جراحی پلک بالا (بلفاروپلاستی) برای بهبود زیبایی و بینایی

فهرست مطالب

معمولاً علائم و نشانه‌های بالا رفتن سن ابتدا در پلک بالا خود را نشان می‌دهد و اکثر افراد از اینکه افتادگی پلک بالا باعث می‌‌شود که حالت چهره آن‌ها عصبی یا غمگین به نظر برسد ناراحت هستند. خوشبختانه به لطف جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا ( جراحی پلک بالا ) می‌توان به رفع این مشکل کمک کرد. جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا راحت‌ترین روش برای بهبود وضعیت زیبایی چشم محسوب می‌‌شود و توانسته است رضایت مندی بیماران را به دست بیاورد. در اکثر موارد بیماران جراحی بلفاروپلاستی پلک بالای خود را تحت جراحی بی حسی موضعی انجام داده‌اند و توانسته‌اند طی مدت یک هفته به محل کار خود برگرداند.

چه عواملی باعث افتادگی پوست پلک بالا می‌شود؟


•     بالا رفتن سن و رسیدن به دوران پیری یکی از شایع‌ترین علل افتادگی پلک است.
•     افتادگی پلک و ظاهر آن می‌‌تواند به ژنتیک ارتباط داشته باشد.
•     قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب و سیگار کشیدن می‌تواند باعث بدتر شدن این تغییرات شود.
•     گاهی اوقات تورم پلک به علت عفونت یا آلرژی به وجود می‌‌آید و باعث کشیدگی پوست این قسمت می‌شود.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی درمان با جراحی بلفاروپلاستی باشند؟


•     اگر پلک بالای شما دچار افتادگی شده است یا آنکه اطراف چشم شما پف دارد می‌توانید متقاضی مناسبی برای درمان با جراحی بلفاروپلاستی باشید.
•     افرادی که از سلامت کامل برخوردار هستند و سیگار نمی‌کشند و هیچ گونه بیماری چشمی جدی ندارند بهترین متقاضیان برای این نوع جراحی محسوب می‌شوند.

 آماده شدن برای جراحی پلک بالا به چه صورت خواهد بود؟


 قبل از جراحی پلک بالا شما با پزشک خود یک جلسه مشاوره خواهید داشت و پزشک در خصوص دستور العمل‌های قبل از جراحی با شما صحبت‌های لازم را خواهد کرد.

مشاوره برای انجام جراحی پلک بالا به چه صورت خواهد بود؟

پزشک در طول مشاوره برای انجام جراحی پلک بالا از شما می‌پرسد که چگونه پلک شما باعث اذیت و ناراحتی شما شده است و ممکن است از شما بخواهد در خصوص موارد دیگری از قبیل سایر نقاط صورت، حجم پوست و وضعیت پلک خود صحبت کنید. به احتمال زیاد پزشک از شما می‌خواهد که به طور واضح بگویید دوست دارید چه تغییراتی در وضعیت پلک شما به وجود بیاید. مشخص کردن دقیق خواسته‌های شما به پزشک کمک می‌کند بداند دقیقاً چه چیزی می‌خواهید. در مرحله بعد جراح به بررسی سابقه پزشکی شما می‌پردازد و ممکن است بخواهد که اطلاعات بیشتری را در اختیار او قرار دهید. در صورتی که قبلاً جراحی پلک یا جراحی لیزیک را انجام داده‌اید یا آنکه دچار خشکی چشم یا آبریزش چشم بوده‌اید در جلسه مشاوره در خصوص آن به پزشک خود اطلاع دهید. هنگامی که قرار است شما تحت جراحی قرار بگیرید پزشک بخش‌هایی از سابقه پزشکی شما که نیاز به توجه ویژه دارد از قبیل فشار خون بالا و کنترل نشده یا هر گونه دارو و مکملی که برای رقیق شدن خون مصرف می‌کنید را مورد ارزیابی دقیق قرار خواهد داد. به طور کلی شما باید به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف داروهای مسکن یا داروهایی که به کاهش تب کمک می‌کند به غیر از تیلنول خودداری کنید. همچنین از مصرف قرص ویتامین e یا مقادیر بسیار زیاد روغن ماهی یا روغن تخم کتان خودداری کنید.

 انجام معاینه جسمانی

 پزشک به انجام معاینه پلک می‌پردازد تا بداند دقیقاً باید برای اصلاح وضعیت پلک و کسب نتایج عالی چه اقداماتی را انجام بدهند. تقریبا در اکثر بیماران برداشتن پوست اضافی پلک بالا ضروری است، به علاوه ممکن است در برخی دیگر از بیماران تخلیه چربی اضافی یا تزریق چربی و یا جابجا کردن جزئی ابرو ضروری باشد. پزشک چند دقیقه در خصوص این موارد با شما صحبت خواهد کرد تا از اهداف شما در خصوص زیبایی پلک اطمینان حاصل کند.

جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا چگونه انجام می‌شود؟به طور کلی جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود و انجام این جراحی حدود یک ساعت طول خواهد کشید و پزشک به بیمار داروی آرام بخش می‌دهد. پس از جراحی باید کسی باشد که بیمار را به منزل برساند. برای انجام این نوع جراحی پزشک از مداد علامت گذاری مخصوص جراحی استفاده می‌‌کند و محل ایجاد برش و پوستی که باید برداشته شود را به طور دقیق مشخص می‌کند. در مرحله بعدی پوست را با محلول ضدعفونی کننده تمیز می‌کند و با دقت به بی حس کردن پوست پلک بیمار می‌پردازد. برش‌های لازم درون خطوط طبیعی پلک بالا به وجود می‌آید و پوست اضافه برداشته خواهد شد. معمولا در صورت لزوم توده‌های چربی اضافی نیز برداشته می‌‌شود یا جابجا می‌شوند. این نوع جراحی با خونریزی بسیار کمی همراه است. سپس پزشک با استفاده از نخ بخیه اقدام به بستن برش می‌کند و مواد ضد عفونی کننده را روی آنها قرار می‌دهد.

مراقبت‌های بعد از جراحی پلک بالا شامل چه مواردی است؟


  مراقبت‌های بعد از جراحی پلاستیک باعث تسریع فرآیند بهبودی می‌شود و ریسک عوارض آن را به حداقل خواهد رساند. این نکات به شرح زیر می‌باشند:

•     پس از اتمام جراحی پزشک به مدت یک ساعت روی چشم را به کمک پد چشم می‌پوشاند که این کار به کاهش میزان کبودی آن کمک می‌کند. پس از برداشتن پد ممکن است مقداری خون روی آن دیده شود که این مسئله نباید باعث نگرانی شما شود.
•     پس از اتمام جراحی باید کسی باشد که شما را به منزل برساند. قبل از آنکه از بیمارستان مرخص شوید پزشک برای شما قطره و پماد تجویز می‌کند که باید به مدت یک هفته پس از جراحی از آن استفاده کنید.
•     به طور کلی شما باید همان روز پس از اتمام جراحی پلک بالا احساس بهتری داشته باشید. برخی از بیماران ادعا می‌‌کنند که بعد از ظهر پس از جراحی پلک خواب آلود هستند و چرت می‌زنند اما روز بعد کاملا سرحال و پر انرژی هستند و می‌‌توانند به انجام همه کارهای خود بپردازند. شما نیز می‌توانید یک روز پس از جراحی دوش بگیرید و صورت خود را بشویید و بخیه‌های شما نیز در صورت خیس شدن هیچ مشکلی را برای شما به وجود نخواهند آورد.
•     معمولاً جراحی پلک بالا با درد خفیف همراه است و برخی از بیماران می‌گویند که اصلا هیچ گونه دردی را احساس نمی‌کنند. برخی از بیماران برای از بین بردن درد از تیلنون استفاده می‌‌کنند اما در برخی موارد خاص پزشک به تجویز داروهای قوی‌تر می‌‌پردازد که بیمار فقط به مدت دو هفته مجاز به استفاده از آنها خواهد بود. پزشک از شما می‌خواهد که در فواصل زمانی مناسب از کمپرس سرد استفاده کنید و تا چند روز پس از جراحی سر خود را بالا نگه دارید.
•     در روز چهارم و پنجم پس از جراحی شما می‌توانید به مطب پزشک مراجعه کنید تا بخیه‌های شما را بکشد و وضعیت پلک شما را بررسی نماید. در صورتی که تا ۵ روز پس از جراحی همچنان کبودی پلک از بین نرفته باشد پزشک استفاده از لیزر را برای تسریع فرایند بهبودی پیشنهاد خواهد کرد.
•     شما می‌توانید سه هفته پس از جراحی از آرایش چشم نیز استفاده کنید

نتایج جراحی پلک بالا به چه صورت خواهد بود؟


  حدود چند هفته و چند ماه پس از جراحی شامل متوجه می‌‌شوید که خط بخیه‌ها کمتر دیده می‌شود. ممکن است تا چند هفته پلک شما کمی قرمز به نظر برسد که می‌توانید به کمک سایه چشم این قرمزی را از بین ببرید. حدود سه تا چهار ماه پس از جراحی به طور کامل قرمزی پلک از بین می‌‌رود و یک سال پس از جراحی حتی تشخیص محل بخیه‌ها برای پزشک نیز دشوار خواهد بود چرا که این نقاط به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند. اگرچه زمان لازم برای مشاهده نتایج حاصل از جراحی پلک به سبک زندگی، عوامل ژنتیکی، نحوه مراقبت از پوست و قرار نگرفتن در مقابل نور خورشید بستگی دارد از جراحی پلک بالا به عنوان یکی از ماندگارترین جراحی‌های زیبایی صورت یاد می‌شود. پایدار بودن نتایج حاصل از جراحی به مدت ۱۰ سال مسئله دور از ذهنی نیست.

عوارض جانبی جراحی پلک بالا شامل چه مواردی است؟


 برخی از عوارض جانبی جراحی پلک بالا به شرح زیر می‌باشند:

•     کبودی و تورم پلک پس از جراحی مسئله شایعی است که ممکن است سطح مردمک چشم نیز متورم شود که معمولاً این تغییرات طی مدت چند هفته بهبود پیدا می‌کنند.
•     خشکی چشم و احساس کردن جسم خارجی در چشم بعد از جراحی بسیار شایع است و به مدت چند هفته طول می‌‌کشد که می‌‌توانید برای رفع این مشکلات از قطره و پماد چشمی استفاده کنید تا وضعیت شما بهبود پیدا کند. ممکن است تا چند هفته دید شما نیز کمی تار شود که به تدریج این مشکل نیز برطرف خواهد شد.
•     احتمال بروز عفونت پس از جراحی نیز وجود دارد که می‌تواند باعث بروز قرمزی، تورم و حساسیت پلک شود و یا آن که زخم سر باز کند. در صورت بروز چنین وضعیتی باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید زیرا مصرف داروهای آنتی بیوتیک برای بهبود این وضعیت ضروری است و امکان ترمیم کامل پلک را فراهم خواهد کرد. ممکن است پس از بهبود عفونت بخیه کردن مجدد ضروری باشد.
•     معمولا خونریزی پس از جراحی خفیف است و طی مدت کوتاهی قطع می‌شود اما در صورتی که خونریزی از پلک همچنان ادامه داشته باشد باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است به درمان بیشتر نیاز داشته باشید.
•     در برخی موارد بسیار نادر خونریزی شدید اطراف یا پشت پلک می‌تواند باعث از بین رفتن دائمی بینایی شود.
•     در برخی موارد بسیار نادر ممکن است بخش زیادی از پوست پلک برداشته شود و در صورت بروز چنین حالتی پلک به طور کامل بسته نمی‌شود از انجام روش‌های درمانی دیگر ضروری خواهد بود.
•     گاهی اوقات ممکن است شل شدگی و افتادگی پوست دائمی باشد که در چنین حالتی در صورت بروز مشکلات بینایی انجام عمل جراحی دیگر ضرورت خواهد یافت.
•     ایجاد بافت اسکار، تورم دائمی پلک یا سایر تغییرات غیر معمول پوستی از عوارض بسیار نادر جراحی پلک بالا محسوب می‌شوند.

 سوالات متداول درباره جراحی پلک بالا


 انجام جراحی پلک چقدر طول می‌کشد؟

 انجام هر عمل جراحی با ویژگی‌های منحصر به فرد خود همراه است و مدت زمان لازم برای انجام آن به این مسئله بستگی دارد که آیا پلک بالا یا پایین جراحی می‌شود یا هر دو. در اکثر موارد این جراحی حدود یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

 چگونه می‌توان گفت که آیا بیمار به جراحی لیفت ابرو نیاز دارد یا لیفت پلک بالا؟

 هنگامی که یک فرد به علت ناراضی بودن از وضعیت پلک بالا می‌خواهد به پزشک مراجعه کند اولین کاری که پزشک و انجام دهد این است که وضعیت پلک او را بررسی می‌‌کند تا به این نتیجه برسد که آیا مشکل او به وجود پوست اضافی در پلک بالا ارتباط دارد یا آنکه پلک بالا با گذر زمان دچار افتادگی شده است. در صورتی که ابرو در وضعیت خوبی قرار داشته باشد پزشک از جراحی پلک بالا برای برداشتن پوست اضافی استفاده می‌کند. در صورتی که ابروها پایین باشند پزشک به کمک دست خود پوست پیشانی بیمار را تا سطح مناسبی بالا می‌کشد. در صورتی که مشکلی به لحاظ پوست پلک بالا وجود نداشته باشد بیمار به احتمال زیاد به جراحی لیفت پیشانی نیاز خواهد داشت.

 آیا امکان انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا در زنان و مردان وجود دارد؟

 پاسخ این سوال مثبت است. باید خاطرنشان کنیم که تعداد بسیار زیادی از زنان و مردان در تمام سنین برای جوان سازی صورت خود اقدام به انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا می‌کنند تا وضعیت پلک آنها بهبود پیدا کند.

 آیا انجام جراحی پلک بالا با محدودیت سنی همراه است؟

 در واقع نمی‌توان گفت که باید جراحی بلفاروپلاستی را در سن خاصی انجام داد. افتادگی پوست پلک بالا یا تجمع چربی در پلک پایین از علائم شایعی هستند که در کنار سایر نشانه‌های پیری خود را نشان می‌‌دهند. انتخاب سن مناسب برای انجام جراحی پلک بالا به وراثت بستگی دارد. معمولاً زنان در سنین چهل و پنجاه سالگی بیشتر برای اصلاح پلک بالا به پزشک مراجعه می‌کنند. اگر شما از وضعیت سلامتی خوبی برخوردار هستید و هیچ گونه مشکل جدی در پلک شما وجود ندارد مسئله سن نباید شما را از انجام این نوع عمل جراحی باز دارد.

 افرادی که سابقه ایجاد بافت اسکار نامناسب را دارند چه باید بکنند؟

 به احتمال زیاد شما نیز مانند سایر افراد گوش خود را سوراخ کرده‌اید. سرعت بهبود جای زخم آن یک شاخص برای تعیین میزان بهبودی پلک پس از جراحی در نظر گرفته می‌شود. تشکیل بافت اسکار در سایر نقاط بدن شاخص مناسبی برای تعیین فرآیند بهبودی بیمار پس از جراحی پلاستیک صورت نیست. در جلسه مشاوره با پزشک باید هرگونه بافت اسکاری که در بدن شما وجود دارد و باعث نگرانی شما شده است را با او در میان بگذارید تا پزشک بتواند یک ارزیابی واقع گرایانه را از توانایی بدن شما برای ترمیم پس از جراحی پلاستیک صورت به عمل بیاورد. اگر شما سابقه تشکیل بافت اسکار غیر عادی را دارید مصرف برخی داروها می‌تواند به شما برای پیشگیری از تشکیل بافت اسکار اضافی کمک کند.

 آیا پس از جراحی ظاهر هر دو پلک مانند یکدیگر خواهد بود؟

 در اکثر بیماران ظاهر دو پلک کمی با هم تفاوت دارد و هدف از انجام جراحی پلک این است که کاری کنیم شبیه یکدیگر به نظر برسند و پزشک همه تلاشش را می‌کند تا چنین هدفی محقق شود اما نمی‌‌توان آن را تضمین کرد.

 آیا ممکن است بیمار به جراحی دوم نیاز داشته باشد؟

 در برخی موارد نادر نیاز به جراحی دوم ضروری است. به ندرت پیش می‌‌آید که بیمار به عمیق کردن یا افزایش میزان خطوط پلک نیاز داشته باشد. در این مورد پزشک بر اساس وضعیت شما درباره مزایا و معایب جراحی دوم توضیحات لازم را خواهد داد.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی