بلفاروپلاستی پلک بالا: از کاربرد تا ریکاوری بعد از جراحی!

بلفاروپلاستی بالا

بلفاروپلاستی فوقانی نوعی جراحی چشم است که برای لیفت و برداشتن پوست اضافی و سایر بافت‌ها به دلیل مشکلات بینایی یا زیبایی استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی اهداف، ارزیابی قبل از عمل، مدیریت جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل برای بیماران می‌پردازد. برای اطلاعات بیشتر در مورد بلفاروپلاستی پلک بالا، تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

بلفاروپلاستی پلک بالا چیست؟ 

در حالی که برخی از انواع بلفاروپلاستی ممکن است پف و چربی اضافه ناحیه زیر چشم را درمان کنند، بلفاروپلاستی بالا فقط پلک بالایی را جراحی می‌کند. با وجود اینکه جراحی، بهترین گزینه برای همه نیست، بلفاروپلاستی ممکن است به درمان مشکلات پلک فوقانی کمک کند. 

همچنین بخوانید که بهترین سن برای بلفاروپلاستی چه سنی است!

هدف از بلفاروپلاستی پلک بالا چیست؟ 

بلفاروپلاستی چشم فوقانی به درمان افتادگی بافت‌ها در امتداد ناحیه پلک کمک می‌کند. ممکن است این جراحی را به دلایل زیبایی انتخاب کنید. این جراحی همچنین می‌تواند پتوز را درمان کند، وضعیتی که در آن پلک‌ها به دلیل وزن اضافی پوست و تجمعات چربی، دچار افتادگی می‌شود. همچنین اگر به درماتیت (نوعی بیماری التهابی مربوط به پوست) ناشی از اصطکاک پوست مبتلا هستید، ممکن است که این روش گزنه‌ای مناسب برای درمان آن باشد. 

در مورد بلفاروپلاستی پلک پایین نیز بخوانید!

مراحل بلفاروپلاستی پلک بالا

متخصص چشم ممکن است بلفاروپلاستی فوقانی را در بیمارستان یا مرکز درمانی به صورت سرپایی انجام دهد. مراحل انجام بلفاروپلاستی عبارتند از: 

قبل از عمل

جراح یک معاینه کامل انجام می‌دهد و چندین آزمایش را برای دستیابی به بهترین نتایج در نظر می‌گیرد. برای ثبت ظاهر متقاضی قبل و بعد از عمل، از او عکس گرفته می‌شود. قبل از جراحی پلک، پزشک از فرد می‌خواهد که از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف داروها و مکمل‌های رقیق کننده خون خودداری کند. در صورت استفاده از بیهوشی عمومی، از فرد خواسته می‌شود که شب قبل از عمل ناشتا باشد. 

در طول جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا

ابتدا جراح، یک بی‌حس کننده موضعی را به پلک تزریق می‌کند. این کار به بی‌حس شدن ناحیه جراحی کمک می‌کند تا در حین عمل احساس درد یا ناراحتی نکنید. در برخی موارد ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. در طی بلفاروپلاستی فوقانی، جراح برش‌هایی در امتداد چین پلک ایجاد می‌کند تا بتواند پوست اضافی را جدا کرده و بافت‌های چربی برآمده را از بین ببرد. هر گونه پوست شل شده، قبل از اینکه جراح شکل پلک را تغییر دهد و برش را ببندد، برداشته می‌شود. ممکن است برای بستن برش نیاز به بخیه باشد. 

بعد از عمل

پس از جراحی پلک، پزشک ممکن است فرد را در اتاق ریکاوری قرار دهد تا مطمئن شود که حال او برای ترخیص شدن به اندازه کافی خوب است. قبل از ترخیص، پزشک با فرد در مورد استفاده از کمپرس سرد یا پماد روی چشم صحبت می‌کنند و در صورت نیاز، داروهای مسکن تجویز می‌کند. 

با مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی آشنا شوید!

بلفاروپلاستی

جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا چقدر طول می‌کشد؟ 

در کل، انجام بلفاروپلاستی فوقانی ممکن است تا ۲ ساعت طول بکشد. این بازه زمانی شامل زمان قبل و بعد از عمل نمی‌شود، اگرچه در بیشتر مواقع فرد در همان روز جراحی از بیمارستان ترخیص می‌شود و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. 

ریکاوری بلفاروپلاستی فوقانی

بخیه‌های پلک بالایی (در صورت وجود) معمولاً ۵ روز پس از جراحی برداشته می‌شوند. به طور کلی، ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد تا بتوانید کار و فعالیت‌های عادی را از سر بگیرید و پلک‌های شما ممکن است تا چند ماه به طور کامل بهبود نیابند. در طول دوره نقاهت، پزشک به شما توصیه می‌کند که از هر گونه فعالیتی که ممکن است باعث کشیدگی پلک و اختلال در بهبود پلک شود، اجتناب کنید. این توصیه ممکن است شامل اجتناب از آرایش کردن چشم تا ۳ هفته باشد. 

در دراز مدت، جراح محافظت در برابر آفتاب، مانند استفاده از عینک آفتابی و کلاه را توصیه می‌کند تا به شما در حفظ نتایج جراحی کمک کند. ممکن است لازم باشد برای چند هفته از عینک زدن خودداری کنید. 

خطرات و عوارض احتمالی بلفاروپلاستی پلک بالا

قبل از انتخاب جراحی پلک، مهم است که تمام عوارض جانبی و خطرات احتمالی را از جراح بپرسید. هر روش جراحی ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشد. بلفاروپلاستی با وجود اینکه به صورت کلی روشی ایمن و کم خطر است، اما مانند دیگر روش‌ها ممکن است برخی عوارض احتمالی را در پی داشته باشد. 

  • عفونت
  • جای زخم بلفاروپلاستی 
  • تورم بعد از جراحی بلفاروپلاستی

عفونت

مانند همه انواع جراحی‌های تهاجمی که نیاز به برش دارند، بلفاروپلاستی فوقانی نیز خطر عفونت را به همراه دارد. اگر درد شدید، التهاب و ترشح از محل زخم را تجربه کردید، با پزشک تماس بگیرید. 

جای زخم بلفاروپلاستی

اگر برش‌ها به درستی بسته نشوند یا اگر بعد از جراحی مشکلی در بهبود داشته باشید، ممکن است جای زخم در پلک باقی بماند. 

تورم بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا

درد، تورم و کبودی از عوارض جانبی موقت جراحی زیبایی هستند. با این حال، اگر درد مزمن و تورم بیش از ۲ هفته طول بکشد، باید با پزشک تماس بگیرید. خونریزی در حفره چشم یک عارضه جانبی نادر است که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. 

آیا بلفاروپلاستی پلک بالا شکل چشم را تغییر می‌دهد؟ 

در حالی که بلفاروپلاستی فوقانی به معنای واقعی کلمه شکل چشم را تغییر نمی‌دهد، این احتمال وجود دارد که تراز ظاهر چشم به بریزد (عدم تقارن چشم). این عارضه معمولاً به دلیل برداشتن بیش از حد بافت چربی یا پوست ایجاد می‌شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است برای رفع خطا به جراحی اصلاحی نیاز داشته باشید. 

آیا جراحی پلک باعث تغییر بینایی می‌شود؟ 

جراحی پلک ممکن است باعث تغییرات موقتی در بینایی و همچنین مشکل در بستن چشم شود. در برخی موارد، بلفاروپلاستی می‌تواند منجر به مشکلات بینایی دائمی شود. به ندرت، جراحی می‌تواند باعث نابینایی شود، بنابراین در صورت مشاهده کاهش دید پس از ترخیص، مهم است که بلافاصله با جراح تماس بگیرید. 

بلفاروپلاستی پلک بالا برای چه کسانی مناسب است؟ 

افرادی که نگرانی‌های زیبایی یا مشکلات بینایی تحت تاثیر افتادگی پلک‌ها دارند، از جمله افرادی هستند که بلفاروپلاستی برای آن‌ها مناسب است. همچنین، افراد غیر سیگاری، کسانی که بیماری چشمی جدی ندارند و به طور کلی سالم هستند نیز می‌توانند از این جراحی استفاده کنند. می‌توانید برای انجام جراحی و مشاوره قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی فوقانی به مطب دکتر سعید یادگاری مراجعه فرمایید. 

کلام پایانی

در این مقاله، تمام نکات مربوط به جراحی بلفاروپلاستی فوقانی را مورد بررسی قرار دادیم. ریکاوری بعد از جراحی بسیار مهم است که در این مقاله علاوه بر آن، مراحل انجام جراحی و مدت زمان آن را نیز بررسی کردیم. برای افرادی که متقاضی انجام این جراحی هستند، دانستن عوارض جانبی بسیار مهم است که این عوارض را به صورت کامل توضیح دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *