لیزر پی آر کی(PRK):مزایا و روش انجام

عمل پی آر کی (کراتکتومی فوتورفرکتیو) نوعی جراحی انکساری است که به منظور اصلاح نزدیک‌بینی (myopia )، دوربینی (hyperopia ) و آستیگماتیسم انجام می‌شود. PRK نخستین نوع جراحی لیزر چشم برای اصلاح دید است و نسخه اولیه عمل پرکاربرد لیزیک است. اگرچه دوران بهبود PRK اندکی طولانی‌تر از دوران بهبود جراحی لیزیک است، اما عمل پی آر کی همچنان متداول است و در بعضی شرایط نسبت به لیزیک از مزایای متعددی برخوردار است. پی آر کی مانند لیزیک و دیگر جراحی‌های لیزر چشم از طریق تغییر شکل قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر با این هدف انجام می‌شود که نور وارد شده به چشم بر شبکیه متمرکز شود و تصویر واضح و شفافی دیده شود.

اگر دچار نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم هستید یا مشکل تمرکز دید یا تاربینی دارید، پی آر کی یا کراتکتومی فوتورفرفکتیو عملی جراحی است که مشکلات بینایی را اصلاح می‌کند. PRK  نخستین عمل اصلاحی دید چشم بود که متخصصین چشم‌پزشکی در آن از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده کردند؛ قرنیه لایه نازک بافتی است که نور از آن عبور می‌کند و وارد چشم می‌شود. به منظور آشنایی بیشتر با شیوه لیزر چشم پی آر کی (PRK)  و یا رزرو نوبت در کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری می‌توانید با شماره‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید.

مزایا


  • عمق نفوذ لیزر در PRK کمتر از لیزیک است.
  • این روش برای بیماران دارای قرنیه نازک مناسب است.
  • احتمال بروز عوارض مربوط به برداشتن فلپ (لایه) قرنیه در پی آر کی وجود ندارد.
  • احتمال ضخیم شدن قرنیه کاهش می‌یابد.

جراحی پی آر کی


آمادگی قبل از جراحی

قبل از هر چیز باید جراح چشمی را انتخاب کنید که در زمینه انجام عمل پی آر کی از تجربه کافی برخوردار باشد. جراح مناسب بودن شرایط را برای انجام عمل پس از یک معاینه چشم دقیق و کامل تعیین می‌کند. موارد زیر در ارزیابی وضعیت چشم در نظر گرفته می‌شود:

  • اندازه مردمک چشم
  • رطوبت چشم‌ها: این مورد برای برآورد احتمال بروز سندرم خشکی چشم پس از جراحی لیزر چشم و درمان مناسب آن لحاظ می‌شود.
  • انحناء قرنیه: چشم پزشک منحنی‌های سطح جلوی چشم را با استفاده از وسیله نگاشت قرنیه به دقت اندازه می‌گیرد.
  • ضخامت قرنیه

همچنین چشم‌پزشک وضعیت سلامت عمومی بیمار، سابقه پزشکی و داروهای مصرفی را بررسی می‌کند تا مناسب بودن انجام عمل را تعیین کند. از بیمار خواسته می‌شود که از مدتی قبل از معاینه چشم از لنز استفاده نکند، چون لنز شکل طبیعی قرنیه را تغییر می‌دهد. درهر حال متخصص دستورات لازم مربوط به مراقبت قبل از عمل را به بیمار اطلاع می‌دهد. اگر چه لیزیک پرکاربردتر از جراحی اصلاح دید است، اما تحت شرایط خاص پی آر کی بهترین عمل محسوب می‌شود.

مراحل انجام جراحی

جراحی چشم PRK عملی سرپایی است، در واقع مدت زمان اصلی جراحی معمولاً فقط 15 دقیقه است. بیمار در طول عمل هوشیار است، البته بیمار داروی آرام‌بخش خوراکی ملایمی دریافت می‌کند تا در طول عمل کاملاً راحت باشد. قطره بی‌حس کننده داخل چشم ریخته می‌شود و چشم را با وسیله‌ای به نام اسکولوم پلک باز نگه می‌دارد. سپس جراح لیزر اگزایمر را که به طور دقیق تنظیم شده است، روی چشم هدایت می‌کند.

جراح از بیمار می‌خواهد مدت کوتاهی به نور هدف نگاه کند و خود چشم را حین ارسال پالس‌های نور به قرنیه با میکروسکوپ تحت نظر دارد. جراح مقادیر بسیار کمی از بافت را با انرژی لیزر برمی‌دارد و قرنیه را تغییر شکل می‌دهد. اکثر بیماران اصلاً احساس ناراحتی نمی‌کنند و فقط فشار مختصری را روی چشم حس می‌کنند. جراح لیزر را کاملاً تحت کنترل دارد و می‌تواند آن را در لحظه خاموش کند.

عمل پی آر کی به طور جداگانه بر روی هر چشم انجام می‌شود، معمولاً عمل دو چشم به صورت متوالی در یک روز انجام می‌شود. عمل هر چشم فقط 5 دقیقه طول می‌کشد. اگرچه هر دو چشم برخی بیماران در یک روز عمل می‌شود، اما شماری از بیماران ترجیح می‌دهند جراحی چشم دوم را یک یا دو هفته بعد انجام دهند. جراح قرنیه درمان شده را با لنز تماسی پانسمان می‌پوشاند. سلول‌های اپیتلیوم جدید دوباره رشد می‌کند و لنز پانسمان برداشته می‌شود.

پس از جراحی

بیمار مدت کوتاهی در کلینیک تحت نظر گرفته می‌شود و سپس ترخیص می‌شود، البته باید همراهی داشته باشد تا وی را به منزل برساند. جراح آنتی بیوتیک موضعی و داروهای ضدالتهاب و ضد درد را برای کاهش ناراحتی پس از عمل، به حداقل رساندن ورم یا خطر عفونت و تسریع التیام تجویز می‌کند. بیمار باید ظرف چند هفته آتی در زمان‌های تعیین شده به کلینیک مراجعه کند تا جراح روند التیام چشم را بررسی کند.

دوران بهبود PRK طولانی‌تر از دوران بهبود جراحی لیزیک است. چند روز یا حتی چند هفته طول می‌کشد تا دید بهبود یابد و برای پایدار شدن دید باید مدت بیشتری صبر کرد. اکثر بیماران PRK معمولاً می‌توانند یک تا سه هفته پس از جراحی رانندگی کنند، اما واضح و پایدار شدن دید سه تا شش ماه طول می‌کشد.

مقایسه بین پی آر کی و لیزیک


تفاوت اصلی بین پی آر کی و لیزیک به تفاوت در نخستین مرحله عمل برمی‌گردد. جراح در عمل لیزیک فلپ (لایه) نازکی را با میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند در قرنیه ایجاد می‌کند، سپس فلپ را بلند می‌کند تا بافت قرنیه مشخص شود. این لایه نازک پس از تغییرشکل قرنیه با لیزر اگزایمر سر جای خود برگردانده می‌شود. اما در عمل پی آر کی لایه بیرونی قرنیه (اپیتلیوم) برداشته می‌شود و قبل از تغییر شکل بافت قرنیه با لیزر اگزایمر تخلیه می‌شود. اپیتلیوم خود را تا چند روز پس از جراحی ترمیم می‌کند و مجدد روی سطح قرنیه را می‌پوشاند. نتایج نهایی دو عمل جراحی پی آر کی و لیزیک مشابه است، اما دوران بهبود اولیه پی آر کی آهسته‌تر است، چون چند روز طول می‌کشد تا سلول‌های اپیتلیوم جدید ترمیم و بازسازی شود و سطح چشم را بپوشاند.

به علاوه احتمال عفونت کردن چشم و کدورت دید در چند روز نخست پس از جراحی افزایش می‌یابد. بیماران لیزیک معمولاً ناراحتی کمتری را تجربه می‌کنند و دیدشان سریع‌تر پایدار می‌شود، حال آن که بهبود دید پس از پی آر کی تدریجی است و نتیجه نهایی پس از چند هفته مشخص می‌شود.

در هر حال PRK از مزایای قابل توجهی برخوردار است. چون فلپ قرنیه، حاوی بافت اپیتلیوم و استرومای عمقی‌تر، در جراحی PRK برداشته نمی‌شود، جراح می‌تواند از کل ضخامت استرومای زیرین برای درمان استفاده کند. در دسترس بودن کل ضخامت بافت در صورتی که قرنیه بیش از حد برای عمل لیزیک نازک باشد یا عمل لیزیک قبلاً انجام شده باشد و قرنیه نازک شده باشد، مزیت بسیار مهمی است. به علاوه در عمل پی آر کی احتمال بروز عوارض مربوط به برداشتن فلپ و برداشتن مقدار زیادی قرنیه با لیزر اگزایمر کاهش می‌یابد.

مقایسه پی آر کی و لازک


عمل لازک نسخه تغییریافته‌ای از پی آر کی است که در آن به جای برداشتن لایه اپیتلیوم خارجی قرنیه، لایه اپیتلیوم با استفاده از وسیله جراحی به نام ترفاین برداشته می‌شود. این لایه در طول جراحی حفظ می‌شود و در پایان عمل روی سطح چشم گذاشته می‌شود.

هزینه


هزینه عمل به شدت عیب انکساری و نیازهای خاص هر بیمار بستگی دارد. بسیاری از بیماران به راحتی از عهده پرداخت هزینه عمل برمی‌آیند. چون پی آر کی معمولاً روشی برای اصلاح دائمی دید است، سرمایه‌گذاری بلندمدتی محسوب می‌شود.

هزینه تمام جراحی‌ها در این کلینیک و تحت نظارت دکتر یادگاری با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است