عمل جراحی لیزیک چشم (LASIK): شیوه و هزینه

لیزیک جراحی اصلاحی برای بخش بسیار ظریف و حساس چشم است. میلیون‌ها نفر برای اصلاح بینایی خود عمل جراحی لیزیک را انجام داده‌اند که نرخ موفقیت بالایی دارد. در عمل جراحی لیزیک، از لیزر برای اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و یا آستیگماتیسم استفاده می‌شود. در لیزیک، یک فلپ نازک در قرنیه با استفاده از یک تیغ میکروکراتوم یا لیزر فمتوثانیه ایجاد می‌شود. جراح فلپ را به عقب بر می‌گرداند، سپس مقداری از بافت قرنیه در زیر آن را با استفاده از یک لیزر اگزایمر برمی‌دارد.

اگر از عینک یا لنزهای تماسی استفاده می‌کنید ممکن است به فکر جراحی برای اصلاح بینایی خود باشید. در عمل لیزیک از لیزر برای تغییر شکل قرنیه (لایه شفاف و مدور در جلوی چشم) به منظور بهبود تمرکز اشعه‌های نور بر روی شبکیه چشم استفاده می‌شود. لیزیک به معنی استفاده از لیزر در ضخامت قرنیه است.

کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری از آخرین تکنیک‌های روز در بهبود وضعیت بینایی شما استفاده می‌کند. برای آشنایی با شیوه‌های مورد استفاده در جراحی لیزر چشم در کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید.

آیا شما متقاضی مناسبی برای لیزیک هستید؟


لیزیک برای تمام افراد مناسب نمی‌باشد.

 • باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید (برای برخی لیزرها ۲۱ سال). بینایی افراد کمتر از ۱۸ سال همچنان در حال تغییر است.
 • نباید باردار یا شیرده باشید. زیرا ممکن است انکسار اندازه‌گیری شده‌ی چشم را تغییر دهد.
 • چشم‌ها باید سالم و نمره‌ی آنها ثابت باشد. اگر نزدیک بین باشید، باید عمل لیزیک را تا زمانی که انکسار چشم ثابت بشود، به تعویق بیندازید. نزدیک بینی ممکن است در برخی بیماران تا اواسط یا اواخر دهه ۲۰ زندگی ادامه پیدا کند.
 • وضعیت کلی سلامتی باید مناسب باشد. لیزیک ممکن است برای بیماران مبتلا به دیابت، روماتیسم مفصلی، لوپوس، آب سیاه، عفونت چشم، آب مروارید، اختلالات قرنیه و بیماری‌های شبکیه توصیه نشود. وضعیت کلی سلامتی خود را با جراح در میان بگذارید.
 • سابقه خشکی چشم می‌تواند اهمیت داشته باشد. اگر مشکلاتی در خصوص خشکی چشم در اثر سایش لنزهای تماسی، مصرف برخی داروها یا دلایل دیگر داشته‌اید، درباره‌ی تاثیر آن بر لیزیک با چشم پزشک خود صحبت کنید. پیش از عمل لیزیک یا سایر جراحی‌های عیوب انکساری باید خشکی چشم کنترل شود.

سایر ملاحظات

 • الزامات محیط کار و فعالیت‌های زندگی. کارها، ورزش‌ها و فعالیت‌های تفریحی خود را برای پزشک توضیح دهید تا از مناسب بودن لیزیک برای خود مطمئن شوید.
 • اگر متقاضی لیزر تک چشمی باشید که در آن یک چشم برای دوربینی و چشم دیگر برای نزدیک بینی اصلاح می‌شود. لیزیک نمی‌تواند پیر چشمی را اصلاح کند بطوری که یک چشم بتواند هم نزدیک و هم دور را ببیند. هرچند می‌توان از آن برای اصلاح نزدیک‌بینی یک چشم و دوربینی چشم دیگر استفاده کرد. در صورت اصلاح این وضعیت، ممکن است نیاز به عینک مطالعه رفع شود یا کاهش یابد. با این حال لیزر تک چشمی دارای خطراتی است:
 • پس از لیزر تک چشمی، دو چشم با هم کار نمی‌کنند. این امر باعث ضعف کیفیت بینایی و کاهش دید سه بعدی می‌شود. این تاثیرات در شرایط کم نور و هنگام انجام دادن کارهایی که نیاز به تیزبینی دارند، بیشتر قابل توجه هستند.
 • در نتیجه ممکن است نیاز به استفاده از عینک یا لنزهای تماسی برای دید نزدیک یا دور برای انجام کارهایی که نیاز به بینایی بالا دارند باشد، برای مثال هنگام رانندگی در شب، کار با دستگاه‌های خطرناک یا انجام فعالیت‌هایی که نیاز به دید تیز و نزدیک دارند.

شرایط جراحی لیزیک چشم


عیوب انکساری ناشی از شکل نامناسب کره چشم، قرنیه یا عدسی چشم می‌باشند و یا در صورت پیر چشمی، که عدسی نمی‌تواند شکل خود را به اندازه کافی تغییر دهد تا بر روی اشیاء نزدیک متمرکز شود. این عیوب را معمولاً می‌توان با جراحی لیزیک چشم اصلاح کرد و دارای سه نوع اصلی زیر هستند:

 • نزدیک بینی که تنها اجسام نزدیک واضح و مشخص هستند.
 • دوربینی که تنها اجسام دور واضح و مشخص هستند.
 • آستیگماتسیم که در آن تصاویر صرفنظر از اینکه دور یا نزدیک هستند، تار می‌باشند.

پیر چشمی وضعیتی است که اغلب بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی ایجاد شده و در اثر آن دیدن اجسام بسیار نزدیک دشوارتر می‌شود. این مشکل را می‌توان با عینک دو کانونی یا عینک مطالعه اصلاح کرد اما معمولاً با جراحی لیزیک یا سایر جراحی‌های عیوب انکساری قابل اصلاح نیست.

چه انتظاری باید قبل، حین و بعد از جراحی داشت؟


قبل از عمل

جراح معاینه کاملی از چشم انجام خواهد داد. ممکن است متخصص چشم پیش از ارجاع به جراح معاینات اولیه چشم را انجام دهد. سوابق نمره‌های چشم خود را در جلسه معاینه همراه داشته باشید. در صورتی که از لنز استفاده می‌کنید پیش از ارزیابی اولیه استفاده از آنها را متوقف کنید (لنزهای نرم از دو هفته قبل؛ لنزهای نرم توریک یا لنزهای نفوذپذیر به گاز از سه هفته قبل؛ لنزهای سخت از چهار هفته قبل). لنزها می‌توانند بطور موقت شکل قرنیه را تغییر دهند و در اندازه‌گیری دقیق در معاینه پیش از عمل اختلال ایجاد کنند.

در صورتی که واجد شرایط جراحی باشید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که استفاده از لنزهای تماسی را به همان دلیل بالا برای مدتی قبل از جراحی متوقف کنید. قرنیه باید در روز جراحی شکل طبیعی خود را داشته باشد. پزشک همچنین ممکن است توصیه کند که برای چند روز قبل از جراحی از لوازم آرایشی، لوسیون یا عطر استفاده نکنید. این محصولات می‌توانند در درمان لیزر تداخل ایجاد کنند یا خطر عفونت را پس از جراحی افزایش دهند.

در حین عمل

لیزیک یک عمل جراحی سرپایی است. تنها بی‌حسی مورد استفاده یک قطره چشم است که سطح چشم را بی‌حس می‌کند. جراحی برای هر چشم ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. گاهی اوقات هر دو چشم در یک جلسه درمان می‌شوند، اما در برخی موارد جراح منتظر می‌ماند (گاهی اوقات چند روز تا چند هفته) تا قبل از جراحی چشم دیگر، نتایج عمل مشخص شود.

در عمل جراحی چشم مرطوب می‌شود. یک حلقه مکش قرار داده می‌شود تا مانع حرکت چشم شود و قرنیه در موقعیت صحیح قرار بگیرد. با استفاده از یک وسیله مخصوص فلپی از بافت قرنیه از لایه بیرونی کره چشم بریده شده و برداشته می‌شود. لیزر شکل بافت زیرین قرنیه را تغییر می‌دهد و جراح فلپ را تعویض می‌کند که به سرعت به کره چشم می‌چسبد. نیازی به بخیه نمی‌باشد. یک محافظ (پلاستیک شفاف یا فلز سوراخ) بر روی چشم قرار داده می‌شود تا از فلپ محافظت کند.

بعد از عمل

دوره بهبودی نسبتاً سریع است، اما ممکن است پس از جراحی نیاز به چند روز استراحت باشد. برای سه روز پس از جراحی از ورزش اجتناب کنید؛ برای چهار هفته نیز باید از ورزش‌های تماسی یا فعالیت‌های مشابه پرهیز کرد. باید بدانید که:

 • ممکن است برای چند ساعت پس از جراحی احساس سوزش خفیف داشته باشید. چشم خود را نمالید. پزشک می‌تواند در صورت لزوم برای تسکین ناراحتی مسکن تجویز کند.
 • دید در روز جراحی احتمالاً تار خواهد بود اما در روز بعد که برای معاینه بعدی مراجعه می‌کنید بطور چشمگیری بهبود می‌یابد.
 • عوارض جانبی شدید یا غیر عادی را باید بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا زمانی که بینایی به حد کافی بهبود پیدا کند نباید رانندگی کنید.
 • از شنا کردن، حمام آب داغ و جکوزی برای دو هفته پس از جراحی اجتناب کنید.

خطرات و عوارض


قبل از جراحی، جراح باید خطرات و عوارض احتمالی از جمله مزایا و معایب عمل هر دو چشم در یک روز را توضیح دهد و رضایت بیمار گرفته شود.

خطرات

 • کوری و آسیب غیر قابل برگشت به چشم: در موارد نادر، اشتباهات در حین جراحی (مانند اختلال در عملکرد دستگاه لیزر) یا عوارض پس از جراحی (مثلاً التهاب) ممکن است باعث آسیب غیر قابل برگشت به چشم شوند از جمله کوری دائمی یا کاهش بینایی. در سایر موارد، مشکلات را می‌توان با جراحی‌های اضافه یا سایر درمان‌ها برطرف کرد.
 • مشکلات بینایی شدید در شب: ممکن است دچار علائم بینایی ناتوان کننده شوید بخصوص روشنایی خیره کننده، هاله نور و یا دوبینی که می‌توانند بر بینایی در هنگام شب اثر بگذارد.
 • سندرم خشکی شدید چشم: در نتیجه جراحی ممکن است چشم نتواند به اندازه کافی اشک تولید کند تا مرطوب و راحت باشد. خشکی چشم نه تنها باعث ناراحتی می‌شود بلکه می‌تواند کیفیت بینایی را به دلیل تاربینی متناوب و سایر علائم بصری کاهش دهد. این وضعیت ممکن است دائمی باشد. احتمال دارد نیاز به درمان فشرده با قطره و استفاده از پلاگ‌ها یا سایر روش‌ها باشد.

عوارض

 • عفونت قرنیه یا التهاب. این مشکلات ممکن است مستلزم جراحی اضافه یا درمان‌های دیگر باشند.
 • مشکلات در فلپ قرنیه بعد از جراحی. این مشکلات شامل فلپ‌های نامنظم یا ناقص، رشد سلول‌های زیر فلپ به طرف داخل که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد، و بهبودی نامنظم که منجر به انحراف قرنیه شده و تنها با پیوند قرنیه قابل اصلاح است، می‌باشند.

جایگزین‌های جراحی لیزیک

ممکن است بخواهید که در مورد جایگزین‌های جراحی عمل لیزیک با پزشک صحبت کنید. بطور کلی این روش‌ها نسبتاً جدید بوده و در مقایسه با جراحی لیزیک کمتر انجام می‌شوند.

پی آر کی و لازک

در جراحی پی آر کی و لازک جراحان از لیزرهایی برای سایش سطح قرنیه بدون ایجاد فلپ قرنیه استفاده می‌کنند از آنجایی که این روش‌ها تنها لایه‌ی رویی (مخاطی) قرنیه را می‌برند، خطر برخی عوارض مرتبط با جراحی لیزیک کاهش می‌یابد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است