سونوگرافی چشم: کاربرد، روش، و خطرات

سونوگرافی چشم

سونوگرافی چشم، به عنوان یک ابزار تشخیصی پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که امکان مشاهده و تحلیل ساختارهای داخلی چشم را فراهم می‌کند. این فناوری غیر تهاجمی، به پزشکان امکان می‌دهد تا با استفاده از امواج فراصوت، بافت‌ها و ساختارهای مختلف چشم را بررسی کنند. همچنین عوارض مختلفی از جمله تومورها، آب مروارید و آسیب‌های داخلی را تشخیص دهند. این ابزار، معمولاً به عنوان جزئی از ارزیابی‌های چشم پزشکی برای تعیین علت افت بینایی یا مشکلات دیگر سلامت چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی با این روش، تا انتهای مقاله، همراه ما باشید. 

سونوگرافی چشم

سونوگرافی چشم چیست؟ 

سونوگرافی چشم، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای اندازه گیری و تولید تصاویر دقیق از چشم استفاده می‌کند. این تست نمای بسیار دقیق‌تری از داخل چشم، نسبت به معاینه معمولی چشم ارائه می‌دهد. تکنسین سونوگرافی یا چشم پزشک، معمولاً این کار را انجام می‌دهد. 

در مورد قرمزی چشم نیز بخوانید!

علل استفاده از سونوگرافی چشم

اگر مشکلات غیرقابل توضیحی را در چشمان خود تجربه می‌کنید یا اخیراً آسیب یا ضربه به ناحیه چشم وارد شده، به سونوگرافی برای تشخیص مشکلات چشمی نیاز دارید. این روش برای شناسایی مشکلات چشم و همچنین تشخیص بیماری‌های چشم مفید است. برخی از مسائلی که این تست می‌تواند به شناسایی آن‌ها کمک کند، عبارتند از: 

 • تومورها یا نئوپلاسم‌هایی که چشم را درگیر می‌کنند
 • وجود اجسام خارجی
 • جدا شدن شبکیه
 • گلوکوم (بیماری پیشرونده که می‌تواند منجر به کاهش بینایی شود) 
 • آب مروارید (مناطق ابری در عدسی) 
 • کاشت لنز (لنزهای پلاستیکی که پس از برداشتن لنز طبیعی در چشم کاشته می‌شوند، معمولاً به دلیل آب مروارید) 
 • اندازه گیری ضخامت و وسعت تومور سرطانی و تعیین گزینه‌های درمانی آن

آمادگی برای سونوگرافی چشم

تست سونوگرافی به آمادگی خاصی نیاز ندارد. هیچ دردی با این روش همراه نیست. قطره‌های بی‌حس کننده برای بی‌حس کردن چشم و به حداقل رساندن ناراحتی استفاده می‌شود. مردمک چشم گشاد نمی‌شود، اما ممکن است دید در طول آزمایش به طور موقت تار شود. فرد باید بتواند ۳۰ دقیقه پس از انجام عمل رانندگی کند. چشم پزشک به فرد توصیه می‌کند تا زمانی که ماده بی‌حس کننده کاملاً از بین نرفته، چشم‌ها را مالش ندهید. این کار، برای محافظت از چشم در برابر خراشیدن ناخودآگاه قرنیه است. 

انواع سونوگرافی چشم

انواع روش سونوگرافی چشم

سونوگرافی A-scan اندازه گیری چشم را انجام می‌دهد. اسکن B به پزشک اجازه می‌دهد تا ساختارهای پشت چشم را ببیند. تکمیل روش ترکیبی (اسکن A و B) ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. 

اسکن آ

اسکن A، چشم را اندازه گیری می‌کند که به تعیین کاشت لنز صحیح برای جراحی آب مروارید کمک می‌کند. در حالی که به صورت عمودی روی یک صندلی نشسته اید، چانه خود را روی تکیه گاه چانه قرار دهید و مستقیم به جلو نگاه کنید. هنگام اسکن کردن، یک کاوشگر روغنی در مقابل قسمت جلویی چشم قرار می‌گیرد. آن را می‌توان در حالی که دراز کشیده‌اید نیز انجام داد. در این صورت، قطره چشمی، هنگام اسکن روی سطح چشم قرار می‌گیرد. 

اسکن ب

اسکن B، به پزشک کمک می‌کند فضای پشت چشم را ببیند. آب مروارید و سایر بیماری‌ها دیدن پشت چشم را دشوار می‌کند. این روش همچنین به تشخیص تومورها، جداشدگی شبکیه و سایر شرایط کمک می‌کند. در طول آن، فرد با چشمان بسته می‌نشیند. چشم پزشک از ژل بر روی پلک‌ها استفاده می‌کند. آن‌ها به فرد می‌گویند در حالی که کره چشم خود را در جهات مختلف حرکت می‌دهید، چشمان خود را بسته نگه دارد. چشم پزشک پروب را روی پلک‌ها قرار می‌دهد. 

نتایج سونوگرافی چشم 

چشم پزشک نتایج سونوگرافی را بررسی می‌کند. او مطمئن می‌شود که اندازه گیری‌های چشم، که از اسکن A گرفته شده است در محدوده طبیعی است. اسکن B، به پزشک اطلاعات ساختاری در مورد چشم می‌دهد. اگر نتایج غیر طبیعی باشد، پزشک باید علت را تعیین کند. برخی از شرایطی که ممکن است با اسکن B آشکار شود عبارتند از: 

 • وجود اجسام خارجی در چشم
 • کیست‌ها
 • تورم
 • جدا شدن شبکیه
 • بافت آسیب دیده
 • آسیب به حفره چشم (مدار) 
 • خونریزی زجاجیه 
 • سرطان شبکیه، زیر شبکیه یا سایر قسمت‌های چشم

هنگامی که پزشک به تشخیص رسید، برای تعیین بهترین روش درمانی برای بیمار، کار خواهد کرد. 

کلام پایانی

سونوگرافی چشم، یک روش تشخیصی قدرتمند است که به پزشک، امکان می‌دهد به صورت غیر تهاجمی اطلاعات قابل اعتمادی درباره ساختارها و وضعیت چشم به دست آورد. در این مقاله، به معرفی و ارائه اطلاعات جامع درباره سونوگرافی چشم پرداختیم. همچنین، با بررسی روش‌ها و فنون مختلف استفاده از سونوگرافی در تشخیص و تصویربرداری از ساختارهای داخلی چشم، به ارائه رویکردهای موثر در تشخیص بیماری‌ها و اختلالات چشمی پرداختیم. 

سوالات متداول

کجا باید آزمایش سونوگرافی برای چشم انجام دهیم؟ 

این آزمایش را می‌توان در مطب، مرکز تصویربرداری سرپایی یا بیمارستان انجام داد. 

خطرات سونوگرافی چشم چیست؟ 

سونوگرافی، یک روش سریع و بدون درد بدون عوارض جانبی یا خطرات جدی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *