جوانسازی اطراف چشم (جوانسازی چین و چروک پوست دور چشم ها)

جوانسازی اطراف چشم

فهرست مطالب

پوست دور چشم یکی از نازک‌ترین و ظریف‌ترین پوست‌های بدن است و به همین دلیل بسیار سریع‌تر پیر می‌شود. جوانسازی پوست دور چشم به درمان‌های مختلفی اشاره دارد که به منظور صاف کردن چین و چروک‌ها، به حداقل رساندن پف پلک و گودی زیر چشم و صاف و سفت کردن پلک‌های بالا و پایین انجام می‌شوند.

تزریق ژل یکی از روش‌های جوانسازی چشم است که حالت خستگی یا افتادگی پلک و چشم را با برجسته کردن ناحیه‌های فرورفته از بین می‌برد. بوتاکس یکی از درمان‌های پرطرفدار است که در کنار بسیاری از درمان‌های جوانسازی برای بالا بردن ابروها یا کاهش چین و چروک، خطوط پنجه کلاغی دور چشم یا حلقه‌های تیره زیر چشم انجام می‌شود. مصرف یک کرم ضدپیری خوب بخش مهم دیگری از جوانسازی دور چشم است. متخصص پوست و زیبایی می‌تواند بهترین روش جوانسازی اطراف چشم را با توجه به نوع پوستتان توصیه کند.

همگام با بالا رفتن سن چه تغییراتی دور چشم ایجاد میشود؟


فرآیند پیری صورت با تغییراتی در سطحی و زیر ساختارهای سطحی در لایه‌های متعددی شامل پوست، چربی، عضله و استخوان شروع می‌شود. این تحولات در ناحیه ظریف دور چشم کاملاً واضح است.

تغییرات لایههای چربی

تغییرات لایههای چربی

تصویر از چپ: 35 سالگی، 45 سالگی، 55 سالگی

 • چربی در بعضی ناحیه‌های صورت مانند پیشانی و گونه‌ها از بین می‌رود.
 • چربی در بعضی ناحیه‌های صورت مانند زیر چشم و فک جمع می‌شود.
 • لایه‌های چربی بعضی ناحیه‌ها مانند گونه‌ها و زیر چشم جابه‌جا می‌شود و در نتیجه خطوط ظریف تعریف کننده صورت از بین می‌رود و تغییرشکل‌های نامطلوبی ایجاد می‌شود. لاغر شدن این ناحیه‌ها باعث پف زیر چشم و فرورفتگی ناودان اشکی می‌شود.

تحلیل رفتن استخوان

تحلیل رفتن استخوان

تصویر از چپ: 35 سالگی، 45 سالگی، 55 سالگی

استخوان صورت به مرور زمان در حد قابل توجهی تحلیل می‌رود. تحلیل رفتن استخوان حمایت ساختاری از پوست را تغییر می‌دهد و در نتیجه تغییراتی چشمگیر در نحوه پوشش‌دهی و کشیده شدن پوست روی صورت به وجود می‌آید. این تغییرات در ناحیه اطراف چشم کاملاً مشهود است. تحلیل رفتن استخوان باعث می‌شود که حمایت از ساختار زیر پوست کاهش پیدا کند و به این ترتیب پف و سیاهی دور چشم ایجاد می‌شود.

تغییرات مختلف پوست

تغییرات مختلف پوست

تصویر از چپ: 35 سالگی، 45 سالگی، 55 سالگی

 • احتمال چروک خوردن یا افتادگی و شل شدن پوست بیشتر است.
 • کاهش کلاژن
 • نازک شدن پوست
 • خشک شدن پوست
 • کاهش خاصیت ارتجاعی پوست

علاوه بر این که ساختار زیر پوست به دلیل تحلیل رفتن استخوان و لایه چربی در حال تغییر است، حمایت ساختاری خود پوست نیز به علت کاهش تولید کلاژن به مرور ضعیف‌تر می‌شود. لایه میانی پوست (درم) به موازات افزایش سن در اثر کاهش تولید کلاژن نازک می‌شود. در نتیجه توانایی پوست برای حفظ خاصیت ارتجاعی و رطوبت کاهش می‌یابد ـ الاستین و هیالورونیک اسید به ترتیب ماده‌هایی هستند که بر خاصیت ارتجاعی و رطوبت پوست اثر می‌گذارند.

کاهش الاستین و هیالورونیک اسید موجب ایجاد تغییرات زیر در پوست می‌شود:

 • خشک‌تر شدن پوست
 • کاهش خاصیت ارتجاعی و کشسانی پوست
 • نازک‌تر شدن پوست

درمان‌های جوانسازی ناحیه دور چشم را با از بین بردن فرورفتگی‌ها و بازیابی حجم و خطوط تعریف کننده بهبود می‌دهند.

پوست دور چشم به مراقبت و درمان ویژه نیاز دارد


پوست دور چشم به مراقبت و درمان ویژه نیاز دارد

مراقبت از پوست اطراف چشم وظیفه‌ای حساس و ظریف است. ضخامت پوست ناحیه دور چشم فقط نیم میلی‌متر است و چون لایه چربی در ناحیه دور چشم وجود ندارد، پوست این ناحیه نسبت به پوست نقاط دیگر بدن در برابر نور و عامل‌های محیطی حساس‌تر است.

پوست نازک خاصیت ارتجاعی خود را سریع‌تر از دست می‌دهد و لایه‌های چربی زیر پوست نیز تحلیل می‌رود؛ پف کردن پلک‌ها و گودی زیر چشم پی‌آمد این تغییرات است. تعجبی ندارد که خانم‌ها تا این اندازه مشتاقند که جوانی خود را با استفاده از درمان‌های خانگی، فرآورده‌های زیبایی و خدمات زیبایی طولانی‌تر کنند. مراقبت صحیح آسیب‌دیدگی پوست را کاهش می‌دهد و به این ترتیب پوست اطراف چشم صاف‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسد.

ابتلا به اختلال‌های عروقی، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، نازک شدن و کشیده شدن پوست، کاهش کلاژن و فتق چربی دور چشم از جمله مشکلاتی هستند که در پوست ناحیه اطراف چشم بروز می‌یابند.

متقاضیان ایدهآل درمانهای جوانسازی دور چشم


اگر فکر می‌کنید که به دلیل گودی زیر چشم و پف پلک، چروک‌های دور چشم و یا افتادگی و شل شدن پلک‌ها همواره خسته به نظر می‌رسید، و در عین حال آماده نیستید که خود را به تیغ تیز جراحی بسپارید، متقاضی ایده‌آل جوانسازی دور چشم به شمار می‌آیید.

راه های جوانسازی اطراف چشم

معمولاً لازم است که ترکیبی از درمان‌های زیبایی برای جوانسازی و زیباسازی دور چشم انجام شود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس دو مشکل زیر را در ناحیه دور چشم بهبود می‌دهد:

 • چروک‌های دور چشم
 • افتادگی پلک بالا

بوتاکس با هدف رفع چین و چروک و خطوط دور چشم در ناحیه اطراف چشم تزریق می‌شود. به علاوه تزریق بوتاکس روش موثری برای لیفت پیشانی و پلک بالا نیز محسوب می‌شود و به این ترتیب چشم‌ها را کمی بازتر و درخشان‌تر می‌کند.

لیزردرمانی

لیزردرمانی

لیزرهای زیر برای جوانسازی اطراف چشم به کار برده می‌شوند:

 • لیزر رنگدانه‌ای: این نوع لیزردرمانی برای بهبود ضایعات رنگدانه‌ای و رفع تیرگی زیر چشم توصیه می‌شود.
 • لیزر کلیر + برلیانت: این روش لیزردرمانی دور چشم با هدف رفع چین و چروک و بهبود کیفیت و بافت پوست دور چشم انجام می‌شود.

درمان با رادیوفرکانسی مغناطیسی چند قطبی (RF)

درمان رادیوفرکوئنسی برای کشیدن و سفت کردن پوست دور چشم‌ها به منظور رفع پف پلک و لیفت پلک بالا بسیار مفید است. تکنولوژی‌ میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی در درمان RF چندقطبی با بهبود دادن گردش خون در ناحیه دور چشم موجب کاهش تیرگی زیر چشم می‌شود. همچنین رادیوفرکوئنسی روش موثری برای رفع شلی و افتادگی پوست، لیفت پلک‌های افتاده و صاف کردن و محکم کردن پوست ظریف دور چشم محسوب می‌شود. رادیوفرکانسی درمانی غیرجراحی است که با استفاده از دستگاه Thermage  یا iFine انجام می‌شود.

جوانسازی چشم با تزریق ژل

جوانسازی چشم با تزریق ژل

تزریق ژل درمانی فوق‌العاده است که حالت خسته صورت را در لحظه از بین می‌برد. برای رسیدن به نتایج دلخواه لازم است که ژل مناسب انتخاب شود و ژل با به کارگیری تکنیک صحیح تزریق شود.

ژل یا فیلر را می‌توان زیر چشم در ناحیه ناودان اشکی، دور گونه‌ها، گیجگاه‌ها و ناحیه پیشانی تزریق کرد. تزریق ژل پف پلک، تیرگی زیر چشم، موقعیت ابروها و گونه‌ها و گودی زیر چشم را بهبود می‌دهد تا چهره‌ای شاداب و درخشان خلق شود. تزریق ژل معمولاً نخستین گام برای زیباسازی صورت است.

لاغر شدن صورت در ناحیه به هم پیوستن بالای گونه و پلک پایین باعث پدیدار شدن نشانه‌های پیری می‌شود. تحلیل رفتن استخوان‌ و بافت نرم در اثر بالا رفتن سن منجر به لاغر شدن و ایجاد فرورفتگی‌هایی ناخوشایند می‌شود و لایه‌های چربی زیر چشم را برجسته‌تر نشان می‌دهد. چنانچه عمل جراحی در این شرایط برای تخلیه چربی انجام شود، گودی زیر چشم بیشتر به چشم خواهد آمد. تزریق ژل مناسب در محل دقیق لاغر شدن صورت را بدون نیاز به جراحی جبران می‌کند و ظاهری جوان‌تر به بیمار می‌بخشد.

متقاضی ایدهآل تزریق ژل دور چشم(h4)

جوانسازی دور چشم با تزریق ژل به بیماران جوان و بالغی توصیه می‌شود که از برجستگی، گودی و سایه زیر چشمشان ناراحت هستند. این سایه، گودی و برجستگی زیر چشم می‌تواند پی‌آمد لاغر شدن صورت، استعداد ژنتیکی، عامل‌های محیطی و سلامتی از قبیل تماس بیش از اندازه با نور خورشید یا عادت‌هایی از قبیل سیگار کشیدن باشد که آسیبی درونی و بیرونی را به پوست وارد می‌کند.

ناحیه ظریف دور چشم یکی از دشوارترین ناحیه‌ها برای تزریق ژل است. فقط متخصص مجرب می‌تواند تزریق ژل دور چشم را به درستی انجام بدهد.

سازو کار تاثیرگذاری ژلهای تزریقی

ژل‌های تزریقی حاوی هیالورونیک اسید هستند و با دقت زیر چشم در ناحیه ناودان اشکی تزریق می‌شوند تا گودی زیر چشم با جبران شدن حجم از دست رفته از بین برود. به این ترتیب ناحیه اطراف چشم برجسته می‌شود و پف و تیرگی زیر چشم رفع می‌شود.

برای این که بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید، ژل دور گونه‌ها نیز تزریق می‌شود تا باعث لیفت بخش میانی صورت شود و حمایت ساختاری و پایه محکمی را دور گونه‌ها و زیر چشم‌ها به دست بدهد. همچنین می‌توان ژل را در گیجیگاه‌ها و پیشانی تزریق کرد تا به این ترتیب حجم از دست رفته صورت بازیابی شود و لیفت پلک بالا و پیشانی انجام شود.

تزریق ژل درمانی بسیار موثر با نتایج آنی برای جوانسازی اطراف چشم است، البته به شرطی که ژل مناسب انتخاب شود و به درستی تزریق شود.

آیا تزریق ژل دردناک است؟


کرم بی‌حسی معمولاً قبل از شروع درمان روی ناحیه مورد نظر زده می‌شود تا ناراحتی بیمار در طول درمان به حداقل برسد. به علاوه خود ژل حاوی مسکن و داروی بی‌حسی است که درد بیمار را کاهش می‌دهد.

کبودی ملایم و خراش کوچک در محل ورود سوزن عوارضی هستند که پس از تزریق ژل بروز می‌یابند و به سرعت برطرف می‌شوند.

مراقبت پس از تزریق ژل


 • کمپرس سرد را در روز درمان، هر یک ساعت یک بار به مدت ده دقیقه روی ناحیه تزریق ژل بگذارید.
 • انجام ورزش و فعالیت‌های بدنی سنگین به مدت 24 ساعت ممنوع است.
 • ناحیه درمان را در معرض حرارت شدید قرار ندهید.
 • مراقب باشید که تا چند شب فشاری به ناحیه درمان وارد نشود.
 • مسکن‌هایی مانند پاراستامول مصرف کنید.
 • مصرف ویتامین ث، آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا لوازم آرایشی روغنی تا 24 ساعت ممنوع است.
 • ماساژ صورت، وکس صورت، لایه‌برداری با گلیکولیک یا AHA، IPL یا انرژی درمانی بعد از تزریق ژل مجاز نیست.
 • ناحیه درمان را ماساژ ندهید، مگر آن که پزشک معالجتان دستور دیگری داده باشد.
 • احتمال اندکی وجود دارد که درمان موجب شروع حمله تبخال در بیماران دارای سابقه تبخال شود.

جوانسازی اطراف چشم چقدر طول میکشد؟


مدت زمان جوانسازی اطراف چشم به نوع درمان توصیه شده بستگی دارد. تزریق‌ها حدوداً 20 دقیقه زمان می‌برند، اما درمان با Thermage یا iFine 30 ـ 45 دقیقه طول می‌کشد.

نتایج جوانسازی اطراف چشم


نتایج جوانسازی دور چشم به نوع درمان بستگی دارد؛ به طور کلی انتظار می‌رود که گودی و پف زیر چشم کمتر شود، چین و چروک‌ها صاف شود، پوست شل سفت شود و پلک‌ها بالاتر برود. نتایج تزریق‌ها معمولاً ظرف یک تا دو هفته قابل مشاهده خواهد بود، اما نتیجه نهایی رادیوفرکوئنسی چهار تا شش ماه بعد از درمان مشخص می‌شود.

دوران نقاهت بعد از جوانسازی اطراف چشم


دوران نقاهت بعد از درمان‌های جوانسازی چشم، برخلاف جراحی بسیار کوتاه است و حتی پس از بعضی درمان‌ها هیچ نیازی به استراحت کردن نیست. ورم کردن و قرمز شدن موقتی از عوارض عادی پس از تزریق ژل و بوتاکس است و احتمال کبودی نیز وجود دارد.

پس از درمان با دستگاه‌های رادیوفرکانسی Thermage و iFine نیازی به استراحت کردن ندارید و دچار عوارض نمی‌شوید.

مقالات مرتبط

تماس و نوبت دهی