چه مراقبت هایی بعد از عمل بلفاروپلاستی (جراحی پلک)نیاز است

فهرست مطالب

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) مانند تمام عمل‌های جراحی شامل یک دوره‌ی بهبودی پس از عمل است. دانستن آنچه که باید بعد از جراحی انتظار داشت به اندازه‌ی اطلاع از فرایند جراحی حائز اهمیت می‌باشد. در ادامه می‌توانید اطلاعاتی را در مورد دوره‌ی بهبودی پس از جراحی پلک کسب کنید. علاوه براین، اطلاعاتی در مورد نحوه مراقبت از خود در حین فرایند بهبودی و مدت زمان این فرایند ارائه شده است.

هدف از نکات ارائه شده برای دوره بهبودی بعد از عمل بلفاروپلاستی کنترل میزان تورم و کبودی و در نهایت کاهش مدت زمان دوری از منظر عموم می‌باشد.

در کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری بعد از جراحی، دستورالعمل‌های دقیقی در مورد مراقبت بعد از جراحی پلک در اختیار شما قرار داده خواهد شد. پیروی از تمام دستورالعمل‌های بعد از عمل بسیار مهم است. این دستورالعمل‌ها شامل اطلاعاتی در مورد بانداژها، مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت تجویز و میزان و نوع فعالیت‌های بی‌خطر می‌باشند. جراح همچنین اطلاعات کاملی را در مورد علائم طبیعی که تجربه خواهید کرد و هر گونه علائم و عوارض احتمالی ارائه می‌کند. باید بخاطر داشت که مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی برای هر فردی تفاوت چشمگیری دارد.

برای کسب آگاهی بیشتر درباره مراقبت‌های بعد از عمل بلفاروپلاستی و یا رزرو نوبت در کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری  می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید.

بعد از جراحی پلک چه انتظاری باید داشت؟


بیماران بصورت سرپایی یا با یک شب بستری در بیمارستان تحت جراحی پلک قرار می‌گیرند. جراح با توجه به شرایط خاص بیمار در مورد گزینه‌ی مناسب تصمیم خواهد گرفت. پس از جراحی پلک ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان باشد. بهترین محیط برای بهبودی بر اساس اولویت‌های بیمار و پزشک تعیین خواهد شد.

در ابتدای دوره‌ی بهبودی بیماران می‌توانند انتظار مقداری قرمزی و تورم در اطراف نواحی برش داشته باشند. چشم‌ها ممکن است بیش از حد دچار آبریزش باشند. پلک‌ها بطور معمول سفت بوده و همراه با درد می‌باشند. هر گونه خشکی که در ناحیه چشم رخ می‌دهد را می‌توان با پمادی که جراح در اختیار بیمار قرار می‌دهد، تسکین داد. هرچند بیماران ممکن است در اثر استفاده از پماد دچار تاربینی موقت شوند. بطور کلی، تاربینی موقت یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی جراحی پلک است. بهبودی همچنین می‌تواند شامل حساسیت موقت به نور باشد.

بلافاصله بعد از جراحی


 • یک فرد بالغ باید حداقل ۲۴ ساعت بعد از جراحی همراه با شما باشد.
 • به مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی باید در هنگام استراحت سر خود را بالا نگاه دارید یا دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.
 • داروهای مسکن تجویزی را قبل از اینکه احساس درد کنید مصرف نمایید. پیشگیری از درد راحت‌تر از کنترل آن است.
 • در روز جراحی و چند روز بعد از آن فعالیت‌های خود را محدود کنید. معمولاً بازگشت به حالت طبیعی و از سر گرفتن فعالیت‌های جسمانی پرفشار ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد.
 • از کیسه‌ی یخ بر روی ناحیه‌ی جراحی استفاده کنید.
 • اگر بطور ناگهانی از حالت خوابیده بلند شوید یا بنشینید ممکن است احساس سرگیجه کنید. بعد از جراحی اگر در حالت خوابیده هستید، قبل از ایستادن یک دقیقه بنشینید. به آرامی بایستید تا بتوانید تعادل خود را پیدا کنید. در صورتی که هنگام نشستن یا بلند شدن احساس سرگیجه داشتید، باید بلافاصله دراز بکشید تا احتمال غش کردن به حداقل برسد.

در شرایط زیر فوراً اقدامات مراقبتی را انجام دهید

 • چشم‌ها شروع به خونریزی کنند.
 • در تنفس مشکل داشته باشید.
 • درد قفسه سینه داشته باشید.
 • درد ناگهانی یا شدید در چشم
 • مشکل بینایی بدتر شود یا بینایی خود را از دست دهید.
 • بخیه‌ها باز شوند.

مراقبت بعد از جراحی پلک


در هفته‌ی اول بعد از عمل، بیماران باید از انجام هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث خشکی چشم شود از جمله خواندن، تماشای تلویزیون، استفاده از لنز و خیره شدن به صفحه کامپیوتر اجتناب کنند. تورم و کبودی را می‌توان با بالا نگه داشتن سر تا حد ممکن در چند روز اول بهبودی به حداقل رساند. بیماران ممکن است در حدود روز دهم بهبودی بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر بگیرند.

در چند هفته‌ی اول بعد از جراحی، توصیه به استفاده از عینک آفتابی می‌شود تا از تحریک چشم‌ها در اثر نور خورشید و باد جلوگیری شود. بیماران ممکن است متوجه شوند که چشم‌هایشان در چند هفته‌ی اول به راحتی خسته می‌شود؛ به همین دلیل پزشکان توصیه به چرت زدن می‌کنند.

طی ۳ تا ۴ هفته‌ی اول بعد از جراحی، باید از هرگونه فعالیتی که باعث افزایش جریان خون به چشم‌ها می‌شود اجتناب شود از جمله خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین، فعالیت‌های ورزشی و حتی گریه کردن. پزشک به بیمار خواهد گفت که چه زمانی می‌توان هرگونه رژیم ورزشی را از سر گرفت.

مراقبت از محل برش

برش‌های پوست را باید از روز بعد از جراحی سه بار در روز با آب و صابون شست. این کار باید با ملایمت بسیار زیاد انجام شود و سپس محل برش را خشک کنید. پس از خشک کردن، نواحی برش باید با یک گوش پاک‌کن آغشته به ۵۰ درصد هیدروژن پراکسید ۳٪ و ۵۰ درصد آب پاک شوند. سپس باید این نواحی را بطور مداوم با پماد آنتی‌بیوتیک پوشاند. در صورتی که پماد آنتی‌بیوتیک نداشته باشید، یک پوشش نازک از وازلین نیز موثر خواهد بود. باید اجازه داد که نواحی برش خشک شده و پوسته پوسته شوند.

استفاده از قطره چشم برای هر چشم در هر چند ساعت یک بار باعث مرطوب شدن و طراوت چشم‌ها می‌گردد. دوش گرفتن در روز بعد از جراحی مانعی ندارد. هنگام شستن و خشک کردن صورت خود با ملایمت برخورد کنید تا آسیبی به ناحیه‌ی جراحی یا بخیه‌ها نرسد. در صورتی که لیفت ابرو  یا لیفت صورت انجام داده باشید، بخیه‌ها در برش‌های ایجاد شده در خط رویش مو زده می‌شوند. باید مراقب باشید که هنگام شانه زدن موهای خود این بخیه‌ها را بیرون نکشید.

۶ هفته بعد از جراحی استفاده از ویتامین E یا کره کاکائو و ماساژ ملایم نواحی برش می‌تواند باعث شود که جای زخم‌ها کمتر محسوس باشند. برش‌ها بطور طبیعی به مدت چند ماه قرمز خواهند بود اما به تدریج ناپدید می‌شوند. برش‌ها را می‌توان ۱۰ روز بعد از جراحی با مواد آرایشی مخفی کرد. محل برش‌ها تا ۶ ماه بعد از جراحی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرند. استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی تمام برش‌ها ضروری است.

رژیم غذایی

بعد از بیهوشی عمومی یا قرار گرفتن تحت آرام‌بخش داخل وریدی، باید در ابتدا از مایعات شفاف استفاده کنید. طی چند روز بعد، مصرف مواد غذایی سرشار از کالری و پروتئین بسیار مهم است. تغذیه باید بطور منظم انجام شود. با مصرف مایعات به مقدار کافی از کم آبی بدن خود جلوگیری کنید. مصرف مایعات مانع از حالت تهوع و استفراغ می‌شود. سعی کنید از هیچ وعده غذایی صرفنظر نکنید. در صورت ادامه این روند حال بهتری خواهید داشت، قدرت خود را باز می‌یابید، درد کمتری را تجربه می‌کنید و سریع‌تر بهبود می‌یابید.

کاهش فعالیت ممکن است باعث افزایش یبوست شود بنابراین بهتر است میوه‌جات را به رژیم غذایی خود اضافه کرده و مصرف مایعات را افزایش دهید.

مدت زمان دوره بهبودی


بهبودی بعد از جراحی پلک معمولاً چند هفته طول می‌کشد. ظرف دو روز تا یک هفته، بخیه‌ها کشیده می‌شوند. در هفته‌ی اول بیماران باید به مقدار زیاد استراحت کنند. قرمزی و تورمی که پس از عمل بلفاروپلاستی رخ می‌دهد با گذر زمان برطرف می‌شود. بهبودی همچنین بدین معنی است که باید از انجام هر کاری که باعث افزایش جریان خون به چشم می‌شود پرهیز کرد. بیماران ممکن است بتوانند تقریباً طی ۱۰ روز بعد از جراحی به کار خود بازگردند.

برای برخی افراد، فرایند بهبودی می‌تواند طولانی باشد و دچار افسردگی شوند، بخصوصی در مراحل اولیه‌ی بهبودی که صورت متورم و کبود است. اما بعد از چند هفته بیشتر بیماران متوجه تغییرات خوشایند در ظاهر خود می‌شوند. نتایج جراحی پلک (یعنی چشم‌هایی جوان و بازتر) به بیمار یادآوری می‌کنند که به چه دلیل تحت این عمل قرار گرفته است.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی