هزینه جراحی پتوز چشم چقدر است؟

جراحی پتوز چشم

جراحی پتوز یا افتادگی پلک یکی از روش‌های جراحی است که امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. تعداد بسیاری از مراجعه کنندگان برای بازیابی زیبایی و جوانی خود، تصمیم به انجام جراحی پتوز می‌گیرند. باید اقرار کرد که جراحی پتوز چشم نقش بسیار زیادی در جوانی و شادابی چهره دارد. یکی از موضوعاتی که دغدغه متقاضیان این جراحی است، هزینه جراحی پتوز چشم است. هزینه این جراحی تحت تاثیر عوامل مختلفی است که در ادامه مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم. برای آشنایی با این موارد تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جراحی پتوز چشم چیست؟

پتوز به معنی افتادگی پلک بالا در اثر نقص اکتسابی یا مادرزادی در عضلات بالابرنده‌ی پلک است. شایع­ترین علت پتوز اکتسابی در بالغین، ضعف تاندون عضله­ی بالابرنده­ی پلک است که می­تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • افزایش سن که باعث تحلیل بافت عضلانی و کلاژن موجود در تاندون‌­های بدن می‌­شود.
 • ضربه به چشم
 • به دنبال جراحی‌­های چشمی مثل کاتاراکت (آب مروارید)
 • گاهی پتوز یا افتادگی پلک به علت وجود نقص نورولوژیک جدی است.

صرف نظر از علت اگر پتوز باعث بسته شدن شکاف پلک و مانع بینایی شود، باید درمان شود. البته پیش از اقدام به درمان باید علت زمینه‌ای ایجاد پتوز شناسایی و برطرف شود.

شایع‌ترین عارضه‌ی جراحی پتوز چشم، عدم بسته شدن کامل پلک‌ها می‌باشد. این عارضه باعث خشک شدن چشم‌ها و به دنبال آن خشکی و آسیب قرنیه می‌شود. سایر عوارض از جمله خون­ریزی، تورم، عفونت و کاهش بینایی بسیار نادر است.

جراحی پتوز چشم به روش‌های مختلفی از جمله برداشتن عضله‌ی مولر، برداشتن عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک و … انجام می‌شود. طی جراحی، برشی روی پوست ایجاد شده تا دسترسی به عضلات بالابرنده­ی پلک فراهم شود، سپس عضلات بالابرنده­ی پلک توسط نخ به سمت بالا لیفت داده می­شود.

چه زمانی به جراحی پتوز چشم نیاز داریم؟

در صورتی که شرایط بیمار پایدار و پتوز باعث ایجاد ناتوانی شده باشد، انجام جراحی پتوز چشم ضرورت می‌یابد؛ به عنوان مثال زمانی­ که افتادگی پلک یا پتوز باعث کاهش میدان دید بیمار شده باشد. البته جراحی پتوز چشم در دسته­ی جراحی­های زیبایی قرار دارد و اکثر مراجعه­کنندگان از مشکلات زیبایی خود شکایت دارند.

هزینه جراحی پتوز چشم

هزینه عمل پتوز چشم چقدر است؟ 

هزینه جراحی پتوز چشم تحت تاثیر عوامل متعددی است که قبل از اقدام به جراحی با بررسی این عوامل می‌شود به تخمین مناسبی از هزینه جراحی دست پیدا کرد. عامل مختلف که در هزینه جراحی بلفاروپلاستی تاثیر دارند عبارتند از:

 • ویژگی‌های پلک 
 • روش جراحی و تجهیزات مورد نیاز برای جراحی پتوز چشم
 • نوع بیهوشی
 • دستمزد اجرا
 • نوع بیمه
 • هزینه‌های کلینیک
 • هزینه‌های جانبی جراحی پتوز چشم

ویژگی‌های پلک 

یکی از مهم‌ترین موارد تعیین کننده هزینه جراحی پتوز چشم، ویژگی پلک فرد شامل شدت افتادگی پلک، میزان چین و چروک، مقدار پوست و چربی اضافه و… است. 

روش جراحی و تجهیزات مورد نیاز برای جراحی پتوز چشم

هزینه جراحی پتوز پلک بالا و پایین کمی متفاوت است. گاهی اوقات افراد ترجیح می‌دهند، همزمان با برداشتن پتوز پلک بالا، پلک پایین را نیز جراحی کنند تا چربی و پف زیر چشم نیز برطرف شود. یکی از موارد مهم و موثر در تعیین هزینه جراحی پتوز چشم، روش جراحی و ابزار مورد نیاز است. هرچه روش پیچیده‌تر و ابزار پیشرفته‌تری برای جراحی نیاز باشد، هزینه تمام شده‌ی جراحی پتوز چشم نیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت. 

