تفاوت فمتولیزیک و فمتواسمایل

تفاوت فمتولیزیک و فمتواسمایل

در سال‌های اخیر حوزه لیزر درمانی پیشرفت‌های چشم گیری داشته است و میان روش‌های مختلف لیزر درمانی چشم روش فمتواسمایل و فمتولیزیک گزینه‌های برجسته‌ای هستند. برای پیدا کردن گزینه‌های جایگزین برای عینک و لنز، درک تفاوت‌های میان فمتولیزیک و فمتواسمایل بسیار مهم است. در ادامه مقاله با ماه همراه باشید تا تفاوت و شباهت‌های هریک از این روش‌های لیزر درمانی را بررسی کنیم.

تفاوت فمتولیزیک و فمتواسمایل

فمتواسمایل چیست؟

روش فمتواسمایل جزو روش‌های اصلی جراحی چشم است. روند عمل فمتواسمایل کاملاً رباتیک است و با روش‌های عادی لیزیک تفاوت دارد. در این روش با استفاده از فمتوسکند لایه‌ای کوچک مانند لنز روی قرنیه ساخته می‌شود. سپس این لایه که عدسی نام دارد با برش کوچکی به اندازه ۶ میلی متر استخراج شده و باعث تغییر شکل قرنیه شده و مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی و آستیگماتیسم را درمان می‌کند.

فمتولیزیک چیست؟

فمتولیزیک نوعی عمل پیشرفته و موثر لیزیک است که به صورت نیمه رباتیک انجام می‌شود. این روش با نوعی آزمایش به نام Wavefront analysis انجام می‌شود که از سطح قرنیه عکس گرفته و باعث راحت‌تر شدن روند فمتولیزیک می‌شود. سپس با استفاده از تکنولوژی فمتوسکند نوعی فلپ قرنیه ساخته می‌شود که به پزشک برای کنترل بهتر و دسترسی راحت‌تر برای جراحی کمک می‌کند. در مرحله بعد لایه روی قرنیه جدا می‌شود تا بخش زیرین قرنیه آشکار شود.

با استفاده از نتایج Wavefront analysis پزشک لایه زیرین قرنیه را تغییر شکل داده و مشکلات دیداری را از بین می‌برد. در نهایت لایه فلپ قرنیه در جای خود قرار داده می‌شود و عمل فمتولیزیک پایان میابد.

تفاوت‌های میان فمتولیزیک و فمتواسمایل

میان روش های فمتولیزیک و فمتواسمایل تفاوت هایی نیز وجود دارد که این تفاوت‌ها شامل روش انجام، میزان تاثیر گذاری، مراحل انجام، ایمنی عمل و زمان بهبودی هستند، در ادامه مقاله به توضیح هریک از این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

روش انجام

در روش فمتواسمایل نیازی به برداشت لایه فلپ قرنیه وجود ندارد، در حالی که در روش فمتولیزیک لایه فلپ ساخته می‌شود که در مراحل بعدی عمل این لایه برداشته شده تا لایه‌های زیرین قرنیه برای جراحی آشکار شوند.

میزان تاثیر گذاری 

از لحاظ تاثیر گذاری روش فمتواسمایل گزینه مناسبی برای بیماران دارای خشکی چشم که در اثر استفاده طولانی مدت از لنز ایجاد شده است، است. روش فمتواسمایل در اکثر مواقع برای افراد دارای مشکل نزدیک بینی و آستیگماتیسم پیشنهاد می‌شود. روش فمتواسمایل محدودیت‌های بیشتری نسبت به روش فمتولیزیک دارد. بر خلاف فمتواسمایل روش فمتولیزیک محدودیت‌های کمتری دارد و برای بیماران بیشتری قابل استفاده است. فمتولیزیک برای افرادی که قرنیه نازک و بدشکل دارند استفاده می‌شود. روش فمتولیزیک همچنین برای نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم نیز قابل استفاده است. لازم به ذکر است که فمتولیزیک می‌تواند علائم خشکی چشم را در برخی از بیماران بدتر کند.

مراحل انجام

میان روند انجام فمتولیزیک و فمتواسمایل تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. روش فمتواسمایل در یک مرحله انجام می‌شود درصورتی که روش فمتولیزیک در دو مرحله مختلف انجام می‌شود. در روش فمتواسمایل برش کوچی روی قرنیه ایجاد می‌شود تا آسیب به قرنیه کمتر شود و روند بهبودی قرنیه سرعت داده شود. درحالی که در روش فمتولیزیک برش‌های بزرگتری روی قرنیه شکل داده می‌شود زیرا لیزر به خودی خود نمی‌تواند از لایه رویی قرنیه عبور کند.

ایمنی عمل

به دلیل اینکه در روش فمتواسمایل از برش قرنیه استفاده نمی‌شود این روش، روش امن‌تری نسبت به فمتولیزیک محسوب می‌شود. همچنین در روش فمتولیزیک از تکنولوژی استفاده می‌شود که نیاز به تیغه ندارد که این تکنولوژی خطرات را کاهش می‌دهد. با این حال به یاد داشته باشید که برداشت فلپ قرنیه می‌تواند اثبات سطح چشم را به هم ریخته و باعث تضعیف قرنیه شود.

زمان بهبودی

میان زمان بهبودی فمتولیزیک و فمتواسمایل تفاوت‌های نیز وجود دارد. در روش فمتواسمایل بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد و بیمار طی چند روز بینایی خود را به دست می‌آورد، در روش فمتولیزیک هم به دست آوردن بینایی زمان کمی می‌برد و معمولاً بیماران یک روز پس از عمل بینایی خود را به دست می‌آورند.

شباهت‌های میان فمتولیزیک و فمتواسمایل

شباهت‌های میان فمتولیزیک و فمتواسمایل شامل استفاده از تکنولوژی فمتوسکند برای تغییر شکل قرنیه است. روش فمتوسکند دقت بی نظیری دارد و به ایمنی و کارایی عمل فمتولیزیک و فمتواسمایل کمک شایانی می‌کند. همچنین روش فمتولیزیک و فمتواسمایل به طور میانگین قیمت مشابهی دارند. از لحاظ موفقیت درمان هر دوی این روش‌ها بسیار موثر هستند و معمولاً همه افرادی که عمل فمتولیزیک و فمتواسمایل را دریافت می‌کنند درمان می‌شوند.

فمتواسمایل یا فمتولیزیک؟ کدام یک گزینه بهتری هستند؟

تشخیص مناسب بودن فمتولیزیک و فمتواسمایل و تشخیص تفاوت آن‌ها به عواملی مانند: شرایط چشم، سبک زندگی و انتخاب شما بستگی دارد. توضیح این عوامل عبارت‌اند از:

  • شرایط چشم: ضخامت قرنیه، تولید اشک و عیوب انکساری نقش مهمی در تصمیم گیری میان این دو عمل دارند.
  • سبک زندگی: اگر بهبودی سریع برای شما مهم است احتمالاً روش فمتواسمایل برای شما مناسب‌تر باشد. در حالی که روش فمتولیزیک برای شرایط خاص قرنیه مناسب‌تر است و بیماری‌های چشمی بیشتری را پوشش می‌دهد.
  • انتخاب شما: با پزشک خود درمورد نگرانی‌ها و اهداف خود برای انجام عمل مشورت کنید تا بهترین گزینه برای شما تشخیص داده شود.

عمل فمتواسمایل و فمتولیزیک از روش‌های موثر لیزر درمانی چشم هستند. بین این دو عمل پزشک می‌تواند برای تصمیم گیری بیمار کمک کند.

کلام پایانی

در این مطلب تفاوت فمتولیزیک و فمتواسمایل، به طور کامل توضیح داده شد و درآخرمیتوان گفت تصمیم گیری میان این دو عمل به شرایط بیمار و تصمیم پزشک بستگی دارد. به طور کلی می‌توان گفت فمتولیزیک و فمتواسمایل هر دو گزینه‌ها درمانی تاثیر گذار و مهمی هستند که هرکدام برای اهداف و شرایط خاصی استفاده می‌شوند. برای تشخیص روش مناسب برای شما حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *