سیاهی،گودی ،تیرگی و کبودی دور و زیر چشم:علت و درمان

فهرست مطالب

اکثر افراد، زمانی درطول زندگی خود، دچار تیرگی و گودی زیر چشم می‌شوند. ممکن است به‌دلیل خستگی زیاد، افزایش سن یا آلرژی‌های مختلف، با این حلقه‌های تیره، جلوی آینه روبرو شده‌اید. هرچند، در حالی‌که این سیاهی و گودی خطری برای سلامتی شما ندارد، ولی بر روی نحوه نگرش شما نسبت به خودتان و نظر دیگران هنگام ملاقات شما، تاثیر روانشناختی دارد. خوشبختانه، درمان‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند ظاهر سیاهی و گودی زیر چشم را بهبود بخشند.

بسیاری از افراد از گودی و تیرگی زیر چشم رنج می‌برند. گودی و سیاهی زیر چشم مایه خجالت و شرمساری بوده و سن شما را بیش از واقع نشان می‌دهند. بسته به دلیل تیرگی زیر چشم، درمان‌های مختلفی وجود دارند. این درمان‌ها شامل تزریق ژل، مزوتراپی، میکرونیدلینگ و جراحی‌های پلک می‌باشند. تنها پزشک متخصص می‌تواند برای انتخاب بهترین درمان مناسب شرایطتان، به شما کمک کند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه رفع و یا رزرو نوبت در کلینیک دکتر یادگاری می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید.

علل و عوامل سیاهی دور چشم


گودی و سیاهی زیر چشم، دلایل مختلفی دارد. برخی از معمول‌ترین عوامل سیاهی و گودی زیر چشم‌ها از این قرار است:

 • وراثت: تیرگی زیر چشم ممکن است در کودکی ظاهر شوند و اغلب، یک ویژگی ارثی هستند. در برخی کودکان، این مشکل به مرور، بیشتر می‌شود و در بعضی دیگر نه.
 • آلرژی: گرفتگی بینی می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شود که از ناحیه اطراف چشم‌ها، به پایین می‌آیند و موجب شود، تیره‌تر گردند.
 • کمبود خواب معمول‌ترین و ساده‌ترین عامل قابل پیشگیری است.
 • خواب زیاد نیز می‌تواند موجب تیرگی اطراف چشم شود.
 • اگزما
 • استرس
 • با افزایش سن، پوست، نازک‌تر می‌شود.
 • کمبود آهن ممکن است موجب شود خون، اکسیژن کافی به بافت‌های چشم نرساند.
 • جراحات جزءی که موجب می‌شوند، چشم‌ها ظاهری کبود پیدا کنند.

دلایل دیگر سیاهی زیر چشم‌ها به شرح زیر می‌باشند

 • گریه کردن
 • سبک زندگی: سیگارکشیدن زیاد یا مصرف الکل می‌تواند در سیاهی زیر چشم، نقش داشته باشد. همچنین، افرادی که قهوه زیاد می‌نوشند یا کوکایین یا آمفتامین استفاده می‌کنند، ممکن است خواب کافی نداشته باشند.
 • احتباس مایع که ممکن است در بارداری یا در هنگام چاق شدن، اتفاق افتد.
 • پیگمنتیشن غیرعادی پوست: پوست اطراف پشم‌ها نازک‌تر است و به‌همین دلیل، رگ‌های خونی این بخش، از زیر پوست، راحت‌تر دیده می‌شوند.
 • قرارگرفتن زیاد در معرض نور خوشید: قرارگرفتن در معرض نور خوشید پوست شما را برای تولید ملانین بیشتر، تحریک می‌کند.
 • سن: با افزایش سن، بخشی از چربی و کلاژن اطراف چشم‌ها از دست می‌رود. این موضوع، همراه با نازک شدن پوست، سیاهی دور چشم را بیشتر نشان می‌دهد.
 • منونوکلئوز می‌تواند موجب شود چشم‌ها پف‌ کرده و متورم به ‌نظر برسند. این امر تا‌حدودی به‌ دلیل احساس خستگی زیاد ناشی از این بیماری است و تا حدودی نیز به‌ دلیل آن است که این بیماری موجب زردی چشم‌ها و پوست اطراف آن‌ها می‌شود (این مشکل، با نام زردی (یرقان) شناخته می‌شود).
 • سلولیت اطراف چشم: این یک عفونت باکتریایی یک یا هردو پلک چشم است. هرچند، اگر این مشکل، به ‌سرعت با آنتی‌بیوتیک درمان شود، جای هیچ نگرانی نیست.
 • نمک زیاد در رژیم غذایی موجب احتباس مایع در بدن شما، از جمله زیر چشم‌هایتان، می‌شود.

سیاهی زیر چشم، همیشه به‌آن معنی نیست که فرد، بیمار است یا مشکل سلامتی دارد. در برخی موارد، نازک شدن بیش از حد پوست زیر چشم‌ها می‌تواند موجب حلقه‌های سیاه شود. فارغ از دلیل این مشکل، رهایی از این سیاهی و گودی زیر چشم مهم است زیرا می‌تواند ظاهر شما را خراب کند و موجب گردد رنگ‌پریده به‌نظر برسید.

متقاضیان مناسب برای درمان کبودی اطراف چشم


هر شخصی با سیاهی و گودی زیر چشم، فرد مناسبی برای درمان است. انتخاب‌های درمانی بسیاری، از درمان‌های طبیعی تا راه‌حل‌های آرایشی، وجود دارند.

درمان‌های تیرگی اطراف چشم


مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که در آن ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و دیگر مواد فعال، مستقیما به درون لایه سوم پوست، جایی‌که رگ‌های خونی وجود دارند، یعنی مزودرم، تزریق می‌شود. هدف از مزوتراپی، افزایش فعالیت‌های فیبروبلاست، یعنی سلول‌های مسئول تولید کلاژن، الاستین و هیالورونان در پوست، و کاربرد غلظت زیاد مواد فعال ضروری برای احیای پوست سالم و جوان، می‌باشد. با تکرار این کار، مقدار کلاژن افزایش یافته و به‌این ترتیب، رنگ پوست زیر چشم‌ها، بهبود می‌یابد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، که با نام نیدلینگ پوست نیز شناخته می‌شود، روش جوانسازی پوست با حداقل تهاجم است که در آن، از ابزاری استفاده می‌شود که دارای سوزن‌های ظریفی است. این سوزن‌ها برای ایجاد سوراخ‌های ریز درون پوست، برای ایجاد جراحت پوستی کنترل‌شده، استفاده می‌شوند. هر سوراخ، کانالی ایجاد می‌کند که بدن را برای پرکردن این جراحات میکروسکوپی با تولید کلاژن و الاستین جدید، تحریک می‌کند. از طریق روند نورگ‌زایی و نئوکلاژنز، بافت و سفتی پوست، بهبود می‌یابد. میکرونیدلینگ بر روی نواحی حساس اطراف چشم، باید توسط متخصص و با احتیاط کامل، انجام شود.

تزریق ژل

تزریق ژل می‌تواند حلقه‌های سیاه را با بهبود سایه‌های ایجادشده در اثر گودی، کاهش دهند. این کار، با تزریق ژل پوستی بالای استخوان کاسه چشم انجام می‌شود. سپس، این ژل، در بافت‌های چربی زیر چشم ماساژ داده می‌شود که این مشکل را از درون پوست، حل کند. این درمان، می‌تواند ظاهر این ناحیه را با پرکردن گودی زیر چشم، جوان‌تر سازد درحالی‌که، سیاهی دور چشم را با پرکردن پوست شل شده، می‌پوشاند.

رستیلان، ژل هیالورونیک اسیدی است که معمولا برای بازیابی حجم، تا روزنه اشک یا بالای گونه، توصیه می‌شود. ژل‌های هیالورونیک اسید، طی چند ماه تا یک سال، در بدن جذب می‌شوند، بنابراین، نتایج آن‌ها، موقت است.

تزریق چربی

تزریق چربی، روشی برای برداشتن سلول‌های چربی اضافی از یک قسمت بدن و قراردادن در قسمت دیگر، است. تزریق چربی (یا انتقال چربی) برای اصلاح تیرگی ناشی از نازک شدن پوست زیر چشم و از بین رفتن بافت، در زیر چشم یا بالای گونه‌ها است. نتایج این کار، می‌تواند بین 3 ماه تا 3 سال، دوام داشته باشد.

جمع کردن پوست

جمع کردن پوست با لیزر، بافت پوست را در نتیجه یک چرخه گرما و التیام، بهبود می‌بخشد. وقتی پرتو انرژی لیزر، پوست را گرم می‌کند، سلول‌های تحت درمان، آسیب می‌بینند. هدف از این آسیب‌رسانی، تحریک تولید کلاژن طی فاز بهبود پوست است. کلاژن باعث ایجاد سطح پوست صاف‌تر و سالم‌تر می‌شود. درمان با لیزر، بخشی از ملانین که می‌تواند پوست را تیره کند، تخریب می‌کند و می‌تواند برای رفع شلی و افتادگی پوست یا برداشتن پوست اضافی که موجب ظاهر چشم‌های پف‌کرده است، نیز مورد استفاده قرارگیرد. هرچند، درمان با لیزر، هنگامی که به‌ عنوان بخشی از یک رویکرد ترکیبی در درمان تیرگی دور چشم، استفاده شود، موثرترین راه درمان خواهد بود.

جراحی پلک

بلفاروپلاستی پلک پایین، یا جراحی پلک، روشی ساده است که می‌تواند برای حل بی‌خطر و موثر مشکل زیر چشم پف دار یا سیاه، استفاده شود. در این روش، برای ایجاد ظاهری صاف و زیبا، پوست و چربی اضافی در پلک‌های پایین برداشته یا جابجا می‌شود. دکتر یادگاری از روشی خاص برای پوشاندن هرگونه جای زخم در بافت داخلی پلک (بلفاروپلاستی ترانس‌کانجانکتیو پلک پایین) و نیز برای پخش کردن بافت چربی در این ناحیه برای ایجاد ظاهری طبیعی‌تر و جوان‌تر، بهره می‌برند.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی