جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

فهرست مطالب

بلفاروپلاستی پلک پایین عملی زیبایی است که در آن چربی اضافی برداشته و بافت نگهدارنده پلک پایین کشیده و محکم می‌شود. این عمل زیبایی پف پلک پایین را به حداقل می‌رساند و حالت خستگی و خمودگی را از چهره می‌زداید. جراحی پف پایین چشم برای آقایان نیز به اندازه بانوان محبوب است. هوشیارتر و جوان‌تر کردن چهره دلیل اصلی انجام عمل زیبایی پلک پایین است.

بلفاورپلاستی پلک پایین که می‌توان آن را همزمان با دیگر عمل‌های زیبایی انجام داد، چشم‌ها را زیباتر و جوان‌تر می‌کند. متخصصین کلینیک چشم‌پزشکی دکتر یادگاری معاینه مخصوص بلفاروپلاستی را در جلسه مشاوره انجام می‌دهند. هدف از این معاینه طبقه‌بندی کردن صحیح ویژگی‌های منحصر به فرد هر بیمار بر اساس سن، جنسیت، نژاد و وضعیت پوست است. متخصص جراحی پلک می‌تواند پس از این معاینه بهترین روش را برای درمان پف زیر چشم و بهبود وضعیت پوست پلک پایین انتخاب کند. به منظور مشاوره و یا کسب آگاهی بیشتر درباره شیوه جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید.

آناتومی پلک پایین


چشم در فضایی داخل جمجمه به نام اربیت یا کاسه چشم قرار دارد. لایه‌ای بافتی از کناره کاسه چشم تا پلک کشیده می‌شود که به آن سپتوم کاسه چشم گفته می‌شود. اطراف چشم و زیر سپتوم کاسه‌ی چشم چربی قرار دارد. این لایه چربی از مردمک در کاسه چشم محافظت می‌کند. چربی کاسه چشم در اثر عواملی چون افزایش چربی و نازک شدن سپتوم کاسه چشم برآمده می‌شود و حالتی پف‌آلود به چشم‌ها می‌دهد. متاسفانه این نوع برآمدگی گاهی ارثی است و از دوران نوجوانی شروع می‌شود.

اکثر افرادی که از پف زیر چشم شکایت دارند، متوجه می‌شوند که پف چشمشان صبح‌ها بیشتر است. چشم به این دلیل صبح‌ها پف بیشتری دارد، که چربی کاسه چشم حاوی آب است و پف پس از خواب طولانی شبانه به بیشترین حد خود می‌رسد. اما در طول روز جاذبه زمین و گردش خون مقداری از این مایع را جذب می‌کند. بافت ظریف چشم به مرور شل و شل‌تر می‌شود و پف زیر چشم وضوح بیشتری پیدا می‌کند. افزایش حجم مایع در اثر آلرژی و خواب بافت پلک را شل‌تر می‌کند و چشم‌ها را خسته‌تر و پیرتر نشان می‌دهد.

علل پف زیر چشم


چشم‌های پف کرده

پف چشم غالباً با خستگی یا آلرژی اشتباه گرفته می‌شود. پف زیر چشم که ارتباطی به خواب یا آلرژی نداشته باشد، پی‌آمد افتادگی چربی پلک پایین یا همان چربی اربیتال است. همان‌طور که گفتیم چشم در فضایی به نام اربیت قرار دارد و در این فضا چربی وجود دارد. برای رفع پف زیر چشم و جوان کردن آن باید چربی برداشته شود، جابجا گردد و شکل داده شود.

شل شدن پوست

بسیاری از بیماران نگرانند که مبادا پس از برداشتن چربی زیر چشم پوست شل و افتاده بشود. مشکل شل شدن پوست را نیز می‌توان با توجه به حمایتی که از پلک پایین به عمل می‌آید، همزمان با برداشتن چربی برطرف کرد. پوست نگهدارنده کیسه چربی و پف زیرچشم پس از جراحی با دستکاری عضله حلقوی چشم کشیده می‌شود. عضله حلقوی چشم مانند کمربند کشیده می‌شود و پوست شل را می‌کشد.

حمایت از پلک پایین

بیماران غالباً به دلیل مشکلات تشخیص داده نشده‌ی مربوط به حمایت از پلک پایین به جراح اکولوپلاست مراجعه می‌کنند. برای این که سطح نگهداری از پلک پایین افزایش یابد، تکنیک‌های مختلفی به کار برده می‌شود.همچنین ساختارهای نگهدارنده پلک به گونه‌ای شکل داده می‌شود که چشم‌ها بزرگ‌تر و هوشیارتر به نظر برسد.

جراحی پلک پایین چیست؟


برای رفع مشکل پف چشم، شلی و افتادگی پوست پلک پایین عملی جراحی به نام بلفاروپلاستی انجام می‌شود. تکنیک‌های مختلفی برای جراحی جوانسازی پلک پایین وجود دارد، اما روش کلی این است که جراح چربی، پوست اضافی و عضله افتاده را برمی‌دارد یا چربی را شکل می‌دهد و به نحو مناسب توزیع می‌کند. زمان جراحی بستگی به تکنیکی دارد که جراح برای انجام عمل به کار می‌برد.

متقاضی درمان


کاندیدای جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین فردی است که

 • همواره، حتی پس از خواب طولانی خسته به نظر می‌رسد.
 • چشم‌هایش همواره در تمام طول روز پف کرده است.
 • پوست اضافی دور چشم دارد.
 • متوجه می‌شود آرایش چشم به دلیل پف‌آلود بودن چشم دشوارتر شده است.
 • خانواده و دوستانش مدام از او می‌پرسند که چرا خسته است یا به اندازه کافی نخوابیده است.

ابتلا به بعضی عارضه‌ها مانند مشکلات تیروئید (برای مثال کم‌کاری تیروئید و بیماری گریوز یا تیروئید چشمی) خشکی چشم یا کم بودن اشک چشم، فشار خون بالا یا دیگر اختلال‌های دستگاه گردش خون، بیماری قلبی ـ عروقی و دیابت احتمال بروز عوارض عمل بلفاروپلاستی را افزایش می‌دهد.

در بلفارو پلاستی پلک تحتانی موارد همراهی با عامل‌های خطر دیابت و بیماری تیروئید انجام عمل فقط با کنترل بیماری و تحت نظارت فوق تخصص اکولوپلاستیک قابل انجام است.

مزایای جراحی رفع پف زیر چشم


پس از انجام جراحی جراحی پلک پایین و درمان پف زیر چشم، شلی و افتادگی پوست و کشیدن بافت‌های زیر چشم، صورت جوان‌تر و زیباتر و چشم‌ها درشت‌تر به نظر می‌رسد. چهره دیگر آن حالت خستگی همیشگی را ندارد و چشم‌ها شاداب و درخشان می‌شود. چشم‌ها پس از کشیدن و جوانسازی پوست پلک‌ها و برداشتن پف زیر چشم سال‌ها جوان‌تر می‌شود.

انواع


جراحی پلک از روی پوست

بسیاری از جراحان برشی خارجی را زیر مژگان ایجاد می‌کنند، این تکنیک پرکاربرد برش از روی پوست، زیرجلدی یا transcutaneous نامیده می‌شود. جراح برش را یک تا دو میلی‌متر زیر مژگان ایجاد می‌کند و چربی اضافی را از راه این برش خارج می‌کند. برش روی عضله حلقوی چشم یعنی عضله ظریفی ایجاد می‌شود که چون پلک را نگه می‌دارد، بسیار مهم است. چنانچه مشکلی در انسجام این عضله پیش بیاید، شکل چشم تغییر می‌کند. این عمل را می‌توان در کنار لیفت بخش میانی صورت انجام داد تا گونه‌ها بالاتر بیاید و پلک پایین با انحناء زیبا و متناسبی به گونه‌ها برسد.

این روش برای بیماران سالمند یا افرادی مناسب است که دچار مشکل افتادگی پوست و عضله حلقوی چشم (عضله نگهدارنده پلک) هستند. چنانچه جراح برش را در محل مناسب ایجاد کند، جای زخم پس از التیام یافتن اصلاً جلب توجه نخواهد کرد. بیماران با پوست تیره‌تر با تغییرات رنگدانه‌ای پررنگ‌تری در امتداد خط برش مواجه می‌شوند.

جراحی پلک از راه ایجاد برش در ملتحمه

جراح برای انجام این عمل باید دانش کافی درباره ساختارهای ظریف نزدیک به چشم داشته باشد، به همین دلیل این عمل عموماً توسط متخصص جراحی پلک انجام می‌شود. جراح در روش عمل از راه ملتحمه (transconjunctival) برشی داخلی را از داخل پلک ایجاد می‌کند تا از راه این برش به چربی افتاده اربیتال دسترسی پیدا کند و آن را تخلیه یا جابجا کند. اگر پوست اضافی نیز وجود داشته باشد، مقدار کمی از پوست را برمی‌دارد یا بیمار را برای جراحی با لیزر یا لایه‌برداری شیمیایی به متخصص معرفی می‌کند. این روش مناسب بیماران جوان‌تر یا افرادی است که مقدار بسیار کمی پوست اضافی روی پلک پایین دارند.

مزایای این روش عبارت است از:

 • چون هیچ برش خارجی وجود ندارد، هیچ نشانه‌ای از انجام جراحی باقی نمی‌ماند. نشانه‌های جراحی حتی با معاینه نزدیک چشم نیز مشخص نمی‌شود.
 • چون خللی در انسجام عضله حلقوی به وجود نمی‌آید، شکل چشم معمولاً بهتر حفظ می‌شود.
 • حداقل آسیب به شبکه نگهدارنده‌ی ظریف ساختار چشم وارد می‌شود.

 گوشه خارجی چشم و تاندون گوشه خارجی چشم

گوشه خارجی چشم نقش مهمی در نگه داشتن چشم و حفظ شکل آن دارد. گوشه خارجی چشم، پس از جراحی پلک پایین حالت گرد پیدا می‌کند و شکل سه گوش خود را از دست می‌دهد.

روش‌های دیگر

 • شل شدن و افتادگی قابل توجه پلک پایین را که قبل از عمل وجود داشته است می‌توان با انجام عمل کانتوپکسی یا کانتوپلاستی خارجی برطرف کرد.
 • تزریق چربی برای افزایش حجم چربی در فرورفتگی‌های زیر کاسه چشم و محل تلاقی گونه‌ و پلک انجام می‌شود. پروتز گونه یا کناره کاسه چشم آلوپلاستیک تحلیل بافت را جبران و برجستگی لازم را ایجاد می‌کند.
 • جوانسازی پوست با لیزر یا لایه‌بردارهای شیمیایی کیفیت پوست پلک پایین را بهبود می‌دهد و چین و چروک‌ها یا تغییر رنگ پوست را کاهش می‌دهد.
 • بستن رنگ، اسکلروتراپی یا لیزر درمانی ظاهر ناخوشایند عروق برجسته رگ‌های پایین را بهبود می‌دهد.
 • تزریق بوتاکس چین و چروک‌های متحرک ایجاد شده در ناحیه زیر کاسه چشم و پلک پایین را به حداقل می‌رساند.

پس از عمل جراحی چه انتظاری باید داشته باشم؟


بعد از عمل بلفاروپلاستی پلک پایین-min

تورم در ابتدا قابل توجه خواهد بود و همچنین ممکن است اندکی کبودی ایجاد شود. برخی از افراد نسبت به دیگران مستعد کبودی بیشتری هستند. پزشکان کپسول زیر زبانی آرنیکا مونتانا، پماد موضعی و برملین را پیشنهاد می‌کنند. تصور می‌شود این دو دارو هم کبودی و هم تورم را کاهش می‌دهند.

پلک‌های شما ممکن است احساس سستی و درد داشته باشد زیرا کم کم اثر بیهوشی از بین می‌رود، اما با گذاشتن یخ و استفاده از دارو باید بتوانید ناراحتی‌های خفیف را کنترل کنید. بینایی شما به دلیل تورم ممکن است در چند روز اول کمی تار باشد و ممکن است چشمان شما آبکی یا خشک باشد. اکثر بیماران درد بعد از عمل را خفیف توصیف می‌کنند.

چه زمانی نتایج عمل را خواهم دید؟


بعد از برطرف شدن تورم، می‌توانید تفاوت مشخصی در پوست و سفت بودن آن مشاهده کنید. همانطور که می‌دانید هنگام بیدار شدن برخی از افراد تورم پلک دارند. این حالت به دلیل جمع شدن مایعات است، بخصوص اگر زیر سر شما به اندازه کافی بلند نباشد. این اتفاق حتی در افرادی که بلفاروپلاستی نداشته اند نیز اتفاق می‌افتد. اگر با بلند کردن سر خود بخوابید (با دو بالش)، این امر کمتر قابل توجه خواهد بود.

خطرها و عوارض


جراح عوارض و خطرهای احتمالی مربوط به جراحی پلک پایین را در جلسه مشاوره توضیح می‌دهد.

عوارض احتمالی این عمل زیبایی عبارت است از:

 • عفونت و خونریزی
 • خشکی و تحریک چشم
 • دشواری در بستن چشم‌ها یا دیگر مشکلات چشم
 • جای زخم قابل توجه
 • آسیب دیدن عضله‌های چشم
 • تغییر رنگ پوست
 • لزوم انجام جراحی ثانویه
 • تاری موقت دید یا به ندرت نابینایی

هزینه بلفاروپلاستی پلک پایین


هزینه جراحی پلک به هزینه جراح، بیهوشی، بی‌حسی و گستردگی جراحی بستگی دارد. هزینه تمام جراحی‌ها در این کلینیک و تحت نظارت دکتر یادگاری با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

پرسش و پاسخ


نتایج بلفاروپلاستی چه مدت طول می‌کشد؟

نتایج بلفاروپلاستی چه مدت طول می‌کشد

برای اکثر افراد، نتایج بلفاروپلاستی تا مدتی طولانی ادامه خواهد داشت. بر خلاف لیفت صورت، که به دلیل اثر گرانش می‌توانند اثربخشی خود را در طول زمان از دست بدهند، جراحی زیبایی پلک چشم مشکلاتی را که بیشتر در اثر وراثت و سایر عوامل روی پلک‌ها تأثیر می‌گذارد را اصلاح می‌کند. بهبود ظاهر پلک با استفاده از بلفاروپلاستی به طور کلی می‌تواند تا 10 سال ادامه داشته باشد.

آیا جای زخم بلفاروپلاستی زیاد است؟

مانند هر عمل جراحی، مقداری زخم قابل انتظار خواهد بود. زخم‌های مرتبط با بلفاروپلاستی معمولاً بعد از گذشت چند ماه، به حداقل رسیده و عملاً ناپدید می‌شوند. زخم‌ها در داخل چین‌های طبیعی قرار می‌گیرند و به گونه‌ای در چین پلک فوقانی و تحتانی قرار می‌گیرند که به هنگام باز بودن چشم، جای زخم دیده نشود.

در بلفاروپلاستی پلک پایینی، جایی که چربی از بین می‌رود، برش‌ها درست زیر خط چشم انجام می‌شوند. هنگامی که فقط چربی برداشته می‌شود، بسیاری از جراحان برش بر روی قسمت داخلی پلک را ترجیح می‌دهند، بنابراین هیچ زخمی روی پلک دیده نمی‌شود.

بلفاروپلاستی در چه سنی انجام می‌شود؟

بلفاروپلاستی در چه سنی انجام می‌شود

اگرچه سن مشخصی برای انجام بلفاروپلاستی وجود ندارد و بیشتر بیماران بالای 30 سال سن دارند. با این وجود، در صورت تمایل، اضافی پوست و چربی اطراف ناحیه چشم ممکن است زودتر از بین بروند.

آیا بلفاروپلاستی چین و چروک‌های اطراف چشم (پنجه کلاغی) را از بین می‌برد؟

بلفاروپلاستی (برداشتن پلک) برای از بین بردن این چین و چروک‌ها طراحی نشده است. این دستگاه برای از بین بردن پوست و چربی اضافی آن طراحی شده است. روش‌های دیگر مانند لایه برداری شیمیایی، لیزر درمانی، بوتاکس، مینی لیفت می‌تواند به طور چشمگیری به از بین بردن آن چین و چروک کمک کند.

چه وقت بخیه‌های من برداشته می‌شود؟

بعد از بلفاروپلاستی چه وقت بخیه ها برداشته می شود-min

اگر فقط بافت چربی از داخل پلک خارج شود، هیچ بخیه‌ای وجود ندارد که خارج شود. بخیه‌های شما معمولاً در طی 3 تا 5 روز بعد از عمل برداشته می‌شوند. ممکن است در ابتدا کمی جای آنها به چشم بیاید که به مرور زمان رفع خواهد شد.

آیا می‌توانم بعد از عمل جراحی لیزیک، بلفاروپلاستی انجام دهم؟

بله. جراحی لیزیک مانع از استفاده از بلفاروپلاستی یا سایر جراحی‌های زیبایی چشم نیست. با جراح لیزیک خود مشورت کنید تا قبل از انجام بلفاروپلاستی (به طور کلی حداقل تا شش ماه) پس از جراحی تصحیح دید خود صبر کنید.

برخی از بیماران بعد از لیزیک خشکی چشم دارند. از آنجا که بلفاروپلاستی ممکن است بطور موقت بعد از جراحی توانایی چشمک زدن شما را بطور کامل کاهش دهد، پس از بلفاروپلاستی به صورت مکرر از اشک مصنوعی استفاده کنید، به خصوص اگر دچار خشکی چشم بعد از لیزیک شده‌اید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی