تک چشمی (مونو ویژن) چیست؟ کاربردها و روش‌ها!

تک چشمی

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که چشمان شما تنها راه ورود به دنیای اطراف شما هستند؟ چشمان ما ابزار قدرتمندی هستند که امکان برقراری ارتباط با جهان را فراهم می‌کنند. در این مقاله، به بررسی عملکرد و کاربردهای روش تک چشمی یا مونوویژن، خواهیم پرداخت. برای آشنایی با روش‌های مختلف و کاربردهای آن، ادامه مقاله را مطالعه کنید.

مونوویژن

تک چشمی چیست؟ 

تک چشمی یا مونوویژن، نوعی اصلاح بینایی است که ممکن است در صورت مشکل در دیدن چیزهای دور و نزدیک، رخ دهد. ممکن است متوجه شوید که دید نزدیک در میانسالی بدتر می‌شود که به نام پیرچشمی شناخته می‌شود. اگر از قبل نزدیک بین هستید، پیری چشم نیاز به اصلاح دو نوع بینایی را ایجاد می‌کند. مونوویژن هر چشم را با نسخه‌ای متفاوت تصحیح می‌کند تا یکی فواصل را ببیند و دیگری اجسام نزدیک را ببیند. Monovision ممکن است برای برخی افراد کار آمد باشد، اما برای همه مناسب نباشد. پزشک می‌تواند نیازهای فرد را بررسی کند و تصمیم بگیرد که آیا این روش اصلاح بینایی ارزش امتحان کردن دارد یا خیر. 

کاربرد تک چشمی 

پزشک، روشی را انتخاب می‌کند که به هر چشم کمک می‌کند فاصله متفاوتی را ببیند. او، چشم غالب را تعیین می‌کند و آن را برای دیدن اشیاء دور تصحیح می‌کند. چشم غالب، چشمی است که کمی بهتر می‌بیند و فرد ترجیح می‌دهد فقط با آن چشم کار انجام دهد. چشم ثانویه، برای دیدن اشیاء نزدیک، مانند کلمات، اصلاح می‌شود. 

دو چشم با هم کار می‌کنند تا یک دید ثابت ایجاد کنند. زمانی که مغز به این اصلاح عادت کند، شروع به پردازش این تنظیمات بصری به طور معمول خواهد کرد. در این شرایط، اشیاء تار را مسدود می‌کند و روی آن‌هایی که واضح‌تر هستند تمرکز می‌کند. 

تک چشمی طبیعی

این امکان وجود دارد که چشمان به طور طبیعی دچار تک بینایی شوند. یک چشم ممکن است درد دیدن فواصل دور توانایی بهتری داشته باشد، در حالی که چشم دیگر بیشتر با اجسام نزدیک هماهنگ است. این حالت، مونوویژن طبیعی ممکن است به فرد در جلوگیری از اصلاح بینایی با افزایش سن کمک کند. 

عوارض مونوویژن

ممکن است پس از جراحی چشم عوارض جانبی وجود داشته باشند كه عبارتند از: 

 • تاری
 • التهاب
 • درد و ناراحتی
 • درک عمق ضعیف
 • فشار بصری
 • تاری دید در شب، به خصوص هنگام رانندگی
 • مشکل در دیدن فواصل میانی مانند صفحه نمایش رایانه و تبلت
 • نیاز به استفاده از عینک برای کارهای نزدیک 

روش‌های درمان مونوویژن

حدود نیمی از کسانی که از تک چشمی استفاده می‌کنند، به لنزهای تماسی متکی هستند. نیمی دیگر برای ایجاد اثر، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. گزینه‌های جراحی برای مونوویژن شامل جراحی‌های لیزری و قرار دادن لنز داخل چشمی است. انواع روش‌ها عبارتند از:

 • لنز
 • عینک
 • لیزیک
 • جراحی آب مروارید

لنز

لنزها، کم تهاجمی‌ترین راه برای روش مونوویژن هستند. بیمار ممکن است انتخاب کند که از لنز برای مونوویژن در دراز مدت یا از آن‌ها برای آزمایش اثر مونوویژن استفاده کند تا تمایل خود به اصلاح با روش جراحی را تعیین کند. انواع مختلفی از لنزها وجود دارند. پزشک، می‌تواند بهترین نوع لنز برای چشم و سبک زندگی فرد را مشخص کند و برای هر چشم یک لنز متفاوت ارائه دهد. یکی به دید دور کمک می‌کند و دیگری برای اجسام نزدیک. 

ممکن است متوجه شوید که لنزهای تماسی مونوویژن برای شما خوب کار نمی‌کنند. برخی از انواع لنز دو کانونی وجود دارند که نزدیک بینی و دوربینی را نیز اصلاح می‌کنند. این‌ها شامل دو نوع اصلاح بینایی در یک لنز هستند. 

حتی ممکن است پزشک به بیمار پیشنهاد کند که در یک چشم دو کانونی و در چشم دیگر لنز تماسی تک فاصله را امتحان کند تا هر دو محدوده را به وضوح ببیند. 

عینک مونوویژن چشم

عینک تک چشمی

استفاده از عینک مونوویژن رایج نیست. در عوض، انواع محبوب‌تر عینک‌های چند فاصله‌ای، مانند: لنزهای دو کانونی، سه کانونی و لنزهای پیشرونده هستند که حاوی چندین نسخه برای اصلاح بینایی هستند. نوع دو کانونی و سه کانونی دارای خطی هستند که نسخه‌های مختلف روی آن را از هم جدا می‌کند، در حالی که مدل پیشرونده انواع اصلاح را با هم ترکیب می‌کنند. 

لیزیک تک چشمی

لیزیک، نوعی جراحی چشم است که می‌تواند دید را در فواصل دور و نزدیک اصلاح کند. در طی این روش، جراح فلپ را در قرنیه برش می‌دهد و سپس از لیزر برای تنظیم شکل آن استفاده می‌کند. جراح، قرنیه چشم غیر غالب را برای دیدن نزدیک و قرنیه چشم غالب را برای دیدن دور تنظیم می‌کند. فرد نباید بدون صحبت در مورد گزینه‌های خود با چشم پزشک، تحت عمل لیزیک برای مونوویژن قرار بگیرد. پزشک، بر اساس بینایی فعلی، سبک زندگی و ثبات بینایی تعیین می‌کند که آیا بیمار کاندید مناسبی برای لیزیک است یا خیر. 

جراحی آب مروارید

آب مروارید زمانی اتفاق می‌افتد که عدسی طبیعی چشم کدر می‌شود. این بیماری، معمولا با گذشت زمان و با افزایش سن اتفاق می‌افتد. پزشک، ممکن است زمانی که لنزهای طبیعی چشم، بیش از حد تار شده و به خوبی دیده نمی‌شود، جراحی آب مروارید را توصیه کند. این روش شامل جایگزینی لنز طبیعی چشم با یک لنز مصنوعی به نام لنز داخل چشمی (IOL) است. IOL نه تنها واضح‌تر خواهد بود، بلکه می‌تواند دید را نیز اصلاح کند. 

انواع مختلفی از IOL وجود دارد، برخی از لنزها فقط برای یک نوع اصلاح بینایی هستند. از این لنزها، ، با یک عدسی برای فاصله در چشم غالب و یک عدسی برای اشیاء نزدیک در چشم غیر غالب، برای تک دید استفاده می‌شود. سایر انواع آن ممکن است نیاز به روش مونوویژن را از بین ببرند، زیرا می‌توانند دید دور، متوسط و نزدیک را با یک لنز مصنوعی، تصحیح کنند. 

نکته: ممکن است متوجه شوید که روش تک چشمی، برای نیازهای شما مناسب نیست. کسانی که به دنبال مونوویژن جراحی هستند، اگر نتیجه عمل را دوست نداشته باشند، ممکن است جراحی دیگری را تجربه کنند. علاوه بر این، بینایی ممکن است در طول زمان پس از انجام لیزیک تغییر کند و ممکن است نتوانید دوباره این عمل را انجام دهید. 

نکاتی برای تنظیم دید

ممکن است متوجه شوید که چشمان شما فوراً با تصحیح مونویژن سازگار می‌شوند یا ممکن است با این روش جدید دیدن، مشکل داشته باشید. نکاتی که به تنظیم دید کمک می‌کنند، عبارتند از: 

 • به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید. 
 • چند هفته به خود فرصت دهید تا با اصلاح دید جدید خود سازگار شوید. 
 • سعی کنید در صورت لزوم از عینک استفاده کنید تا به اصلاح دید میانی یا نزدیک کمک کند. 
 • قبل از تصمیم گیری در مورد اصلاح دائمی از لنزهای تک کانونی استفاده کنید. 
 • اگر متوجه تاری یا مشکل در درک عمق شدید با پزشک مشورت کنید. 

کلام پایانی

اگر به اصلاح دید برای فواصل دور و نزدیک نیاز دارید، مونوویژن ممکن است یک گزینه مناسب باشد. روش تک چشمی، چشم غالب را برای دیدن فواصل دور و چشم غیر غالب را برای دیدن فاصله‌های نزدیک تصحیح می‌کند. چشم و مغز با این اصلاح سازگار می‌شوند تا اشیا را بدون توجه به فاصله آن‌ها به وضوح ببینند. ممکن است متوجه شوید که برای دید متوسط، نیاز به استفاده از عینک دارید. در این مقاله، تمام نکات مربوط به این روش اصلاح بینایی را بررسی کردیم. 

سوالات متداول

در چه شرایطی مونوویژن پیشنهاد نمی‌شود؟ 

اگر شما به طور منظم با دستان خود کار می‌کنید یا زیاد مطالعه می‌کنید، ممکن است پزشک شما را از لیزیک مونوویژن منصرف کند، زیرا ممکن است به اندازه کافی برای نیازهای شما موثر نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *