بلفاروپلاستی (جراحی افتادگی پلک) از روش انجام تا مراقبت ها

جراحی افتادگی پلک

جراحی افتادگی پلک که به بلفاروپلاستی نیز معروف است یک روش درمانی برای حذف و برداشتن پوست، چربی و عضلات اضافی اطراف پلک است. هدف نهایی بلفاروپلاستی بهبود وضعیت پلک‌های افتاده یا کیسه‌های اطراف چشم است. در مقاله اطلاعات کافی در خصوص نحوه‌ی انجام این جراحی پلاک و تمامی موارد مربوط به آن به شما ارائه‌می‌شود.

چرا باید دست به بلفاروپلاستی زد؟


اولین علائم پیری در اطراف چشم ظاهرمی‌شوند. این علائم می‌توانند شامل پف‌کردن پلک‌های بالا و پایین، شل‌بودن پوست این نواحی و ایجاد چهره‌ای دائما خسته باشد. از این رو، جراحی پلک می‌تواند می‌تواند علاوه بر رفع این مسئله به موارد زیر نیز کمک‌کند:
•    سفت‌کردن پوست پلک‌ها
•    ایجاد چهره‌‌ای هوشیاتر و جوانتر
•    بهبود عزت‌نفس در فرد
•    بهبود تقارن چشم‌ها

دلایل انجام بلفاروپلاستی چیست؟


نواحی اطراف چشم یکی از اولین قسمت‌هایی از صورت است که علائم پیری در آنها ظاهرمی‌شود. به همین دلیل، شاید متوجه‌ شل‌شدن، بروز چین‌وچروک و پف‌کردن پوست این قسمت از بدن خود شده باشید. ممکن‌است که این وضعیت به مرور زمان باعث داشتن چهره‌ای دائما خسته در شما شود.

شاید در برخی از موراد بروز تغییرات در نواحی اطراف چشم از جمله داشتن کیسه‌های در اطراف چشمان قبل از رسیدن به سنین بزرگسالی یک مسئله‌ی ارثی‌باشد. اگر چیزی وجود دارد که بر روی شما تاثیرمی‌گذارد دراینصورت جراحی پلک می‌تواند تغییرات دور و بر چشمانتان را اصلاح‌کرده و به زیبایی چهره‌ی شما کمک‌کند. هدف از جراحی پلک عبارتست از:
•    کاهش پوست و چربی اضافی روی پلک‌های بالا و پایین
•    بهبود دید فرد در مواردی که پوست روی پلک بالا مانع دید وی شود.
•    بخشیدن چهره‌ای جوان و هوشیار به چشمان فرد
•    کمترکردن علائم پیری در نواحی اطراف چشم
•    تقویت عزت‌نفس در فرد

علی‌رغم حل تمامی مشکلات فوق‌الذکر، جراحی پلک در حل مشکلات زیر ناتوان است:
•    برطرف‌کردن چین‌وچروک اطراف چشم
•    برطرف‌کردن سایه‌های سیاه زیر چشم
•    برطرف‌کردن لایه‌های پوستی متصل به گونه‌ها معروف به گلبند

چنانچه که از وجود یکی از مشکلات بالا رنج‌می‌برید در اینصورت استفاده از لیفت ابرو یا لیفت صورت می‌تواند گزینه‌ی درمانی مناسبی برای شما باشد.

جراحی پلک برای چه افرادی مناسب است؟


 قبل از اینکه دست به جراحی پلک بزنید بهتراست که ابتدا از موارد زیر مطمئن‌شوید:
•    هم از لحاظ ذهنی و هم عاطفی آمادگی لازم برای جراحی را دارید.
•    در سلامتی کامل به سرمی‌برید.
•    به مدت حداقل ۶ هفته قبل از جراحی از کشیدن سیگار یا مصرف نیکوتین خودداری‌کنید.
•    هیچ‌گونه بیماری چشمی جدی ندارید.

مشاوره‌ی جراحی پلک یا بلفاروپلاستی


 در جلسه‌ی مشاوره‌ی قبل از عمل مشاوره در خصوص انتظارات‌ شما از جراحی، اهداف شخصی و خود روند جراحی با شما صحبت خواهد کرد. علاوه بر این، در این جلسه‌ی مشاوره‌ای پزشک جراح سوالاتی در مورد موارد زیر را از شما خواهد پرسید:

•    وضعیت کنونی و قبلی سلامت شما
•    داروهایی که در حال حاضر مصرف‌می‌کنید (بصورت تجویزی یا بدون‌ نسخه و داروهای گیاهی)
•    داشتن آلرژي و حساسیت به دارویی خاص
•    کشیدن سیگار و یا استعمال مواد مخدر تفریحی
•     ابتلا به هرگونه بیماری مرتبط با چشم

پاسخ دقیق به تمامی موارد بالا بسیار حائز اهمیت است چراکه پاسخ‌های شما می‌تواند روش جراحی و درمانی شما را تحت تاثیر قرار دهد. لازم است که در جلسه‌ی مشاوره‌ای قبل از عمل جراحی صادق باشید و انتظارات و خواسته‌های واقعیتان از جراحی را با پزشک در میان بگذارید. هر چه پزشک از این انتظارات آگاهی بیشتری داشته باشد به همان اندازه نیز سعی‌می‌کند تا نتایج مطلوب و دلخواه شما را از جراحی بدست‌آورد. پس از بررسی سابقه‌ی پزشکی شما، جراح چشمانتان را معاینه‌کرده و مقدار چربی و پوست اضافی اطراف پلک‌ها را ارزیابی‌می‌کند. پزشک جراح با استفاده از نتایج معاینات بهترین شیوه‌ی جراحی را اتخاذمی‌کند. همچنین پزشک با اجازه‌ی قبلی شما، عکس‌هایی قبل از جراحی از چشم‌ و پلک‌ها می‌گیرد تا آنها را با نتایج پس از جراحی مقایسه‌کند.

جراحی پلک به چه صورت انجام‌می‌گیرد؟‌


 جراحی پلک معمولا ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه طول‌ می‌کشد و معمولا بیمار در همان روز از بیمارستان مرخص‌می‌شود. در این جراحی یا از بیهوشی عمومی و یا از بیهوشی موضعی به همراه آرامبخش استفاده‌ می‌شود.

برش و شکاف پلک

پس از آن که بیمار به خواب رفت، پزشک جراح قسمت‌های لازمه را تمیز می‌کند تا از استریل‌بودن و کاهش خطر عفونت اطمینان حاصل کند. پزشک باتوجه به خواسته‌های شما، پلک‌ بالا یا پایین و یا شاید هم هر دو را اصلاح‌کند. محل برش به قسمتی از پلک بستگی دارد که بیمار خواهان اصلاح آن است لذا ممکن‌است که پزشک از دو برش مختلف در جراحی استفاده‌کند.

بلفاروپلاستی پلک بالا

در بلفاروپلاستی پلک بالا شکاف در امتداد چین طبیعی پلک بالا ایجاد‌ می‌شود. جای زخم یا اسکار در این جراحی بسیار کمرنگ است و در قسمت تاشدگی پلک قرارمی‌گیرد.

بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین شامل برش در زیر خط مژ‌ه‌های پایین چشم است که به بلفاروپلاستی پوستی یا زیرجلدی گفته‌می‌شود. در روشی دیگر، پزشک جراح می‌تواند شکاف‌ها و برش‌های کوچکی در قسمت داخلی پلک پایین ایجاد‌کند. در این روش تنها چربی‌های اضافی پلک پایین برداشته می‌شود که به آن جراحی از طریق ملتحمه نیز اطلاق‌می‌شود. در هر دو روش ایجاد شکاف پزشک قادر خواهد بود تا:
•    چربی اضافی را برداشته و یا در محلی دیگر قراردهد.
•    پوست اضافی را حذف‌کند.
•    عضلات شل و افتاده را سفت و یا حذف‌کند.

محل ایجاد برش باتوجه به خواسته‌های شخصی بیمار و انتظارات وی از جراحی پلک متفاوت است.

بخیه‌زدن شکاف‌ها

پس از اتمام جراحی، پزشک به کمک چسب بخیه و یا خود بخیه شکاف‌های ایجاد شده را می‌بندد. ممکن‌است که به شما پد‌های چشم داده شود تا آنها را بر روی چشم بگذارید تا از شدت ورم اطراف چشم کاسته‌شود. البته ناگفته‌ نماند که استفاده از این پدها تنها برای مدت زمان کوتاهی، معمولا یک ساعت، است و پس از آن نیازی به آنها نیست.

انتقال بیمار به بخش

پس از اتمام جراحی و به منظور از بین‌رفتن اثر بیهوشی و اطمینان از هوشیاربودن بیمار برای بازگشت به خانه معمولا بیمار به بخش منتقل‌می‌شود و به مدت چند ساعت و یا یک شب در آنجا بستری‌می‌شود.

چه مراقبت‌هایی پس از جراحی پلک لازم است؟


 شاید داشتن اطلاعاتی اندک راجع به مراقبت‌های بعد از جراحی پلک قبل از اقدام به جراحی به آسوده‌خاطر بودن شما کمک‌کند. البته پزشک جراح در طی جلسه‌ی مشاوره با او در خصوص مراقبت‌های پس از جراحی برای شما توضیحاتی خواهد داد و اطلاعاتی در مورد مسائلی همچون زمان بازگشت شما به رانندگی، کار و ورزش‌کردن را به شما منتقل خواهدکرد. پس از جراحی و قبل از مرخص‌شدن از بیمارستان، پزشک جراح از شما می‌خواهد که ظرف یک و یا دو هفته‌ی آینده به وی مراجعه‌کنید تا نتایج حاصل از عمل را بررسی  و بخیه‌های موجود را درآورد و گام‌های بعدی جهت مراقبت را به شما آموزش‌دهد.

وضعیت بیمار پس از جراحی بلفاروپلاستی چگونه است؟

  احساس شما پس از جراحی به نوع بیهوشی استفاده شده در جراحی بستگی‌دارد. اگر در جراحی از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد در این صورت آرام آرام به ‌هوش آمده و در ابتدا احساس سرگیجه و تلوتلو می‌کنید. همچنین شاید مواد دارویی مورد استفاده در حین جراحی تا چند روز اول بر روی تمرکز و حافظه‌ی شما تاثیربگذارد اما این مسائل به مرور زمان برطرف‌می‌شوند.

اگر در جراحی بلفاروپلاستی تنها از بیهوشی موضعی استفاده‌شود احتمالا تا چند ساعت در آن ناحیه احساس بیحسی‌کنید. علاوه بر این، با از بین رفتن اثر بیهوشی موضعی شاید احساس سوزش و گزگزشدن در اطراف چشم به سراغتان بیاید. اگر این وضعیت موجب ناراحتی شما می‌شود می‌توانید از پزشک بخواهید تا مسکن برای شما تجویزکند.

چه زمانی می‌توان پس از جراحی بلفاروپلاستی به سر کار بازگشت؟‌

پس از جراحی بلفاروپلاستی پلک لازم است که به مدت یک هفته از کارکردن دور باشید. اکثر افراد پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز می‌توانند مجددا به سر کار خود بازگردند. چنانچه که شغل شما با رانندگی سروکار دارد بهتر است تا زمانی که قدرت بینایی خود را بطور کامل بدست نیاورده‌اید به سر کار بازنگردید.

رانندگی پس از جراحی بلفاروپلاستی

 پس از جراحی، قادر به رانندگی جهت بازگشت به خانه نخواهید بود زیرا چشمانتان اندکی ورم می‌کند و ممکن‌است داروهای مصرفی حین جراحی دید شما را تارکند، لذا بهتر است از یکی از دوستان و یا اعضای خانواده بخواهید تا شما را تا منزل همراهی‌کند. معمولا در این شرایط پزشک به شما توصیه‌می‌کند که تا قبل از بهبودی کامل وضعیت دید و فروکش‌کردن ورم‌های اطرف چشم به سراغ رانندگی‌ نروید.

چه زمانی می‌توان پس از جراحی پلک به سراغ ورزش‌کردن رفت؟

بهتراست در هفته‌ی ابتدایی پس از عمل جراحی پلک به سراغ ورزش‌های سنگین نروید زیرا ورزش‌های هوازی می‌تواند باعث تشدید شدن ورم اطراف چشم شود. همچنین فراموش‌نکنید که در این مدت از شناکردن نیز بپرهیزید.

مراقبت‌های پس از جراحی از پلک‌ها

پس از جراحی بلفاروپلاستی بیمار در نواحی اطراف چشم احساس درد و سوزش می‌کند. علاوه براین در این قسمت‌ها شاهد ورم وکبودی نیز خواهد بود اما تمامی این موارد ظرف مدت چند روز برطرف خواهند شد. در این بین، مصرف مسکن‌های بدون نسخه‌ای همچون پاراستامول می‌تواند به کاهش درد کمک‌کند.

همچنین شاید پس از جراحی بستن چشمان برای بیمار دشوار بوده و به هنگام بستن حساس و خیس شوند. این موارد نیز در طی گذشت چند روز برطرف‌می‌شوند. به منظور کمک به روند بهبودی بهتر است که همواره قسمت‌های اطراف چشم با آب تمیز نگه‌ داشته شود. همچنین ممکن‌است که پزشک پماد و یا قطره‌ی چشم بدین منظور برای بیمار تجویزکند.

خوردن و آشامیدن پس از جراحی پلک

به منظور کمک به روند بهبودی و حفظ نتایج حاصل از جراحی بایستی بیمار یک رژیم غذایی سالم را دنبال‌کند. در این دوره سعی‌کنید که از غذاهایی با میزان پروتئین‌ بالا و چربی و سدیم پایین تغذیه‌کنید. این دسته از مواد غذایی شامل میوه‌ و سبزیجات می‌باشد. همچنین سعی‌کنید که آب زیادی مصرف‌کرده و از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار خودداری‌کنید.

استفاده از عینک به جای لنز پس از جراحی

پس از عمل جراحی پلک تا مدتی نباید از لنزهای تماسی استفاده‌کرد لذا در صورت نیاز می‌توانید با دستور پزشک در این مدت از عینک استفاده‌کنید. علاوه بر این، پزشک به شما توصیه می‌کند تا به مدت چند روز از عینک‌ آفتابی استفاده‌کنید تا از چشمانتان در مقابل باد، باران و نور خورشید محافظت‌کند. همچنین استفاده از عینک آفتابی می‌توان از دیده‌شدن ورم و کبودی پس از جراحی جلوگیری‌کند.

نحوه‌ی خوابیدن پس از جراحی پلک

بیشتر افراد پس از جراحی پلک برای راحتی‌ بیشتر سعی‌ می‌کنند که از بالشی اضافی استفاده‌کنند بطوری که اندکی ب پشت‌ تکیه‌کنند و در حالتی شبیه به نشسته می‌خوابند. این وضعیت به کاهش ورم احتمالی بعد از جراحی کمک‌کرده و از آسیب‌دیدگی چشمان محافظت‌می‌کند.

نتایج جراحی بلفاروپلاستی


  هرچند می‌توان بلافاصله پس از جراحی نتایج آن را مشاهده‌کرد اما احتمالا ۶ هفته طول‌بکشد تا نتایج آن بطور کامل ظاهرشود. از آنجایی که برش‌های این جراحی در قسمت‌هایی از چشم ایجادمی‌شود که بصورت طبیعی چین‌دار هستند لذا غالبا اسکار یا جای زخم بلفاروپلاستی بسیار کمرنگ خواهد بود. پس از بهبودیافتن جای زخم، چشم فرد ظاهری جوانتر و هوشیارتر از قبل پیدامی‌کنند. رعایت توصیه‌های پزشک جراح در خصوص مراقبتهای پس از جراحی جهت کسب بهترین نتایج ممکن بسیار حیاتی ومهم است.

خطرات و عوارض جانبی جراحی پلک شامل چه مواردی می‌شود؟


‌هرچند عوارض بلفاروپلاستی پلک بسیار نادر است اما بازهم احتمال اندکی برای بروز این مشکلات وجود دارد. برخی از خطرات و عوارض احتمالی عبارتند از:

•    تاری دید: تاری دید یکی از موارد شایع پس از جراحی پلک است و احتمال به دلیل خشکی و یا آبکی بودن چشم‌ها و یا ورم پلک‌ها اتفاق‌بیفتد. در صورت وقوع تاری دید جای نگرانی نیست که چراکه در اغلب موارد این مسئله موقتی بوده و ظرف کمتر از یک ماه برطرف‌می‌شود.

•    دوبینی: دوبینی یکی از عوارض نادر بلفاروپلاستی پلک است. دوبینی زمانی اتفاق‌می‌افتد که عضلات حرکت‌دهنده‌ی چشم دچار آسیب‌دیدگی شده باشند. در برخی از شرایط نیز ممکن‌است دوبینی بر اثر زخم‌شدن چربی اطراف عضله رخ‌دهد. هرچند که این مشکل موقتی است اما خطر دائمی‌شدن آن نیز وجود دارد. اگر دوبینی به یک مشکل دائمی تبدیل شود در اینصورت احتمالا جهت برطرف‌کردن آن نیاز به جراحی دوباره باشد.

•    کیست‌های کوچک در محل بخیه‌ها: پس از جراحی پلک ممکن‌است که جوش‌های سفید کوچکی در امتداد محل بخیه‌ها دیده‌شوند که معمولا پس از گذشت چند هفته به خودی خود از بین‌‌می‌روند. همچنین امکان دارد که در این قسمت‌ها کیست‌های کوچکی نیز تشکیل‌شوند. البته این کیست‌ها نیز بطور خود به خودی برطرف‌می‌شوند اما چنانچه که این کیست‌ها شما را اذیت‌کردند می‌توانید از پزشک خود درخواست‌کنید تا آنها را به روشی بسیار ساده و سریع از بین‌ببرد.

•    عفونت:  این احتمال وجود دارد که پس از بلفاروپلاستی پلک، جای بخیه‌ها دچار عفونت شود. با این حال نگران نباشید زیرا غالبا این عفونت‌ها جزئی بوده و زیاد جدی نیستند. در صورتی که پس از جراحی پلک دچار عفونت‌ شدید به علائم زیر توجه‌کنید:

-  دمای ۳۸ درجه‌ سانتیگراد بدن
- افزایش قرمزی و ورم اطراف زخم
- تراوش چرک‌های بد بو زرد رنگ از جای زخم
- تشدید درد و ناراحتی که حتی با مسکن هم کنترل نشود
- هرچند که اکثر عفونت‌ها خفیف بوده و پس از گذشت یک دوره‌ی کوتاه‌مدت مصرف آنتی بیوتیک‌ها بهبودمی‌یابند اما با این حال بهتر است که عفونت‌ها را هر چه زودتر درمان‌کنید زیرا ممکن‌است به سایر قسمت‌های بدن سرایت پیداکرده و خطرناک شوند.

•    اسکار یا جای زخم: از آنجایی که عمل جراحی پلک شامل برش و شکافتن می‌شود لذا طبیعی است که پس از جراحی جای این زخم‌ها باقی‌می‌ماند. البته در بلفاروپلاستی پلک جای زخم بصورت کمرنگ و جزئی باقی‌می‌ماند. اندازه‌ی اسکار به شیوه‌ای جراحی پزشک و قابلیت التیام‌بخشی پوست فرد بستگی‌دارد. در برخی از افراد دچار فرم‌های شدید اسکار از قبیل‌ اسکارهای هیپرتروفی یا کولیدی می‌شوند. چنانچه که قبلا هر نوع اسکاری داشته‌اید حتما این موضوع را با پزشک جراح در میان بگذارید.

•    خونریزی: ممکن‌است که خونریزی حین جراحی منجر به کبودی در نواحی اطراف چشم شود. در موارد بسیار نادر ممکن‌است که خونریزی شدید بر بینایی فرد تاثیر بگذارد که در اینصورت لازم است که بلافاصله تحت درمان و در صورت لزوم عمل جراحی قراربگیرد.

سوالات رایج


آیا می‌توان پس از جراحی پلک آرایش کرد؟

توصیه‌ بیشتر جراحان این است که تا زمانی که پلک بطور کامل التیام نیافته است از آرایش‌کردن خودداری‌کنید. در حالت کلی ۶ هفته طول‌می‌کشد تا فرد به شرایط عادی بازگردد لذا در این دوره از آرایش‌کردن دوری‌کنید. البته در بیشتر مواقع خود جراح توصیه‌های مبنی بر زمان استفاده از مواد آرایشی به شما می‌کند.

آیا لازم است که چیزی روی چشمان بگذارم؟

در هفته اول پس از جراحی باید از عینک آفتابی استفاده‌کنید. استفاده از عینک دودی از چشمان شما در برابر نور خورشید و باد محافظت‌کرده و از دست‌زدن به چشمانتان جلوگیری‌می‌کند. همچنین اگر دوست‌ندارید کسی راجع به جراحی شما حرف‌بزند استفاده از عینک آفتابی گزینه‌ی خوبی برای پنهان نگه‌داشتن آن است. همچنین از این طریق می‌توانید کبودی و ورم اطراف چشم خود را دور از دید دیگران قرار دهید.

سیگارکشیدن چه تاثیری می‌تواند بر جراحی پلک داشته‌ باشد؟

  مصرف سیگار می‌تواند به شدت خطر بروز عوارض پس از جراحی را افزایش‌دهد. بنابراین بیشتر جراحان توصیه‌ می‌کنند که از مصرف سیگار و نیکوتین آزاد به مدت حداقل ۶ هفته قبل و بعد از جراحی خودداری‌کنید. علاوه بر این، مصرف برخی از مواد و داروهای گیاهی نیز می‌تواند بر روند بهبودی بدن تاثیرگذار باشد. به همین دلیل حتما لیست تمامی مواد و داروهایی که مصرف‌ می‌کنید را در اختیار جراح مربوطه قراردهید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است