عوارض جراحی زیبایی پلک: خطرات ناشی از بلفاروپلاستی پلک

فهرست مطالب

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) BLEPHAROPLASTY

عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) Blepharoplasty

از نظر زیبایی‌شناسی، چشم‌ها مهم‌ترین بخش صورت هستند. چشم‌ها در بسیاری موارد نشان‌دهنده سن فرد و حتی منعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی نیز می‌باشند. از سوی دیگر و شاید باید گفت متأسفانه، چشم‌ها و پلک‌ها زودتر از سایر اجزای بدن علایم پیری را نشان می‌دهند. عمل جراحی پلاستیک پلک‌ها که اصطلاحاً بلفاروپلاستی نامیده می‌شود برای برداشتن پُف پلک‌ها و پوست اضافی آنها طراحی شده و هدف اصلی آن جوان ساختن چهره افراد است.

آیا من کاندیدای مناسبی برای جراحی پلک هستم؟ 


نامزدهای مناسب جراحی پلک ، زنان و مردانی هستند که:

 • از نظر جسمی سالم هستند.
 • از نظر روانی حالت پایداری دارند.
 • انتظارات واقع بینانه‌ای از جراحی پلک دارند.
 • سنشان از 35 سال به بالا است.

برخی از بیماری‌ها و مشکلات، خطرات جراحی پلک را بیشتر می‌کنند ، از جمله:

 • مشکلات تیروئید
 • خشکی چشم
 • کمبود اشک
 • فشار خون بالا
 • اختلالات گردش خون
 • بیماریهای قلب و عروق
 • دیابت
 • جدا شدگی شبکیه
 • گلوکوم

اگر هر یک از شرایط فوق را دارید ، در خصوص آن با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمیمد آیا جراحی بلفاروپلاستی برای شما مناسب هست یا خیر.

در ضمن باید توجه داشت که جراحی بلفاروپلاستی موارد زیر را بهبود نمی‌بخشد:

حلقه‌های سیاه اطراف چشم
افتادگی ابرو (برای رفع این مشکل به جراحی تکمیلی یا جداگانه‌ای نیاز است.)
چروک‌هایی که اطراف پلک، بین دو ابرو و پیشانی ایجاد می‌شود(برای اصلاح این موارد تزریق بوتوکس روش مناسبی است).

قبل از جراحی پلک 


در اولین جلسه مشاوره ، پزشک از شما درمورد وضعیت سلامت عمومی ، بینایی ، میزان اشک، این که از عینک یا لنز استفاده می‌کنید یا نه و هر وضعیت خاص دیگری که ممکن است تاثیری در نتایج جراحی پلک ایجاد کند ، سؤال می‌کند. همچنین در مورد جزئیات عمل (مثل اینکه قرار است هر چهار پلک ، یا فقط پلک‌های بالایی یا پایینی جراحی شوند)، نوع بیهوشی ، و کارهایی که باید قبل و بعد از عمل انجام دهید با پزشکتان صحبت خواهید کرد و در نهایت با هم ، برای جراحی و دوره بهبودی برنامه‌‌ریزی خواهید کرد.

ممکن است لازم باشد از حدود دو هفته قبل از عمل ، آسپرین یا هیچ داروی ضد التهابی غیر استروئیدی دیگری (مانند ادویل یا ایبوپروفن یا ژلوفن) مصرف نکنید. مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.

بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین


بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین-

بلفاروپلاستی می‌تواند ظاهری جوانتر به چشم‌ها بخشیده و افتادگی پلک‌ها یا پتوز را اصلاح کند. شما ممکن است به دلایل زیبایی و یا برای دید بهتر بخواهید بلفاروپلاستی انجام دهید. این مساله اغلب بستگی به این دارد که کدام قسمت از پلک پوست اضافی دارد:

پلک‌های بالا

  وجود پوست اضافه در پلک‌های فوقانی ممکن است باعث شود ظاهر فرد خسته به نظر رسیده و یا در بخش فوقانی میدان دید فرد مشکل ایجاد شود. بعضی اوقات ، جراحی بلفاروپلاستی برای پلک فوقانی به خاطر زیبایی انجام می‌شود ، در حالی که در موارد دیگر این عمل جراحی به لحاظ پزشکی ضرورت داشته و باعث می‌شود فرد دید بهتری پیدا کند.

پلک‌های پایین

  بلفاروپلاستی پلک پایینی معمولاً یک جراحی زیبایی است و برای برای فرم دهی و بهبود ظاهری پوست شل و کیسه‌های چربی زیر چشم انجام می‌شود.

جراحی بلفاروپلاستی به چه صورت انجام می‌شود؟


جراحی بلفاروپلاستی به چه صورت انجام می‌شود

جراحی بلفاروپلاستی معمولاً به صورت سرپایی انجام شده و بین یک تا سه ساعت طول می‌کشد. به طور معمول برای این عمل از بی حسی موضعی استفاده می‌شود. به این صورت که به بیمار آرامبخش می‌دهند و ناحیه اطراف محل جراحی نیز بی حس می‌شود. بیمار در طول عمل بیدار است ، اما آرامش داشته و هیچ دردی احساس نمی‌کند.

برای بلفاروپلاستی پلک‌های بالایی معمولاً قسمت مرکزی پلک را برش ‌می‌زنند سپس بخشی از پوست به همراه بخش‌هایی از چربی و ماهیچه‌های زیر پوست را برمی‌دارند. برای پلک‌های پایینی ، برشی در حدود یک شانزدهم اینچ زیر لبه پلک پایین ایجاد کرده و آن را به سمت خارج صورت امتداد می‌دهند. در این روش هم پوست ، چربی و ماهیچه اضافه را خاج می‌کنند.

بلافاصله بعد از جراحی


برای 48 ساعت اول بعد از عمل ، لازم است برش‌ها را با پماد چرب کرده و بیمار باید روی چشم‌های خود چشم‌بندهای مخصوص یخی قرار دهد تا تورم و کبودی کاهش یابد. بعد از گذشت 48 ساعت ، باید در فواصل منظم برای رفع هر نوع احساس خارش یا سوزش از پد یخ روی چشم‌ها استفاده شود. همچنین ممکن است از بیمار بخواهند تا مدتی از قطره چشم استفاده کند. از روز سوم بعد از عمل ، در صورت نیاز و اگر بیمار با پدهای چشمی ولرم احساس راحتی می‌کند، می‌تواند پدهای چشمی ولرم را روی چشم خود قرار دهد. همچنین ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از تحریک چشم به واسطه نور خورشید و باد ، به مدت یک هفته از یک عینک تیره استفاده کنید.

بعد از چند هفته 


بخیه‌ها دو روز تا یک هفته بعد از عمل برداشته می‌شود. پلک‌ها حدوداً هفت تا ده روز  بعد از عمل کبود و متورم هستند و تا مدتی احساس می‌کنید پلک‌هایتان “محکم” یا “سفت ” شده‌اند. در این مدت برای اینکه چشم‌هایتان را مرطوب و روان نگه دارید ، سعی کنید تمرینات چشم انجام  دهید مثل این که چشمان خود را ببندید ، سپس به سقف نگاه کنید.

در طی چند هفته اول بعد از عمل ، ممکن است دچار اشک ریزش زیاد ، حساسیت به نور و دو بینی یا تاری دید شوید. ممکن است در سفیدی چشمتان لکه‌های قرمزی ایجاد شود اما بعد از دو تا سه هفته از بین می‌روند.

بعد از دو یا سه روز باید بتوانید مطالعه کنید یا تلویزیون تماشا کنید ، اما تا زمانی که پزشک تأیید نکند ، از لنزهای تماسی استفاده نکنید. احتمالا می‌توانید طی یک هفته تا ده روز بعد از عمل سر کار خود برگردید و و با استفاده از کرم و مواد آرایشی می‌توانید قرمزی زخم‌هایتان را بپوشانید. حدوداً تا پنج روز از خم شدن از کمر خودداری کرده و برای حدود ده روز تا دو یا سه هفته از انجام فعالیت‌های شدید (بخصوص فعالیت‌هایی که فشار خون را بالا می‌برند ، مانند بلند کردن اشیاء و ورزش‌های شدید) اجتناب کنید.

بعد از جراحی، اسکار و جای زخم‌هایی باقی خواهد ماند ، اما این اسکارها معمولاً مشخص نیستند و به مرور زمان محو شده و به سختی قابل تشخیص خواهند بود.

چه مراقبت‌هایی باعث پیشگیری از عوارض جراحی زیبایی پلک می‌شود؟


چه مراقبت‌هایی باعث پیشگیری از عوارض جراحی زیبایی پلک می‌شود

در اینجا بهترین نکاتی که رعایت آن‌ها باعث می‌شود بعد از جراحی بلفاروپلاستی هر چه سریعتر بهبود پیدا کنید ارائه شده است.

برای دوران ریکاوری خود آماده شوید

بیشتر افراد حدودا در عرض 10-14 روز پس از جراحی پلک به فعالیت‌های عادی خود بر می‌گردند ، اما شما باید آماده باشید تا از کار خود مرخصی بگیرید تا چشم‌هایتان بتوانند بهبود پیدا کنند. یک راهکارخوب برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی این است که کارها و مسئولیت‌های مهم خود را از قبل انجام دهید.

ممکن است لازم باشد مدتی غذاهای آماده بخورید یا از یک دوست بخواهید که کودکانتان را به مدرسه برساند، به هر حال حتما لازم است برنامه خود را خالی کرده و فقط استراحت کنید.

با جدیت دستورالعمل‌های لازم برای مراقبت از خود را رعایت کنید

قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید که پس از عمل پلک به چه مراقبت‌های نیاز دارید. به این ترتیب ، وقتی بعد از عمل به خانه بر می‌گردید ، چیزهایی که لازم دارید را از قبل آماده کرده‌اید.

برخی از اصول اولیه مراقبت از پلک بعد از جراحی پلک عبارتند از:  کمپرس سرد جهت کاهش تورم ، استفاده از قطره چشم برای جلوگیری از خشکی چشم و استفاده از پماد چشمی برای روان و مرطوب نگه داشتن آنها. همچنین لازم است در خانه گاز استریل داشته باشید. اگر از برش جراحی در حین بهبود ، ترشحی خارج شود با یک گاز استریل می‌توانید آن تمیز کنید. مراقب باشید که گاز استریل را باید به آرامی روی زخم بگزارید و بردارید، آن را روی زخم نکشید.

به نتایج عمل خود فکر کنید

ممکن است برای مدت کوتاهی چندان عالی به نظر نرسید: پلک‌هایتان پف آلود می‌شوند ، برش‌های جراحی قرمز به نظر می‌رسند و تورم و کبودی ممکن است باعث شود چشمتان شبیه چشم‌های مشت خورده به نظر برسد.

این دوران برای بسیاری از بیماران زمان سختی است زیرا دلهره دارند که هر چه زودتر بتوانند نتایج عمل خود را ببینند. اما اجازه ندهید دوران بهبودی شما را ناامید و دلسرد کند.

تورم در عرض حدود دو هفته از بین می‌رود و اندکی پس از آن ، متوجه تغییرات و تفاوت‌هایی که ایجاد شده خواهید شد. شما جوان‌تر به نظر خواهید رسید ، چشمانتان پر فروغ‌تر به نظر می‌رسند ، و احساس بسیار خوبی خواهید داشت.

محافظت از چشم‌ها در برابر آفتاب ضروری است

این مساله هیچ چون و چرایی ندارد شما باید از چشمان خود در برابر نور خورشید و عوامل آسیب‌زای دیگر مانند باد محافظت کنید. از عینک آفتابی تیره‌، با قابی استفاده کنید که چشمان شما را از دو طرف هم پوشش بدهد. برای محافظت بیشتر یک کلاه لبه دار هم به سر بگزارید و دستورالعمل‌های بعد از عمل در مورد استفاده از کرم ضد آفتاب را به خوبی رعایت کنید.

به چشم‌های خود فشار وارد نکنید

حداقل تا یک هفته پس از جراحی پلک، ایمیل چک نکنید ، کتاب نخوانید و یا تلویزیون نگاه نکنید. این فعالیت‌ها ممکن است باعث خشکی چشم شوند ، بنابراین اگر می‌خواهید هر چه سریعتر بهبود پیدا کنید ، باید از این فعالیت‌ها پرهیز کنید.

زیاد استراحت کنید

استراحت کنید. هم بدن و هم چشم‌هایتان را استراحت بدهید. در واقع ، خواب شبانه خوب یکی از بهترین راه‌ها برای تسریع دوره بهبودی است زیرا کم خوابی یا بد خوابی باعث کند شدن روند ترمیم زخم می‌شود.

روند بهبودی و التیام زخم نیاز به انرژی زیادی دارد ، به همین دلیل احتمالاً بیش از حد معمول احساس خستگی خواهید کرد. وقتی احساس خستگی کردید ، یک چرت کوتاه بزنید. اگر می‌خواهید هرچه سریعتر بهبود پیدا کنید، این زمان وقت مناسبی برای آن که به خودتان فشار بیاورید نیست.

از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید

طی دو تا چهار هفته اول بعد از جراحی پلک ، حتما باید از انجام فعالیت‌هایی که جریان خون را به چشم افزایش می‌دهند ، خودداری کنید. این بدان معنی است که قطعا باید از انجام فعالیت‌هایی مثل دویدن آهسته ، فعالیت‌های هوازی (ایروبیک) ، ورزش و تمرینات پر فشار خودداری کنید.

همچنین باید تا جای ممکن از انجام فعالیت‌های روزمره‌ای که باعث افزایش فشار در سر شده و باعث می‌شوند خون بیشتری به چشم‌ها وارد شوند ، مانند خم شدن ، بلند کردن وسایل سنگین و دراز کشیدن به پشت خودداری کنید.

در طول دوره بهبودی ریلکس و آرام باشید

یک راه دیگر برای سرعت بخشیدن به روند ترمیم زخم و تسریع بهبودی ، پرهیز از استرس است. به عنوان مثال در طول دوره نقاهت خود با دور شدن از فضای شغلی (نه فقط مرخصی گرفتن بلکه حتی قطع تماس‌های تلفنی یا ایمیل‌های کاری) و برنامه‌ریزی برای روزهای شاد و نویدبخش بعد از دوره نقاهت ، طوری که نیازی به استفاده از چشمانتان نباشد می‌توانید آرامش خود را بیشتر کنید. می‌توانید به موسیقی‌های مورد علاقه یا کتاب‌های صوتی گوش کنید و یا هر کار دیگری که از انجام آن در حین استراحت دادن به چشم و بدنتان از آن لذت می‌برید را انجام دهید.

سیگار نکشید

اگر سیگار می‌کشید ، بهتر است بدانید که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات تأثیر نامطلوبی در روند بهبودی دارد. سیگار کشیدن روند بهبودی را کند می‌کند ، بدان معنی که دوره بهبودی شما طولانی‌تر خواهد شد. سیگار کشیدن پس از جراحی خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش می‌دهد. اگر حداقل از شش هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید ، می‌توانید از این مشکلات جلوگیری کنید.

ممکن است روند بهبودی آهسته باشد اما نتایج عالی هستند 


دوره بهبودی طولانی است و معمولاً افراد بعد از جراحی پلاستیک ، مدتی احساس افسردگی خواهند کرد ، به خصوص در روزهای اول پس از عمل که صورتشان کبود و متورم است. این کاملاً طبیعی است و می‌گذرد. در این مواقع بهتر است به یاد بیاورید چرا تصمیم به انجام این جراحی گرفتید. اگر به اهداف خود رسیده‌ باشید، یعنی عمل جراحی شما موفقیت‌آمیز بوده است.

چه زمانی می توان فعالیت های عادی و روز مره را از سر گرفت؟

اکثر افراد پس از یکی دو روز می توانند مطالعه کرده یا تلویزیون تماشا کنند.پس از 5 تا 7 روز که همه بخیه ها برداشته شدند و محل زخم تقریبا جوش خورد می توان فعالیت های شغلی را از سر گرفت.از این زمان با صلاحدید پزشک می توان از مواد آرایشی برای پنهان کردن کبودی و محل برش استفاده کرد.معمولا تا 3 الی 4 هفته پس از جراحی چشم ها به آفتاب،باد شدید و گرد و غبار حساس هستند.در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی بزرگ و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کرد.
تا 4 الی 5 روز بهتر است فرد فعالیت های خود را محدود کند و در حد امکان استراحت نسبی داشته باشد،به علاوه 3 تا 4 هفته لازم است از فعالیت های سنگین (مثل خم شدن،برداشتن اشیا سنگین از زمین و ورزش های قدرتی) اجتناب شود.

آیا این عمل عوارضی نیز دارد؟

هر عمل جراحی می تواند عوارضی داشته باشد خصوصا که عمل جراحی پلک در ارتباط با بینایی فرد می باشد،لذا توصیه می شود این گونه عمل جراحی توسط همکاران فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم انجام شود که آشنایی کامل با آناتومی دقیق این ناحیه حیاتی دارند تا عارضه ای در ارتباط با بینایی فرد ایجاد نشود.مسلما در دست جراح با تجربه عوارض این جراحی به مراتب کمتر است.
عوارض خفیف پس از عمل عبارتند از: دو بینی یا تاری دید گذرا ، تورم و کبودی پلک،عدم تقارن محل برش در دو طرف،جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها.

این عوارض گذرا هستند و پس از چند هفته کم کم بر طرف می شوند.پس از جراحی در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک ها کاملا بسته نمی شوند.این حالت معمولا خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می شود.استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می کند،اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن پلک به مدت زیاد شود می تواند باعث ایجاد خشکی و زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح شود. در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل ، خونریزی شدید اتفاق بیافتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دائمی شود.جراح پلک سعی می کند که پس از جراحی ، دو طرف کاملا مشابه باشند، اما گاهی اوقات و ندرتا به علت اختلاف روند ترمیم در دو طرف ، این قرینگی کامل ایجاد نخواهد شد.

آیا پس از عمل تغییرات پوستی ایجاد نمی شود و با افزایش سن نتایج برگشت نخواهد کرد؟

همان طور که نمی توان جلوی افزایش سن را گرفت، نمی توان جلوی تغییرات بافتی و پوستی به علت گذشت زمان را گرفت.برای انجام این عمل در پلک فوقانی، در چین طبیعی برش ظریفی داده خواهد شد.آشنایی جراح با آناتومی عروق و اعصاب و نسوج حیاتی این نواحی بسیار مهم است،چنانچه برش ظریف و در چین طبیعی بالای پلک داده شود،آثار قابل ملاحظه ای نخواهد داشت و محل برش معمولا 3 تا 6 ماه رنگ صورتی دارد و پس از این مدت به صورت یک خط ظریف سفید در می آید و تقریبا محو می شود.در پلک تحتانی چنانچه پوست اضافه نداشته باشد و فقط پف آلودگی در نتیجه بیرون زدگی چربی باشد،از طریق داخل پلک تحتانی (trans conjuctival)  عمل خواهد شد و هیچ گونه بخیه ای نخواهد داشت.در صورت وجود پوست اضافی،برش در زیر خط مژه ها و در محلی خواهد بود که آثاری بر جای نمی گذارد.

نکاتی که بیمار باید بداند:

 1. از دو هفته قبل از عمل از داروهایی مثل آسپرین،بروفن،ایندومتاسین،پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید.
 2. قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.
 3. 24 تا 48 ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده نمایید.بدین منظور می توانید چند تکه کوچک یخ را در کیسه فریزر ریخته،در کیسه را بسته و پس از قرار دادن یک گاز استریل روی زخم ، آن را روی پلک ها و اطراف چشم های خود قرار دهید.
 4. در طی دو روز اول بعد از عمل هنگام دراز کشیدن بهتر است بالش زیر سر شما بلند تر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود.این کار باعث می شود کبودی و تورم پلک ها به حداقل برسد.
 5. داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک معالج مصرف کنید.
 6. 5 تا 7 روز بعد از عمل برای کشیدن بخیه ها مراجعه کنید.
  برای اطلاع از هزینه عمل جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک و همچنین مشاوره درباره تمامی بیماری های و جراحی های چشم با ما تماس بگیرید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی