مراحل بلفاروپلاستی پلک پایین چشم

فهرست مطالب

با بالا رفتن سن از میزان انعطاف پذیری و حجم عضلات کاسته می‌شود و چشم نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی ‌که پوست شل می‌شود خود را به صورت چین و چروک و خطوط ریز زیر پلک نشان می‌دهد و شل شدگی عضلات باعث می‌شود که بافت چربی به سمت جلو هدایت شود و باعث ایجاد پف زیر چشم شود. خوشبختانه جراحی زیبایی می‌تواند کمک شایانی به افرادی که دچار این مشکل هستند نماید.

بلفاروپلاستی پلک پایین چیست؟

بلفاروپلاستی پلک پایین یکی از انواع جراحی‌های زیبایی است که برای رفع مشکل افتادگی پلک پایین انجام می‌شود که در این جراحی باید بافت چربی که به سمت جلو حرکت کرده است خارج شود. سپس پزشک از آن برای رفع خطوط تقویت پوست اطراف چشم و پلک استفاده می‌کند. این نوع جراحی به بهبود سلامت و شادابی ظاهر چشم و اطراف آن کمک می‌کند.

علل پف زیر چشم

پف چشم غالباً با خستگی یا آلرژی اشتباه گرفته می‌شود. پف زیر چشم که ارتباطی به خواب یا آلرژی نداشته باشد، پی‌آمد افتادگی چربی پلک پایین یا همان چربی اربیتال است. همان‌طور که گفتیم چشم در فضایی به نام اربیت قرار دارد و در این فضا چربی وجود دارد. برای رفع پف زیر چشم و جوان کردن آن باید چربی برداشته شود، جابجا گردد و شکل داده شود.

شل شدن پوست زیر چشم بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین

بسیاری از بیماران نگرانند که مبادا پس از برداشتن چربی زیر چشم پوست شل و افتاده بشود. مشکل شل شدن پوست را نیز می‌توان با توجه به حمایتی که از پلک پایین به عمل می‌آید، همزمان با برداشتن چربی برطرف کرد. پوست نگهدارنده کیسه چربی و پف زیرچشم پس از جراحی با دستکاری عضله حلقوی چشم کشیده می‌شود. عضله حلقوی چشم مانند کمربند کشیده می‌شود و پوست شل را می‌کشد.

مزایای بلفاروپلاستی پلک پایین

 • از بین بردن و رفع توده‌های چربی زیر چشم باعث می‌شود که ظاهر صورت جوان و شاداب شود و ظاهر خسته چشم از بین برود.
 • بافت و پوست اضافی اطراف چشم و پلک که باعث ایجاد پف در این ناحیه می‌شود برداشته خواهد شد.
 • جراحی بلفاروپلاستی باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط ریز زیر چشم و اطراف آن می‌شود.
 • چین و چروک زیر چشم را از بین می‌برد.
 • پف ایجاد شده زیر چشم را از بین می‌برد.

چه کسانی می توانند بلفاروپلاستی پلک پایین انجام دهند؟

کاندیدای جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین فردی است که

 • همواره، حتی پس از خواب طولانی خسته به نظر می‌رسد.
 • چشم‌هایش همواره در تمام طول روز پف کرده است.
 • پوست اضافی دور چشم دارد.
 • متوجه می‌شود آرایش چشم به دلیل پف‌آلود بودن چشم دشوارتر شده است.
 • خانواده و دوستانش مدام از او می‌پرسند که چرا خسته است یا به اندازه کافی نخوابیده است.
 • ابتلا به بعضی عارضه‌ها مانند مشکلات تیروئید (برای مثال کم‌کاری تیروئید و بیماری گریوز یا تیروئید چشمی) خشکی چشم یا کم بودن اشک چشم، فشار خون بالا یا دیگر اختلال‌های دستگاه گردش خون، بیماری قلبی ـ عروقی و دیابت احتمال بروز عوارض عمل بلفاروپلاستی را افزایش می‌دهد.

مراحل بلفاروپلاستی پلک پایین 

مراحل جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین به شرح زیر می‌باشد:

 1. بیهوشی: پزشک برای راحتی شما در حین جراحی از داروهای بیهوشی استفاده می‌‌کند. این داروها شامل آرام بخش وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک با در نظر گرفتن شرایط شما بهترین مورد را پیشنهاد خواهد کرد.
 2. ایجاد برش: در اکثر موارد که قرار است پلک پایین جراحی شود پزشک ترجیح می‌‌دهد یک برش را در قسمت داخلی پلک ایجاد کند تا از تشکیل بافت اسکار در پوست جلوگیری شود. همان گونه که در تصویر مشاهده می‌کنید یک برش کوچک در قسمت داخلی پلک ایجاد شده است و پزشک از فناوری لیزر دی اکسید کربن استفاده کرده زیرا در این حالت ریسک بروز خونریزی و تورم کاهش می‌یابد و فرآیند بهبود تسریع خواهد شد. سپس بافت نرم اضافی این ناحیه را به کمک وسایل مخصوص کنار می‌‌زند تا پلک پایین دیده شود.
 3. خارج کردن چربی اضافی : پزشک لایه فیبروز را باز می‌کند تا توده چربی را مشاهده نماید، این توده چربی باعث می‌‌شود که زیر چشم پف دار به نظر برسد. تخلیه چربی یا جابجا کردن آن یک کار چالش برانگیز برای جراح محسوب می‌شود زیرا خارج کردن چربی اضافی باعث می‌شود که زیر چشم خالی به نظر برسد که این کار باعث نارضایتی بیمار می‌شود و درمان آن دشوار است. در بیمارانی که مقدار زیادی چربی به سمت جلو هدایت شده است جابجا کردن بخشی از چربی و خارج کردن چربی باقی مانده بهترین کاری است که پزشک می‌تواند انجام دهد.
 4. بخیه زدن برش ایجاد شده : پزشک از لیزر دی اکسید کربن برای کنترل خونریزی استفاده می‌‌کند همچنین از بروز کبودی بعد از جراحی جلوگیری می‌نماید و دید بهتری را در اختیار شما قرار می‌دهد. معمولاً پزشک از یک بخیه محافظت کننده برای مراقبت از پلک پایین استفاده می‌کند تا در دوران بهبود نتایج مورد انتظار به دست بیاید. همان گونه که در تصویر فوق می‌بینید از یک کانتوپکسی محافظ بخیه برای محافظت از پلک پایین استفاده شده است که این بخیه کاملاً پنهان است و چند هفته پس از جراحی جذب شود.

مراقبت‌های پس از جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین 

رعایت نکات زیر پس از جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین به کسب نتایج مورد انتظار کمک خواهد کرد.

 1. استراحت و دارو و رژیم غذایی: به اندازه کافی استراحت کنید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. یبوست یکی از عوارض جانبی کاهش ساعت فعالیت، مصرف ناکافی آب و مصرف داروهای مسکن است. به این ترتیب بهتر از اندازه کافی راه بروید، به طور مرتب آب بخورید و میوه و سبزیجات خام را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.
 2. داروهای مسکن تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید. بدون اجازه پزشک از مصرف قرص آسپرین یا محصولاتی که حاوی آسپرین هستند خودداری کنید.
 3. اگر شما از قرص آهن و ویتامین استفاده می‌کنید می‌توانید مجددا به مصرف آنها بپردازید.
 4. از استعمال دخانیات و نشستن در کنار افراد سیگاری خودداری کنید، زیرا این کار می‌‌تواند باعث بروز مشکلات جدی در دوران بهبود شود.
 5. به منظور کاهش تورم تا چند روز پس از جراحی چند بالش را زیر سر خود قرار دهید تا زاویه سر شما به صورت ۴۵ درجه باشد.

فعالیت جسمانی پس از جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

 • باید پس از جراحی یک نفر همراه شما باشد که شما را به منزل ببرد و به مدت یک تا دو روز در منزل به شما کمک کند.
 • بهتر از هر چه زودتر شروع به راه رفتن کنید این کار به کاهش تورم و کاهش ریسک تشکیل لخته خون، پنومونی و یبوست کمک می‌کند.
 • تا زمانی که از داروی مسکن استفاده می‌کنید از رانندگی کردن خودداری نمایید.
 • از انجام دادن فعالیت‌هایی از قبیل خم شدن، برداشتن اجسام سنگین و ورزش سنگین که باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود خودداری کنید.
 • به مدت ۳ تا ۵ روز فعالیت جسمانی خود را کاهش دهید و به مدت دو تا سه هفته از انجام فعالیت جسمانی سنگین خودداری نمایید.
 • دو تا سه روز پس از جراحی می‌توانید مطالعه کنید یا تلویزیون تماشا کنید.
 • ۱۰ تا ۱۴ روز پس از جراحی می‌توانید به محل کار خود برگردید.

مراقبت از بخیه بلفاروپلاستی پلک پایین

 • حداقل به مدت ۱۲ ماه از قرار گرفتن بافت اسکار در معرض نور آفتاب خودداری کنید.
 • اگر مجبور هستید بیرون بروید و در معرض نور آفتاب قرار بگیرید از عینک کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید.
 • باید روی بخیه را چسب بزنید. در صورتی که چسب روی بخیه جدا شد می‌توانید از یک چسب دیگر استفاده کنید.
 • محل بخیه را با آب و صابون بشویید و هر روز آن را به لحاظ وجود علائم عفونت بررسی نمایید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از جراحی از کمپرس بتادین خنک استفاده کنید تا از میزان درد و تورم و کبودی حاصل از جراحی کاسته شود.
 • به طور کلی می‌توانید پس از جراحی هر موقع که بخواهید به حمام بروید و موهای خود را با شامپو بشویید.
 • حداقل تا دو هفته پس از جراحی از لنز چشمی استفاده نکنید.
 • تا چند هفته پس از جراحی حساسیت شما به نور آفتاب، باد و سایر عوامل محرک افزایش می‌یابد بنابراین بهتر است از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید.

سخن آخر

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی