بلفاروپلاستی چیست؟ عمل پلک برای رفع افتادگی و پف

فهرست مطالب

بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی است که باعث کاهش پف پلک‌های زیرین چشم و بهبود افتادگی پلک فوقانی می‌شود. بلفاروپلاستی پلک فوقانی یک عمل جراحی مجزا از ترمیم پتوز پلک فوقانی است. بلفاروپلاستی اغلب به دنبال از بین بردن پوست، عضله و بافت چربی زیرین پوست است؛ در حالی که گاهی اوقات می‌توان به جای برداشتن بافت آن را جابجا کرد. با وجود آنکه بلفاروپلاستی در درجه اول یک عمل زیبایی است، اما روشی موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی است که آویختگی پلک‌های فوقانی، دید آنها را محدود می‌کند. در این شرایط، عمل بلفاروپلاستی توسط یک چشم پزشک یا جراح چشم توصیه می‌شود.

بلفاروپلاستی با برداشتن چربی باعث کاهش دایره‌های تیره زیر چشم یا چین و چروک‌های پنجه کلاغی یا سایر چروک‌های صورت نمی‌شود. تکنیک‌های دیگر بلفاروپلاستی هایی که با استفاده از جابجایی چربی یا لیفت گونه‌ها انجام می‌شوند، می‌توانند دایره‌های تیره زیر چشم را بهبود ببخشند. بلفاروپلاستی را می‌توان همراه با سایر روش‌های جراحی صورت مانند لیزر جوانسازی صورت یا لیفت ابرو انجام داد.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای بلفاروپلاستی پلک بالا باشند؟

 • در صورتی که شما نکات زیر در مورد شما صدق می‌کند می‌توانید متقاضی مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا باشید:
 • در صورتی که سالم هستید و هیچ گونه مشکلی در خصوص سلامت جسمانی ندارید.
 • در صورتی که سیگار نمی‌‌کشید.
 •  در صورتی که دچار افتادگی شدید پلک و پوست اطراف چشم هستید.
 • در موارد زیر شما نمی‌توانید متقاضی مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی باشید:
 •  در صورتی که انتظارات شما از نتیجه درمان غیر واقعی است.
 • در صورتی که دچار مشکلات حاد چشمی یا اختلالاتی از قبیل دیابت، آب سیاه و مواردی از این قبیل هستید زیرا این موارد ریسک بروز عوارض را افزایش می‌دهند.

بلفاروپلاستی پلک بالا چگونه انجام می‌شود؟

برای جلوگیری از احساس درد در حین جراحی پلک بالا بر اساس نوع جراحی که قرار است انجام شود از داروی بیحسی استفاده خواهد شد. در صورتی که قرار است فقط جراحی بلفاروپلاستی انجام شود استفاده از بیحسی موضعی و آرام بخش خوراکی می‌تواند یک روش عالی برای بیمار باشد. اما در صورتی که بیمار علاوه بر جراحی بلفاروپلاستی به انجام سایر جراحی‌ها نیاز باشد پزشک درخواست انجام بیهوشی عمومی را خواهد داد.

معمولاً در عمل بلفاروپلاستی، پلک بالا جراحی می‌‌شود و عضلات و چربی موجود در پلک پایین از طریق ایجاد برش در خطوط طبیعی این ناحیه دستکاری می‌‌شوند. از آنجایی که این برش‌ها در خطوط طبیعی صورت ایجاد می‌گردند و پشت پلک و مژه پنهان می‌‌شوند بافت اسکار کوچک ایجاد خواهد شد. عوارض جانبی حاصل از جراحی بلفاروپلاستی بسیار نادر است و معمولاً این جراحی به عنوان یک روش ایمن در نظر گرفته می‌شود.

مراقبت های قبل از عمل بلفاروپلاستی

قبل از آن که تحت عمل جراحی بلفاروپلاستی قرار بگیرید، لازم است مراقب برخی موارد خاص باشید. برای شروع باید با جراح پلاستیک خود درباره موارد زیر صحبت کنید و به نتیجه برسید:

 • نگرانی‌های خود درباره عمل جراحی
 • نتیجه احتمالی عمل جراحی
 • اطلاعاتی درباره جراح از جمله تخصص و تجربه او
 • عکس‌های قبل و بعد از عمل بیماران آن جراح
 • موارد مربوط به مشکلات چشم و جنبه‌های دیگر آن مانند
 • وجود هرگونه نقص در شرایط چشم، مانند خشکی چشم، حساسیت گلوکوم و غیره.
 • در صورت وجود مشکلات سلامت عمومی و پزشکی مانند دیابت، تیروئید و مشکلات گردش خون و غیره.
 • در صورت مصرف داروهای ضدبارداری، داروهای تجویزی، مکمل‌های گیاهی ویتامین‌ها و غیره.
 • مصرف سیگار یا دخانیات یا اعتیاد به مواد مخدر

بهترین سن برای انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا چه سنی است؟

برخی از بیماران جراحی بلفاروپلاستی را در اوایل ۳۰ سالگی انجام می‌دهند اما معمولا اکثر افراد انجام این جراحی را به دوران چهل سالگی موکول می‌نمایند. برخی دیگر ترجیح می‌‌دهند در ۵۰ و ۶۰ سالگی علاوه بر جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا اقدام به لیفت صورت نیز نمایند. به طور کلی سن در این نوع جراحی اهمیت چندانی ندارد و می‌‌تواند در هر سنی برای انجام آن به پزشک مراجعه کرد.

سخن آخر

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی