خراش قرنیه CORNEAL ABRASIONS

فهرست مطالب

خراشیدگی قرنیه چیست؟

خراشیدگی قرنیه بریدگی یا خراش در قرنیه شما است. قرنیه یک لایه شفاف از بافت های محافظ در برابر چشم است که بر روی عنبیه (که بخش رنگی چشم شما) کشیده شده است. قرنیه به تمرکز نور کمک می کند.

چه چیز باعث خراشیدگی قرنیه می شود؟

خراشیدگی قرنیه هنگامی می تواند رخ دهد که چیزی وارد چشم شما شود، مانند شن و ماسه، گرد و غبار، خاک، و تراش چوب یا فلز. همچنین قرنیه ممکن است به وسیله ناخن، شاخه درخت یا گذاشتن لنز ی که خشک یا کثیف و خشن است، خراشیده شود. سخت مالیدن چشم راه دیگری است که خراشیدگی می تواند رخ دهد.

در برخی افراد، لایه های بیرونی قرنیه سست هستند. این افراد ممکن است بدون هیچ دلیل روشنی دچار خراشیدگی قرنیه شوند.

اگر یک خراشیدگی قرنیه داشته باشم چگونه متوجه می شوم؟

قرنیه خیلی حساس است، و خراش قرنیه معمولا دردناک است. شما ممکن است احساسی شبیه به وجود ریگ، یا شن در چشم تان داشته باشید. ممکن است متوجه ریزش اشک و تاری دید شوید، و یا ممکن است چشم تان قرمز شود. شما همچنین ممکن است متوجه شوید که نور به چشم شما آسیب می زند. بعضی افراد زمانی که یک خراشیدگی قرنیه دارند دچار سردرد می شوند.

اگر چیزی در چشم من وجود داشته باشد، چه کار کنم؟

اگر فکر می کنید چیزی در چشمانتان رفته است، ابتدا سعی کنید چشم های خود را با آب تمیز و یا محلول سالین (سرم نمکی) شستشو دهید. گاهی اوقات، چشمک زدن یا کشیدن پلک بالایی بر روی پلک پایینی ممکن است ذرات را از زیر پلک حذف کنید. از مالیدن چشم خود اجتناب  کنید. اگر شما یا شخص دیگری متوجه چیزی در بخش سفید چشم تان شدید، با استفاده از دستمال و یا گوش پاک کن نرم به آرامی آن را از چشم بیرون بیاورید. سعی نکنید چیزی را که مستقیما روی قرنیه است بر دارید – این کار ممکن است باعث آسیب شدیدتر شود. اگر شما نمی توانید ذره را بردارید یا اگر ذره را نمی بینید، به پزشک مراحعه کنید.

پزشک برای خراش قرنیه چه کاری انجام خواهد داد؟

پزشک شما برای هر گونه آسیب یا ذراتی که ممکن است زیر پلک باشد، معاینه می کند. یک رنگ زرد- نارنجی ممکن است در چشم شما قرار داده شود تا به دکتر کمک کند که خراش را ببیند. دکتر شما احتمالا خراش را با قطره چشم یا پماد درمان خواهد کرد. اکثر خراش های کوچک ظرف یک تا سه روز التیام می یابد. ممکن است نیاز باشد برای آزمایش دیگر روز بعد نزد پزشک بروید.

در صورت استفاده از لنزهای تماسی چه کاری باید انجام دهم؟

اگر شما از لنزهای تماسی استفاده می کنید، به خصوص باید مراقب خراشیدگی قرنیه باشید زیرا شما بیشتر در معرض خطر عفونت می باشید. دکتر ممکن است از شما بخواهد برای چند روز پس از خراشیدگی قرنیه لنزهای تماسی نزنید، به خصوص اگر شما در حال درمان چشم با قطره دارویی هستید.

چگونه می توان از خراشیدگی قرنیه پیشگیری کرد؟

اقدامات زیر را  برای کمک به جلوگیری از خراش قرنیه انجام دهید:

  • زمانی که در نزدیکی ماشین آلاتی که موجب پخش ذرات از چوب، فلز یا مواد دیگر به هوا می شود (مانند اره برقی یا سمباده) هستید، عینک ایمنی بپوشید.
  • ناخن خود را کوتاه نگه دارید. ناخن نوزادان و کودکان را نیز کوتاه کنید.
  • شاخه های آویزان درختان را مرتب کوتاه کنید.
  • هنگام قرار دادن لنز در چشم مراقب باشید، و مطمئن شوید که هر روز آن ها را به درستی تمیز می کنید.

 

  • با لنز در چشم نخوابید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی