ورم ملتحمه آلرژیک ALLERGIC CONJUNCTIVITIS

فهرست مطالب

ورم ملتحمه چیست؟ یک غشای نازک روشن، به نام ملتحمه کره چشم و داخل پلک شما را می پوشاند. اگر چیزی موجب تحریک این پوشش شود، چشم شما ممکن است قرمز و متورم شود. چشم ها هم ممکن است خارش کند، صدمه ببیند و یا آب ریزش پیدا کند. این حالت ورم ملتحمه نامیده می شود، این عارضه همچنین به عنوان “چشم صورتی” شناخته شده است.

چه چیزی باعث ورم ملتحمه آلرژیک می شود؟

خیلی چیزها می تواند منجر به ورم ملتحمه شود، از جمله باکتری ها، ویروس ها و یا مواد آلرژی زا. هنگامی که یک ماده ی آلرژی زا باعث تحریک می شود، ورم ملتحمه آلرژیک نامیده می شود. این نوع از ورم ملتحمه بیماری مسری نیست. برخی از آلرژن ها شایع عبارتند از:

  • گرده درختان  چمن
  • پوست حیوانات و ترشحات مانند بزاق
  • عطر
  • مواد آرایشی و بهداشتی
  • داروهای پوست
  • آلودگی هوا
  • دود

چگونه ورم ملتحمه آلرژیک درمان می شود؟

قرار دادن یک کمپرس سرد بر روی چشم تان ممکن است به تسکین درد کمک کند. قطره های چشم روان کننده (گاهی اوقات اشک مصنوعی نامیده می شود) نیز ممکن است باعث شود چشم تان احساس بهتری داشته باشد. قرص های آنتی هیستامین (که بسیاری از مردم برای آلرژی خود مصرف می کنند) نیز ممکن است به تسکین علائم تان کمک کند. شما می توانید قطره های روان کننده چشمی و بسیاری از قرص های آنتی هیستامین را بدون نسخه خریداری کنید.

چند نوع دیگر از قطره های چشمی جهت درمان ورم ملتحمه آلرژیک در دسترس می باشند. آن ها می توانند به تسکین خارش، آبریزش چشم کمک کنند و ممکن است مانع از بازگشت علائم شوند. قطره های چشمی ممکن است حاوی  یک آنتی هیستامین، یک ضد احتقان، یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)  یا یک تثبیت کننده ی سلول های ایمنی (ماست سل ها) باشند. بعضی از قطره ها حاوی ترکیبی از این مواد هستند. بعضی از قطره های چشمی نیاز به نسخه پزشک دارند. با دکتر خود در مورد اینکه کدام درمان برای شما مناسب است، صحبت کنید.

آیا این درمان ها عوارض جانبی دارند؟

بسیاری از قطره های چشمی زمانی که شما برای اولین بار آن ها را استفاده می کنید ممکن است باعث سوزش و گزش چشم شوند، اما این حالت معمولا در عرض چند دقیقه برطرف می شود. مهم است که به یاد داشته باشید که همه داروها به طور بالقوه ممکن است باعث عوارض جانبی شوند، بنابراین قبل از استفاده از هر گونه دارو، از جمله قطره های چشمی، با پزشک صحبت کنید.

آیا می توانم از لنزهای چشمی استفاده کنم؟

این ایده خوبی نیست که در زمانی که ورم ملتحمه آلرژیک دارید، لنز بزنید زیرا باعث می شود ورم ملتحمه بدتر شود. در عوض، عینک خود را تا زمانی که چشم تان بهتر شود، بزنید.

برای جلوگیری از ابتلا به ورم ملتحمه چه اقداماتی می توان انجام داد؟

 

سعی کنید مواد آلرژی زایی که باعث ایجاد علائم تان می شود را شناسایی کنید و از آن ها اجتناب کنید. به عنوان مثال، اگر شما به گرده یا کپک آلرژی دارید، زمانی که سطح گرده و کپک بالا است، در داخل خانه بمانید.  شما معمولا می توانید زمان بالا بودن سطح مواد حساسیت زا را از گزارش آب و هوا پیدا کنید. درب و پنجره های خود را بسته نگه دارید، و در طول ماه های تابستان از تهویه هوا استفاده کنید.

 

مقالات مرتبط

تماس و نوبت دهی