نوع بیهوشی

انتخاب بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی در هزینه‌های جراحی پتوز چشم موثر است. علاوه بر هزینه، انتخاب روش بیهوشی در عوارض بعد از عمل هم نقش بسیار زیادی خواهد داشت. 

دستمزد جراح

جراحان و پزشکان بسته به تجربه، مهارت و شهرت خود دستمزدهای متفاوتی برای انجام جراحی پتوز چشم دریافت می‌کنند. تفاوت دستمزد می‌تواند تغییرات گسترده‌ای در هزینه‌های جراحی ایجاد کند. البته این تفاوت دستمزد بی‌دلیل نیست؛ چراکه در صورتی که پزشک از تخصص و تجربه کافی برخوردار نباشد، مشکلات بسیاری از جمله‌ عدم تقارن دو پلک، برداشتن بیش از حد پوست و چربی، عفونت، آسیب عصب چشم و ایجاد اسکار و… ایجاد می‌شوند. 

بیمه

هر شرکت بیمه خدمات متفاوتی ارائه می‌دهد و به طبع مبالغی که شرکت‌های بیمه برای هزینه جراحی پتوز چشم پرداخت می‌کنند، متفاوت خواهد بود. 

لازم به ذکر است که جراحی پتوز یا بلفاروپلاستی غالبا عمل جراحی زیبایی محسوب شده و تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. البته به جز در مواردی که پزشک مربوطه تشخیص دهد انجام جراحی پتوز چشم در رفع مشکل کاهش بینایی یا تاری دید شخص موثر است؛ در این صورت بیمه موظف به پرداخت هزینه جراحی بلفاروپلاستی خواهد بود. ضرورت درمانی جراحی پتوز چشم توسط تایید پزشک معتمد بیمه یا وجود اختلال در آزمایش بینایی اثبات می‌گردد. اگر شخص بیمه تکمیلی داشته باشد، تمامی هزینه‌ها و در غیر این صورت بخشی از هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت خواهد شد. 

هزینه‌های کلینیک

یکی دیگر از عوامل موثر در تعیین هزینه بلفاروپلاستی، هزینه‌های مربوط به کلینیک یا بیمارستان است؛ هزینه‌هایی شامل: 

 • دستمزد کادر اتاق عمل
 • دستمزد متخصص بیهوشی
 • دستمزد پرستاران
 • هزینه تامین وسایل جراحی

مرکز انجام جراحی پتوز چشم

هزینه جراحی بلفاروپلاستی بسته به مرکز انجام پروسیجر جراحی متفاوت خواهد بود. گاهی جراحی پتوز چشم در کلینیک یا حتی مطب پزشکان انجام می‌شود. نکته قابل توجه دیگر این است که هزینه جراحی پتوز در شهرهای مختلف کشور نسبت به یکدیگر تفاوت چشم‌گیری دارد؛ به عنوان مثال در شهرهای بزرگتر به دلیل وجود مراکز پیشرفته هزینه بلفاروپلاستی، نسبت با شهرهای کوچک‌تر بیشتر خواهد بود. 

هزینه‌های جانبی جراحی پتوز چشم

هزینه بلفاروپلاستی فقط مربوط به هزینه جراح و بیمارستان نیست. بلکه شامل هزینه‌های آزمایشات برای بررسی بیماری‌های زمینه‌ای قبل از جراحی ماند: عملکرد تیروئید، قند خون، میزان تولید اشک، سلامت قلب و عروق، سلامت چشم و…، داروها، معاینات قبل و بعد عمل و رفت و آمد نیز خواهد بود. 

کلام پایانی

جراحی پتوز چشم یک پروسیجر درمانی زیبایی برای رفع افتادگی پلک است. این جراحی در رفع پتوز ناشی اکتسابی یا وراثتی موثر است. با توجه به اینکه جراحی پتوز چشم در دسته جراحی‌های زیبایی قرار می‌گیرد، پیش از اقدام به جراحی باید برآورد نسبی از هزینه این جراحی داشت. برای این برآورد باید در نظر داشت که هزینه عمل پتوز چشم طیف گسترده‌ای دارد و بسته به عوامل مختلفی از جمله مرکز جراحی، مهارت پزشک، نوع بیمه و ویژگی پلک ممکن است که تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *