سوالات متداول

 • توپوگرافي چيست؟ چه نيازي به انجام توپوگرافي قبل ازعمل وجود دارد؟

توپوگرافي که اصل لغت آن از منشأ علم زمين شناسي گرفته شده به معناي نقشه بلندي و  پستيهاي سطح قرنيه است. دستگاه توپوگرافي حلقه هاي نوراني بر روي سطح قرنيه مي تاباند که دستگاه کامپيوتر همراه آن از روي بازتاب شکل اين حلقه ها به قدرت انکساري قرنيه در نقاط مختلف قرنيه پي ميبرد. قدرتهاي مختلف سطح قرنيه بصورت رنگهاي مختلف طراحي و مشخص ميشود که باعث سهولت  در تشخيص بيماريهاي مختلف قرنيه ميشود. انجام توپوگرافي قبل از عمل براي آنست که بيماريهاي مختلف بخصوص اگر آستيگماتيسم نامنظم يا قوز قرنيه وجود داشته باشد تشخيص داده شود.

 • پاکيمتري چيست؟

پاکيمتري تعيين ضخامت قرنيه در نقاط مختلف آنست. به علت آنکه براي انجام ليزيک برنامه ريزي جراحي نياز به تعيين دقيق ضخامت قرنيه دارد قبل از عمل انجام پاکي متري الزامي است.

 •  آيا ليزيک با بيهوشي عمومي انجام ميشود يا بي حسي موضعي؟

ليزيک تحت تأثير قطره بيحسي موضعي که سطح چشم (ملتحمه و قرنيه) را بيحس ميکند انجام مي گيرد. بيماران در حين جراحي دردي احساس نميکنند و تنها در مرحله اي از ليزيک احساس فشار خواهند کرد که قابل تحمل مي باشد. در مجموع در ميان تعداد زيادي از بيماران که تحت عمل ليزيک با قطره بيحسي موضعي قرار گرفته اند درد وجود نداشته است و براي هيچ بيماري نيز نياز به بيهوشي عمومي براي انجام ليزيک نبوده است.

 •  آيا کار کشيدن بيش ازحد از چشم ها پس از ليزيک (مثلا" کتاب خواندن يا کار با کامپيوتر) باعث آسيب يا ضعيف شدن مجدد چشم نمي شود؟

خير، پس از ليزيک اگر چه تا مدت کوتاهي کار چشمي در فاصله نزديک ممکن است با تاري توام باشد اما با گذشت زمان بهتر خواهد شد و هيچگونه اثر سوئي در جهت ضعيف تر شدن شماره و ديد چشم به علت اين گونه فعاليتهاي چشمي گزارش نشده است در کوتاه مدت کار با مانيتور سبب تسريع بروز علائم خشکي چشم مي گردد که با گذشت زمان بهبود مي يابد.

 •  آيا وارد شدن آب به داخل چشم پس از انجام ليزيک خطرناک است ؟

بلافاصله پس از جراحي و بخصوص در روزهاي اول و دوم اين مسئله بيشتر خطرناک است.حداقل 48 ساعت تا کامل شدن ترميم زخم برش قرنيه خطر ورود عوامل عفوني بداخل ضخامت قرنيه زمان نياز است و در طول اين مدت آب نبايد داخل چشم شود.

 • لازک چيست ؟

لازک روش جديد اصلاح نزديک بيني و ديگر عيوب انکساري مي باشد که در چند سال اخير متداول گشته است. در اين روش که حد فاصل PRK و ليزيک مي باشد تنها لايه اپيتليوم که لايه نازک (حدود 50 ميکرون) که سطح قرنيه را مي پوشاند برداشته مي شود و پس از انجام ليزر بر روي سطح قرنيه مجددا" به جاي خود بر گردانده مي شود. اين لايه چون نازک بوده و احتمال جا به جا شدن و پاره شدن در زمان پلک زدن را دارد در پايان عمل، لنز پانسماني بر روي قرنيه گذاشته ميشود که بعد از 3 تا 5 روز که ترميم کامل شد برداشته ميشود. کاهش خطر ايجاد کدورت قرنيه و درد پس از عمل در تعدادي از گزارشات از محاسن اين جراحي اعلام گرديده است. در مطالعات ديگر تفاوتي بين لازک و PRK نبوده و هر دو روش معادل يکديگر بر شمرده مي شود.

 • آيا پس از جراحي ليزيک مقاومت قرنيه تغييري پيدا مي کند که بيمار نتواند ورزش و فعاليت بدني داشته باشد؟

معمولا" محاسبات انجام شده براي انجام ليزر و اصلاح ميزان عيوب انکساري در حدي است که مقدار باقيمانده از ضخامت قرنيه کاهش چنداني در مقاومت قرنيه ايجاد ننمايد. بنابراين براي فعاليتهاي بدني پس از ليزيک مانعي وجود ندارد و در واقع بسياري از افرادي که به عينک (شماره هاي بالا) وابسته اند براي رهايي از وابستگي در زمان انجام ورزشهايي چون شنا و کوهنوردي که استفاده از عينک و لنز تماسي دشوار است داوطلب انجام ليزيک ميشوند.

 • آيا افراد نزديک بين در خطر بيماري خاص چشمي ديگري قرار دارند يا خير؟

دراين افراد خطر وقوع آب سياه (گلوکوم) و پاره شدن شبکيه بيش از ديگر افراد با چشم سالم مي باشد. اينگونه افراد حتي اگر تحت اعمال جراحي اصلاح نزديک بيني هم قرار بگيرند خطر وقوع اين دو بيماري کاهش نمي يابد. به عبارت ساده تر در اين افراد تنها نياز به استفاده از عينک يا لنز تماسي از بين رفته اما به علت وجود خطر ابتلا به موارد مذکور، براي هميشه يا (حداقل سالي يکبار) بايد تحت نظر چشم پزشک باشند.

 •  ميوپي چيست؟

ميوپي myopia از ريشه دو کلمه يوناني opia و my گرفته شده است اين کلمات به معناي ديدن اشياء دور با تنگ کردن شکاف بين پلک هاست که در افراد نزديک بين بدون عينک مشاهده مي گردد و اصطلاح ميوپ به معنا و مترادف فرد نزديک بين مي باشد ولي به آن معناست که فرد نزديک بين اشياء واقع در فاصله نزديک را واضح تر و بهتر از دور مي بيند

 •  ديوپتر چيست؟

واحد اندازه گيري قدرت انکساري نور است. آنچه به عنوان واحد و درجه نزديک بيني محسوب مي گردد در حقيقت شماره چشم و قدرت عدسي عينک است که براي اصلاح عيب انکساري آن بکار مي رود. اين شماره بايد بتواند بهترين ديد ممکن را براي فرد ايجاد کرده و تصوير واضحي از محيط بر روي شبکيه تشکيل دهد.

 •  جراحيهاي اصلاح کننده نزديک بيني بر روي قرنيه چه اثري مي گذارند؟

اين جراحيها عمدتا"‌ باعث تغيير "دائمي" قدرت انکساري موجود در قرنيه مي شوند. يعني از همگرائي بيش از اندازه نور اجسام که قبلا" تصاوير را در جلوي شبکيه تشکيل مي داد کاسته، باعث مي شوند که تصاوير اين بار، بر روي شبکيه و به وضوح بيشتري ايجاد شوند. اين همان حالتي است که (به طور موقت) به وسيله عينک يا لنز تماسي منفي و با کاهش قدرت انکساري موجود درقرنيه ايجاد مي گردد.

 • چه زماني پس از عمل ليزيک مي توان استحمام کرد؟

حمام کامل را مي توان 48 ساعت پس از ليزيک انجام داد و جانب احتياط آنست که آب مستقيما"‌ داخل چشمها نگردد. در هر صورت حدود اجازه استحمام پس از عمل بوسيله جراح صورت مي پذيرد.

 •  افراديکه مبتلا به لرزش چشم (نيستاگموس) مي باشند و يا آنانکه بسيار مضطرب بوده و حتي از همکاري خويش و در حين عمل مأيوس و نگرانند چگونه تحت عمل قرار مي گيرند؟

درصد قابل توجهي از متقاضيان عمل جراحي ليزيک افراد جوان مضطرب و بادل شوره هستند که اين مشکل خصوصا" درخانمها بيشتر ديده مي شود وليکن با انجام اقدامات و توضيحات قبل از اطاق عمل و حين جراحي انجام پذيرفته و تاکنون مشکل عمده و غير قابل حلي ديده نشده است.

 •  آيا بانواني که تحت عمل ليزيک قرار گرفته اند ميتوانند در پايان بارداري زايمان طبيعي داشته باشند يا آنکه بايد با سزارين نوزاد خود را متولد نمايند؟

انجام ليزيک هيچ گونه مانعي براي زايمان طبيعي بشمار نمي رود و به دليل انجام ليزيک نيازي به انجام سزارين وجود ندارد.

 • آيا در دوره بارداري نيز مي توان ليزيک را انجام داد؟

پس از سه ماهه اول دوران بارداري بعلت تغييرات هورموني اين دوره بر ميزان عيوب انکساري و وضعيت قرنيه تغييراتي ايجاد مي گردد، لذا بهتر است در طول دوران بارداري و تا چند ماه پس از خاتمه آن و تثبيت وضعيت چشمها از انجام عمل ليزيک اجتناب گردد. ليزراکسايمر تنها بطور موضعي بر روي قرنيه تأثير گذارده و اثرات عمومي و عوارضي در ديگر نقاط بدن مادر و جنين براي آن گزارش نشده است.

 • نزديک بيني بر چند نوع است؟

شايعترين انواع نزديک بيني دو نوع است؛  ساده و پيش رونده (مرضي) که خوشبختانه نوع ساده آن داراي شيوع بسيار بيشتري است. در نوع ساده بغير از آنکه نزديک بيني فرد نياز به اصلاح با عينک يا طرق ديگر دارد معمولا"‌ تغييرات بيماري در قسمتهاي ديگر چشم وجود ندارد اما در نوع پيش رونده همانگونه که از نامش پيداست به علت نازک شدن تدريجي صلبيه (ديواره سفيد) چشم، قطر قدامي- خلفي آن نيز افزايش يافته و تغييرات متعدد در زجاجيه و شبکيه ايجاد مي گردد و خطر ايجاد سوراخهاي شبکيه (لايه حساس بينائي) در نوع پيش رونده زياد مي باشد. از بين رفتن و اضمحلال مشيميه (لايه تغذيه کننده شبکيه) و بالاخره پاره شدن و جدا شدن شبکيه نيز در اين افراد بيشتر است. اينگونه افراد اغلب داراي شماره هاي چشم بالائي از نزديک بيني بوده و در سير بيماري و طول زمان شماره چشم ايشان مرتب در حال تغيير است.

 •  در چه زماني نزديک بيني ديگر تغييري نخواهد داشت؟

معمولا" پيشرفت نزديک بيني ساده با پايان يافتن رشد فعال بدن متوقف مي گردد اين سن در حدود 20 تا 25 سالگي مي باشد، اگر چه بر اساس آمارهاي مختلف اين سن متفاوت گزارش شده اما معمولا"‌ بعد از سن 18 سالگي اگر ميزان تغييرات شماره چشم طي مدت 12 تا 18 ماه کمتر از 25% تا 5% ديوپتر (درجه) باشد، نزديک بيني تقريبا" ثابت قلمداد مي شود.

 • راههاي اصلاح نزديک بيني کدام است؟

براي اصلاح نزديک بيني بيش از ده روش نام برده ميشود. از ميان آنها روشهايي که شايعتر، متداول تر و از نظر عوارض و سير نتيجه شناخته شده تر هستند عبارتست از :1. اصلاح با عينک.2. اصلاح با لنز تماسي (کنتاکت لنز).3. اصلاح به شيوه راديال کراتوتومي (آر. کي- RK) که امروزه ندرتا" انجام مي گيرد.4. اصلاح به وسيله ليزراکسايمر به صورتهاي (پي. آر. کي. PRK)، ليزيک (LASIK) و لازک (LASEK).5. حلقه هاي داخل قرنيه اي (Intra corneal Ring).6. لنزهاي داخل چشمي در حضور عدسي طبيعي بيمار (فاکيک) مانند آرتيزان، I-Care .همانگونه که گفته شد روشهاي ديگري نيز مطرح است که از نظر نتايج و عوارض دراز مدت در حال حاضر مورد بررسي و ارزيابي مي باشد.

 •  ليزر چيست؟

ليزر در حقيقت نوري است که امواج آن به وسيله دستگاه ليزر کاملا" همسو و تقويت گرديده و تنها از يک طول موج به خصوص تشکيل گرديده است. بنابراين نور ليزر داراي انرژي خيلي زياد بوده و قابليت تمرکز حتي در سطوح بسيار کوچک براي انجام برشهاي دقيق دارد.

 • تاريخچه استفاده از ليزر اکسايمر در چشم چيست؟

ليزراکسايمر از حدود سه دهه قبل براي برشهاي بسيار دقيق بر روي تراشه هاي کامپيوتري استفاده شد. در همان زمان نيز نخستين تجربيات استفاده از ليزر اکسايمر بر روي چشماني که فاقد ديد مفيد بودند انجام گرفت سپس حدود بيست سال پيش استفاده از آن به صورت محدود و در چهار چوب قوانين مصرف دارو و غذا  در آمريکا FDA صورت پذيرفت. از سال 1991 بسياري از مراکز اروپائي انجام ليزراکسايمر را در درمان نزديک بيني آغاز کرده اند. در ايران نيز از تيرماه سال 1373 اين روش در دو مرکز در تهران آغاز گرديد. در آذر ماه 1376 FDA استفاده از ليزراکسايمر را در اصلاح نزديک بيني تأييد کرد. در حال حاضر مراکز متعددي در تهران و شهرستان ها براي اصلاح عيوب انکساري از ليزراکسايمر استفاده مي کنند.

 •  قرنيه چيست؟

قرنيه قسمت شفاف (چون شيشه بي رنگ) و برجسته جلوي چشم است که شفافيت آن به نور اجسام محيط اجازه مي دهد که به فضاي داخل چشم راه پيدا کنند. آنچه باعث افتراق رنگ چشم افراد از يکديگر ميشود رنگ قرنيه نيست بلکه رنگ عنبيه است. قرنيه طبيعي بايد کاملا" شفاف باشد. جراحيهاي اصلاح کننده عيوب انکساري عمدتا" از طريق تغيير قدرت انکساري قرنيه موثر هستند.

 • عمل ليزيک چيست؟

جديدترين و شايع ترين روش اصلاح عيوب انکساري است که نتايج و عوارض آن تا حدود زيادي مشخص گرديده ليزيک ناميده ميشود. کلمه ليزيک LASIK، خلاصه کلمات انگليسي laser in situ keratomileusis مي باشد.معني اين کلمات آنست که انحنا و قدرت قرنيه در محل طبيعي خود و در روي چشم به وسيله ليزر تغيير مي يابد و بدينوسيله شماره چشم فرد اصلاح ميگردد.

 •  علت آنکه ليزر امروزه به تنهايي کمتر استفاده مي گردد و ليزيک ابداع شد چيست؟

PRK داراي عوارض مختلفي بوده، از جمله :1. درد شديد براي حدود 2 تا 3 روز - که البته با قطره و داروهايمسکن قابل کنترل مي باشد- ، استفاده از لنز پانسماني که بطور موقت بر روي قرنيه گذاشته مي شود نيز در کاهش درد موثر مي باشد.2. تاري ديد که تا حتي يکماه نيز ممکن است به طول بيانجامد.3. امکان کمتر جراحي همزمان هر دو چشم با هم که گاهي تا يکماهرعايت فاصله بين دو چشم مورد نياز بود.4. خطر بيشتر عفونت در روش PRK نسبت به ليزيک چون سطح وسيع تري از قرنيه برداشته ميشود (که تنها بصورت خط باريکي برش از سطح قرنيه برداشته مي شود).5. خطر ايجاد کدورت قرنيه. بخصوص در شماره هاي بالاتر از 4 تا 5 که خطر بوجود آمدن کدورت در PRK بيشتر از ليزيک مي باشد و اين مشکل پس از ليزيک بسيار نادر است امروزه با استفاده از دارو (ميتومايسين) همزمان با PRK خطر ايجاد کدورت کاهش يافته است.

 •  در چه محدوده سني اين جراحي قابل انجام است؟

سن انجام ليزيک از 18 سالگي به بالا است، البته به شرط آنکه شماره چشم براي حداقل يکسال ثابت باشد يا ميزان تغييرات کمتر از 5/0 ديوپتر (نمره) باشد در سن 18 تا 20 سالگي اگر شماره چشم براي دو سال ثابت باشد در صورتيکه مانع ديگر چشمي وجود نداشته باشد مي توان ليزيک را انجام داد. حداکثر سن نيز بستگي به سلامت کامل چشم، شماره چشم داوطلب و نظر جراح داشته، که از 50 تا 60 سالگي متفاوت است.

 •  آيا استفاده از عينک يا لنز تماسي تأثيري در نتيجه جراحي دارد؟

استفاده يا عدم استفاده از عينک (يا استفاده از عينک با نمره پايين تر و يا بالاتر) تأثيري در شماره واقعي چشم يا پيشرفت نزديک بيني نداشته و حتي تا روز عمل نيز ميتوان از عينک استفاده کرد. اما لنزهاي تماسي اگر نرم باشند داراي تأثير منفي بر روي قرنيه بوده و حداقل 4 روز قبل از جراحي بايد از استفاده آن خودداري شود تا قرنيه شکل و مشخصات واقعي خود را باز يابد. در مورد لنزهاي سخت يا RGP نيز بهتر است حداقل دو تا سه هفته قبل ازعمل از استفاده آن خودداري گردد. اگرچه ممکن است عليرغم رعايت اين موارد احتياط، مشخصات قرنيه و شماره چشم تغيير خاصي نيابد. رعايت اين نکات به اين منظور است که اگر قرار است تغييري در قرنيه و متعاقب آن در نتيجه جراحي رخ دهد از ديد جراح مخفي نماند. استفاده از لنز سخت يا RGP  سبب تغيير در ميزان واقعي آستيگمات و شکل قرنيه و در نتيجه دشواري در تشخيص برخي از بيماريهاي قرنيه خواهد شد.

 • اهميت پاکيمتري چيست؟

پس از برداشتن لايه سطحي قرنيه (فلاپ) به وسيله ميکروکراتوم که ضخامت حدود 150 تا 160 ميکرون دارد و انجام ليزر بايد ضخامت حدود 250 ميکرون (ميکرون= 1000/1 ميليمتر) از قرنيه باقي بماند تا قرنيه پس از عمل دچار نازک شدگي پيشرونده و افزايش مجدد شماره و ايجاد آستيگماتيسم نا منظم نشود. بنابراين جهت محاسبات دقيق حين جراحي و جلوگيري از بروز يکي از بدترين عوارض ليزر بايد پاکيمتري دقيق قبل از عمل انجام گيرد و بر اساس آن مشخص مي گردد که تا چه حدي نزديک بيني قابل اصلاح خواهد بود.

 •  اورب اسکن Orb-scan چيست؟

اخيرا" دستگاه جديدي ساخته و به بازار عرضه شده که در ضمن آزمايش علاوه بر توپوگرافي و پاکيمتري قرنيه توأما" و بدون تماس با چشم انجام مگردد و از دقت بالائي برخوردار است. همچنين اين دستگاه مي تواند بيماريهاي سطح خلفي قرنيه را نيز مشخص کند که قبلا" با توپوگرافي امکان پذير نبود بدينوسيله هر چه بهتر و دقيق تر قرنيه ارزيابي مي گردد قبل از جراحيهاي اصلاح کننده عيوب انکساري انجام اين آزمايش که دقت بالاتري دارد درخواست و توصيه مي گردد.

 • قبل از جراحي ليزيک چه اقداماتي بايد انجام گيرد؟

در صورت سلامت کامل چشمها و کسب نتيجه دلخواه در معاينات اوليه و رعايت موارد ذکر شده در سؤالهاي قبل مثل عدم استفاده از لنز تماسي طي مدت مشخص شده قرار عمل گذاشته مي شود. مواردي که بايد قبل از عمل رعايت شوند عبارتنداز :1. از چند روز قبل از جراحي حتما"‌ شبها لبه پلکها را (از بيرون) بوسيله آب گرم و شامپوي بچه شسته و سپس با آب گرم آب بکشيد.2. در مورد خانمها اگر از لوازم آرايشي استفاده مي شود بهتر است 2 تا 3 روز قبل از عمل از استفاده اين مواد در اطراف چشم خودداري گردد.3. شب و ساعتهاي قبل از عمل را استراحت کرده و اضطراب به خود راه ندهيد. جاي نگراني نيست زيرا اين جراحي تا کنون بر روي هزاران بيمار با نتايج عالي انجام شده و استراحت مناسب باعث افزايش همکاري شما در حين جراحي ودر نتيجه افزايش شانس موفقيت عمل ميگردد.4. در صورتيکه واقعا" نياز باشد مي توانيد يک قرص 5 ميلي گرمي ديازپام را حدود نيم ساعت قبل از شروع جراحي ميل نمائيد تا در حين جراحي فقط اضطراب کاهش يابد، اما هوشياري کم نشود و همکاري نيز در اين زمان مختل نگردد. ضمنا"‌ پس از پايان جراحي اثر دارو به اوج خود خواهد رسيد و بيمار مي تواند استراحت و خواب کوتاهي داشته باشد.5. بهتر است قبل از جراحي استحمام نماييد زيرا تا 48 ساعت پس از جراحي نبايد به حمام برويد و از طرفي خود استحمام قبل از عمل نيز باعث ايجاد آرامش و کاهش اضطراب خواهد گرديد. 6. در روز جراحي از بکاربردن عطر و ادوکلن خودداري فرمائيد.

آيا براي افرادي كه قرينه نازك دارند ونمره عينك شان نيز بالا است امكان عمل ليزيك وجود دارد ؟

عمل لیزیک برای این بیماران توصیه نمی شود و در صورتیکه باقی مانده استرومای قرنیه بیمار پس از عمل PRK کمتر از 400 میکرون نباشد تا 8 نمره نزدیک بینی قابل اصلاح می باشد _ در صورتیکه شماره چشم بیش از این مقدار و همراه با آستیگماتیسم باشد، کاشت لنز داخل چشمی توصیه می شود.

 • در خصوص عمل CCP یاCXL از نظر کارایی در عدم پیشرفت قوز قرنیه و بهبود دید و همچنین احتمال عوارض جانبی این عمل توضیح فرمایید

از روشهایی است که اخیراً در درمان پیشرفت قوز قرنیه کاربرد دارد. در این روش که توسط Seiler ابداع شده به کار گیری محلول ریبوفلاوین در روی قرنیه و تاباندن اشعه UV به سطح قرنیه باعث افزایش قدرت کلاژن در سطح قرنیه و در نتیجه جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه می شود و تا حدود 95% نتایج آن مثبت گزارش شده است. عوارض آن ناشایع است و شامل نقص اپی تلیال قرنیه، کدورت قرنیه و یا زخم قرنیه می باشد. در تعداد محدودی از بیماران پس از عمل نیز افزایش دید گزارش شده است، نتایج آن پس از 6 ماه قابل ارزیابی است. پس از انجام این روش می توان از عینک، لنز تماسیRGP و کارگزاری رینگ داخل قرنیه و یا لنز داخل چشمی استفاده کرد.

 •  با توجه به اینکه انجام لیزیک در دوره بارداری خطری برای مادر و جنین ندارد، آیا داروها و قطره هایی که پس از عمل باید استفاده شود،مشکلی در این زمینه ایجاد می کنند؟

از آنجائیکه قطره ها بصورت موضعی (فقط در چشم) مصرف می شوند معمولاً عارضه خاصی بر مادر و جنین ندارند. جهت اطمینان بیشتر و جلوگیری از جذب دارو توصیه می شود هنگام استفاده از قطره  بمدت 1 تا 2 دقیقه گوشه داخلی و پایین چشم را فشار دهندتا دارو فقط در چشم اثر کند.

 •   شخصی که جراحی کاشت لنز (فیکیک)انجام داده , پس از عمل فیکیک میتواند جراحی بینی(زیبایی) انجام دهد؟ضربه هایی که به بینی در  حین عمل وارد میشود موجب جابجایی لنز نمی شود؟

بله، انجام  انجام این عمل جراحی مشکلی ایجاد نمی نماید و سبب جابجایی لنز نمی گردد.

 •  لطفا در مورد پماد لوبراتکس و نقش درمانیش توضیح بدید

پماد لوبراتکس جهت مرطوب ساختن سطح قرنیه در افرادی که از خشکی چشم رنج می برند استفاده می شود. همچنین در افرادی که تحت عمل جراحی PRK یا لازک قرار گرفته اند بعد از خارج نمودن لنز تماسی توصیه می شود بمدت کوتاهی از ان استفاده شود.

 •   استفاده از عینک آفتابی بعد از عمل لیزیک  لازم است ؟

استفاده از عینک آفتابی حساسیت به نوری که بعد از انجام عمل لازک ایجاد می شود را کم می کند بنابراین توصیه می شود چند روز اول بعد از عمل لازک از عینک افتابی حتی در منزل نیز استفاده کنید. در مجموع استفاده کردن از عینک آفتابی ضروری نیست و بستگی به خود فرد دارد.

 •   از لوازم آرایشی در صورتی که خشکی چشم داشته باشیم از چه زمانی بعد از عمل لازک می توانیم استفاده کنیم؟

یک تا دو هفته بعد از برداشتن لنز می توانید استفاده نمائید.

 •  آيا عينك مطالعه براي كساني كه مشكل بينايي ندارند فقط براي تمركز بر درس از آن استفاده كنند مفيد ميباشد يا مضر؟

عینک مطالعه جهت افراد بالای 40 سال که دچار پیر چشمی شده اند تجویز می شود.همچنین در موارد خاص، در افراد دوربین جهت اصلاح بهتر دید نزدیک نیز قابل تجویز می باشد ولی عینک جهت تمرکز در درس نمی باشد و استفاده از آن بایستی طبق نظر پزشک صورت گیرد.

 •  آیا گریه کردن متوالی می تونه اثر سوئی در جریان بهبودی چشم بعد از عمل لازک داشته باشه؟

خیر. گریه کردن اثر سوئی ندارد.

 •  آيارنگ كردن موهابراي كسي كه يك هفته از عمل لازيك اومي گذردعوارضي ندارد؟

در صورتيكه با چشم شما تماس نداشته باشد مانعي ندارد.

 •  آيا تكان هاي زياد يا افتادن يا پريدن از ارتفاع كه باعث ضربه شديد به بدن مي شود؛مي تواند آسيبي به چشمي كه مورد عمل لازك قرار گرفته برساند؟

چنانچه ضربه به چشم وارد نشود تأثيري در روند بهبودي ندارد.

 •  به طور متوسط ضخامت قرنیه های ضخیم،معمولی و نازک چند میکرون است؟علت استفاده از کارت TS در لازک چیست؟

ضخامت زير 500 ميكرون براي قرنيه نازك، ضخامت بين 500 تا 580 ميكرون براي قرنيه با ضخامت معمولي و ضخامت بالاي 580 ميكرون براي قرنيه هاي ضخيم در نظر گرفته مي شود. براي كسانيكه ضخامت قرنيه كم يا عيب انكساري بالا و يا هر دو مورد را با هم داشته باشند از كارت TS در لازك استفاده مي گردد.

 •  لنز سخت چيست آ يا نياز به عمل دارد؟

لنز انواع مختلفی دارد (نرم، سخت، نفوذپذیر به گاز) که می تواند جنبه طبی یا زیبایی داشته باشد. چنانچه لنز سختی که برای شما در نظر گرفته شده کاربرد درمانی دارد یعنی قرنیه شما بیمار است بنابراین چنانچه منظور شما از عمل جراحی، اعمال لیزیک یا لازک است این گونه عملها امکان پذیر نمی باشد و عملهای خاص خود را نیازدارد.

 •  علائم بروز اکتازی پس از عمل لیزک را چیست ؟

انچه که بیمار از آن شکایت دارد، تاری دید است. در معاینه وجود عیب انکساری و در آزمایش کاهش ضخامت بخشی از قرنیه که دچار اکتازی شده مشخص است.

 • عمل ليزيك انجام داده ام ايا مصرف سيگار وبا توجه به اينكه دود ان گاهي به چشم فرو ميرود تاثيري در عمل دارد ؟

خیر تاثیری ندارد.

 •  در بزرگسالان تجويز منشور جهت انحراف خفيف چشم آيا جنبه درماني دارد يا يك مسكن است؟

تجویز منشور در عینک با دلایل مختلف زیر صورت می گیرد:تسکینی، تشخیصی، درمانی، بهبود ظاهری، تمرینی که مورد استفاده آن با توجه به اختلال و وضعیت دید دو چشمی بیمار تعیین می گردد.

 •  عمل ليزيك چه تفاوتي با فمتوسكند دارد ايا امكان بازگشت نمره چشم در فمتوسكند پايين تر است ؟

در عمل لیزیک لایه ای به نام فلپ از روی قرنیه بصورت لولایی برداشته می شود . برداشت این لایه از چشم به دو صورت قابل انجام است:الف) با استفاده از تیغ بسیار ظریف(میکروکراتوم)ب) با استفاده از لیزر (توسط دستگاه فمتوسکند)بعد از برداشتن فلپ از لیزری به نام لیزر اگزایمر جهت تغییر انحنای قرنیه استفاده می شود. برداشتن فلپ با فمتوسکند بصورت یکنواخت و با حداکثر دقت صورت می گیرد و عوارضی نظیر درد، سوزش، و اشک ریزش ناشی از آن کمتر است.

 •   طریقه صحیح استفاده از قرص لنز چیست ؟

در حال حاضر با توجه به محلول های جدید لنز که هم تمیز کننده و هم ضدعفونی کننده هستند استفاده از قرص لنز دیگر موردی ندارد. در صورت علاقمندی به استفاده از قرص لنز برای هر محلول دستورالعمل در بروشور خود قرص داده شده را بایستی اجرا کنید.

 •   آیا بعد از عمل جراحی بیماری نیستاگموس احتمال نابینایی وجود دارد؟

عمل جراحی نیستاگموس بر روی عضلات خارج چشمی صورت می گیرد و ارتباطی به راههای بینایی ندارد.

 •  چند روز بعد از جراحی لیزیک نباید با کامپیوتر کار کرد؟

معمولاً از فردای روز عمل کار با کامپیوتر بلامانع است.

 •  آيا تمرينات چشمي باعث بهبودي دوربيني ميشوند؟

خیر تاثیری ندارد.

 •  آيا امكان اصلاح و درمان كمي ضخامت قرنيه چشم وجود دارد.براي اصلاح نزديك بيني در چشم با قرنيه نازك عمل لازك چه خطراتي دارد.

در حال حاضر روشی برای تغییر یا افزایش ضخامت قرنیه وجود ندارد. در صورت نازک بودن قرنیه به میزان کمتر از استاندارد عمل لازک امکان افزایش نازکی قرنیه بطور پیشرونده و افزایش میزان آستیگمات و حتی قوز قرنیه نیز وجود دارد.

 •  اندازه مردمک چشمهام با هم تفاوت دارد . آیا درمانی وجود دارد؟

تفاوت اندازه مردمک ها چند علت دارد تا مقداری از آن طبیعی است و جای نگرانی نداشته و نیاز به جراحی نیست اما اگر ریشه بیماری داشته باشد، لازم است معاینه کامل شده و خود بیماری درمان گردد نه فقط مردمک.

 •  آیا حمام کردن و خوابیدن برای خلاصی از قرمزی چشم مفید است؟

اگر علت قرمزی عفونت لبه پلک و خستگی ناشی از فعالیت زیاد باشد موثر است. ولی قرمزی چشم عمل متفاوتی دارد که بایستی بر حسب علت آن تحت درمان قرار بگیرد.

 •   کراس لینکینگ چیست ؟

با استفاده از این روش که در اصل یک نوع اشعه تابانی به قرنیه بوده ادعا می شود در درمان نسبی قوز قرنیه مؤثر است اما برای اظهار نظر در مورد درمان یک شخص خاص با این روش نیاز به معاینه حضوری می باشد.

 •  آیا لنز های داخل چشمی برای یکرنگ کردن چشمها هم استفاده میشه؟

از لنز های داخل چشمی فقط جهت اصلاح عیوب انکساری که با عمل های جراحی یا لازک قابل عمل جراحی نباشد استفاده می شود و کاربردی جهت تغییر رنگ چشم ندارند برای این منظور می توانید از لنزهای تماسی رنگی استفاده نماید.

 •   آیا حاملگی در صورتی که 3هفته از عمل لیزیک بگذرد ضرر دارد؟

با سلام. خیر مانعی ندارد.

 •  کاشت لنز داخل چشمی وعوارضش چگونه است ؟

در صورتیکه شماره یا شرایط چشم شما مناسب انجام عمل های لیزیک یا لازک نباشد بعد از انجام آزمایشات لازم به شرط مناسب بودن وضعیت چشم شما لنز داخل چشمی بعد از اندازه گیری، با عمل جراحی داخل چشم پشت قرنیه (قسمت شفاف جلوی چشم) و جلوی عنبیه (قسمت رنگی چشم) قرار داده می شود. بر حسب نوع لنزی که استفاده می شود امکان دارد نیاز به بخیه باشد یا نباشد. اگر عمل جراح با بخیه باشد حدود یکی دو ماه بعد بخیه ها کشیده می شود از عوارض آن می توان به احتمال عفونت و التهاب و آسیب سلولهای قرنیه و در استفاده از لنزهایی که پشت عنبیه و جلوی عدسی قرار داده می شود امکان ایجاد آب مروارید در آینده اشاره کرد.  معمولاً بهبودی از روز بعد از عمل حاصل می شود.

 •  آيا بعد از عمل رينگ براي درمان كراتوكونوس باردار شدن سبب ايجاد عارضه اي مي شود يا نه؟

خیر.

 •  چند روز بعد از عمل لیزیک میتوان به ورزش سنگین مانند بدنسازی مشغول شد ؟

با سلام. از 7 تا 10 روز بعد از عمل

 •  ميزان ماندگاري عمل ليزيك يا لايزيك تا چه مدت است؟

بسته به میزان شماره چشم دارد. هر چه شماره چشم بالاتر باشد امکان برگشت مقداری از شماره اولیه چشم در درصدی از افراد وجود دارد. ولی در حالت معمول این گونه اعمال با ماندگاری بالای 90 درصد همراه هستند.

 •  آیا استفاده از عینک طبی موجب سیاهی یا گودی زیر چشم میشود؟برای سیاهی یا گودی زیر چشم چه باید کرد؟

با سلام. بله امکان دارد. معمولاً چند ماه بعد از استفاده نکردن از عینک سیاهی و گودی خودبخود برطرف می شود. هر چند می توان از مواد آرایشی جهت پوشاندن ان استفاده کرد.

 •  چگونه ميتوان فشار چشم را كاهش داد و تحت كنترل نگه داشت؟

درمانهای مختلف کاهش فشار عبارتند از 1. قطره های چشمی   2. داروهای خوراکی   3. لیزر محیط قرنیه    4. عمل جراحی

 •  داروی ارتلاک برای چه بیماری هایی تجویز می شود؟

قطره آرتلاک برای درمان خشکی چشم و بیماریهایی که باعث خشکی چشم می شوند استفاده میشود.

 •  داروی osteocare برای چه بیماری هایی تجویز می شود؟

شربتي حاوي كلسيم (300gm)و منيزيم(150gm) به همراه روي و ويتامين د. اثرات:  تركيبي حاو ي كلسيم فراوان به همراه كوفاكتورهاي منيزيم و ويتامين د براي جذب براي اثر بخشي بهتر كلسيم. - مناسب براي رشد استخوانها در كودكان - مفيد براي بزرگسالان بالاي 50 سال،زنان باردار و شيرده - جلوگيري از پوكي استخوان در دوران يائسگي .مقدار مصرف: كودكان 1 تا2 سال:1 قاشق مربا خوري 2 بار در روز كودكان 3 تا 12 سال:2 قاشق مربا خوري 2 تا 3 بار در روز بزرگسالان و زنان حامله و شيرده: 2 قاشق مربا خوري 2 بار در روز

 • آيا خشكي چشم درمان دارد؟

در مراحل اولیه بایستی علت خشکی مشخص شود و سپس بر حسب علت به درمان آن پرداخت معمولاً ابتدا درمان دارویی ( قطره و پماد) و در نهایت بستن مجرای اشکی یا حتی بستن پلک درمانهای خشکی چشم است لذا توصیه می شود برای تشخیص علت خشکی و درمان مناسب مراجعه بفرمائید.

 

 •  آيا با وجود بيماري فوكس و آب مرواريد ميشود عمل ليزيك انجام داد؟

میتوان لیزیک انجام داد ولیکن صلاح نیست و توصیه نمی گردد.

 

 • چه مدت پس از عمل یاگ لیزر دو چشم میتوان استخر رفت ؟

 

معولاً از یک هفته بعد

 • مواد كه لنز تشكيل مى كندچیست؟وساختار لنز چیست؟

مولكول‌های محتوی كربن ، اساس تشكیل پلیمرهای لنز تماسی هستند كه شامل سلولز استات بوتیرات (Cellulose acetate butrate) و پلی متیل متاكریلات (PMMA) است . حداقل قسمتی از اكثر پلیمرهای لنزهای تماسی جدیدتر ، اساس سیلیكونی دارند كه شامل لنزهای سیلیكونی قابل نفوذ به گاز (GP) (سیلیكون متاكریلات و فلوروسیلیكون آكریلات) و هیدروژل (سیلیكون هیدروژل) هستند. فرمول‌های نهایی همه مواد شامل اجزایی است كه مشخصات و نماهای گوناگونی به لنزها می دهد . بعضی از این خصوصیات شاخص هایی چون میزان آب و رطوبت سطحی را مشخص می‌كنند در حالیكه بقیه شاخص ها به منظور ایجاد تعادل كافی بین انعطاف ،استحكام ، و دوام ،‌پلمیرها را به هم اتصال می‌دهد (اتصال ضربدری) . اتصال ضربدری را به صورت پلیمرهای زنجیره‌ای بلند در نظر بگیرید كه مشابه طناب جالباسی هستند و گیره‌های لباسی یا لباس (گروه های شیمیایی) به آنها آویزان اند . طناب های بلند و متعدد لباس در باد در صورتی با ثبات ترند كه طناب های كوتاهتر (منومرهای اتصال ضربدری) آنها را به هم وصل كند. ▪ منومرهای معمول و رایج تر در مواد تشكیل دهنده‌ی لنز تماسی شامل مواد زیر هستند : ـ متیل متاكریلات (MMA) كه قدرت و سختی را فراهم می سازد . ـ سیلیكون (SI) كه باعث افزایش انعطاف و نفوذ گاز از طریق باندهای سیلیكون – اكسیژن می‌شود اما دارای این نقص است كه خیسی پذیری ضعیفی دارد . ـ فلورین (FL) كه به میزان جزئی نفوذپذیری گاز ، خیسی پذیری و مقاومت در برابر ته نشینی را در لنزهای حاوی سیلیكون افزایش می دهد. ـ هیدروكسی اتیل ـ متاكریلات (MEMA) ، كه منومر اصلی جاذب آب در اكثر لنزهای نرم (Soft) است . ۰ منومرهای متاكریلیك اسید (MAA) و انوینیلپیرولیرون (NVP) ، كه هر دو میزان آب بالایی جذب می‌كنند و برای افزایش میزان آب لنز به HEMA متصل می‌شوند. ـ اتیلن گلیكول دی متاكریلات (EGDMA) یك عامل اتصال ضربدری (Cross linking agent) است كه باعث افزایش ثبات و استحكام ابعادی می‌شود اما میزان آب را كاهش می دهد . ـ بعضی منومرهای ویژه و مواد افزودنی می‌توانند باعث حركت آزادانه تر زنجیرهای پلیمر داخل ماده شوند و بعضی دیگر می‌توانند مانع عبور امواج ماورای بنفش شوند و برخی دیگر می‌توانند باعث مقاومت در برابر از دست دادن آب مواد (دهیدراتاسیون) گردند. ـ تفاوتهای جزئی در فرمول مواد و عمل آوردن آن ها ، محصولات فیزیكی و شیمیائی نهایی هر ماده‌ی تشكیل دهنده ی لنز را تعیین می‌كنند.

 •  تفاوت لازک با فمتوسکند چیست؟

در عمل لیزیک چشم پزشک با استفاده از تیغ بسیار ظریف (میکروکراتوم) یا لیزر مخصوصی به نام فمتوسکند با ایجاد یک برش نازک قسمتی از قرنیه (فلپ) را بر می دارد. سپس از لیزر دیگری به نام لیزر اگزایمر جهت برداشتن لایه هایی از مرکز قرنیه و صاف کردن سطح گنبدی آن استفاده می کند و پس از آن فلپ را به جای خود باز می گرداند. در عمل لازک به جای ایجاد فلپ در قرنیه پزشک فقط قسمتی از لایه ی پوششی نازک حفاظت کننده ی قرنیه (لایه اپی تلیال ) را بر می دارد. سپس از لیزر اگزایمر جهت شکل دادن مجدد لایه های خارجی قرنیه و صاف کردن خمیدگی آن استفاده می کند در نهایت لایه ی اپی تلیال را به جای خود باز می گرداند جهت تسریع بهبودی یک لنز تماسی بانداژ برای چند روز بعد از عمل استفاده می شود. عمل PRK شبیه لازک است با این تفاوت که جراح قسمتی از  اپی تلیوم را بر می دارد ولی به جای خود باز نمی گرداند. این لایه به مرور زمان با توجه به شکل جدید قرنیه مجدداً ساخته می شود بعد از عمل به مدت چند روز نیاز به استفاده از لنز تماسی بانداژ می باشد.

 •  مزايا و معايب استفاده از ماساژور چشم؟

این وسایل بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند ولی آنگونه که اشاره شده می تواند موجب رفع خستگی چشم ، ایجاد ارامش در چشم و شادابی آن شوند. ولی در کسانی که سابقه عمل جراحی چشم داشته یا از بیماری چشمی رنج می برند یا پوست اطراف چشم حساس بوده و در حال حاضر عفونتی در ان ناحیه وجود داشته باشد توصیه نمی شود.

 •  چشم های قهوه ای امکان  تغییر رنگ چشم و قرنیه دارند ؟

با سلام. با استفاده از لنزهای رنگی یا عمل جراحی می توان رنگ چشم را که مربوط به عنبیه (نه قرنیه) می باشد تغییر داد. البته  عمل جراحیمی تواند با عوارضی نظیر عفونت، افزایش فشار داخل چشمی، التهاب عنبیه، ورم قرنیه همراه می باشد. لذا در مجموع توصیه نمی شود.

 •  راههای درمان استرابیسم در بزرگسالان کدامند؟

بر حسب نوع انحراف و میزان ان می توان از 1. درمان طبی (تزریق بوتاکس) 2. ابزارهای کمک بینایی ( عینک و منشور) 3. جراحی برای درمان استرابیسم بهره برد.

 •   بیماری اشتارگات چشم چیست ؟

بيماري اشتارگات يك بيماري ژنتيكي است .شایع ترین سن بروز آن دهه ی اول یا دوم زندگی است که عمدتا" قسمت مركزي شبكيه را درگير مي كند كه علائم اصلي آن شامل كاهش قدرت ديد مركزي، اختلال در ديد رنگ و اختلال ديد در روشنائي به دليل درگيري اين ناحيه از شبكيه مي باشد.این بیماری اغلب دو چشم را به طور هم زمان درگیر می کند، که ممکن است درگیری در یک چشم بیشتر باشد.ظاهر چشم مبتلايان به بيماري اشتارگات تفاوتي با افراد سالم ندارد.احتمال درگيري فرزندان شما با توجه به نحوه توارث 25%است.  در برخی دیگر از بیماران که قسمت مرکزی شبکیه کاملا آسیب دیده و بیماران مجبورند از قسمت های محیطی شبکیه برای دیدن استفاده کنند،لازم است از وسایل ویژه ای با بزرگنمایی های معین برای دیدن اشیا کوچک استفاده کنند.  از بین رفتن دید در ابتدای بیماری بسیار سریع است،ولی منجر به نابینایی نمی شود.فعلاً بیماری اشتارگارت درمان ندارد و باید صبر کنید تا درمان های جدید ابداع شوند.سلول هاي بنيادي در آينده مي توانند راه حل مناسبي براي درمان بيماري هاي مثل اشتارگات باشند.

 •  آیا نوشیدن الکل یک روز پس از لیزر شبکیه (جهت درمان سوراخ شبکیه) مشکلی ایجاد میکند؟

توصیه نمی شود.

 •  چرا افراد نزدیک بین عدسی تصحیح کننده را به چشمان خود نزدیک میکنند؟ چرا درا ین حالت تصویر بزرگ میشود؟

هر چه عدسی منفی به چشم نزدیک تر شود قدرت موثر ان و در نتیجه وضوح تصویر افزایش می یابد که هر چه شماره عینک بالاتر باشد این امر محسوستر  خواهد بود و به دلایل اپتیکی اندازه تصویر شکل گرفته روی شبکیه بزرگتر خواهد بود.

 •  بعد از عمل prk تا چه مدت احتمال عفونت وجود دارد؟

عفونت چشم در هر زمانی ممکن است به هر دلیلی ایجاد شود ولی چنانچه منظور شما احتمال عفونت متعاقب عمل PRK است معمولا در 2-3 روز اول این احتمال بیشتر است.

 •  آیا امکان افزایش نمره چشم با لیزر وجود دارد؟

بله ولی توصیه نمی شود.

 •   آیا بعد از عمل لیزیک چنانچه چشم بهبود نیافت میتوان دوباره از عینک استفاده کرد؟

بله مانعی ندارد.

 •  راهکار مناسب در افزایش نمره چشم و رسیدن به تقریبادید 10/10برای شخصی که دید 10/8 دارد چیست؟

چنانچه چشم سالم باشد با استفاده از عینک و لنز تماسی می توان دید را افزایش داد ولی چنانچه چشم تنبل باشد در سن زیر 7 سال امکان درمان آن وجود دارد ولی در سنین بالاتر 7-8 سال معمولا نتایج درمان رضایت بخش نخواهد بود چنانچه اطلاعات کاملتری ارائه بفرمائید توضیحات کاملتری داده خواهد شد.

 •  ممکن است شفافیت چشم (قرنیه)  بعد از لیزیک از بین برود ودیگر حالت طبیعی نداشته باشد؟

هر چند یکی از عوارض عملهای جراحی لیزیک یا لازک ایجاد کدورت قرنیه است ولی احتمال بروز آن خصوصاً پس از عمل لیزیک بسیار بسیار نادر می باشد لذا جای نگرانی ندارد.

 •  درمان قوز قرنیه چیست؟

در حال حاضر روشهای  مختلف درمانی برای بیماری قوز قرنیه وجود دارد که بر حسب سن و میزان پیشرفت قوز قرنیه و شدت آن و همچنین میزان دید فرد روش های درمانی مناسب برای هر فرد توسط پزشک انتخاب می شود. 1. عینک 2. لنز تماسی سخت 3. تقویت قرنیه با استفاده از ویتامین ب 4. لنز داخل چشمی 5. رینگ داخل قرنیه 6. پیوند قرنیه

 •   آيا بعد از گذشت يك ماه از عمل لازك باز هم بايد اشك مصنوعي ريخت؟ريختن اشك مصنوعي ضرر دارد؟

در مورد نحواه استفاده از قطره ها توصیه می شود طبق نظر پزشک معالج خود عمل نمائید. معمولا توصیه می شود که اشک مصنوعی تا چند ماه بعد از عمل لازک ادامه داشته باشد البته بر حسب شرایط فرد و شرایط چشم این مدت متفاوت است. با توجه به وجود مواد نگهدارنده و قطره های اشک مصنوعی توصیه می شود کمتر از 6 ساعت بجز در شرایط خاص از اشک مصنوعی استفاده نگردد ( البته قطره آرتلاک از این قاعده مستثنی است.)

 •  عمل لازك كردم.چشمانم تار ميبينن اما وقتي خميازه ميكشم يا گريه ميكنم( اشك در چشمانم جمع ميشود) ديدم شفاف تر مي شود آيا طبيعي است؟چرا اين حالت ايجاد ميشود؟

یکی از دلایل متغیر بودن دید بعد از لازک نوسانات اشک است که حدود 3 تا 6 ماه بعد از عمل طبیعی است. بنابراین جای نگرانی ندارد.

 •  چند ماه طول میکشد تا چشم به طور کامل پس از عمل لازک خوب و ترمیم شود.؟

برای دستیابی به دید مطلوب بعد از عمل لازک در حالت معمول به 3 تا 4 ماه زمان نیاز است البته این مدت در درصدی از افراد تا 6 ماه هم بطول می انجامد.

 •   التهاب در شبکیه ی چشم به چه عللی ممکن است ایجاد شده باشد؟

علل التهاب شبکیه عبارتند از 1. به دنبال بیماریهای عفونی 2. بیماریهای روماتیسمی 3. بندرت بعد از برخی از اعمال جراحی داخل چشمی 4. بدنبال ضربه 5. در درصدی موارد بدون علت

 •  چه کارهای بیشتر باعث تنبلی چشم می شود ؟

علل تنبلی چشم عبارتند از:عدم شفافیت مسیر بینایی: مانند آب مروارید، کدورت قرنیه و افتادگی پلک- ضعیفی چشم (عیوب انکساری):در نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم اگر میزان ضعف در دو چشم زیاد باشد هر دو چشم و اگر میزان ضعف در دو چشم متفاوت باشد چشم ضعیف تر نمی تواند تصویر واضحی از اشیاء دریافت کند و دچار تنبلی می شود-انحراف چشم:لوچی یا استرابیسم نیز می تواند باعث دوبینی یا تنبلی چشم  شده در نتیجه تصویر واضحی روی شبکیه چشم تشکیل نشود بدین ترتیب مغز به تدریج برای حذف دوبینی،  تصویر چشم منحرف را حذف کرده و تنبلی چشم ایجاد خواهد شد. توصیه های لازم عبارتند از: تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به موقع عوامل ایجاد کننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است چشم همه کودکان باید بعد از تولد در بیمارستان توسط متخصص کودکان و در سنین شش تا دوازده ماهگی، سه سالگی ، پنج تا شش سالگی، توسط چشم پزشک معاینه شود. البته معاینه چشم اطفال به خصوص در خانواده هایی که سابقه تنبلی چشم، استفاده از عینک با شماره بالا، انحراف چشم، آب مروارید مادرزادی یا بیماریهای جدی چشمی دیگری وجود دارد بایستی خیلی زودتر و با دقت بیشتری انجام گیرد.

 •  راه درمان بیماری فوکس چیست؟

بیماری فوکس یک نوع التهاب داخل چشمي مزمن و خفيف است كه در آن رنگ عنبيه هم معمولاً كم رنگ تر از چشم سالم است. علت آن هنوز كاملاً شناخته شده نيست.اين بيماري احتياج به درماني ندارد اما ممكن است سبب ايجاد آب مرواريد، افزايش فشار چشم و ادم ماكولا شود كه از اين نظر بايد همواره كنترل شود و در صورت نياز، اقدام درماني و يا جراحي انجام شود.

 •  فشار چشم چیست؟

زلالیه مایع شفافی است که دائماً در حال ساخته شدن و ترشح درچشم است. حجم این مایع حدود 250 میکرولیتر و سرعت تولید آن تابع تغییرات شبانه روزی بوده و حدود 5/2 میکرولیتر در دقیقه است و ترکیب آن تقریباً مشابه پلاسمای خون می باشد( یعنی 99% آن آب و یک درصد مواد قندی و املاح می باشد). در جلوي چشم فضايي وجود دارد كه "اتاق قدامي" خوانده مي شود. زلالیه همواره وارد اين فضا شده و از آن خارج مي شود نقش مایع زلالیه حفظ و نگهداری فشار داخل چشم، ایجاد  فضای شفاف به عنوان واسط برای شکست نور، فراهم کردن مواد غذایی واکسیژن برای عدسی و قرنیه و خارج کردن مواد زاید از آن است. به محلي كه مايع از اتاق قدامي خارج مي شود اصطلاحاٌ "زاويه" گفته مي شود. زماني كه مايع به زاويه مي رسد از طريق يك شبكه اسفنجي شكل، شبيه يك سيستم زه كشي از چشم خارج مي شود. فشار داخل چشم با سرعت تولید زلالیه و مقاومت در برابر خروج آن از چشم تعیین می شود. فشار چشم ارتباطی با آب مروارید ندارد. چنانچه فشار چشم بالا باشد باعث اسیب عصب بینایی و محدودیت میدان بینایی می شود یعنی فرد در دید مستقیم مشکلی ندارد و اطراف را به خوبی نمی بیند در قرنیه های ضخیم فشار چشم معمولا بالاتر از حد طبیعی نشان داده می شود لذا برای اطمینان ضخامت قرنیه هم کنترل می شود.

 •  قرنیه ی چشم من نازک استایا ورزش سنگین خطر دارد؟

خیر ورزش سنگین مانعی ندارد. چنانچه سن، شماره چشم و میزان ضخامت قرنیه که به روش اولتراسوند (پاکیمتری) تعیین شده باشد را بفرمائید، می توان در این خصوص که کاندید مناسبی برای انجام عمل لیزیک یا لازک خواهید بود یا نه اظهار نظر نمود. حداقل ضخامت لازم برای عمل معمولا 470 میکرون است.

 •  آیاباانجام لیزرمیشه چشم قهوه ای به ابی تبدیل کرد؟

خیر با لیزر چنین کاری امکانپذیر نیست ولی می توان استفاده از عنبیه مصنوعی با عمل جراحی به این کار مبادرت نمود که البته با توجه به عوارض خاص آن معمولا پیشنهاد نمی شود.

 •  آیا استفاده از کپسول تتراسایکلین برای درمان جوشش صورت موجب می شود چشمی که عمل لازک کرده رو ضعیف کند.

خیر ارتباطی وجود ندارد.

 •   گشاد شدن زیاد مردمک در تاریکی نشان دهنده چیست ایا با عمل جراحی رفع می شود؟

این موضوع یک پدیده طبیعی است و جای نگرانی ندارد و به عمل جراحی نیاز ندارد.

 •  آیا prk advance و customized ablation یکی هست؟تکنولوژی wavefront چیست ؟

با سلام. prk advance  تکنیکی برای برداشتن اپی تلیوم قرنیه می باشد ولی customized ablation تکنیکی برای برداشتن استرومای قرنیه است. در این روش اصلاح عیب انکساری بصورت اختصاصی در چشم بیمار لنجلم می شود. در تکنولوژی wavefront جبهه موجی به چشم بیمار تابانده می شود و از روی پترن بازگشت امواج عیب انکساری مشخص می شود.

 •  آیا لغزش عدسی چشم درمانی دارد یا نه ؟ در صورت امکان این امر، شیوه درمان آن چگونه است ؟

اگر منظور عدسی طبیعی فرد است لغزش عدسی می تواند متعاقب ضربه یا مرتبط با برخی از بیماریهای خاص (مثل سندرم مارفان) باشد. که نیاز به معاینه و عمل جراحی دارد. 2. اگر منظور عدسی مصنوعی است که با عمل جراحی داخل چشم قرار دارد که در موارد کاشت لنز داخل چشمی می توان با عمل جراحی مجدد انرا اصلاح نمود. ولی در مورد کسانیکه تحت عمل جراحی اب مروارید قرار گرفته اند، شرایط معاینه است که اقدام جراحی را مشخص می کند.

 •   آيا تاري ديد بعد از عمل لازك به طور قطعي بر طرف مي شود؟

 

نگران نباشید .دستیابی به دید مطلوب بعد از عمل لازک احتیاج به 3  تا 4 ماه زمان دارد. صبور باشید.

 •  چه مدت بعد از عمل لازک میشه تشخیص داد که چشم عمل لازک شده یا نه؟

تا یکماه بعد از عمل با معاینه توسط اسلیت لامپ پزشک قادر به تشخیص اینکه فرد تحت عمل جراحی لازک قرار گرفته است خواهد بود. بعد از آن در صورت انجام ازمایش و تهیه عکس از قرنیه این تشخیص امکانپذیر است.

 •   داروي گياهي يا خوراكي يا قرصي كه ترشح اشك چشم را زياد كند چیست؟

Flaxed Oil Tab باعث کاهش علایم خشکی چشم می شود ولی مطالعات علمی و عملی خاص برای تاثیر اثر آن انجام نشده است. مطالعات اولیه نشان می دهد که استفاده روزانه از قرص های امگا3 (قرص های روغن ماهی) می تواند تا حدی باعث رفع علایم خشکی چشم شود.

 •  عفونتهای ناشی از لیزیک ؟
 1. استرپتوکوک 2. سودوموناس شایعترین باکتریهای عامل عفونت بعد از لیزیک می باشند. که البته میزان شیوع آن بسیار بسیار اندک است.
 •  چرا پس از مدتی استفاده از عینک اطراف چشم دچار کبودی و گودرفتگی میشود؟

دلیل خاصی ندارد شاید یکی از دلایل آن تمرکز نور روی پوست پشت شیشه عینک است که معمولا چند ماه بعد از استفاده نکردن از عینک این مشکل برطرف می شود چنانچه این حالت شدید باشد می توان از لیزر برای برطرف کردن آن استفاده کرد.

 •  عوارض گذاشتن لنز داخل چشمي ، فشار چشم بالا و ابتلا به آب سياه هست يا خير ؟

بله یکی از عوارض کاشت لنز داخل چشمی می تواند افزایش فشار چشم باشد ولی شیوع آن خیلی پایین است و جای نگرانی ندارد. ضمن اینکه جهت برقراری جریان مایع زلالیه معمولا سوراخی در قسمت رنگی چشم (عنبیه) هنگام جراحی ایجاد می شود تا از ایجاد این پدیده جلوگیری شود.

 •  چه کار کنیم تا خشکی چشم خوب شود؟

بر حسب نوع و شدت خشکی چشم روشهای درمانی مختلفی وجود دارد که شایعترین ان عبارت است از استفاده از اشک مصنوعي، کرمهاي ليز کننده و نيز روشهايي براي مسدود کردن نسبي يا کامل جريان تخليه اشک به خارج چشم که به آنها " بستن مجراي خروجي اشک" گفته ميشود. درمان بيشتر شامل مکمل هاي غذايي و نيز داروهاي موضعي و يا خوراکي است. در بسياري موارد، انجام درمان باعث بهبودي سريع فرد نمي شود. بنابراين انتظار چند ماهه پس از درمان براي اينکه بهبودي قابل ملاحظه اي حاصل شود، طبيعي است.

 •  آيا امكان دارد كه فردي با شماره چشم نسبتا بالا بين 6 تا8 نزديكبين بعد از عمل لازك هنوز هم مقداري از شماره چشمش باقي بماند يا بعد عمل ديد 10/10 ميشود؟

بستگی به ضخامت قرنیه و شرایط ازمایشات قبل از عمل دارد. اگر قرنیه از ضخامت خوبی برخوردار باشد و تمام شماره هنگام عمل اصلاح شده باشد شماره ای باقی نمی ماند. نگران باشید.

 •   ایا عمل مایو رینگ در صورت دید بهتر و بهبودی از پیوند قرنیه بهتراست ؟

هر کدام از روش های درمانی فوق بر اساس یافته های معاینه و شرایط چشم بیمار توسط پزشک انتخاب می شوند. با توجه به اینکه تعبیه رینگ راحتتر است در صورت عدم پاسخ مناسب امکان خارج کردن یا جابجایی آن وجود دارد و مانع انجام سایر اعمال جراحی نمی شود مزیت به شمار می رود.

 •  علائم بيماري سندرم مارفان در چشم چیست ؟

سندرم مارفان یک اختلال ژنتیکی می‌باشد. این ناهنجاری به علت جهش در کروموزوم 15 رخ میدهد. وظیفه این ژن بیان دستورالعمل ساخت فیبریلین است .این نقص ژنتیکی اعضائی همچون دستگاه اسکلتی بدن، قلب، چشم‌ها و ریه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این افراد اغلب قد بلند، انگشتان بلند و دراز، نزدیک بین، مفاصل سست و در معرض آسیب، مشکلات قلبی عروقی و اسکلتی دارند . سندرم مارفان یک اختلال مادام العمر است. پیش آگهی بیماری در سال‌های اخیر بیشتر شده است.بيش از نيمي از افراد مبتلا درجاتي از جابجايي عدسي چشم را در يك يا هر دو چشم خود تجربه مي كنند. كندگي شبكيه نيز يكي از مشكلات جدي مبتلايان به اين سندرم مي باشد . بسياري از مبتلايان به سندرم مارفان نزديك بين هستند .

 •  بعد از عمل پيوند تا چه مدت بايد از محافظ پلاستيكي استفاده كرد و چگونه؟

معمولا 5 تا 7 روز استفاده از محافظ پلاستیکی توصیه می شود.

 • آیا این درسته که آستیگمات به طور کامل با لیزیک رفع نمیشه؟

آستیگماتیسم با این شماره با لیزیک و فمتولیزیک قابل اصلاح است.

 •  آيا يك ماه بعد از عمل دردي كه در حين كار با كامپيوتر بر چشم ها عارض مي شود نشانه خاصي دارد؟

ممکن است به علت خشکی چشم باشد توصیه می شود هنگام کار با کامپیوتر هر یکی دو ساعت از قطره اشک مصنوعی استفاده نمائید. یا چند ثانیه پشت سر هم پلک بزنید در صورتیکه مشکل مرتفع نشد جهت معاینه به پزشک معالج خود یا کلینیک بصیر مراجعه بفرمائید.

 •  آیا کاشت لنز باعث هاله بینی در شب و تار دیدن می شود؟

امکان هاله بینی وجود دارد که موقتی و گذرا است ولی تاری دید خیر.

 • آیا درمانی برای مگس پران وجود دارد؟؟؟؟

چنانچه کره چشم را مانند یک توپ پینگ پنگ در نظر بگیرید پشت عدسی چشم فضای خالی وجود دارد به نام زجاجیه که 4/3 وزن و حجم کره چشم را تشکیل میدهد و حاوی مواد ژله مانندی است که از شبکه ای حاوی رشته های ظریف کلاژن تشکیل شده است و 99% این فضا را آب تشکیل می دهد. حجم زجاجیه حدود 4.5 سی سی در چشم های نرمال است.  چنانچه موادی به شکل معلق در زجاجیه وجود داشته باشد در صورتیکه در محور بینایی قرار بگیرند به اشکال مختلفی نظیر نقاط دایره مانند رشته، خط و ... توسط فرد دیده می شوند. این حالت را مگس پران می گویند. این مشکل به خودی خود خطری ندارد ولی چنانچه اندازه یا تعداد آنها زیاد شود یا همراه با ایجاد جرقه نور باشد ته چشم(شبکیه) بایستی معاینه شود.

 •  ايا قطره genteal براي خشكي عوارض دارد ؟

استفاده از این قطره برای موارد خشکی چشم جزئی مناسب است و در بیمارانی که از خشکی چشم متوسط یا شدید رنج می برند باید از درمانهایی که توسط چشم پزشک و پس از معاینه چشم تجویز می گردد استفاده کرد.

 • آیا بعد از عمل لازک یا لیزیک اندازه چشم کوچکتر می شود؟

خیر.

 • بخیه های پیوندقرنیه بعدچه مدتی کشیده میشود؟

معمولاً بعد از گذشت 5/1 تا 2 سال از عمل پیوند،بخیه ها کشیده می شوند.

 •  اگر بعد از عمل لنز داخل چشمی چشم اب مروارید بیاورد تکلیف چشم چه می شود . ایا دوباره فرد مجبور است عینک استفاده کند؟

لنز داخل چشمی خارج شده و اب مروارید تحت عمل جراحی قرار می گیرد معمولا بر حسب شرایط چشم احتیاجی به استفاده از عینک هم نمی باشد.

 • ثابت شدن شماره چشم تدريجا اتفاق مي افته ويا به طور ناگهاني متوقف ميشه؟

در صورتیکه چشم سالم باشد معمولا با متوقف شدن سن رشد شماره چشم نیز ثابت خواهد شد.

 • جراح و متخصص چشم پزشک  می تواند به طور دقیق شبکیه رو از نظر سوراخ داشتن یا نداشتن بررسی کنند؟

بله ولی فوق تخصص شبکیه در مورد معاینه و اتخاذ روش درمانی مناسب اولویت دارد.

 • قطره artelac حتما باید بلافاصله بعد از باز شدن دور انداخته شود یا میتوان برای مدت 1 روز از همان 1 قطره استفاده کرد؟

این قطره ها در ظروف پلاستیکی یک روز مصرف تهیه شده است بعد از باز شدن و بستن در قطره می توانید بمدت یکروز با نگهداری ان در داخل درب یخچال از ان استفاده نمایند.

 

 

به این پست امتیاز دهید.
سوالات متداول
5 از 2 رای