تزریق ژل (فیلر) برای حجم دهی و بزرگ کردن لب، گونه و چانه

فهرست مطالب

پوست افراد جوان به علت داران بودن مقدار زیاد اسید هیالورونیک نرم و انعطاف‌پذیر است. با افزایش سن مقدار این اسید در پوست به تدریج کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه پوست خشک‌تر و نازک‌تر شده و چین و چروک در آن ایجاد می‌شود. ژل (فیلر) با افزایش حجم در قسمت مورد نظر، فقدان اسید هیالورونیک را جبران می‌کند. زمانی که ژل به زیر سطح پوست تزریق می‌شود، حجم قسمت مورد نظر افزایش پیدا می‌کند و خطوط و چین و چروک از بین می‌روند.

از تزریق ژل در چه مواردی استفاده می‌شود؟


از تزریق ژل در چه مواردی استفاده می‌شود

تزریق ژل باعث از بین رفتن نشانه‌های سالخوردگی می‌شود. از ژل در موارد زیر استفاده می‌شود :

  • افزایش حجم و از بین بردن خطوط عمیق که از بینی تا دهان کشیده می‌شوند ( خط خنده یا چین نازولبیال)
  • افزایش حجم لب‌ها و رفع خطوط عمودی در اطراف لب‌ها
  • افزایش حجم و بهبود ظاهری گونه‌ها جهت جوان‌سازی صورت
  • پر کردن گودی زیر چشم
  • صاف و هموار کردن زخم‌های ناشی از آکنه یا آبله‌مرغان
  • افزایش حجم در قسمت پایین گونه‌ها یا شقیقه که در اثر جابه‌جایی توده چربی زیر سطح پوست ایجاد می‌شود.

ژل در بدن چگونه عمل می‌کند و تفاوت آن با بوتاکس چیست؟ 


ژل از مواد طبیعی یا مواد مصنوعی به دست می‌آید و با هدف افزایش حجم و از بین بردن چین و چروک و فرورفتگی مستقیماً در زیر پوست تزریق می‌شود. بسته به نوع ژل، نتیجه درمان از شش ماه تا دو سال ماندگار است. ژل‌های نیمه‌دائم یا دائم تا پنج سال و حتی بیشتر نیز دوام دارند.

درمان بوسیله ژل و بوتاکس با تزریق انجام می‌شود ولی بوتاکس بیشتر در قسمت پیشانی و اطراف چشم‌ها تزریق می‌شود تا از حرکت عضلات جلوگیری کند و در نتیجه از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. بوتاکس مانند ژل باعث افزایش حجم نمی‌شود.

با توجه به اینکه نحوه عملکرد بوتاکس و ژل متفاوت می‌باشد، برخی از افراد از هر دوی این محصولات همراه با یکدیگر استفاده می‌کنند تا جوان‌سازی صورت به بهترین شکل انجام شود.

انواع فیلر(ژل)


فیلرها به طور کلی در دو نوع موجود هستند : مصنوعی و طبیعی.

فیلرهای طبیعی 

فیلرهای طبیعی با نام اسید هیالورونیک شناخته می‌شوند و احتمال این که باعث ایجاد آلرژی شوند بسیار کم می‌باشد؛ ولی در هر صورت پس از تزریق احتمال ایجاد آلرژی وجود دارد. نتیجه استفاده از این نوع فیلرها سریعاً قابل مشاهده است ولی تنها از 3 تا 18 ماه (گاهی بیش از دو سال) دوام دارد؛ چرا که فیلر سرانجام تجزیه می‌شود و نتیجه درمان از بین می‌رود به همین جهت برای حفظ نتیجه درمان بایستی تزریق تکرار شود. بیشتر افرادی که از تزریق فیلر استفاده می‌کنند بایستی حداقل یک بار در سال درمان را تکرار کنند.

به غیر از واکنش آلرژیک، احتمال ایجاد توده و جابه‌جایی ژل نیز وجود دارد. البته این حالت به ندرت ایجاد می‌شود. همچنین به علت این که نتیجه درمان برای مدت کوتاهی ماندگار است، عوارض ناشی از تزریق نیز پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند.

فیلرهای مصنوعی 

ماندگاری فیلرهای مصنوعی بسیار بیشتر از فیلرهای طبیعی است و همچنین تجزیه نمی‌شوند. با وجود استفاده از این نوع فیلر در صورتی که شخص به طور روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده نکند، در اثر آسیب‌های پوستی و افزایش سن مجدداً چین و چروک در صورت ایجاد خواهد شد.

خطرات ناشی از استفاده از فیلرهای مصنوعی مشابه فیلرهای طبیعی می‌باشد با این تفاوت که اثر فیلرهای مصنوعی دائمی است و در نتیجه عوارض ناشی از تزریق این نوع فیلر ماندگار بوده و ترمیم این عوارض نیز دشوارتر می‌باشد.

انتخاب بهترین نوع ژل (فیلر)  


انتخاب بهترین نوع ژل (فیلر)

در واقع همه ژل‌ها دارای عوارضی هستند که البته این عوارض به ندرت ایجاد می‌شوند. انتخاب بهترین نوع ژل به عواملی مانند روش مورد استفاده و مهارت پزشک و همچنین نیازها و ریسک‌پذیری فرد متقاضی دارد و آنچه که در رسانه‌ها و مجلات مٌد در مورد ژل‌ها گفته می‌شود نشان‌دهنده کیفیت ژل نمی‌باشد.

زمان مناسب برای تزریق ژل


زمانی که محصولات مراقبت از پوست قادر به از بین بردن نشانه‌های سالخوردگی نباشند، بهتر است از ژل استفاده شود. البته محصولات مراقبت از پوست نقش بسیار مهمی در رفع نشانه‌های افزایش سن دارند ولی عواملی مانند سن، حرکت عضلات، از بین رفتن چربی، جاذبه و آسیب‌های ناشی از نور خورشید در نهایت به پوست آسیب وارد می‌کنند. تزریق ژل باعث بهبود ظاهری، رفع چین و چروک، افزایش حجم و جوان‌سازی صورت می‌شود در حالی که محصولات مراقبت از پوست قادر به انجام چنین کاری نیستند.

در صورتی که تمایل به استفاده از ژل دارید، در ارتباط با انتخاب نوع مناسب ژل با پزشک خود مشورت کنید.

جهت افزایش ماندگاری درمان، در کنار تزریق ژل بایستی از محصولات مراقبت از پوست و کرم ضد آفتاب (حتی در روزهای ابری) استفاده کنید.

عوارض ناشی از تزریق ژل


مهم‌ترین مساله در ارتباط با تزریق ژل، ماندگاری نتیجه درمان و همچنین عوارض ایجاد شده مانند جابه‌جایی و تجمع ژل می‌باشد. مهارت پزشک در استفاده از میزان مناسب ژل و تزریق آن در محل مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است. صرف نظر از کیفیت ژل، روش تزریق ژل توسط پزشک و همچنین آگاهی از تأثیر ژل‌های گوناگون بر پوست در نتیجه درمان بسیار مؤثر هستند. در نتیجه برای تزریق بایستی به پزشک با تجربه‌ای مراجعه کرد که با انواع ژل‌های مختلف آشنایی داشته باشد. بیشتر افراد تمایل دارند که از ژل در بیش از یک ناحیه از صورت استفاده کنند. به همین منظور ژل‌های مختلفی برای رفع مشکلات ناشی از سالخوردگی موجود هستند.

سؤالات رایج در ارتباط با تزریق ژل 


سؤالات رایج در ارتباط با تزریق ژل

چه زمانی پس از تزریق نتایج قابل مشاهده هستند؟

نتیجه درمان بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده است. تزریق ژل باعث بهبود ظاهری پوست و جوان‌سازی صورت می‌شود.

آیا تزریق ژل دردناک است؟ 

بسیاری از افراد دردی در هنگام تزریق احساس نمی‌کنند. بیشتر ژل‌ها حاوی بی‌حسی موضعی می‌باشند. پزشکی که تزریق را انجام می‌دهد بسیار ماهر و باتجربه می‌باشد و تنها سوزش مختصری در هنگام تزریق احساس خواهد شد.

فیلر بینی چیست؟ 

فیلری تحت عنوان فیلر بینی وجود ندارد. برخی از انواع خاص فیلر را می‌توان جهت تغییر شکل در قسمت پل بینی (Bridge) استفاده کرد. این روش که رینوپلاستی غیر جراحی نام دارد، برای صاف کردن بینی‌های خمیده، بالا بردن سر بینی و یا رفع عدم تقارن بینی استفاده می‌شود.

تفاوت بین ژل رستیلن و ژوویدرم 

ژل رستیلن و ژوویدرم هر دو دارای تأییدیه FDA هستند و از اسید هیالورونیک ساخته شده‌اند. ژوویدرم یک نوع ژل روان و یکدست است در حالی که رستیلن به صورت دانه‌ای می‌باشد. ژل رستیلن معمولاً بین 6 تا 9 ماه ماندگار است، در حالی که ژل ژوویدرم بین 9 تا 12 ماه دوام دارد.

آیا ژل ژوویدرم باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود؟

اگرچه ژل ژوویدرم و دیگر ژل‌های مورد استفاده به کمک اسید هیالورونیک باعث رفع چین و چروک می‌شوند، تحقیقات نشان می‌دهند که این ژل‌ها همچنین باعث تحریک تولید کلاژن می‌شوند. در نتیجه پوست شاداب‌تر به نظر می‌رسد و ماندگاری درمان افزایش پیدا می‌کند.

آیا امکان خارج کردن ژل (فیلر) وجود دارد؟ 

فیلرهای اسید هیالورونیک به کمک آنزیمی به نام هیالورونیداز به سرعت قابل حل شدن هستند. این آنزیم باعث تجزیه شدن اسید هیالورونیک می‌شود و در نتیجه سرعت تجزیه فیلر به طور طبیعی افزایش پیدا می‌کند.

نتیجه تزریق ژل چقدر ماندگار می‌باشد؟

ماندگاری نتیجه درمان به عواملی از جمله ناحیه تحت درمان، انعطاف‌پذیری پوست، روش تزریق، نوع ژل مورد استفاده، سوخت و ساز بدن فرد متقاضی، سبک زندگی و سن فرد بستگی دارد. بدن افراد با یکدیگر متفاوت می‌باشد و نتیجه درمان نیز از فردی تا فرد دیگر متغیر است. پزشک در جلسه مشاوره در مورد انتخاب مناسب‌ترین روش درمان تصمیم‌گیری می‌کند.

ژل به طور طبیعی با گذشت زمان حل می‌شود و در نهایت اثر درمان به طور کامل از بین می‌رود. با این حال در بیشتر افراد، در حدود 50 تا 80 درصد از نتیجه درمان پس از شش ماه نیز دوام دارد. ژل تزریق شده به تدریج حل شده تا این که پوست به وضعیت سابق پیش از تزریق بر می‌گردد. در صورت لزوم می‌توان در هر زمان تزریق ژل را دوباره انجام داد.

تزریق ژل در هر جلسه درمانی چگونه انجام می‌شود؟ 

بسته به محل مورد نظر و تعداد سرنگ‌های مورد نیاز هر جلسه در حدود 15 تا 30 دقیقه زمان می‌برد. ژل بوسیله یک سوزن بسیار ظریف در زیر پوست تزریق می‌شود. نتیجه تزریق در همان لحظه قابل مشاهده می‌باشد.

آیا تزریق ژل جایگزینی برای جراحی زیبایی می‌باشد؟ 

خیر. استفاده از ژل برای افرادی که دارای پوست اضافی در صورت هستند و یا افرادی که نیاز به بازسازی و لایه‌برداری پوست دارند به تنهایی کافی نمی‌باشد.

چه اقدامات احتیاطی پیش از تزریق ژل بایستی در نظر گرفته شوند؟ 

در صورت مصرف هرگونه دارو که باعث کبودی یا خونریزی می‌شود بایستی 3 تا 5 روز پیش از تزریق مصرف این داروها قطع شود؛ مگر این که مصرف داروهای مورد نظر برای جلوگیری از لخته شدن خون ضروری باشد (در مواردی مانند فیبریلاسیون دهلیزی، اختلالات انعقاد خون). بسیاری از داروها مانند ASA (آسپیرین)، ادویل و موترین در صورت مصرف 3 تا 5 روز پیش از درمان نیز می‌توانند باعث رقیق شدن خون بشوند. در ارتباط با قطع مصرف هرگونه دارو بایستی با پزشک مشورت شود. همچنین برخی از ویتامین‌ها مانند ویتامین E و گیاهانی مانند جینکو، سیر، جنسینگ، گل راعی و امگا 3 احتمال کبودی را افزایش می‌دهند. مصرف موارد ذکر شده بایستی 3 تا 5 روز پیش از تزریق ژل متوقف شود.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی