روش های جراحی پیوند قرنیه چشم (کراتوپلاستی) و مراقبت بعد آن

پیوند قرنیه، عمل جایگزین بافت قرنیه مریض یا زخم شده با بافت سالم از یك اهدا كننده عضو می‌باشد.

دو نوع پیوند قرنیه وجود دارد: پیوند قرنیه سنتی با ضخامت کامل (همچنین به عنوان کراتوپلاستی یا PK شناخته می‌شود) و پیوند قرنیه لایه پشتی (همچنین به عنوان کراتوپلاستی اندوتلیال یا EK شناخته می‌شود).

این پیوند جایگزین بافت مرکزی قرنیه، آسیب دیده به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی چشم ، با بافت سالم قرنیه اهدا شده از یک بانک چشم محلی می شود. قرنیه ناسالم با پراکندگی یا تحریف نور و ایجاد تابش خیره کننده و تاری دید، بینایی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پیوند قرنیه ممکن است برای بازگرداندن بینایی عملکردی شما لازم باشد.

بیماری قرنیه چشم چهارمین عامل شایع نابینایی است (بعد از آب مروارید و گلوکوم و دژنراسیون ماکولا وابسته به سن)، بیش از 10 میلیون نفر در سراسر جهان را مبتلا می‌کند.

چه زمانی به پیوند قرنیه نیاز دارید؟


داشتن قرنیه سالم و شفاف برای دید خوب ضروری است. اگر قرنیه شما به دلیل بیماری چشمی یا آسیب دیدگی چشم آسیب دیده باشد، می‌تواند متورم، زخم شده یا به شدت دارای مشکل شود و بینایی شما را تحریف کند.

اگر عینک‌های طبی یا لنزهای تماسی قادر به بازگرداندن دید شما نیستند، یا اگر تورم دردناک توسط داروها یا لنزهای تماسی ویژه قابل تسکین نیست، ممکن است پیوند قرنیه ضروری باشد.

شرایط خاص می‌تواند بر شفافیت قرنیه شما تأثیر بگذارد و شما را در معرض خطر بیشتری برای نارسایی قرنیه قرار دهد. این شامل:

 • زخم‌های ناشی از عفونت‌ها، مانند تبخال چشم یا کراتیت قارچی.
 • زخم ناشی از تریکاسازیس، هنگامی که مژه‌ها به سمت داخل رشد می‌کنند و به سمت چشم می‌روند و در مقابل قرنیه قرار می‌گیرند.
 • شرایط ارثی مانند دیستروفی فوکس.
 • بیماری‌های چشم مانند کراتوکونوس پیشرفته.
 • نازک شدن قرنیه و شکل نامنظم قرنیه (مانند کراتوکونوس).
 • عوارض نادر ناشی از عمل جراحی لیزیک
 • سوختگی های شیمیایی قرنیه و یا صدمات ناشی از آسیب دیدگی چشم.
 • تورم بیش از حد (ورم) قرنیه.
 • رد پیوند به دنبال پیوند قرنیه قبلی.
 • نارسایی قرنیه به دلیل عوارض جراحی آب مروارید.

آیا شما کاندید مناسبی برای پیوند قرنیه هستید؟


آیا شما کاندید مناسبی برای پیوند قرنیه هستید

پیوند قرنیه برای بهبود عملکرد قرنیه و بهبود بینایی انجام می‌شود. اگر درد ناشی از قرنیه بیمار یا آسیب دیده قابل توجه باشد، پیوند قرنیه ممکن است آن علائم را تسکین دهد.

با توجه به این عوامل، شما همچنین باید چندین سوال مهم را قبل از تصمیم گیری در مورد پیوند قرنیه در نظر بگیرید:

 • آیا ضعف دید شما مانع عملکرد شغلی شما یا توانایی شما در انجام فعالیت‌های روزانه می‌شود؟
 • آیا با اقدامات خاص یا سایر اقدامات کمتر تهاجمی می‌توان ضعف دید شما را اصلاح کرد؟
 • اگر همه موارد را قبل از غربالگری تا مشاوره بعد از عمل جبران نكنید، هزینه جراحی پیوند قرنیه چقدر خواهد بود؟
 • آیا می‌توانید به مدت زمان کافی از کار یا مدرسه (در بعضی موارد تا شش ماه تا یک سال) خود برای بهبودی مناسب دور بمانید؟

تمام این سؤالات، در رابطه با غربالگری دقیق و مشورت با پزشک چشم شما، باید قبل از تصمیم نهایی در مورد پیوند قرنیه، با دقت مورد بررسی قرار گیرند.

قبل از عمل


هنگامی که شما و پزشک چشم خود تصمیم گرفتید که پیوند قرنیه بهترین گزینه برای شما است، نام شما در لیست انتظار قرنیه چشم قرار می‌گیرد. ممکن است لازم باشد چند روز در هفته منتظر بمانید تا بافت مناسب چشم اهدا کننده برای پیوند قرنیه پیدا شود.

قبل از اینکه یک قرنیه اهدا کننده برای استفاده در جراحی پیوند پیدا شود، برای تخمین وضوح بررسی می‌شود و از نظر وجود هرگونه بیماری مانند هپاتیت و ایدز غربالگری می‌شود.

فقط قرنیه‌هایی که این دستورالعمل‌های دقیق را رعایت می‌کنند در جراحی پیوند قرنیه مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از سلامت و ایمنی گیرنده پیوند اطمینان حاصل شود.

در طول پیوند قرنیه


جراح چشم شما بسته به وضعیت سلامتی، سن، آسیب دیدگی چشم یا بیماری و در صورت تمایل به خواب رفتن در طول عمل، ابتدا بیهوشی موضعی یا عمومی را انجام می‌دهد.

در صورت استفاده از بی حسی موضعی، برای شل کردن ماهیچه‌هایی که چشم را می‌پوشانند و حرکات چشم را کنترل می‌کنند، از پوست اطراف چشم استفاده می‌شود و از قطره‌های چشمی برای بی حس کردن چشم استفاده می‌شود. در طی عمل هوشیار هستید و بیشتر افراد هیچ گونه ناراحتی را گزارش نمی‌کنند.

پس از اعمال بی حسی، ابزاری به نام اسپکولوم برای باز نگه داشتن پلک‌های شما استفاده می‌شود. سپس جراح شما منطقه قرنیه آسیب دیده را اندازه گیری می‌کند تا اندازه بافت اهدا کننده مورد نیاز را تعیین کند.

جراحی سنتی پیوند قرنیه

 در حین عمل جراحی سنتی پیوند قرنیه، یا کراتوپلاستی (PK)، یک قسمت دکمه‌ای شکل و با ضخامت کامل از طریق قرنیه آسیب دیده با استفاده از یک ابزار جراحی به نام ترفین یا لیزر فمتوسکند جدا می‌شود.

سپس یک دکمه منطبق با بافت اهدا کننده در محل قرار داده می‌شود. بخیه‌ها به طور معمول برای یک سال یا بیشتر بعد از عمل باقی می‌مانند.

در آخر اینکه یک محافظ پلاستیکی روی چشم شما قرار گرفته است تا در حین بهبود از آن محافظت کند.

عمل جراحی کراتوپلاستی بطور کلی یک یا دو ساعت طول می‌کشد و بیشتر عمل‌ها به صورت سرپایی انجام می‌شود، به این معنی که می‌توانید مدت کوتاهی بعد از عمل به خانه بروید (اگرچه به کسی نیاز دارید تا شما را به خانه ببرد).

کراتوپلاستی اندوتلیال

در دهه گذشته، نسخه جدیدتری از عمل جراحی پیوند قرنیه به نام کراتوپلاستی اندوتلیال (EK) برای مشکلات خاص قرنیه معرفی شده است.

کراتوپلاستی اندوتلیال به طور انتخابی فقط جایگزین زیر لایه داخلی قرنیه (اندوتلیوم) می‌شود و بافت سالم قرنیه را پوشانده و آن را دست نخورده می‌کند. اندوتلیوم تعادل مایعات قرنیه را کنترل می‌کند و اگر آسیب دیده یا بیمار شود می‌تواند باعث تورم قابل توجه قرنیه و از بین رفتن بینایی شود.

در EK، جراح برشی کوچک ایجاد می‌کند و یک دیسک نازک از بافت اهدا کننده حاوی یک لایه سلولی اندوتلیال سالم را بر روی سطح پشتی قرنیه شما قرار می‌دهد. از حباب هوا برای قرار دادن لایه جدید اندوتلیال در محل استفاده می‌شود. برش کوچک خود را آب بندی می‌کند و به طور معمول هیچ بخیه لازم نیست.

بهبودی پس از پیوند قرنیه


بهبودی پس از پیوند قرنیه

مدت مورد نیاز برای ترمیم كامل پیوند قرنیه می‌تواند حداكثر تا یك سال یا بیشتر باشد. در ابتدا، بینایی شما برای چند ماه اول تار خواهد شد و در برخی موارد ممکن است از گذشته بدتر شود در حالی که چشم شما به قرنیه جدید خود عادت می‌کند.

با پیشرفت بینایی، به تدریج قادر خواهید بود به فعالیت‌های عادی روزانه خود بازگردید. طی چند هفته اول، ورزش سنگین و بلند کردن ممنوع است. با این وجود، شما باید بتوانید بسته به شغل و میزان پیشرفت بینایی خود، طی یک هفته پس از عمل به کار خود برگردید.

قطره چشم‌های استروئیدی برای چند ماه تجویز می‌شود تا به بدن شما در پیوند قرنیه جدید کمک کند و همچنین سایر داروها برای کنترل عفونت، ناراحتی و تورم به شما کمک می‌کند. شما باید همیشه با پوشیدن یک محافط چشم یا عینک از چشمان خود محافظت کنید تا هیچ چیزی سهواً به چشم شما وارد نشود.

اگر در جراحی شما از بخیه استفاده شده است، بسته به سلامت چشم و میزان بهبودی، معمولاً سه تا 17 ماه بعد از عمل برداشته می‌شوند. می‌توان تنظیماتی را در بخیه‌های اطراف بافت جدید قرنیه تنظیم کرد تا به کاهش میزان آستیگماتیسم ناشی از ناهمواری سطوح چشم کمک کند.

مانند هر نوع جراحی، همیشه از دستورالعمل‌های جراح چشم خود پیروی کنید تا در به حداقل رساندن عوارض پیوند قرنیه و تسریع در بهبودی خود کمک کنید.

پس زدن پیوند قرنیه


پیوندهای قرنیه بطور معمول انجام می‌شوند و از میزان موفقیت معقولی برخوردار هستند. در حقیقت، پیوند قرنیه موفق ترین عمل در میان پیوندهای بافتی است.

مانند هر عمل جراحی دیگری، پیوند قرنیه با خطرات خاصی همراه است. اما برای اکثر افراد، بهبود یا ترمیم بینایی از عوارض بالقوه مرتبط با جراحی پیوند قرنیه است. این یک تصمیم شخصی است که یک بیمار تصمیم بگیرد تحت عمل جراحی پیوند قرنیه قرار بگیرد.

عوارض پیوند قرنیه قابل توجه است و می‌تواند شامل رد کردن پیوند قرنیه، عفونت چشم و مشکلات مرتبط با استفاده از بخیه باشد.

رد بافت اهدا کننده جدی ترین عارضه بعد از پیوند قرنیه است و در 5 تا 30 درصد بیماران رخ می‌دهد. رد کردن پیوند هنگامی انجام می‌شود که سیستم ایمنی بدن شما قرنیه دهنده را به عنوان عضو خارجی تشخیص دهد و به آن حمله کند و سعی کند آن را از بین ببرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن گلوکوم و تورم قرنیه مرتبط با جراحی آب مروارید می‌تواند احتمال رد پیوند قرنیه را افزایش دهد.

علائم پس زدن پیوند

شناخت علائم اصلی هشدار دهنده در رد پیوند قرنیه اولین قدم برای جلوگیری از رد پیوند است:

 • قرمزی
 • حساسیت شدید به نور
 • کاهش دید
 • درد

علائم رد پیوند ممکن است در اوایل ماه اول یا چند سال پس از عمل ظاهر شود. چشم پزشک شما داروهایی را تجویز می‌کند که می‌تواند به روند برگشت رد پیوند کمک کند. در صورت تشخیص زود هنگام، 9 پیوند از هر 10 پیوند موفق می‌شوند.

در صورت عدم موفقیت پیوند شما، عمل پیوند قرنیه قابل تکرار است. در حالی که تکرار عمل جراحی به طور کلی نتایج خوبی دارد، با این وجود با افزایش تعداد پیوند قرنیه، رد پیوند نیز افزایش می‌یابد.

بینایی بعد از پیوند قرنیه


بینایی بعد از پیوند قرنیه

بینایی شما باید به تدریج چند هفته پس از پیوند قرنیه بهبود یابد و می‌تواند از دو ماه تا یک سال به جایی برسد که دید پایداری در چشم شما ایجاد شود.

از شدت نزدیک بینی و آستیگماتیسم شما کاسته خواهد شد، زیرا منحنی بافت جدید قرنیه دقیقاً با منحنی قرنیه طبیعی شما مطابقت ندارد.

عیوب انکساری پس از جراحی تا حدودی غیرقابل پیش بینی هستند و مقادیر زیادی از آستیگماتیسم در بیماران هنوز هم نیاز به استفاده از عینک دارد.

عیوب انکساری خفیف ناشی از جراحی پیوند قرنیه با عینک قابل اصلاح هستند. در غیر این صورت لنزهای تماسی لازم می‌باشند.

لنزهای تماسی قابل نفوذ ساخته شده با گاز سخت که همچنین به عنوان لنزهای RGP یا GP شناخته می‌شوند و لنزهای تماسی هیبریدی برای بیماران پیوند قرنیه به دلیل نامنظم بودن قرنیه بعد از پیوند بهترین گزینه هستند. با این حال، لنزهای تماسی نرم نیز اغلب گزینه‌ای قابل بررسی هستند.

از آنجا که بینایی در طی چند ماه اول بعد از جراحی شما نوسان خواهد داشت، توصیه می‌شود صبر کنید تا چشم پزشک به شما بگوید که بینایی شما قبل از تجویز نسخه عینک یا لنزهای تماسی پایدار شده است.

بعد از اینکه چشم شما به طور کامل بهبود یافت و تمام بخیه‌های استفاده شده برداشته شد، ممکن است واجد شرایط جراحی لیزر چشم مانند LASIK یا PRK باشید تا توانایی خود را در دیدن با یا بدون عینک یا لنز بهبود دهید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است