بلفاروپلاستی | جراحی پلک + مزایا هزینه

فهرست مطالب

بلفاروپلاستی عملی جراحی است که به منظور رفع افتادگی یا شل شدن پلک انجام می‌شود و جراح چربی، عضله یا پوست اضافی را برمی‌دارد. به موازات بالا رفتن سن چربی اضافی، بالا و زیر پلک جمع می‌شود و باعث افتادگی ابرو، پف زیر چشم و افتادگی پلک بالا می‌شود. افتادگی شدید پوست دید پیرامونی، به ویژه میدان دید خارجی و فوقانی، را مختل می‌کند. در عمل جراحی پلک این مشکلات برطرف می‌شود و چشم‌ها جوان‌تر، هوشیارتر و شاداب‌تر می‌شود. جراحی پف پلک متداول‌ترین نوع جراحی پلک است.

جراحی پلک در بعضی موارد جنبه درمانی دارد و برای بهبود دید، سلامت و راحتی چشم ضروری است، اگر چه برخی بیماران ترجیح می‌دهند بلفاروپلاستی را برای زیبایی بیشتر چهره و چشم‌ها انجام دهند تا نشانه‌های پیری را به حداقل برسانند. اکثر متقاضیان عمل جراحی پلک در بازه سنی 35 تا 64 سال قرار دارند.

با بالا رفتن سن پلک‌ها کشیده و عضله‌های نگهدارنده آنها ضعیف می‌شود. در نتیجه چربی اضافی بالا و زیر پلک جمع می‌شود و با مشکل افتادگی ابرو، افتادگی پلک بالا و پف زیر چشم مواجه می‌شویم. افتادگی شدید پوست دور چشم علاوه بر آن که چهره را پیرتر نشان می‌دهد، دید جانبی را نیز کاهش می‌دهد. بلفاروپلاستی با هدف تقلیل یا رفع این مشکلات و جوان‌تر و هوشیارتر کردن چشم‌ها انجام می‌شود.

برای آشنایی با شیوه‌های جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) و یا رزرو نوبت در کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید

متقاضیان جراحی پلک

اگر افتادگی یا شل شدن پلک مانع از باز کردن کامل چشم‌ها شود یا پلک‌های پایین را به پایین بکشد، می‌توان برای رفع این مشکلات، جراحی زیبایی پلک انجام داد. با برداشتن بافت اضافی از پلک بالا، پلک پایین یا هر دو پلک دید بهبود می‌یابد و چشم‌ها زیباتر و جوان‌تر می‌شود.

بلفاروپلاستی مشکلات زیر را اصلاح می‌کند:

  • پف یا پوست اضافی زیر پلک بالا و پایین
  • افتادگی یا پف پلک
  • مختل شدن دید پیرامونی به دلیل وجود پوست اضافی روی پلک بالا
  • مشخص شدن سفیدی زیر عنبیه به دلیل افتادگی پلک پایین

عامل‌های خطری چون خشکی چشم، بیماری تیروئید چشمی و دیابت مناسب بودن عمل زیبایی پلک را زیر سوال می‌برد. متخصص چشم سابقه پزشکی بیمار، علائم بالینی و شدت و تعداد مشکلات و بیماری‌ها را بررسی می‌کند تا اطمینان یابد که منع و خطری برای انجام بلفاروپلاستی وجود ندارد.

آمادگی قبل از جراحی بلفاروپلاستی

مراحل آمادگی قبل از جراحی زیبایی پلک به شرح زیر است:

  • مراجعه به پزشک عمومی به منظور اطمینان از برخورداری از سلامت عمومی مناسب برای انجام عمل. بیمارانی که تحت نظر متخصص قلب روزانه آسپرین یا وارفارین مصرف می‌کنند، باید به متخصص قلب نیز مراجعه کنند.
  • مصرف نکردن بعضی داروها مانند عامل‌های غیراستروئیدی ضدالتهاب و وارفارین و مکمل‌های غیرتجویزی
  • دریافت وقت بررسی قبل از جراحی: این جلسه با جلسه مشاوره اولیه تفاوت دارد و به منظور بررسی شرایط بیمار قبل از جراحی انجام می‌شود.
  • بیمار از صبح روز جراحی نباید چیزی بخورد و نباید صورت را آرایش کند.
  • بیمار باید با یکی از نزدیکان هماهنگ کند تا وی را پس از جراحی به منزل برساند و حداقل شب اول را مراقب‌اش باشد.

روش انجام جراحی پلک

جراحی بلفاروپلاستی اگر بر روی هر دو پلک بالا و پایین انجام شود، معمولاً حدود دو ساعت زمان می‌برد. داروی بی‌حسی در اطراف چشم تزریق می‌شود و بیمار آرام‌بخش خوراکی دریافت می‌کند؛ اگر عمل پلک در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود، داروی آرام‌بخش از طریق سرم دریافت می‌شود.

اگر هر دو پلک همزمان جراحی شود، جراح عمل را ابتدا روی پلک بالا انجام می‌دهد. جراح معمولاً برش را در امتداد خطوط طبیعی پلک ایجاد می‌کند و از راه این برش‌ها پوست را از بافت زیری آن جدا می‌کند و پوست و چربی اضافی و در صورت لزوم عضله را برمی‌دارد. در مرحله بعد جراح برش‌ها را با بخیه‌های بسیار کوچک می‌دوزد، بخیه‌های پلک بالا سه تا شش روز باقی می‌ماند. بخیه زدن پلک پایین به تکنیک به کار برده شده بستگی دارد و گاهی پلک پایین نیازی به بخیه ندارد.

برای برداشتن پف پلک و بافت اضافی از تیغ و قیچی جراحی، دستگاه‌های ایجاد برش با رادیوفرکوئنسی و لیزر استفاده می‌شود. جراح حین عمل تصمیم می‌گیرد که چه مقدار از بافت باید برداشته شود. بخیه‌ها به دقت زده می‌شود تا ابروها و پلک‌ها حالت زیبایی پیدا کند.

چندین روش برای جراحی پلک پایین وجود دارد. در یک روش جراح برش را داخل پلک پایین می‌زند تا بتواند چربی را خارج کند، این برش دیده نمی‌شود. جراح گاهی خطوط ظریف روی پوست را با استفاده از لیزر اربیوم یا C02 صاف می‌کند. در روش دیگر برش در امتداد مژگان ایجاد می‌شود. جراح پوست و چربی اضافی و عضله شل را از راه این برش خارج می‌کند. خط برش پس از مدت کوتاهی محو می‌شود. پس از هر یک از این روش‌ها ممکن است جراح جوانسازی پوست با لیزر را توصیه کند.

مراقبت پس از جراحی پلک

جراح دستورات مربوط به مراقبت پس از جراحی پلک را به بیمار اطلاع می‌دهد. پماد آنتی بیوتیک پس از جراحی روی چشم زده می‌شود. جراح از بیمار می‌خواهد تا استراحت کند، به چشم فشار نیاورد و تا چند روز پس از عمل کمپرس سرد روی پلک‌ها بگذارد. فعالیت باید به حداقل میزان ممکن تقلیل داده شود تا ورم، کبودی، ناراحتی و عوارض پس از عمل به حداقل برسد.

بیمار پس از 48 ساعت می‌تواند بلند شود و حرکت کند، اما ورزش کردن یا بلند کردن اشیاء سنگین تا حداقل یک هفته پس از جراحی و برای برخی بیماران تا دو هفته بعد ممنوع است. بخیه‌ها جذبی است و پس از چند روز می‌افتد. بخیه‌های غیرجذبی یک تا دو هفته پس از جراحی کشیده می‌شود.

احساس ناراحتی خفیف بلافاصله پس از جراحی طبیعی است. اطراف چشم متورم و کبود است و چشم‌ها قرمز و خون گرفته است. این عوارض ظرف چند هفته برطرف می‌شود، استامینوفن معمولاً برای تسکین درد کافی است.

نتایج بلفاروپلاستی

بسیاری از بیماران از نتیجه عمل زیبایی پلک رضایت دارند و از مزایایی چون زیباتر و جوان‌تر شدن چهره و افزایش اعتماد به نفس برخوردار می‌گردند. ماندگاری نتایج در بعضی موارد مادام‌العمر است؛ برخی بیماران نیز با افتادگی مجدد پلک مواجه می‌شوند. جای زخم جراحی پس از شش ماه یا بیشتر برطرف می‌شود. بیمار باید از پوست ظریف پلک در برابر تابش شدید آفتاب محافظت کند.

عوارض بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چه با هدف درمانی انجام شود، چه با هدف زیبایی، تغییر چشمگیری را در چهره به وجود می‌آورد. عوارض جراحی پلک در دامنه‌ای از جزئی تا شدید بسته به تبحر جراح یا انجام جراحی توسط رشته های غیر مرتبط متغیر است و در بعضی موارد باید جراحی ثانویه یا ترمیمی انجام شود. کبودی سطحی، عدم تقارن، باقی ماندن جای زخم، غیرطبیعی بودن نتیجه، چسبندگی زخم، پتوز (افتادگی پلک)، ناراحتی‌های چشم و مشکل در باز و بسته کردن چشم از عوارض معمول بلفاروپلاستی محسوب می‌شود. دوبینی، آسیب دیدن چشم، هموراژ اوربیت  و کاهش قدرت دید نیز از عوارض جراحی برداشتن پف پلک محسوب می‌شود که خوشبختانه به ندرت بروز می‌یابد.

هزینه بلفاروپلاستی

هزینه بلفاروپلاستی به شهر محل انجام عمل، هزینه جراح، تخصص جراح، مرکز یا کلینیک انجام جراحی و گستردگی جراحی پلک بستگی دارد. هزینه تمام جراحی‌ها در این کلینیک و تحت نظارت دکتر یادگاری با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

سوالات متداول درباره بلفاروپلاستی

آیا می‌توانم قبل از عمل از مسکن‌ها استفاده کنم؟

از 5 روز قبل از عمل، از مصرف مسکن‌ها (به عنوان مثال برای سردرد) که حاوی استیل اسیدسیلیک اسید هستند و در داروهایی از جمله آسپرین، آسپرین کاردیو، تیاترال و آلکا سلتزر استفاده می‌شوند، خودداری کنید. سایر مسکن‌ها مجاز هستند.

آیا باید مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنم؟

بله. داروهای رقیق کننده خون (به عنوان مثال آسپیرین، آسپیرین کاردیو، تیاترال، مارکومار، سینتروم، آلکا سلتزر، پونستان و غیره) در صورت امکان 5 روز قبل از عمل باید متوقف شوند. مصرف این داروها را خودسرانه قطع نکنید بلکه باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر کبودی قابل توجهی داشته باشید یا بعد از جراحی خونریزی مداوم دارید، این مسئله در برنامه ریزی برای جراحی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

آیا در حین عمل درد احساس می‌کنم؟

خیر. این عمل برای شما بدون درد خواهد بود. این امر هم برای بیهوشی عمومی و هم برای بی حسی موضعی صدق می‌کند.

آیا می‌توانم قبل از عمل سیگار بکشم؟

در صورت امکان سیگار کشیدن را محدود کنید. استعمال دخانیات منجر به خونریزی بیشتر در طول عمل و در نتیجه کبودی و ترمیم دیرتر زخم می‌شود. به طور کلی، سیگار کشیدن باید کاهش یابد یا حداقل، در روزهای قبل و بعد از عمل متوقف شود.

بین بلفاروپلاستی یا بوتاکس کدامیک نتیجه بهتری دارد؟

این به اهداف بیمار بستگی دارد. اگر او بخواهد چربی و پوست اضافی را به طور دائم از بین ببرد و ظاهری جوان تر داشته باشد، بلفاروپلاستی ممکن است عاقلانه ترین انتخاب باشد. از طرف دیگر، اگر بیمار مایل به استفاده از یک راه حل موقت و غیر جراحی برای چین و چروک‌های سطحی داشته باشد، ممکن است بخواهد از بوتاکس بهره مند شود. در طول مشاوره شخصی، پزشک به شما کمک می‌کند تا تعیین کند که کدام روش به بهترین وجه در رسیدن به اهدافتان به شما کمک خواهد کرد.

آیا می‌توانم در روز عمل آرایش کنم؟

خیر. شما باید بدون آرایش باشید و عینک آفتابی تیره همراه خود بیاورید.

در چند روز اول بعد از عمل پلک من چه شکلی خواهد بود؟

جواب این سوال به نوع عمل بستگی دارد و دکتر در مورد آن با شما بحث خواهد کرد.

چه موقع می‌توانم دوش بگیرم و موهای خود را بشویم؟

از روز سوم بعد از عمل. ریختن آب دوش و صابون در ناحیه زخم خطرناک نیست، مگر اینکه پلک‌های خود را بشویید. تحت هر شرایطی پلک‌های خود را مالش ندهید!

چه موقع دوباره می‌توانم از لوازم آرایشی استفاده کنم؟

از روز دهم بعد از عمل می‌توانید بدون هیچ محدودیتی آرایش کنید. اما هنگام پاک کردن لوازم آرایشی مراقب باشید: آرایش را روی صورت مالش ندهید.

مژه‌های من هنوز احساس “بی حسی” می‌کنند، حتی یک هفته پس از عمل جراحی. آیا این طبیعی است؟

بله. اعصاب پوستی که ریز مژه‌ها قرار گرفته‌اند، به آرامی به حالت اولیه خود برمی‌گردند. این ممکن است گاهی تا چندین ماه طول بکشد.

چشمان من بعد از عمل آبریزش دارند و می‌خارند، آیا این طبیعی است؟

بله. زاویه خارجی پلک‌ها در برابر فشار حساس است. به این دلیل که در این بخش اعصاب پوستی زیادی وجود دارند که نیاز به رشد مجدد دارند.

چه کاری می‌توانم انجام دهم تا جای زخم به بهترین شکل ممکن ترمیم یابد؟

چه کاری می‌توانم انجام دهم تا جای زخم به بهترین شکل ممکن ترمیم یابد

از روز دهم بعد از عمل می‌توانید جای زخم را یکبار در روز به مدت 5 دقیقه با حرکات دایره‌ای نوک انگشتان ماساژ دهید. از کرم رفع اسکار استفاده کنید. این ماساژ باید به مدت 6-8 هفته انجام شود.

آیا در روزهای اول بعد از عمل خارش پلک طبیعی است؟

بله. خارش پلک‌ها طبیعی هستند و نشانه روند بهبودی هستند.

آیا بعد از عمل “کبودی چشم” خواهم داشت؟

این به عوامل مختلفی بستگی دارد. بیشتر بیماران کبودی اندکی دارند یا اصلا کبودی ندارند. در هر صورت، کبودی معمولاً خطرناک نیست، اما معمولاً مشکل “زیبایی شناختی” است که پس از 2 هفته خود به خود برطرف می‌شود. گروه‌های زیر در معرض خطر ابتلا به کبودی بعد از عمل قرار دارند: افراد سیگاری، مبتلایان به فشار خون بالا و افراد مسن.

آیا بعد از عمل چشمانم باز خواهد بود یا باید با باند آنها را ببندم؟

جدای از استثنائات نادر (سرطان سلولهای پایه)، بیماران نیازی به باند پیچی چشم‌ها ندارند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر من هنگام خواب چشمم را مالش دهم؟

ما به شما چشم بندی خواهیم داد، که شب‌ها می‌پوشید، تا از خاراندن چشم‌ها در هنگام خواب جلوگیری کنید.

چه کاری می‌توانم انجام دهم تا پلک‌هایم تا حد ممکن متورم نشود؟

در 48 ساعت اول تا جای ممکن باید با استفاده از ماسک خنک کننده صورت استفاده شود تا چشم‌ها خنک شوند. این ماسک‌ها بعد از عمل به بیمار داده می‌شود. تورم در روز دوم پس از عمل بیشتر می‌شود و سپس به آرامی کاهش می‌یابد. تا زمان برداشتن بخیه از کرم یا لوازم آرایشی استفاده نکنید.

آیا تورم پلک‌ها در 48 ساعت اول طبیعی است؟

بله. بلافاصله پس از عمل ، تورم خاصی در پلک‌ها مشاهده می‌شود که معمولاً در روز دوم بعد از عمل به بیشترین مقدار می‌رسد و سپس به آرامی کاهش می‌یابد. یک ماسک خنک کننده صورت می‌تواند در به حداقل رساندن تورم در 48 ساعت اول کمک کند.

به من پماد چشم داده شده است. با آن چه کار کنم؟

لطفاً پماد را صبح، ظهر و عصر به طور مستقیم روی زخم بمالید. این یک کرم چشم است. اگر مقداری از آن به چشم شما وارد شود، خطرناک نیست.

سخن آخر

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک عملی است به منظور رفع افتادگی یا شل شدن پلک که جراح چربی، عضله یا پوست اضافی را برمی‌دارد.

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی