بلفاروپلاستی | لیفت پلک با پلاسما جت

فهرست مطالب

بلفاروپلاستی یا لیفت پک با پلاسما جت یک روش غیر جراحی است که اغلب تحت عنوان لیفت بدون جراحی پلک شناخته می‌شود. این روش یک جایگزین بی‌خطر برای جراحی زیبایی مرتبط با مداخلات جراحی است. به جای بریدن پوست اضافه یا استفاده از نور شدید لیزر، در این روش از پلاسما برای ایجاد یک قوس کوچک الکتریسیته استفاده می‌شود که می‌تواند سلول‌های سطحی پوست را با استفاده از گرمای اعمالی هدف قرار دهد. این روش برای نواحی حساس پوست در اطراف چشم‌ها مناسب است زیرا از آسیب به پوست اطراف و زیرین جلوگیری می‌کند و می‌توان مطمئن بود که می‌توانید پلک‌های خود را بعد از عمل همچنان بطور مناسب حرکت دهید.

لیفت پلک با پلاسما جت

 

کاربرد لیفت پلک با پلاسما جت

اگر از پوست شل در بالا یا پایین پلک‌ها یا افتادگی ابروهای خود خسته شده‌اید و به دنبال راه حلی بدون جراحی و تقریباً بدون درد برای کشیدن پوست خود هستید، در این صورت لیفت غیر جراحی با پلاسماجت می‌تواند پاسخ شما باشد. باید پیش از انجام درمان با دستگاه پلاسما جت با پزشک متخصص ما یک مشاوره داشته باشید. در طول مشاوره، پزشک نواحی که قصد درمان دارید را بررسی می‌کند. متخصص یک برنامه‌ی درمانی به شما ارائه خواهد کرد و مزایا و محدودیت‌های این درمان را با جزئیات کامل به شما توضیح داده و تعداد جلسات مورد نیاز برای دستیابی به بهترین نتایج را تعیین می‌کند.

برای مشاوره تخصصی درباره بلفاروپلاستی و برطرف کردن پف زیر چشم و افتادگی پلک بدون جراحی به روش پلاسماجت و یا رزرو نوبت در کلینیک دکتر یادگاری می‌توانید با شماره ‌02188672802 تماس حاصل فرمایید.

علل افتادگی پلک

افتادگی پلک همواره پی‌آمد بالا رفتن سن نیست. در واقع عارضه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث این نوع افتادگی پلک شوند. در ادامه با دلایل مختلف افتادگی پلک آشنا می‌شوید.

 • پتوز مادرزادی: پتوز یا افتادگی پلک مادرزادی همان‌طور که از نامش مشخص است، از همان بدو تولد وجود دارد. پتوز مادرزادی نتیجه رشد ناقص عضلاتی است که مسئول نگه داشتن پلک هستند. پتوز مادرزادی در اکثر موارد فقط یک چشم را درگیر می‌کند. ترمیم جراحی بسته به شدت عارضه و اختلال دید ناشی از افتادگی پلک ضرورت می‌یابد.
 • پتوز آپونوروتیک: اگر افتادگی پلک پی‌آمد بالا رفتن سن باشد، از آن با اصطلاح پتوز آپونوروتیک یاد می‌شود. به موازات بالا رفتن سن، خاصیت کشسانی پوست‌های نقاط مختلف بدن، از جمله پوست دور چشم‌ها کمتر می‌شود. پلک در اثر گذشت زمان و تحت تاثیر نیروی جاذبه افتادگی بیشتری پیدا می‌کند. افتادگی پلک ممکن است دوطرفه باشد یا در یک سمت شدیدتر باشد.
 • آسیب عصبیک: عصب‌هایی که سیگنال‌ها را از مغز منتقل می‌کنند، حرکات عضلات را کنترل می‌کنند. اگر این عصب‌ها آسیب ببیند، عضلات تحت کنترل این عصب‌ها ضعیف یا فلج می‌شود. سکته مغزی، دیابت، تومور مغزی و آنوریسم مغزی از جمله عارضه‌هایی هستند که به عصب‌های مسئول پلک آسیب می‌زنند.
 • میاستنی گراویس: میاستنی گراویس اختلالی نادر است که بر روش دریافت اطلاعات از عصب‌ها و واکنش نشان دادن به آنها اثر می‌گذارد. عضلات درگیر به مرور زمان ضعیف‌تر می‌شوند و در نتیجه مشکل افتادگی به وجود می‌آید. این عارضه علاوه بر پلک، دیگر عضلات صورت، دست و پا و دیگر بخش‌های بدن را نیز درگیر می‌کند.
 • بیماری عضلانی: افتادگی پلک می‌تواند پی‌آمد دو نوع بیماری عضلانی باشد. دیستروفی عضلات بالای چشم و حلق (oculopharyngeal) عارضه اول است که منجر به ضعف تدریجی عضلات گلو و پلک بالا می‌شود. این عارضه نادر عموماً در بازه سنی 40 ـ 60 سال شروع می‌شود. عارضه دوم مشکلی است که عموماً در اوایل دوران بزرگسالی شروع می‌شود و به آن افتالموپلاژی (ophthalmoplegia) خارجی پیشرونده گفته می‌شود. کاهش عملکرد عضلات چشم و پلک ویژگی اصلی این عارضه است و به فلج شدن چشم و افتادگی پلک می‌انجامد.

 پلاسما جت

درمان پزشکی لیفت پلک با پلاسما جت چیست؟

پلاسما جت یک دستگاه پزشکی کم توان است که برای انواع مختلف درمان‌های پوست استفاده شده و مخصوصا‌ً در لیفت پلک‌های افتاده موثر است. پوست دور چشم‌ها بسیار نازک است و سریع‌تر از سایر قسمت‌های بدن انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد.

پلاسما حالتی از ماده است که حاوی انرژی است. این انرژی طی پروسه درمان با پلاسماجت در بافت تخلیه شده و فیبروبلاست‌ها را جهت تولید کلاژن والاستین تحریک می‌کند. کلاژن و الاستین نقش مهمی در افزایش حالت کشسانی پوست و صاف‌تر و شفاف‌تر شدن پوست دارد.

 • لیفت با پلاسما جت یک فن‌آوری نسل آینده برای سفت کردن و افزایش تولید کلاژن پوست می‌باشد.
 • این روش امکان تولید میزان قابل ملاحظه‌ای کلاژن را در پوست بخصوص در نواحی که در گذشته قادر به ارائه‌ی درمان غیر جراحی موثری برای آنها نبوده‌ایم، فراهم می‌کند.
 • این تاثیر از طریق یک جرقه که با تولید حرارت، باعث گرم شدن پوست و دستیابی به نتیجه مورد نظر می‌شود، حاصل خواهد شد.
 • دستگاه لیفت با پلاسما جت یا پلکسر یک وسیله پزشکی است که تنها توسط متخصصین آموزش دیده قابل استفاده می‌باشد.

مزایای درمان پلاسما جت چیست؟

پلاسماجت جایگزینی برای عمل‌های جراحی زیبایی تهاجمی فراهم می‌کند، و دوره بهبودی و عوارضی که می‌توانند قبل و بعد از جراحی رخ دهند را کاهش می‌دهد.

 • هیچ برشی در پوست ایجاد نمی‌شود یعنی نیاز به بخیه نمی‌باشد و بیشتر افراد در همان روز می‌توانند به کار خود بازگردند. این روش بسیار سریع‌تر از عمل جراحی است و نیازی به تزریق بی‌حس کننده نخواهد بود.
 • بیشتر افراد پس از اولین درمان واکنش خوبی به آن نشان می‌دهند و می‌توانند بلافاصله تاثیر آن را ببینند.
 • می‌توانید انتظار داشته باشید که پس از درمان جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسید، در حالی که در طول زمان پوست بطور طبیعی با ساخت کلاژن بیشتر و افزایش الاستین واکنش نشان خواهد داد.

کاربردهای پلاسما جت

پلاسما جت را می‌توان در هر بخشی از پوست مورد استفاده قرار داد، اما بخصوص در نواحی دور چشم موثر می‌باشد. از این روش می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 • ترمیم پلک (بلفاروپلاستی بدون جراحی)، از جمله برطرف کردن پف زیر چشم، پوست اضافه در پلک بالا و افتادگی پلک‌ها
 • خطوط و چین و چروک‌های دور دهان
 • لیفت صورت و گردن
 • بهبود ظاهر جای زخم‌ها از جمله زخم‌های بعد از جراحی، جای جوش و ترک‌های پوستی
 • عیوب پوست و ضایعات خوش خیم از جمله زگیل‌ها، فیبروم، پیگمنتاسیون و لکه‌های ناشی از نور خورشید، جوش‌های فعال
 • رفع خالکوبی

متقاضیان درمان با پلکسر

از آنجا که بلفاروپلاستی با استفاده از دستگاه پلاسما جت پلک روشی غیر جراحی و غیر تهاجمی است، روشی مناسب برای لیفت ابرو و پلک‌ها در سنین پایین محسوب می‌شود. با استفاده از دستگاه پلکسر سن انجام این عمل از افراد بالای 35 سال به زیر 30 سال کاهش یافته است.

مانند اکثر عمل‌های زیبایی، پلاسماجت نباید برای زنان باردار یا شیرده استفاده شود. با اینکه برخی انواع پوست تیره برای این درمان ملایم مناسب هستند، اما برای افرادی که دارای پوست بسیار تیره هستند، توصیه نمی‌شود. دلیل آن این است که خطر هیپرپیگمانتاسیون (لکه‌های تیره) یا هایپوپیگمانتاسیون (لکه‌های روشن) پس از درمان بیشتر می‌شود.

کشیدن پوست

کشیدن پوست با پلاسما جت پلک چگونه عمل می‌کند؟

در حالی که دستگاه پلاسما جت بر روی پوست حرکت داده می‌شود، باعث یونیزه شدن ذرات گاز در هوای بین نوک دستگاه و پوست می‌شود تا پلاسما شکل بگیرد. یک قوس الکتریکی ایجاد می‌شود که منجر به تصعید می‌گردد یعنی ماده‌ی جامد مستقیماً به گاز تبدیل می‌شود. بنابراین نتایج فوری هستند و گرمایی نیز به ناحیه اطراف منتقل نمی‌شود. جریان انرژی پلاسما باعث تحریک شکل‌گیری کلاژن‌ها و فیبرهای الاستین شده، چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد، سطح پوست را صاف می‌کند و پوست آسیب دیده در اثر نور خورشید را ترمیم می‌کند. درمان شامل برش، تزریق، سوزش یا برداشتن پوست یا بافت نمی‌باشد.

جمع شدگی و سفت شدن بافت (به جای برداشتن) نتایجی را به همراه دارد که قابل مقایسه با نتایج عمل‌های جراحی تهاجمی است. این روش بخصوص در نواحی کوچک با چین و چروک شدید مانند بالا و پایین چشم، خطوط دور دهان و اطراف ناحیه ناف، مناسب عمل می‌کند.

قبل از درمان پلاسما جت

مرسوم است که جلسه مشاوره قبل از اصلاح پلک با پلاسماجت برگزار می‌شود. پزشک کرم بی‌حس کننده (املا) را روی ناحیه دور چشم می‌زند. از بیماران خواسته می‌شود که از پنج روز قبل از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند ناپروکسین، ایبوپروفن و اسکال خودداری کنند. در صورت تمایل می‌توانید از پنج روز قبل از عمل از قطره آرنیکا برای تسریع روند بهبود استفاده کنید.

روش درمان با پلاسما جت پلک

 • پس از بی‌حسی موضعی در ناحیه تحت درمان، از دستگاه استفاده می‌شود.
 • در اثر جرقه‌ی حاصله مقداری حرارت احساس خواهید کرد اما کاملاً قابل تحمل است.
 • جرقه واکنشی را در پوست ایجاد می‌کند که منجر به تولید کلاژن و متعاقب آن تاثیرات جوان‌سازی می‌شود.
 • در نتیجه‌ی ولتاژ الکتریکی، یک سری فرایندهای فیزیولوژیکی رخ می‌دهند که منجر به سفت شدن غشاهای سلولی می‌گردند. زمانی که بیشتر سلول‌ها در ناحیه‌ی تحت درمان سفت شدند، نتیجه‌ی آن با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.
 • درمان حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه بطول می‌انجامد که بستگی به نواحی تحت درمان در صورت دارد.

بعد از درمان با پلاسما جت چه انتظاری باید داشت؟

 • تورم در تقریباً ۲ تا ۵ روز پس از درمان که می‌تواند به حدی باشد که نتوان در معرض عموم قرار گرفت.
 • مقدار جزئی ناراحتی وجود خواهد داشت اما قابل توجه نمی‌باشد.
 • جمع شدگی پوست بین ۲ تا ۶ هفته پس از درمان حاصل شده و با گذر زمان همچنان متوجه کشیدگی و بهبود پوست خود خواهید بود.
 • تاثیرات احتمالی درمان بلافاصله پس از اولین جلسه آشکار می‌شوند اما بهترین نتایج بعد از سه هفته قابل مشاهده می‌باشند.

مراقبت پس از درمان پلاسما جت

 • با اینکه نواحی پوسته پوسته شده و دچار تغییر رنگ بلافاصله پس از درمان از بین می‌روند، اما توصیه می‌شود که این نواحی به مدت ۵ تا ۷ روز دست نخورده باقی بمانند.
 • از استفاده از هرگونه مواد آرایشی تا صبح روز بعد پرهیز کنید.
 • از تمام منابع مستقیم گرما مانند خورشید، پرتوهای فرابنفش، سونا و غیره به مدت دو هفته دوری کنید.
 • مراقب باشید که در ۵ تا ۷ روز اول به بخش‌هایی از پوست که پوسته پوسته شده و تغییر رنگ داده‌اند دست نزنید.
 • از کرم یا سرم دور چشم آنتی هیستامین سه بار در روز در نواحی تحت درمان استفاده کنید.
 • ممکن است کرم‌های موضعی استروئیدی تجویز شوند. از این کرم‌ها طبق دستورالعمل استفاده کنید. نتایج ناشی از آن می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد.

عوارض جانبی لیفت پلک با پلاسما جت

عوارض جانبی، فوری بوده و ممکن است شامل تورم و قرمزی در ناحیه تحت درمان به مدت دو تا سه روز باشد. فرایند بهبودی شامل پوسته پوسته شدن (که باید منتظر ماند تا خود به خود بریزند) طی یک دوره‌ی حدوداً یک هفته‌ای خواهد بود.

درمان گاهی اوقات می‌تواند منجر به قرمزی و تورم طولانی مدت در حین بهبودی پوست شود. این وضعیت بخصوص هنگامی که پلک‌ها یا نواحی نزدیک به چشم درمان می‌شوند، محتمل است. برطرف شدن آن برای برخی از افراد ۷ تا ۱۰ روز بطول می‌انجامد.

می‌توان در صورت لزوم از لوازم آزایشی برای پوشاندن عوارض درمان استفاده کرد اما نباید تا ۲۴ ساعت پس از درمان استفاده شوند. نتایج فوری بوده و طی دو تا چهار هفته بهبود پیدا می‌کنند.

میزان ماندگاری لیفت پلک با پلاسما جت

این درمان باعث جمع شدگی فوری و کوتاه شدن الیاف پوست شده و تاثیر این فرایند طی دو تا چهار هفته ادامه پیدا می‌کند.

نتایج درمان پلکسر دائمی است، البته فرآیند طبیعی پیری همچنان ادامه دارد و پوست در نهایت دوباره شل می‌شود و می‌افتد. با در پیش گرفتن زندگی سالم و بهینه‌سازی عامل‌های سبک زندگی می‌توانید فرآیند پیری را کند کنید. عامل‌هایی مانند سیگار کشیدن، نور خورشید و مراقبت نکردن از پوست فرآیند پیری را تسریع می‌کند. گاهی اوقات لازم است که درمان پلکسر تکرار شود تا بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

نتایج پلاسما جت

نتایج اصلاح پلک با پلاسما جت کاملاً طبیعی است. درمان پلکسر برخلاف اصلاح جراحی پلک هیچ اسکار یا جای زخمی را روی پوست باقی نمی‌گذارد. چون بخشی از پوست در جراحی پلک بریده می‌شود، جراحی باعث نازک شدن پوست می‌شود، حال آن که این مشکل در درمان با پلاسماجت پیش نمی‌آید. لایه‌های عمقی‌تر پوست در درمان پلکسر تحریک می‌شود، در نتیجه پوست نه تنها نازک می‌شود، بلکه ضخیم‌تر هم می‌شود.

هزینه پلکسر

درمان با پلاسما جت نسبت به جراحی زیبایی قطعاً مقرون به صرفه‌تر است. هزینه‌ها سالانه در حال تغییر می‌باشند. در حال حاضر در کلینیک دکتر یادگاری هزینه کلی بلفاروپلاستی با پلاسماجت هر جلسه 860 هزار تومان می باشد که با توجه به شرایط بیمار بین 2 تا 4 جلسه نیاز است.

هزینه تمام جراحی‌ها در این کلینیک و تحت نظارت دکتر یادگاری با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

سوالات رایج لیفت پلک با پلاسما جت


آیا پلکسر همواره بهتر از جراحی اصلاح پلک است؟

خیر، اگر چربی اضافی در ناحیه درمان وجود داشته باشد، توصیه می‌شود که جراحی پلک معمولی انجام شود.

آیا پلکسر درمان سریعی است که بتوان آن را در ساعت استراحت یک روز کاری انجام داد؟

خیر، باید یک هفته صبر کنید تا کاملاً بهبود بیابید. پوسته‌های زخم ظرف یک هفته می‌ریزد. همچنین پوستتان قرمز می‌شود که می‌توانید آن را به راحتی با آرایش بپوشانید.

آیا می‌توان پلکسر را در کنار تزریق ژل انجام داد؟

اگر بخواهید درمان ترکیبی انجام بدهید، ابتدا باید پلکسر و سپس تزریق ژل انجام شود. اگر قبلاً در ناحیه درمان پلکسر، ژل تزریق کرده‌ باشید، بهتر است قبل از پلاسما جت با پزشک متخصص مشورت کنید.

آیا پلاسما جت دردناک است؟

ابتدا پوست تمیز می‌شود، سپس کرم بی‌حسی موضعی یک ساعت قبل از درمان روی پوست زده می‌شود. اکثر بیماران قدری احساس درد و گرما می‌کنند. در پایان نقطه‌های سیاه یا قهوه‌ای کوچکی روی پوست ناحیه درمان باقی می‌ماند که ممکن است قدری دردناک باشد.

جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک افتادگی پلک و پف و ورم زیر چشم را اصلاح می‌کند. جراح پوست و چربی اضافی و عضله ر از پلک بالا و پایین برمی‌دارد.

جراحی پلک برای درمان عارضه‌های زیر مفید است:

 • پف پلک بالا
 • پوست شلی که از پلک بالا آویزان شده باشد.
 • پوست اضافه‌ای که چین طبیعی پلک بالا را پوشانده باشد.
 • پوست اضافی و چروک‌های ریز پلک پایین
 • پف زیر چشم

جراحی زیبایی پلک عملی سرپایی است و معمولاً 45 دقیقه تا 2 ساعت طول می‌کشد. مدت زمان جراحی بستگی به این دارد که آیا عمل دیگری هم در کنار جراحی پلک انجام می‌شود یا خیر. جراحی پلک با توجه به گستردگی عمل تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی همراه با تزریق آرام‌بخش انجام می‌شود.

سخن آخر

بلفاروپلاستی یا لیفت پک با پلاسما جت یک روش غیر جراحی و بی‌خطر بوده که از پلاسما برای ایجاد یک قوس کوچک الکتریسیته جهت درمان افتادگی پلک استفاده میشود.

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی