراقبت از بخیه‌ها را پس از جراحی به بیمار می‌دهد، رعایت کردن این توصیه‌ها احتمال باقی ماندن جای زخم را به حداقل می‌رساند.

گذاشتن یخ در روزهای پس از عمل اپیکانتوپلاستی به کاهش ورم کمک می‌کند. بیماران می‌توانند از پزشک معالج‌شان اجازه بگیرند تا داروهای بدون نسخه را برای تسکین ناراحتی بعد از عمل مصرف کنند.

به بیماران توصیه می‌شود که تا چند هفته بعد از جراحی اپیکانتوپلاستی از نور خورشید دوری کنند و اگر لازم است که بیرون بروند، حتماً چشم‌های‌شان را با عینک آفتابی بزرگ بپوشانند و از چشم‌های‌شان محافظت کنند.

نتایج جراحی اپیکانتوپلاستی

نتایج عمل درشت کردن چشم یا اپیکانتوپلاستی

چشم‌ها پس از جراحی اپیکانتوپلاستی بزرگ‌تر، درخشان‌تر و هوشیارتر می‌شود و چین اپیکانتال دیگر بر روی چشم و پلک بالا سنگینی نخواهد کرد. بیمارانی که جراحی ترکیبی بزرگ کردن چشم و پلک دوتایی را انجام می‌دهند، از دیدن چشم‌های بزرگتر و زیباتر خود به وجد خواهند آمد.

نتیجه جراحی اپیکانتوپلاستی ظرف چند هفته قابل مشاهده می‌شود. ورم در این مدت کمتر می‌شود، زخم‌ها التیام می‌یابد و بافت تغییرات ایجاد شده حین عمل را می‌پذیرد. نتیجه نهایی پس از سه ماه مشخص می‌شود.

چشم‌ها پس از جراحی اپیکانتوپلاستی گویاتر و بازتر می‌شود. بیمارانی که جراحی ترکیبی بزرگ کردن چشم و پلک دوتایی را انجام می‌دهند، به خواسته خود برای داشتن پلک‌های دوتایی و چشم‌های خوش‌فرم‌تر می‌رسند.

سوالات متداول درباره عمل درشت کردن چشم


چه عاملی باعث ایجاد چین اپیکانتال می‌شود؟

چین اپیکانتال یا چین بالای چشم، گوشه داخلی چشم را می‌پوشاند. این چین می‌تواند ارثی و ژنتیک باشد یا در اثر بالا رفتن سن ایجاد شود. پزشک درمان مناسب را با توجه به ظاهر چین اپیکانتال و شکل ایده‌آل مورد نظر بیمار توصیه می‌کند.

جراحی پتوز یا افتادگی پلک چگونه انجام می‌شود؟

منظور از پتوز ضعیف شدن عضله بالابرنده چشم است که معمولاً به افتادگی پلک منجر می‌شود. اصلاح افتادگی پلک به روش‌های جراحی مختلفی انجام می‌شود. جراحی پلک دوتایی به دلیل ثابت کردن پوست پلک روی عضله بالابرنده چشم، مشکل افتادگی پلک را برطرف می‌کند. همچنین جراح می‌تواند افتادگی پلک را از طریق بالا زدن پلک و عمل کردن پلک داخلی عمقی بدون نیاز به ایجاد برش اصلاح کند. در هر حال جراح روش‌های مختلف اصلاح افتادگی پلک را در جلسه مشاوره به بیماران توضیح می‌دهد.

آیا جراحی پلک خطرناک است؟

جراحی پلک به شرط انجام شدن توسط جراح پلاستیک مجرب و متخصص، روشی ایمن و موثر برای زیباتر و درشت‌تر کردن چشم‌ها محسوب می‌شود. بافت چشم و عضلات اطراف آن بسیار ظریف و حساس است، از این رو برای جراحی پلک باید به پزشکی مجرب و ماهر مراجعه کنید که مطمئن هستید می‌تواند نتیجه دلخواه‌تان را خلق کند. پزشک متخصص و کارکشته از ایمن و مناسب بودن جراحی با توجه به شرایط بیمار اطمینان حاصل می‌کند.

هزینه جراحی اپیکانتوپلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی اپیکانتوپلاستی به جزئیات طرح درمان اختصاصی هر بیمار بستگی دارد. نوع جراحی اپیکانتوپلاستی و انجام شدن هم‌زمان جراحی‌های دیگر نیز بر هزینه نهایی اثر می‌گذارد. هزینه جراحی اپیکانتوپلاستی پس از تهیه طرح درمان اعلام می‌شود.

سخن آخر

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی