درمان زائده گوشتی (منگوله پوستی یا اسکین تگ) پلک و اطراف چشم

فهرست مطالب

منگوله پوستی یک زائده به رنگ گوشت است که روی سطح پوست ایجاد می‌شود. این زائده‌ها از یک بافت نازک به نام ساقه آویزان می‌شوند. ایجاد این زائده‌ها روی پوست بسیار شایع هستند. معمولاً این تگ‌ها در چین‌های پوستی زیر بغل، گردن، زیر سینه‌ها و اطراف ناحیه تناسلی دیده می‌شوند. در موارد نادری هم ممکن است این منگوله‌ها در اطراف چشم‌ها ایجاد شوند. منگوله‌های پوستی بیماری نیستند اما زمانی که به لباس‌ها ساییده می‌شوند باعث ناراحتی می‌شوند و البته شما هم ممکن است ظاهر آنها را دوست نداشته باشید. پزشکان به روش‌های ساده‌ای می‌توانند این منگوله‌های پوستی را بردارند.

علل شکل‌گیری منگوله‌های پوستی اطراف پلک چشم


منگوله‌های پوستی از پروتئینی به نام کلاژن و عروق خونی تشکیل شده‌اند که روی آنها یک لایه پوست قرار دارد. اگرچه علت دقیق شکل‌گیری منگوله‌های پوستی مشخص نیست، اما عوامل زیر می‌تواند احتمال ابتلا به آنها را افزایش دهد.
•    از آنجا که منگوله‌های پوستی عموماً در چین‌های پوست در زیر بغل، کشاله ران یا پلک چشم‌ها ایجاد می‌شوند، ممکن است سایش پوست روی پوست یکی از دلایل ایجاد آنها باشد.
•    احتمال ایجاد تگ‌های پوستی در افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند بیشتر است زیرا این افراد چین‌های بیشتری روی پوست خود دارند. تغییرات هورمونی در دوران بارداری نیز ممکن است احتمال ایجاد منگوله‌های پوستی را افزایش دهد.
•    این احتمال وجود دارد که بین مقاومت انسولینی، دیابت و تگ‌های پوستی رابطه وجود داشته باشد.
•    با افزایش سن، احتمال ایجاد تگ‌های پوستی نیز افزایش می‌یابد. این زائده‌ها غالباً در سنین میان‌سالی و پس از آن ایجاد می‌شوند.
•    تگ‌های پوستی ممکن است در اعضای یک خانواده دیده شوند. این احتمال وجود دارد که از نظر ارثی برخی افراد بیش از سایرین مستعد ابتلا به تگ‌های پوستی باشند.

تشخیص یک منگوله پوستی


اصلی‌ترین روش برای تشخیص یک منگوله پوستی، ساقه آن است. بر خلاف خال‌ها و برخی زائدات پوستی دیگر، تگ‌های پوستی به وسیله یک ساقه از پوست آویزان می‌شوند. بیشتر تگ‌های پوستی کوچک هستند و معمولاً اندازه آنها کمتر از 2 میلی‌متر است. برخی از آنها نیز ممکن است تا چند سانتیمتر رشد کنند. تگ‌های پوستی نرم هستند. این منگوله‌ها نرم و گرد هستند و ممکن است حالت چروک‌دار داشته باشند و تقارنی نداشته باشند. برخی از تگ‌های پوستی مانند نخ بوده و مشابه دانه‌های برنج هستند. رنگ این منگوله‌های پوستی همانند رنگ گوشت است و ممکن است به دلیل هایپرپیگمنتیشن رنگ آنها کمی نسبت به پوست اطرافشان تیره‌تر باشد. اگر یک تگ پوستی را بچرخانید به دلیل این که خون به آن نمی‌رسد سیاه می‌شود.

 برداشتن منگوله‌های پوستی اطراف پلک چشم


مطمئن‌ترین روش برای برداشتن تگ‌های پوستی مراجعه به پزشک است. در اینجا در مورد چند روش که پشکان برای برداشتن منگوله‌های پوستی اطراف پلک چشم به کار می‌گیرند توضیحاتی ارائه می‌دهیم. تگ‌های پوستی به کمک این روش‌های درمانی، درمان می‌شوند. هنوز نمی‌توان از بروز دوباره تگ‌های پوستی در آینده جلوگیری کردد.

کرایوتراپی

کرایوتراپی یک روش سعی و خطایی برای برداشتن زائده‌های پوستی نظیر تگ‌ها و زگیل‌ها است. کرایوتراپی یک فرایند ساده و راحت است که در مدت چند دقیقه انجام می‌شود. پس از درمان، زگیل، تگ‌های پوستی یا ضایعات دیگر برداشته شده و پس از یک تا دو هفته می‌افتند.

نحوه برداشتن تگ‌های پوستی به روش کرایوتراپی

پزشک برای درمان به روش کرایوتراپی از یک تفنگ اسپری مخصوص حاوی نیتروژن مایع روی تگ پوستی استفاده می‌کند. ممکن است شما چند ثانیه احساس ناراحتی کنید اما این ناراحتی به اندازه‌ای نیست که نیاز به بیحسی موضعی داشته باشد. یک تا دو دقیقه طول می‌کشد تا دمای پوست به حالت عادی بازگردد و در این فاصله ضایعه پوستی منجمد شده و رنگ آن سفید می‌شود. ممکن است برای درمان این ضایعه پوستی نیاز به تجدید درمان باشد که به سایز و ضخامت ضایعه بستگی دارد.

 نتایج حاصل از کرایوتراپی

چند روز پس از انجام کرایوتراپی، یک پوسته روی ضایعه پوستی شما شکل می‌گیرد. این ضایعه معمولاً بین یک یا دو هفته می‌افتد اما اگر این ضایعه روی پا باشد ممکن است افتادن آن بیشتر طول بکشد. با این حال، این ضایعه از بین می‌رود و پوست شما به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد. گاهی اوقات ممکن است برخی افراد به درمان دوم یا حتی تعداد بیشتری جلسات درمانی با فواصل زمانی منظم نیاز داشته باشند. در جلسه مشاوره اولیه و جلسات درمانی بعدی، پزشک بر اساس شرایط فردی به شما خواهد گفت که برنامه درمانی چگونه پیش خواهد رفت؟

عوارض جانبی

کرایوتراپی معمولاً قابل تحمل است اما در صورتی که نیاز به منجمدسازی عمقی باشد که معمولاً برای برداشتن زگیل و تگ‌های پوستی نیاز به این کار نیست، ممکن است کمی ناراحتی و درد را تجربه کنید. اگر شما در 24 ساعت پس از درمان احساس ناراحتی داشتید می‌توانید از داروهای مسکن نظیر پراستامول استفاده کنید. ممکن است در ناحیه درمان کمی قرمزی و تورم نیز ایجاد شود که بدون نیاز به مداخله پس از 2 تا 3 روز از بین می‌رود. ممکن است به مدت کوتاهی مایعی شبیه به آب از محل درمان ترشح شود، گاهی اوقات نیز ممکن است تاول ایجاد شود اما زمانی که پوسته ایجاد شد از بین می‌رود.

در برخی افراد انجماد پوست راحت‌تر باعث ایجاد تاول می‌شود و در برخی دیگر از افراد دیرتر این اتفاق می‌افتد. در موارد نادر ممکن است عفونت نیز ایجاد شود که برای درمانان باید آنتی بیوتیک مصرف شود. اگر فکر می‌کنید که ممکن است در ناحیه درمان شده عفونت ایجاد شود با پزشک تماس بگیرید تا توصیه‌های لازم را به شما بکند. برخی افراد ممکن است دچار اسکار، تغییرات پیگمنتاسیون و بیحسی در ناحیه تحت درمان شوند اما این عوارض جانبی به ندرت اتفاق می‌افتند و معمولاً به مرور زمان بهبود می‌یابند. اگر شما هر سؤالی در مورد برداشتن ضایعات پوستی داشتید لطفاً با پزشک تماس بگیرید.

برش تگ پوستی

[wonderplugin_video iframe=”https://www.youtube.com/watch?v=6K9EbebHN9M” lightbox=0 lightboxsize=1 lightboxwidth=960 lightboxheight=540 autoopen=0 autoopendelay=0 autoclose=0 lightboxtitle=”” lightboxgroup=”” lightboxshownavigation=0 showimage=”” lightboxoptions=”” videowidth=500 videoheight=300 keepaspectratio=1 autoplay=0 loop=0 videocss=”position:relative;display:block;background-color:#000;overflow:hidden;max-width:100%;margin:0 auto;” playbutton=”https://dr-yadegari.ir/wp-content/plugins/wonderplugin-video-embed/engine/playvideo-64-64-0.png”]

برش و قطع تگ پوستی را می‌توان به وسیله یک چاقوی تیز یا چاقوی جراحی انجام داد. گاهی اوقات نیز این کار به وسیله یک قیچی مخصوص یا تیغ نازک انجام می‌شود.
•    قبل از این که شکاف ایجاد شود، تگ پوستی و ناحیه اطراف آن بیحس می‌شود. بیحسی معمولاً با استفاده از بیحس کننده‌های موضعی یا کرم‌های بیحسی انجام می‌شود.
•    زمانی که ناحیه تحت درمان بیحس شد، پزشک به سرعت تگ پوستی را می‌برد.
•    پزشک ممکن است برای جلوگیری از خونریزی روی ناحیه درمان شده را فشار دهد.

نتایج حاصله را می‌توان بلافاصله مشاهده کرد. تگ‌های پوستی دوباره از یک ساقه رشد نمی‌کنند. این احتمال وجود دارد که یک تگ پوستی از محل منگوله قبلی یا نزدیکیان دوباره رشد کند اما زمانی که یک تگ برداشته شد دوباره رشد نخواهد کرد. با برش تگ، می‌توان منگوله پوستی را از ساقه آن جدا کرد بنابراین زمانی که شما به منزل مراجعه می‌کنید دیگر تگ وجود ندارد.

پس از برش و قطع منگوله پوستی از پوست خود مراقبت کنید

محل برش تگ‌های پوستی معمولاً به سرعت بهبود می‌یابد. شکاف‌ها کوچک هستند بنابراین اسکارهای کوچکی ممکن است باقی بمانند. زمانی که تگ‌های بزرگ‌تر برداشته می‌شوند ممکن است اسکار بزرگ‌تری نیز ایجاد شود که به هر حال خیلی جلب توجه نمی‌کند. دوران بهبودی به سایز و تعداد تگ‌های برداشته شده بستگی دارد. معمولاً پوست پس از یک تا دو هفته بهبود می‌یابد. در این مدت، شما در جای شکاف احساس درد نخواهید داشت. می‌توان این برش را با یک برش کوچک روی پوست مقایسه کرد که در مدت زمان مشابه بهبود می‌یابند.

خشک کردن تگ پوست به روش الکتریکی

خشک کردن تگ‌های پوستی به روش الکتریکی یک تکنیک ساده است که در مطب انجام می‌شود. برای اجرای این تکنیک از جریان الکتریکی برای برداشتن ضایعات پوستی مانند هایپرپلازی چرب، تگ‌های پوستی و نقاط قهوه‌ای رنگ استفاده می‌شود.

نحوه انجام

•    ناحیه‌ای از پوست که باید تحت درمان قرار گیرد به وسیله الکل تمیز شده و در صورت لزوم بیحس می‌شود.
•    یک الکترود که شبیه به سوزن است برای ارسال جریان الکتریکی با فرکانس بالا استفاده می‌شود تا گرما را به قسمت تحت درمان پوست برساند. یک پراب فلزی روی نوک این ابزاری که شکل خودکار است قرار می‌گیرد و نزدیک پوست گرفته می‌شود تا جریان الکتریکی جاری شده و ناحیه هدف را در پوست گرم کند. جریان با ولتاژ بالا سلول‌هایی که نمی‌خواهید روی سطح پوست باشند را خشک می‌کند.
•    برای متوقف کردن خونریزی، یک ابزار الکتروسرجری برای داغ کردن و سوزاندن ناحیه‌ای که بافت نرمال دارد استفاده می‌شود. در ناحیه تحت درمان، یک پوسته ایجاد می‌شود که معمولاً بسته به نوع پوست بیمار و میزان شدت درمان در مدت یک تا سه هفته از بین می‌رود. اگر ضایعات بزرگ‌تری شکل گرفت یا مدت بیشتری باقی ماند باید روش‌های درمانی دیگر به کار گرفته شود.

پس از انجام فرایند

بلافاصله پس از عمل، یک پماد آنتی بیوتیک یا پرتولاتیوم سفید روی ناحیه درمان شده مالیده شده و روی آن پانسمان می‌شود. به بیمار دستورالعملی داده می‌شود ک باید برای مراقبت از زخم‌ها در منزل به کار بندد. برخی از نکات این دستورالعمل عبارتند از:

•    ناحیه درمان شده را خشک نگه دارید و تا 24 الی 48 ساعت پس از انجام فرایند آن را نشورید تا فرایند بهبودی شروع شود.
•    پس از این مدت، با استفاده از آب و یک صابون ملایم می‌توانید ناحیه درمان شده را تمیز کنید.
•    دو مرتبه در روز روی صورت و سر خود از وازلین استفاده کنید و یک مرتبه در روز از وازلین برای قسمت‌های دیگر بدن استفاده کنید.
•    می‌توانید هر روز از چسب با پماد آنتی بیوتیک یا پترولاتیوم سفید استفاده کنید اما معمولاً نیازی به انجام این کار نیست.
فرایند بهبودی متناسب با اندازه، نوع ضایعات و عمق آنها ممکن است تا سه هفته طول بکشد.

عوارض جانبی

برش به روش الکتریکی یک روش بسیار مطمئن است و به ندرت با عوارض جانبی خطرناک و جدی همراه است. ناراحتی‌های ناشی از انجام این فرایند موقتی بوده و پوسته‌هایی که ایجاد می‌شوند معمولاً ظرف مدت 3 هفته بهبود می‌یابند. باقی ماندن اسکار و تغییر رنگ دائمی پوست به ندرت اتفاق می‌افتد. احتمال بروز عفونت نیز بسیار کم است، هر عمل جراحی با درجاتی از ریسک و خطرات احتمالی همراه است و به همین دلیل بیماران باید به دقت دستورالعمل‌های مرتبط با مراقبت از زخم‌های خود را رعایت کنند.

انجام فرایند برش به روش الکتریکی احتمالاً در کار پیس میکر اختلال ایجاد می‌کند و انجام این فرایند معمولاً برای افرادی که در بدنشان تجهیزات الکتریکی قرار داده شده است توصیه نمی‌شود.

اقدامات درمانی در منزل


برخی وب سایت‌ها برای برداشتن تگ‌های پوستی، استفاده از روش‌های خانکی مانند استفاده از سرکه سیب را توصیه می‌کنند. به هر حال، قبل از این که خودتان با استفاده از سرکه سیب، تگ‌های پوستی را بردارید با پزشک مشورت کنید زیرا ناحیه اطراف چشم بسیار حساس است و ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شود.

اگر پایه منگوله پوستی شما بسیار نازک باشد، می‌توانید دوران را با استفاده از نخ دندان ببندید تا خون‌رسانی به آن قطع شود و در نهایت تگ پوستی شما بیفتد. دوباره یادآوری می‌کنیم قبل از این که از این روش‌ها استفاده کنید باید با پزشک خود مشورت کنید. برداشتن تگ پوستی با پایه ضخیم باعث بروز خونریزی زیاد یا عفونت می‌شود و ممکن است روی پلک شما اسکار آن باقی بماند.

مقالات مرتبط

تماس و نوبت دهی