قطره اشک مصنوعی چه کاربردی دارد؟!

قطره اشک مصنوعی

اگر شما هم چشم‌هایی دارید که پس از مواجهه با محیط‌های خشک، پر گرد و خاک و یا در اثر خستگی تحریک می‌شوند، ممکن است استفاده از اشک مصنوعی گزینه مناسبی برایتان باشد. این محصول درمانی مزایای زیادی دارد که می‌تواند در شرایط متفاوتی مورد استفاده قرار گیرد. با ما در این مقاله همراه شوید تا با هرآنچه لازم است درباره قطره اشک مصنوعی بدانید، آگاه شوید.

قطره اشک مصنوعی چیست؟

اشک‌های مصنوعی در واقع قطره‌ها، ژل‌ها یا پمادهایی هستند که خشکی چشم را برطرف می‌نمایند. این محصول دارویی عموماً بدون نسخه پزشک نیز قابل خریداری است. محصولات اشک مصنوعی به یکی از دو روش ذکر شده کار می‌کنند:

 1. آن‌ها یا به بخشی از اشک چشم که حاوی آب است، اضافه می‌شوند
 2. یا به قسمت اسید چرب (لیپیدی) اشک می‌پیوندند.

لایه‌های مخاط، آب و لیپیدها لایه موردنظر را در چشم می‌سازند که به آن دستگاه اشکی یا سیستم اشکی نیز می‌گویند.

کاربرد قطره اشک مصنوعی

قطره اشک مصنوعی کاربردهای مختلفی دارد. می‌توان از این قطره برای موارد زیر استفاده کرد:

 • درمان خشکی چشم با افزایش رطوبت
 • کاهش اصطکاک روی قرنیه
 • بهبود سوزش چشم
 • درمان قرمزی و تورم

همچنین گاهی نیاز است در اثر مواجهه با شرایط زیر از اشک مصنوعی استفاده نمایید:

 • در صورت حضور در مکان‌های پر گرد و خاک، دود آلود یا خشک
 • به دلیل خستگی یا استفاده طولانی مدت از سیستم‌های کامپیوتری و تلفن همراه
 • استفاده از داروهای خاص مانند قرص‌های آلرژی و برخی داروهای ضد افسردگی
 • سن بالا، زیرا افزایش سن می‌تواند بر سطح رطوبت چشم تأثیر بگذارد.

اگر احساس می‌کنید که چشمان شما همیشه خشک و تحریک شده هستند، بهتر است به یک متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید.

همچنین بخوانید: عوامل و درمان خشکی چشم 

قطره اشک مصنوعی

نحوه استفاده از قطره اشک مصنوعی

قبل از استفاده از این محصول، مطمئن شوید که دستان خود را کاملاً شسته باشید. سپس سر خود را به عقب خم کنید، به بالا نگاه کنید و پلک پایین خود را با انگشت به آرامی به سمت پایین بکشید. با دست دیگر، بطری را روی چشم باز خود قرار داده و تعداد دفعات درج شده بر روی بسته‌بندی قطره را به چشم خود بریزید.  به نوک بطری دست نزنید و سعی کنید این قسمت با چشم شما تماس برقرار نکند. پس از این مرحله، چشم خود را ببندید و برای مدتی آن را بسته نگه دارید.  بلافاصله پس از استفاده از اشک مصنوعی از مالیدن چشم‌ها خودداری کنید. در صورت استفاده از ژل‌ها یا پمادهای قوی‌تر، ممکن است برای مدت زمان کوتاهی تاری دید را تجربه نمایید.

تعداد دفعات مجاز استفاده از قطره چقدر است؟

تعداد دفعات به کار بردن اشک مصنوعی و مدت زمانی که می‌توانید به طور مداوم از آن استفاده کنید، بسته به سلامت و شرایط عمومی چشم شما دارد، درنتیجه لازم است در این باره با پزشک خود صحبت نمایید.  اگر از اشک مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده استفاده می‌کنید، باید استفاده از آن‌ها را به چهار تا شش بار در روز محدود نمایید. چنانچه نیاز به استفاده بیشتر از این محصولات دارید، بهتر است از مواد فاقد نگهدارنده بهره ببرید.

مزایای قطره اشک مصنوعی

اشک مصنوعی خارش و سوزش خشکی چشم را تسکین می‌دهد. برخی از انواع این محصول، ممکن است به ارتقاء کیفیت بافت چشمی نیز کمک کنند. گاهی اوقات، اشک مصنوعی می‌تواند به از بین بردن شامپو، گرد و غبار و یا سایر موادی که ممکن است در چشم شما باشد، کمک نماید.

عوارض قطره اشک مصنوعی

استفاده از برخی از انواع قطره اشک مصنوعی می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که باید به آن توجه نمایید:

تاری دید

چنانچه این موضوع برای شما اتفاق افتاد، پیش از انجام هر کاری، لازم است از پاکیزگی و شستشوی چشم خود از این ماده درمانی اطمینان حاصل فرمایید.

سوزش چشم

این امر می‌تواند سوزش یا خارش چشم را نشان دهد و در نتیجه ممکن است باعث شود که شما چشمان خود را بمالید. در این حالت باید بدانید که مالش چشم، سوزش را وخیم‌تر خواهد کرد.

واکنش‌های آلرژیک

این علائم ممکن است مناطق دیگری از بدن به جز چشم را تحت تأثیر قرار دهد. علائمی مانند خارش، تورم، مشکلات تنفسی و سرگیجه از جمله آن‌ها است. اگر این شرایط را تجربه کردید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه نمایید؟

اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، بهتر است در اسرع وقت به متخصص چشم پزشک مراجعه نمایید:

 • اگر تعداد دفعات زیادی در روز از این محصول استفاده می‌کنید.
 • اشک مصنوعی شرایط و سلامت چشم شما را بهبود نمی‌دهد.
 • نسبت به استفاده از اشک مصنوعی عوارض جانبی هرچند خفیف را تجربه می‌نمایید.

استفاده از قطره اشک مصنوعی

استفاده از قطره همراه با  لنز تماسی

شما می‌توانید از برخی از انواع اشک مصنوعی همراه با لنزهای تماسی استفاده نمایید. به طور کلی، از استفاده از اشک مصنوعی حاوی مواد نگهدارنده با لنزهای تماسی خودداری کنید. همچنین محصولات قوی‌تر مانند ژل‌ها و پمادها ممکن است به لنزها بچسبند، در نتیجه حتی‌المقدور از آن‌ها اجتناب نمایید.

کلام آخر

قطره اشک مصنوعی یکی از محصولات درمانی چشم است که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌نمایند. مزیت اصلی این قطره درمان خشکی و بهبود سلامت عمومی چشم است. با اینکه برای استفاده از این محصول نیازی به نسخه پزشک نیست، اما استفاده خودسرانه آن می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *