عمل زیبایی پلک با جراحی ملتحمه پلک

فهرست مطالب

عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی یک جراحی ساده برای درمان پف زیرچشم و افتادگی پلک بالا با برداشتن پوست اضافی و چربی جمع شده از پلک می باشد.اطراف چشم یکی از نخستین ناحیه‌های صورت است که نشانه‌های پیری بر آن نقش می‌بندد. پف زیر چشم و افتادگی پلک بالا از جمله پی‌آمدهای افزایش سن است. عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی نسبتاً ساده و جزئی است که چهره را متحول می‌کند و جوانی دوباره را به صورت برمی‌گرداند.

عمل زیبایی پلک چشم‌های خسته و پژمرده را دوباره شاداب می‌کند. جراح پوست اضافی و چربی جمع شده را از پلک بالا و پایین برمی‌دارد. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند بلفاروپلاستی را همراه با درمان‌های دیگری مانند لیفت ابرو، برای بالا بردن ابروها یا تزریق ژل‌ها و فیلرهای مختلف به منظور رفع خط خنده انجام دهند تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید.

عمل زیبایی پلک

مزایای عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

پس از جراحی پلک یا بلفاروپلاستی احتمال بروز عوارض شایعی وجود دارد. در جراحی پلک پایین از طریق ملتحمه (بلفاروپلاستی Transconjunctival) هیچ برش خارجی ایجاد نمی‌شود. چنانچه عمل پلک توسط جراحی متبحر و مجرب انجام شود، چشم‌ها کاملاً طبیعی به نظر خواهد رسید و نشانه‌های جراحی مانند اسکار یا جای زخم و کشش بیش از حد در اطراف چشم جلب توجه نخواهد کرد. برش عمل جراحی بلاروپلاستی از طریق ملتحمه در مقایسه با روش قدیمی جراحی پلک از مزایای متعددی برخوردار است:

 •  باقی نماندن جای زخم خارجی
 •  حفظ شکل چشم
 •  دوران بهبود سریع‌تر
 •  وارد شدن آسیب کمتر به اطراف چشم
 •  کاهش کبودی و ورم

دکتر یادگاری با بهره‌گیری از دانش و تخصص بالای خود در زمینه هر دو روش عمل پلک پایین این عمل زیبایی را به بهترین وجه ممکن انجام می‌دهند. بنابراین بیماران با خاطری آسوده و بدون نگرانی از جای بخیه می‌توانند این عمل را انجام داده و از زیبایی خود لذت ببرند. برای آگاهی بیشتر در مورد عوارض عمل بلفاروپلاستی و فواید جراحی از طریق ملتحمه (Transconjunctival ) می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمائید.

عوارض عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

در ادامه عوارض احتمالی عمل زیبایی پلک یابلفاروپلاستی را شرح می‌دهیم:

 • عفونت: عفونت از عوارض معمول تمام جراحی‌ها محسوب می‌شود و جراحی روی پلک یا اطراف پلک نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال اگر بلفاروپلاستی در شرایط استریل انجام شود، به دلیل گردش خون مناسب در اطراف چشم بعید است که عفونت جدی بروز یابد.
 • خونریزی: اگر پلک پس از عمل خونریزی مداوم داشته باشد، زخم پلک باید مجدداً باز شود و رگ خونریزی دهنده سوزانده شود و یا لخته خون (هماتوم) تخلیه شود. خونریزی پس از عمل پلک معمولاً در کیسههای چربی و عضله حلقوی چشم مشاهده می‌شود.
 • باز شدن زخم: لبه‌های محل بسته شدن پوست پلک، به ویژه در روز اول یا دوم پس از کشیدن بخیه باز می‌شود. جدایی کوچک خود به خود یا با زدن چسب نگهدارنده بسته می‌شود. اما بستن جدایی‌های بزرگتر نیاز به بخیه زدن دارد. پس از بستن محل جداشدگی، اثر آن بر نتیجه نهایی حداقل خواهد بود.
 • کیست بخیه: یکی از عوارض عمل پلک ایجاد کیست‌های سفید بسیار کوچکی (میلیا) در خط بخیه عمل می‌باشد. اکثر این کیست‌ها بدون درمان از بین می‌رود، درهر حال برداشتن کیست مقاوم عملی ساده و سریع است.
 • عدم تقارن: ممکن است هر دو پلک به تنهایی زیبا و طبیعی به نظر برسند، اما با هم متقارن نباشند. عدم تقارن ناشی از بلفاروپلاستی زیبایی چهره را مختل می‌کند. عدم تقارن بر ارتفاع و شکل چین پلک بالا اثر می‌گذارد و به عوارضی همچون بیرون برگشتن حاشیه پلک پایین و باقی ماندن پوست و چربی اضافی دامن می‌زند. اگر عدم تقارن پس از گذشت مدت زمانی قابل توجه، معمولاً سه تا شش ماه، از بین نرود، جراح عمل را تکرار خواهد کرد.

عوارض عمل زیبایی پلک

عوارض شایع عمل زیبایی پلک 

 • برداشتن مقدار زیادی پوست: یکی از عوارض جراحی پلک بالا برداشتن مقدار زیادی از پوست پلک بالا است که مانع بسته شدن چشم (لاگوفتالاموس یا lagophthalmos) هنگام پلک زدن یا خوابیدن می‌شود. نقص جدی باعث انحراف لبه پلک و گشاد شدن شکاف بین پلک‌ها می‌شود که مشکلات زیبایی و عملکردی متعددی را ایجاد می‌کند، از این عارضه با اصطلاح انقباض پلک (eyelid retraction) یاد می‌شود.
  در عوارض جراحی پلک پایین برداشتن مقدار زیادی از پوست پلک پایین باعث می‌شود که لبه پلک از روی سطح چشم کنار کشیده شود و مشکل اکتروپیون یا برگشتن لبه پلک به وجود بیاید. اگر برگشتن لبه پلک خفیف باشد، علامت اصلی اشک ریزش شدید خواهد بود که به دلیل کشیدن منفذ تخلیه اشک از سطح چشم (punctal eversion ) رخ می‌دهد. اگر برگشت پلک شدیدتر باشد، کل پلک رو به پایین کشیده می‌شود. مشکلات ناشی از افراط در اصلاح وضعیت پلک در بهترین وضعیت آزاردهنده و در بدترین شرایط خطرناک است. رفع تقریباً تمام این عوارض جراحی بلفاروپلاستی نیاز به عمل جراحی دارد.
 • برنداشتن چربی کافی: اگر مقدار چربی کافی برداشته نشود، نقص قابل توجه یا نامتقارنی بروز می‌یابد که تکرار عمل را ضروری می‌سازد. برداشتن مقدار زیادی چربی: تخلیه چربی پلک بالا چینی را در پلک ایجاد می‌کند که بسیار بالا و عمقی (نقص شیار فوقانی) به نظر می‌رسد. تخلیه چربی پلک پایین حالت فرورفته‌ای (نقص شیار تحتانی) را ایجاد می‌کند. این فرورفتگی گاهی بلافاصله پس از عمل و گاهی سال‌ها پس از جراحی ایجاد می‌شود.
 • برداشتن مقداری زیادی عضله: چنانچه جراح در برداشتن عضله حلقوی پلک بالا زیاده‌روی کند، فرورفتگی ناخوشایندی ایجاد می‌شود. برداشتن عضله زیادی از پلک پایین قابلیت نگهداری و بستن پلک پایین را ضعیف می‌کند.
 • اسکار داخلی بزرگ: اسکار داخلی (فیبروز) یا منقبض شدن لایه‌های داخلی زیرپوستی پلک در عمل‌های جداسازی بلفاروپلاستی عمقی‌تر باعث انحراف، محدودیت حرکت و انقباض می‌شود. در صورت خفیف بودن مشکل، ماساژ راهگشا خواهد بود، اما گاهی لازم است که جراحی برای بهبود عملکرد و ظاهر انجام شود.
 • اسکار خارجی بزرگ: اگر پوست حساس یا آسیب دیده باشد، برش جراحی در ناحیه مناسب ایجاد نشود، یعنی برش پلک فوقانی بسیار بالا و برش پلک تحتانی بسیار پایین ایجاد شود، بخیه دیر کشیده شود، پوست برش داده شده با لیزر نازک باشد و بیمار مراقبت‌های پس از عمل را رعایت نکند، زخم به خوبی التیام نمی‌یابد و جای زخم روی پوست پلک مشخص خواهد بود.  اگر چین پلک فوقانی بسیار بالا باشد، حالتی زنانه به چهره می‌دهد. چین مرتفع یا قوسی شکل پلک بالا در اقوام آسیایی، چشم را گرد نشان می‌دهد و به این ترتیب دیگر چشم با بقیه صورت تناسب نخواهد داشت. برداشتن مقدار زیادی از پوست پلک بالا و یا ثابت نکردن چین حین بستن بخیه‌های عمل بلفاروپلاستی باعث می‌شود که جای زخم بالاتر برود و مشخص شود.
 • افتادگی پلک بالا: جراحی پلک گاهی افتادگی پلکی را مشخص می‌کند که اگرچه پیش از این وجود داشته، اما مشخص نبوده است. در این حالت پلک پف‌آلود نیست، بلکه بسیار پایین قرار می‌گیرد. این عارضه به پتوز یا افتادگی پلک مرسوم است. آسیب دیدن تاندون و عضله بالابرنده (آپونوروز) نیز عارضه‌ای با درصد شیوع کمتر است که موجب افتادگی پلک در سیستم بالابرنده‌ای می‌شود که پیش از این سالم بوده است. افتادگی خفیف پس از عمل پلک عارضه نادری نیست و ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد. اگر افتادگی پلک به مرور زمان برطرف نشود، جراحی ترمیمی ضرورت می‌یابد.
 • نکروز چربی:‌ به دلیل دستکاری‌های انجام شده در بلفاروپلاستی عمقی‌تر، توده‌هایی از چربی در اندازه نخود ظرف هفته‌های نخست پس از جراحی می‌میرند، سخت یا لاستیکی می‌شوند و در صورت لمس کردن درد می‌گیرند. ماساژ دادن به رفع مشکل کمک می‌کند، البته به شرطی که جراح این کار را تایید کند و زخم نیز به خوبی التیام یابد.
 • متورم شدن سطح کره چشمک: جمع شدن مایع (ورم) یا ترشح موقت مایع لنفاوی (کموز) پس از عمل پلک باعث ورم سطح چشم می‌شود که عارضه‌ای ناراحت کننده است و تاثیر ناخوشایندی بر زیبایی چشم به جا می‌گذارد. ورم چشم نادر نیست و در بیش از 10 درصد بیمارانی مشاهده می‌شود که در عمل پلک پایین، برش روی پلک پایینشان ایجاد شده است. تقریباً تمام موارد ظرف سه هفته تا سه ماه برطرف می‌شود. برطرف نشدن ورم چشم پس از شش ماه مشکلی نادر است و دلیل آن ناشناخته است. مصرف قطره چشم، استفاده از لغزاننده‌‌ها، گذشت زمان و پانسمان چشم به رفع مشکل کمک می‌کند.
 • دوبینی: اگر عضلات حرکت دهنده کره چشم آسیب ببیند یا اسکار روی چربی اطراف عضلات چشم ایجاد شود، دوبینی موقت یا دائمی بروز می‌یابد. عضلات مورب تحتانی و فوقانی و عضله راست (رکتوس) تحتانی آسیب‌پذیرترین عضلات چشم‌اند که تمام آنها داخل یا نزدیک چربی پلک قرار دارند. برای اصلاح دوبینی (diplopia) باید به چشم پزشک متخصص در زمینه جراحی عضله چشم (متخصص جراحی انحراف چشم) مراجعه کرد.
 • تاری دید: کاهش جزئی دید پس از جراحی پلک عارضه‌ای متداول است و معمولاً در اثر ورم، اشک ریزش شدید و تولید مخاط بروز می‌یابد. همچنین مصرف پماد یا قطره نیز پس از جراحی باعث تاری دید می‌شود. اما کاهش شدید دید یا نابینایی دائم به ندرت، با درصد یک در ده هزار، رخ می‌دهد و عموماً همراه با خونریزی شدید است که به فضای پشت کره چشم (خونریزی orbital یا retrobulbar) راه می‌یابد و فشاری را داخل حفره چشم ایجاد می‌کند که باعث قطع شدن گردش خون در شبکیه یا عصب نوری می‌شود.
 • عوارض بی‌حسی: احتمال بروز عوارض مربوط به بی‌حسی پس از تمام عمل‌های جراحی وجود دارد و شامل واکنش‌های آلرژیک شدید، نوسان فشار خون و مشکلات تنفسی و قلبی جدی می‌شود. چنانچه عامل‌های بی‌حسی به صورت درون وریدی تزریق شود و یا تنفس گردد، احتمال بروز عوارض بیشتری از زمانی است که عمل تحت بی‌حسی موضعی همراه با دریافت آرام‌بخش خوراکی انجام شود.

عمل زیبایی پلک چیست؟

جراحی پلک از طریق ملتحمه

بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه روشی است که پف زیر چشمی را برطرف می‌کند که رو به جلو برآمده شده است. جراح چربی را از پشت پلک تخلیه می‌کند و به این ترتیب اسکار خارجی باقی نمی‌ماند. باید خاطر نشان کرد که جراحی پلک پایین عملی پیچیده است و جراح باید از مهارت بالایی برخوردار باشد تا در نهایت حمایت مناسبی از این ناحیه به عمل آید و شکل چشم تغییر نکند. عمل پلک از طریق ملتحمه به روش بی‌حسی موضعی با آرام بخش درون وریدی انجام می‌شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. عمل پلک از طریق ملتحمه مزایای متعددی دارد:

 •  ایجاد نشدن اسکار یا جای زخم خارجی
 •  کوتاه‌تر بودن جراحی
 •  وارد شدن آسیب کمتر به بافت‌های اطراف چشم
 •  کاهش کبودی و ورم
 •  حفظ شدن شکل چشم
 •  جلوگیری از عوارض مربوط به بیهوشی عمومی و تنفس از راه دستگاه تنفسی
سخن آخر

عمل زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی یک جراحی ساده برای درمان پف زیرچشم و افتادگی پلک بالا با برداشتن پوست اضافی و چربی جمع شده از پلک می باشد.

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی