عوارض بعد از عمل لازک، لیزیک و پی آر کی

فهرست مطالب

لازک و انواع دیگر عمل‌های جراحی چشم ماند لیزیک و پی آر کی روش‌های بسیار مطمئنی هستند که نرخ موفقیت نیز در آنها بسیار بالا است. این روش‌ها برای درمان نزدیک‌ بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم انجام شده و شما را قادر می‌سازند که بتوانید بدون نیاز به عینک به راحتی ببینید.

عمل جراحی لیزر چشم در بسیاری از بیماران به طور موفقیت‌آمیزی انجام شده است و درصد رضایت بیماران از انجام این عمل‌ها نیز بسیار بالا است. بسیاری از عوارض جانبی و مشکلات احتمالی پس از انجام عمل جراحی لیزر چشم با انجام عمل‌های مکمل و انجام برخی روش‌های درمانی دیگر قابل درمان است.

مشکلات و عوارض جانبی


بسیاری از این مشکلات با درمان‌های پزشک یا انجام برخی عمل‌های جراحی مکمل بهبود می‌یابند.

ناراحتی‌های موقتی و عدم تعادل بینایی

ناراحتی در طول اولین روزهای پس از انجام عمل جراحی مانند سوزش خفیف و حساسیت به نور، عادی و مورد انتظار است. در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از انجام عمل‌های جراحی ممکن است شما برخی عوارض مانند دید هاله‌ای، خیرگی در محیط‌های کم‌نور به خصوص در هنگام شب، خشکی چشم، دید مه‌آلود و کاهش تیزی چشم را تجربه کنید. در بسیاری از موارد، این مشکلات موقتی بوده و پس از شش ماه به طور کامل از بین می‌روند.

خشکی چشم

تولید اشک در چشم برخی از افرادی که عمل لیزر چشم انجام می‌دهند کاهش می‌یابد که می‌تواند باعث ناراحتی و سوزش چشم شود. تقریباً نیمی از بیماران برخی درجات سندرم خشکی چشم را به طور موقتی تجربه می‌کنند.

سندرم چشم خشک پس از انجام عمل جراحی موقتی است و می‌تواند به طور مؤثری با استفاده از قطره‌های چشمی یا اقدامات دیگر درمان شود. مشکلات خشکی چشم معمولاً با بهبودی چشم که ممکن است تا 6 ماه طول بکشد برطرف می‌شوند. افرادی که دچار خشکی شدید چشم هستند معمولاً نمی‌توانند این عمل را انجام دهند.

عفونت‌های چشمی

ممکن است پس از عمل‌های لیزر قرنیه ایجاد شود ولی با تکنیک‌های جدید مثل ترانس لازک این عارضه بسیار کمتر اتفاق می‌افتد و نادر است. استفاده از قطره‌های دارویی چشم که بلافاصله پس از انجام عمل در چشم ریخته می‌شود در پیشگیری از عفونت و کنترل تورم در زمان بهبودی چشم از اهمیت زیادی برخوردار است.

عوارض پرده چشم

در عمل جراحی لازک یک پرده نازک در جلوی سطح قرنیه ایجاد می‌شود. این پرده در هنگام تغییر شکل چشم در حین انجام عمل بالا می‌رود. سپس پرده دوباره جایگزین شده و مانند یک پانسمان طبیعی عمل می‌کند. در صورتی که پرده یا فلپ لیزیک به درستی شکل نگیرد، ممکن است درست به سطح چشم نچسبد یا چین‌هایی به نام استری در فلپ ایجاد شود. این پرده می‌تواند باعث انحراف سنج باصره شده و در بینایی اختلال ایجاد کند.

عدم اصلاح، اصلاح بیش از حد چشم یا تحلیل بینایی

همه افراد پس از انجام عمل جراحی به بینایی 20/20 دست نمی‌یابند و ممکن است برای برخی هنوز استفاده از لنزهای تماسی یا عینک برای انجام برخی یا تمام فعالیت‌ها نیاز باشد که البته به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر به وسیله لیزر مقادیر بسیار زیاد یا بسیار کم از بافت قرنیه برداشته شد یا واکنش‌های ایجاد شده در دوران بهبودی چشم‌ها غیرعادی بود، بهبود بینایی شما کمتر از حد مطلوب خواهد بود.

زمانی که بینایی شما پس از انجام عمل لیزر چشم به اندازه مطلوب نباشد نشان‌دهنده این است که چشم شما به روشی قابل پیش‌بینی نسبت به عمل لیزر واکنش نشان نداده است. یکی دیگر از دلایل احتمالی این است که بینایی شما به مدت کوتاهی پس از انجام عمل لیزیک بهبود یابد اما به مرور زمان و در دوران بهبودی پس از عمل دوباره شرایط چشم شما به عقب بازگردد.

در بیشتر موارد، عدم اصلاح عیوب یا تحلیل بینایی را می‌توان به طور موفقیت‌آمیزی با انجام عمل‌های اصلاحی درمان کرد، البته باید جراح تشخیص دهد که عیوب ایجاد شده قبل از انجام عمل اصلاحی ثابت بوده و اوضاع چشم وخیم‌تر نمی‌شود.

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می‌تواند بر چشم‌ها نیز اثر بگذارد، بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند که چند هفته پس از زایمان عمل جراحی چشم را انجام دهید.

عمل جراحی لیزیک در برابر عمل لازک


لیزیک یا عمل جراحی لیزر چشم عوارض و خطرات احتمالی کمی دارد. عمل لازک را نیز می‌توان برای بسیاری از افرادی که به دلیل نازک بودن قرنیه یا بزرگ بودن مردمک چشم، شرایط انجام آن را دارند، انجام داد. اگر شما شرایط انجام هر دو عمل لیزیک و لازک را دارید؛ انجام کدام عمل برای شما مناسب است؟ در ادامه ما این دو عمل جراحی و نتایج حاصل از انجام آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عمل جراحی لازک

 • عوارض جانبی کمتر و احتمال عدم موفقیت کمتر
 • عدم نیاز به شکاف قرنیه
 • قرینه تضعیف نمی‌شود (پرده یا فلپ ساخته‌شده در لیزیک ممکن است تا 7 سال باقی بماند، انجام عمل لیزیک برای ورزشکاران، خلبانان جنگی یا هرکسی که قرینه چشم او در معرض آسیب‌دیدگی است بسیار پرخطر است)
 • انجام آن آسان‌تر بوده و به دستیار نیاز نیست.
 • جراح راحت‌تر می‌تواند این عمل را یاد بگیرد، منحنی یادگیری آن کوتاه‌تر است.
 • این عمل را می‌توان بیش از یک مرتبه انجام داد.

عمل جراحی لیزیک چشم

 • مناسب برای طیف گسترده‌تری از عیوب انکساری: +5D تا -12D (لازک +4D تا-8D)
 • دروان بهبودی کوتاه‌تر: یک روز (دوره بهبودی پس از انجام عمل لازک 3 تا 4 روز طول می‌کشد)
 • بهبود بینایی سریع‌تر اتفاق می‌افتد: یک روز (بهبود بینایی پس از انجام علم لازک بعد 3 تا 4 روز حاصل می‌شود)
 • تثبیت بینایی سریع‌تر ایجاد می‌شود و نتایج آن نیز بهتر است.
 • پس از انجام عمل لیزیک، ناراحتی‌ها کمتر بوده و عوارض جانبی ندارد.

عوارض عمل جراحی پی آر کی (PRK)

Prk یک جراحی برای رفع عیوب انکساری است. عمل prk تقریبا ترکیبی از دو جراحی لازک و لیزیک است. پی آر کی همچون جراحی های دیگر عوارضی دارد. هرچند که این عمل در مقایسه با دیگر جراحی ها عوارض کمتری دارد اما ممکن است .

از جمله عوارض جراحی prk  که می توان به آن اشاره کرد موارد زیر هستند.

 • خشکی چشم
 • عفونت چشم
 • تاری دید
 • دو بینی
 • هاله بینی
 • درد چشم
 • خارش و سوزش
 • قرمزی چشم
 • ضعیف شدن چشم

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی