خستگی چشم: بررسی علل، علائم پیشگیری و درمان! 

خستگی چشم

خستگی چشم، زمانی اتفاق می‌افتد که از چشمان خود برای تمرکز طولانی مدت روی چیزی استفاده می‌کنید. بسیاری از چیزها می‌توانند باعث آن شوند، اما اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از آن نیز انجام دهید. 

خستگی چشم چیست؟ 

خستگی چشم، زمانی رخ می‌دهد که چشمان در اثر استفاده بیش از حد، احساس خستگی می‌کنند. گاهی اوقات، افراد به دلیل خیره شدن به صفحه نمایش‌های الکترونیکی به این عارضه دچار می‌شوند. این عارضه، احساسی است که اکثر ما در زندگی خود تجربه کرده‌ایم و معمولاً قابل درمان است. در حالی که این وضعیت معمولاً خطرناک نیست، بهتر است برای معاینه چشم و یادگیری نکاتی در مورد تسکین آن به پزشک مراجعه کنید. 

همچنین در مورد خارش چشم بخوانید!

علل خستگی چشم

هر کاری که نیاز به استفاده زیاد از چشم داشته باشد، می‌تواند باعث خستگی شود. این مشکل معمولاً به دلیل تمرکز بیش از حد، شدید و طولانی بر روی اشیایی که نزدیک چشم هستند ایجاد می‌شود. خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش‌های الکترونیکی، از جمله رایانه، تلفن‌های هوشمند و بازی‌های ویدیویی، مطالعه برای مدت طولانی و رانندگی از جمله علت‌های خستگی هستند. برخی از رایج‌ترین علت‌ها عبارتند از: 

  • بی‌خوابی 
  • مطالعه کردن یا نوشتن‌عدم تعادل ماهیچه چشم
  • مشکلات بینایی تشخیص داده نشده 
  • استفاده از عینک یا لنزی که با نمره چشم مطابقت ندارد

علائم خستگی چشم

چشم زخم یا تحریک شده، مشکل در تمرکز خشکی یا آبریزش چشم، تاری یا دوبینی، افزایش حساسیت به نور و درد در گردن، شانه‌ها یا کمر از جمله علائم خستگی چشم به حساب می‌آیند. اگر ساعت‌های طولانی بیدار بمانید، ممکن است علائم بدتر شوند. 

همچنین بخوانید: قرمزی چشم چیست؟

پیشگیری از خستگی چشم

چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از خستگی چشم انجام دهید. اگر برای مدت طولانی روی چیزی تمرکز می‌کنید، استراحت کردن بسیار مهم است. کودکان نیز ممکن است دچار خستگی چشم شوند، به خصوص اگر زیاد از تلفن هوشمند استفاده کنند، بازی‌های ویدیویی انجام دهند یا برای مدت طولانی تلویزیون تماشا کنند. آن‌ها باید به طور منظم استراحت کنند. استفاده کمتر از وسایل الکترونیکی در این شرایط بسیار مفید است. 

اگر در حال مطالعه یا انجام کارهایی هستید که به تمرکز بالای چشم نیاز دارد، نور را طوری تنظیم کنید که در پشت سر شما باشد و مستقیماً به کاری که انجام می‌دهید بتابد. می‌توانید از مرطوب کننده برای افزایش رطوبت هوا استفاده کنید. این کار ممکن است به جلوگیری از خشک شدن چشم که یکی از دلایل خستگی است نیز کمک کند. همچنین می‌توانید جریان هوا را با کم کردن پنکه یا کولر کاهش دهید. 

سیگار کشیدن می‌تواند چشمان را خشک کند و خشکی چشم یکی از دلایل خسته شدن چشم است. اگر سیگار می‌کشید، بهتر است آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار قرار نگیرید. اگر زیاد از رایانه استفاده می‌کنید، کنتراست، روشنایی و اندازه کلمات روی صفحه را تنظیم کنید. مانیتور را طوری تنظیم کنید که بالای صفحه درست زیر سطح چشم باشد. صفحه نمایش خود را تمیز نگه دارید تا از مشکلاتی مانند انعکاس تصاویر (ناشی از گرد و غبار و کثیفی) جلوگیری کنید. 

اقدامات مراقبتی از چشم

یک دستمال پارچه‌ای آغشته به آب گرم را روی چشم قرار دهید. از اشک مصنوعی برای طراوت بخشیدن به چشمان خود در صورت احساس خشکی استفاده کنید. اگر از لنز استفاده می‌کنید، با زدن عینک به چشمان خود استراحت دهید. به طور منظم معاینه چشم انجام دهید. ممکن است لازم باشد هنگام کار با رایانه از یک عینک متفاوت استفاده کنید. اگر خستگی یا درد چشم دارید، به چشم پزشک مراجعه کنید. 

تشخیص خستگی چشم

تشخیص خستگی چشم

اگر مشکل خستگی چشم با اقدامات درمانی خانگی برطرف نشد، برای معاینه چشم وقت بگیرید. خستگی چشم با ارزیابی علائم و معاینه چشم تشخیص داده می‌شود. پزشک می‌تواند مطمئن شود که علایم شما با مشکلاتی مانند عدم تعادل ماهیچه چشم یا خشکی چشم مرتبط نیست. همچنین، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که عینک یا لنزی که استفاده می‌کنید، مناسب نمره چشم شما است. چشم پزشک بررسی می‌کنید که عینک یا لنز فرد برای استفاده از رایانه مناسب باشد. 

درمان خستگی چشم

خستگی چشم، معمولا با اقدامات ساده‌ای که در بالا توضیح دادیم قابل درمان است و نیازی به درمان توسط پزشک نیست. در هنگام کار کردن با مانیتور، تلویزیون، گوشی هوشمند و. . هر ۳۰ دقیقه یکبار به چشمان خود استراحت دهید. برای استراحت دادن به چشم، برای مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه به بیرون از پنجره یا راهرو نگاه کنید تا چشمان شما کاملاً آرام شوند. 

در فاصله ۶۰ سانتی متری از صفحه نمایش کامپیوترها بنشینید و زاویه آن‌ها را کمی به سمت پایین تنظیم کنید. استفاده از اشک مصنوعی برای رفع خشکی چشم ناشی از کاهش پلک زدن که منجر به احساس خستگی می‌شود نیز مفید است. 

در مورد سوزش چشم نیز بخوانید!

کلام پایانی 

با اطلاعات بیشتر و آگاهی از علامت‌ها و درمان‌های مناسب، می‌توانید از مشکل خستگی چشم پیشگیری کنید. آرامش و راحتی چشم از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله، اقدامات مراقبتی و راه‌های پیشگیری از این مشکل را به صورت کامل بررسی کردیم. 

سوالات متداول

آیا نور آبی باعث خستگی چشم می‌شود؟ 

نور آبی دلیلی برای خستگی چشم نیست. عدسی‌های کریستالی طبیعی و قرنیه چشم می‌توانند نور آبی بیش از حد را مسدود کنند. 

آیا عینک نور آبی برای پیشگیری از خستگی چشم مفید می‌کند؟ 

از آنجایی که نور آبی دلیلی برای خستگی چشم نیست، عینک‌ها و فیلترهای مسدود کننده نور آبی گزینه‌ای برای تسکین خستگی چشم نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *