انواع تست بینایی سنجی برای تشخیص بیماری¬ها و مشکلات چشم

فهرست مطالب

چشم پزشکان از آزمایشات و روش‌های متنوعی برای معاینه چشم شما استفاده می‌کنند . این آزمایشات روش‌های ساده‌ای دارند، مانند شناسایی حروف در نمودار چشم، یا آزمایش‌های پیچیده‌ای مانند استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری دیجیتال برای دیدن و ارزیابی رگ‌های خونی ریز و سایر ساختارهای داخلی چشم شما. معاینه جامع چشم بستگی به چشم پزشک و تعداد و پیچیدگی تست‌های مورد نیاز برای ارزیابی کامل دید و سلامتی چشم شما دارد و می‌تواند یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

تست چشم پزشکی


در اینجا تست‌های چشم و بینایی سنجی آورده شده است که ممکن است در طی بررسی کامل چشم با آنها روبرو شوید:

تست‌های تعیین قدرت بینایی

از اولین آزمایشاتی که در یک تست بینایی سنجی انجام می‌شود، تست قدرت بینایی است که وضوح بینایی شما را اندازه می‌گیرد. اینها معمولاً با استفاده از یک نمودار حروف برای اندازه گیری قدرت بینایی از راه دور و یک نمودار کوچک و دستی برای اندازه گیری حدت بینایی شما در فاصله طبیعی خواندن انجام می‌شود.

آزمون کور رنگی

آزمایش غربالگری که بینایی رنگی شما را بررسی می‌کند، اغلب در ابتدای معاینه چشم پزشکی انجام می‌شود تا احتمال وجود کور رنگی را رد کند. علاوه بر تشخیص کور رنگی ارثی، آزمایش‌های کور رنگی می‌توانند به پزشک چشم شما هشدار دهند تا مشکلات چشم را که ممکن است بر بینایی رنگی شما تأثیر بگذارد را مورد توجه قرار دهند.

تست کاور

در حالی که روش‌های مختلفی برای تست بینایی سنجی وجود دارد تا چگونگی عملکرد چشمای شما با یکدیگر را بررسی کند، تست کاور یکی از ساده ترین و رایج ترین آنها است. در حین تست کاور، چشم پزشک از شما می‌خواهد که روی یک شی کوچک در اتاق متمرکز شوید و در حالی که به هدف خیره شده‌اید، هر یک از چشم‌های شما را بطور متناوب می‌پوشاند. سپس این آزمون با دیدن یک شیء نزدیک تکرار می‌شود.

در طی این آزمایش، چشم پزشک ارزیابی خواهد کرد که آیا چشمی که کاور ندارد باید برای مشاهده هدف تثبیت شده حرکت کند یا خیر، که می‌تواند نشان دهنده استرابیسم یا دوبینی چشمی باشد.

تست حرکتی چشم (حرکات چشم)

آزمایش حرکت چشمی برای این انجام می‌شود تا مشخص کند چشمان شما چطور می‌توانند یک شیء در حال حرکت را دنبال کنند و یا با چه سرعتی بین دو هدف جداگانه حرکت کرده و با دقت ثابت می‌شوند. برای آزمایش حرکات مستقیم چشم (“تعقیب”)، پزشک چشم شما را مجبور خواهد کرد که سر خود را ثابت نگه دارید و حرکت آهسته یک چراغ قوه یا هدف دیگر را فقط با چشم خود دنبال کنید.

برای ارزیابی حرکات سریع چشم (“پرش چشم”)، پزشک ممکن است از شما بخواهد بین دو هدف که در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند، چشمان خود را به جلو و عقب حرکت دهید. مشکلات مربوط به حرکات چشم می‌تواند باعث خستگی چشم، سردرد، تاری دید و سایر مشکلات شود.

تست استریوپسیس (درک عمق)

استریوپسیس (Stereopsis) اصطلاحی است که درک عمق طبیعی و ماهیت 3 بعدی اشیا را امکان پذیر می‌کند.

معمولا در یک تست استریوپسیس، شما یک جفت عینک “سه بعدی” می‌پوشید و به یک کتابچه از الگوهای آزمایشی نگاه می‌کنید. هر الگو دارای چهار دایره کوچک است و وظیفه شما این است که نشان دهید کدام دایره در هر الگو به نظر شما نزدیک تر از سه دایره دیگر است.

اگر بتوانید دایره “نزدیکتر” را در هر الگو به درستی تشخیص دهید، به احتمال زیاد قابلیت استریوپسیس عالی دارید که باید شما را قادر سازد عمق طبیعی را درک کنید.

رتینوسکوپی

در این آزمایش، چشم پزشک شما در فاصله کمی از شما می‌نشیند و در حالی که نور اتاق را کم می‌کند با یک ابزار دستی نور روشنی را به چشم شما می‌تاباند. در صورت ابتلا به آب مروارید یا اعوجاج قابل توجه در شکل قرنیه (کراتوکونوس)، با این تست چشم پزشک می‌تواند از آن آگاه شود.

پزشک شما می‌تواند با تعیین نحوه تغییر بازتاب نور با استفاده از لنزهای مختلف و با استفاده از رتینوسکوپی، تقریبی از نسخه عینک شما را بدست آورد.

انکسار سنجی یا شکست نور

این تستی است که پزشک چشم شما برای تعیین نسخه عینک استفاده می‌کند. برای ایجاد شکست دستی، پزشک شما ابزاری به نام فوروپتر را جلوی چشمان شما قرار می‌دهد و یک سری لنزهای مختلف را جلوی چشم شما قرار می‌دهد. وی سپس از شما سؤال می‌کند که کدام یک از دو لنز واضح تر به نظر می‌رسند.

براساس پاسخ‌های شما بهترین قدرت لنز برای تجویز نسخه عینک شما تعیین می‌شود که واضح ترین دید را به شما ارائه می‌دهد. انکسارسنجی همچنین تعیین می‌کند که چقدر نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم دارید.

انکسار سنجی اتومات و انحراف سنجی چشم

چشم پزشک ممکن است برای تخمین خودکار نسخه عینک شما از یک انکسار سنج اتومات یا انحراف سنج استفاده کند. در هر دوی این وسیله‌ها، در حالی که به یک نقطه نورانی یا یک تصویر دقیق داخل دستگاه نگاه می‌کنید، چانه شما روی بخشی از دستگاه تثبیت می‌شود.

انکسار سنج اتومات مانند یک انکسارسنج دستی، شماره لنز یا شیشه عینک را برای تمرکز دقیق نور بر روی شبکیه شما تعیین می‌کند. این دستگاه به ​​خصوص برای تعیین نسخه عینک برای کودکان خردسال و یا سایر بیمارانی که ممکن است در نشستن با مشکل روبرو باشند، با توجه به ارائه بازخوردی که پزشک چشم برای تعیین دقیق عیوب انکساری لازم دارد، بسیار مفید است.

مطالعات نشان داده اند انکسارسنج‌های اتومات مدرن بسیار دقیق هستند. آنها همچنین باعث صرفه جویی در وقت می‌شوند، زیرا استفاده از آنها تنها چند ثانیه طول می‌کشد و انجام آزمایشات خودکار زمان مورد نیاز برای تعیین دستی انکسار و نسخه عینک شما را کاهش می‌دهد.

انحراف سنج اتومات نیز از فناوری پیشرفته‌ای با استفاده از موج برای تشخیص خطاهای تاری دید مبتنی بر شیوه ارسال نور از طریق چشم شما استفاده می‌كند.

انحراف سنج در درجه اول صرفا برای روش‌های تصحیح بینایی LASIK سفارشی استفاده می‌شود. اما برخی از چشم پزشکان از این فناوری پیشرفته برای معاینات معمول چشم نیز استفاده می‌کنند.

تست اسلیت لمپ

اسلیت لمپ یک میکروسکوپ دو چشمی (بیومیکروسکوپ) است که چشم پزشک شما برای معاینه چشمتان با بزرگنمایی از آن استفاده می‌کند. در طول آزمون اسلیت لمپ، از شما خواسته می‌شود که پیشانی و چانه خود را در روی محل تعبیه شده در قسمت جلوی دستگاه قرار دهید و پزشک شما با بررسی ساختارهای جلویی چشم- از جمله پلک، قرنیه، غشای ملتحمه، عنبیه و لنز شروع می‌کند.

با کمک لنزهای دستی، پزشک شما ممکن است با استفاده از اسلیت لمپ ساختارهایی که عقب چشم قرار دارند مانند شبکیه و عصب بینایی را نیز بررسی کند. با استفاده از دستگاه اسلیت لمپ، طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها و مشکلات چشم قابل تشخیص است، از جمله آب مروارید، دژنراسیون ماکولا، زخم قرنیه و رتینوپاتی دیابتی و غیره.

تست‌های گلوکوم

آزمایش گلوکوم  به طور معمول با اندازه گیری فشار داخل چشم شما شروع می‌شود. آزمایش غربالگری گلوکوم، تنومتری غیر تماسی (NCT) است. در این آزمایش، با کمک یک ابزار، کمی هوا به سطح چشم شما ساطع می‌شود تا بطور غیرمستقیم فشار داخل چشم شما (فشار داخل چشم یا IOP) اندازه گیری شود.

نوع دیگری از آزمایشات IOP، دانگ سنجی کاربردی است. دستگاه اندازه گیری (که حتی دقیق تر از یک دانگ سنج غیر تماسی در نظر گرفته می‌شود) دستگاه کوچکی است که به یک اسلیت لمپ وصل شده است.

برای این آزمایش، چشم پزشک شما قطره‌های بی حسی چشم را به داخل چشم شما می‌ریزد که حاوی رنگ زرد است. وقتی قطرات بی حسی اثر کنند، چشمان شما کمی سنگین خواهند شد. سپس پزشک از شما می‌خواهد که مستقیماً به یک نور آبی که توسط اسلیت لمپ ساطع می‌شود خیره شوید، در حالی که او به آرامی با استفاده از کاوشگر دانگ سنج کوچک، سطح چشم شما را لمس می‌کند تا IOP را اندازه گیری کند.

مانند NCT، دانگ سنجی نیز بدون درد است. در اکثر موارد، ممکن است احساس کنید که پروب دانگ سنج مژه‌های شما را می‌کند. این آزمایش فقط چند ثانیه طول می‌کشد.

اتساع مردمک چشم

برای به دست آوردن دید بهتری از ساختارهای داخلی چشم، پزشک ممکن است قطره متسع کننده روی سطح چشم شما اعمال کند تا مردمک چشم شما را بزرگتر کند. اتساع کامل مردمک معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

پس از اتساع مردمک، به نور حساس خواهید شد زیرا نور بیشتری وارد چشم شما می‌شود. همچنین، ممکن است در دید اشیاء نزدیک مشکل داشته باشید. بسته به مقاومت و اثر گذاری قطره‌های متسع کننده، این اثرات ممکن است تا چند ساعت ادامه داشته باشد.

پس از تاثیر قطره‌ها، چشم پزشک از یک یا چند ابزار دیگر برای بررسی فضای داخلی چشم استفاده می‌کند تا مشکلات بهداشتی مانند آب مروارید، گلوکوم ، دژنراسیون ماکولا، جداشدگی شبکیه یا سایر مشکلات شبکیه یا عصب بینایی را رد کند.

تست میدان دید

در بعضی موارد، ممکن است چشم پزشک بخواهد با انجام یک آزمایش میدانی احتمال وجود نقاط کور یا محدودیت دید محیطی یا “جانبی” شما را بررسی کند. وجود نقاط کور می‌تواند از علائم برخی از بیماری‌های چشمی باشد مانند گلوکوم یا آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی یا تومور.

 

مقالات مرتبط

تماس و نوبت دهی