جراحی فمتواسمایل: مزایا و عوارض!

فمتواسمایل

فمتواسمایل یکی از کم تهاجمی‌ترین جراحی‌های چشم است که برای بهبود و درمان عیوب انکساری استفاده می‌شود. مهم‌ترین مزیت این روش آن است که هیچگونه لایه‌برداری از سطح قرنیه انجام نمی‌شود و درنتیجه آسیب کمی به چشم می‌رساند. با ما در این مقاله همراه شوید تا با مزایا و روش انجام آن آشنا شوید.

فمتواسمایل چگونه انجام می‌شود؟

در این جراحی، پزشک متخصص از لیزر برای تغییر شکل قرنیه و درمان آستیگماتیسم و ​​نزدیک بینی استفاده می‌کند. فمتواسمایل یک جراحی کم تهاجمی است که حداقل آسیب را به ساختار چشم می‌رساند. لیزر یک برش کوچک – به طول کمتر از 4 میلی‌متر – در چشم ایجاد می‌کند تا بتواند تغییرات مورد نظر را در بافت قرنیه به وجود آورد.

این روش روی یک لیزر فمتوثانیه برای تغییر شکل قرنیه اجرا می‌شود که یک لیزر مادون قرمز است. شدت بالای لیزر در مدت زمان پالس بسیار کوتاه (در عرض چند فمتوثانیه) به آن اجازه می‌دهد تا سوراخ‌های منفرد با دقت میکرو ایجاد کند، در نتیجه تأثیری بر بافت اطراف و بریدگی‌های بافت قرنیه نخواهد داشت.

مراحل جراحی فمتواسمایل

1- بی حس کردن چشم

برای کاهش درد در حین جراحی، قطره‌های بی حسی چشم تجویز می‌شود. نگهدارنده پلک برای جلوگیری از پلک زدن چشم در حین جراحی استفاده می‌شود.

2- ایجاد برش و ساخت عدسی

پس از بی‌حسی، چشم باید برای جراحی ثابت شود. این کار با یک شیشه انجام می‌شود که به آرامی روی چشم قرار گرفته و به دستگاه لیزر متصل می‌شود. ممکن است بیمار در این مرحله فشار کمی را احساس کند. هنگامی که چشم ثابت نگه داشته شده است، لیزر یک تغییر در لایه داخلی قرنیه ایجاد می‌کند و یک برش روی سطح قرنیه به وجود می‌آید. معمولاً عرض این برش کمتر از 4 میلی‌متر است.

3- برداشتن عدسی

جراح عدسی را از طریق برش کوچک ایجاد شده توسط لیزر خارج می‌کند.

4- بهبود عیوب انکساری

برداشتن عدسی شکل قرنیه را تغییر داده و مشکل مورد نظر را اصلاح می‌کند. برش به قدری کوچک است که پس از مدتی خود به خود از بین می‌رود.

فمتواسمایل

فمتواسمایل برای چه کسانی مناسب است؟

جهت بهبود مشکلات بینایی و در صورت کنار گذاشتن عینک یا لنزهای تماسی، متخصص چشم ممکن است جراحی فمتواسمایل را به شما پیشنهاد کند. افرادی که کاندید این جراحی هستند، باید:

 • حداقل 22 سال سن داشته باشند.
 • در طول یک سال تغییر قابل توجهی در شماره عینک خود نداشته باشند.
 • قرنیه‌هایشان آسیبی ندیده باشند.

همچنین اگر موارد زیر را تجربه می‌کنید، بهتر است از روش درمانی دیگری به جز فمتواسمایل استفاده نمایید:

 • باردار یا شیرده هستید.
 • تغییرات مکرر در نسخه عینک خود داشته‌اید.
 • به گلوکوم شدید مبتلا هستید.
 • بر روی قرنیه جای زخم وجود داشته باشد.
 • قوز قرنیه دارید.
 • چنانچه دیابت کنترل نشده دارید.
 • از آب مروارید رنج می‌برید.
 • انواع خاصی از جراحی‌های چشم را تجربه کرده باشید.

اقدامات پیش از انجام فمتواسمایل

قبل و در روز جراحی ممکن است پزشک مواردی را برای بیمار شرح دهد. برای مثال لازم است استفاده از لنزهای تماسی را حداقل به مدت چهار هفته و لنزهای نرم را به مدت دو هفته پیش از جراحی متوقف کنید، زیرا ممکن است در آزمایش‌های تشخیصی قبل از عمل اختلال ایجاد کند. به علاوه بهتر است در روز عمل از آرایش، عطر یا لوسیون استفاده نکنید. این محصولات ممکن است سبب افزایش عفونت شوند.

اقدامات پیش از فمتواسمایل

مزایای فمتواسمایل

لیزرهای فمتوثانیه برای عبور بدون خطر از لایه‌های بالایی قرنیه طراحی شده‌اند تا عدسی را فقط در یک زیرلایه خاص در داخل قرنیه ایجاد کنند، این امر سبب مزایای زیر می‌شود:

 • به دلیل برش کوچک‌تر از 4 میلی متر روی سطح چشم، جراحی فمتواسمایل غیرتهاجمی است.
 • نیازی به برداشته شدن لایه بیرونی قرنیه نخواهد بود.
 • اعصاب قرنیه که غدد اشکی را تحریک می‌کنند کمتر تحت تأثیر قرار گرفته و همچنان می‌توانند به روان نگه داشتن چشم کمک کنند. در نتیجه عوارض جانبی، مانند سندرم چشم خشک، پس از این روش درمانی بسیار نادر است.

عوارض جانبی فمتواسمایل

اگرچه خطر جراحی فمتواسمایل ناچیز است، اما ممکن است برخی از عوارض احتمالی را تجربه نمایید. این عوارض ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اختلالات قرنیه، شبکیه و سایر قسمت‌های چشم
 • اختلال بینایی
 • احساس درد در چشم

به خاطر داشته باشید که میزان تصحیح عیوب انکساری بسته به شرایط هر فرد می‌تواند متفاوت باشد، در نتیجه ممکن است پس از عمل نیز همچنان به عینک یا معاینات بعدی نیاز داشته باشید.

اقدامات پس از فمتواسمایل

پس از جراحی لازم است از مالش چشم عمل شده اجتناب نمایید، به مقدار کافی استراحت کنید و از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری کنید. همچنین پزشک ممکن است استفاده از برخی چسب‌های مخصوص را به مدت یک هفته در هنگام خواب توصیه کند، تا از خراشیدگی‌های ناخواسته چشم جلوگیری شود. به طور معمول در عرض چند روز پس از درمان، بیماران می‌توانند رانندگی کنند، از محصولات آرایشی استفاده کنند و فعالیت‌های ورزشی را دنبال نمایند.

کلام آخر

روش جراحی فمتواسمایل یکی از درمان‌های پرتقاضا برای بهبود آستیگماتیسم و نزدیک‌بینی است. در این روش از یک لیزر جهت ایجاد برش‌های کوچک بر روی قرنیه استفاده می‌شود که آسیب بسیار جزئی به چشم می‌رساند که معمولاً پس از مدتی به طور خودبه‌خود رفع خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *