هايفما HYPHEMA چيست؟

فهرست مطالب

هايفما چيست؟

خونريزي به داخل اتاق قدامي چشم تحت عنوان هايفما شناخته مي شود. هايفما مي تواند خود به خود و يا به دنبال بيماري هاي چشمي خاص روي دهد ولي شايع ترين عامل آن ضربات وارده بر چشم است. علت بروز هايفما پارگي عروق موجود در ريشه عنبيه (قسمت رنگي چشم) است.
علل:

1. ضربات وارده به چشم

2. به دنبال جراحي هاي داخل چشمي

3. به صورت خود به خودي

مورد اخير به دليل بيماري هاي چشمي كه باعث رشد عروق جديد در اتاق قدامي چشم مي شوند مانند ديابت يا گلوكوم نئوواسكولار به وجود مي آيد. بعضي از ضايعات مادرزادي چشمي هم مي تواند در كودكي باعث بروز هايفماي خود به خودي شوند.
علائم و نشانه ها:

تاري ديد

درد چشم

مشاهده رسوب خون در داخل چشم
درمان:

در صورتي كه هايفما به بيماري سيستميكي كه تظاهرات داخل چشمي نيز دارد مثل بيماري ديابت ايجاد شده باشد، درمان بيماري زمينه اي جزء اصلي اقدامات درماني را تشكيل مي دهد. نكته مهم در درمان هرنوع از هايفما، استراحت مطلق در بستر به حالت نيمه نشسته است كه باعث رسوب خون، پيشگيري از عود خونريزي و تسريع در جذب لخته خون مي شود. تماشاي تلويزيون و مطالعه كردن بي خطر هستند. مدت زمان استراحت حداقل پنج روز است. پس از اين دوره مي توان فعاليت هاي عادي روزمره را به تدريج از سر گرفت. درمان هايفما عمدتا دارويي است ولي در موارد خاصي ممكن است اقدامات جراحي نيز ضرورت پيدا كند.

استفاده از آسپرين در اين دوره مجاز نيست ولي براي كاهش درد مي توان از استامينوفن استفاده كرد. استفاده از ساير داروهاي ضد انعقادي مثل وارفارين بايد تحت نظر و با تجويز پزشك انجام شود. لازم است در دوران استراحت از بروز هر نوع ضربه اي به چشم جدا پرهيز شود و براي اين منظور گذاشتن شيلد(پوشش) پلاستيكي روي چشم آسيب ديده الزامي است.
عوارض:

تاري ديد ناشي هايفما طي دوره درمان به تدريج كاهش مي يابد و در صورتي كه عارضه ديگري به طور هم زمان ايجاد نشده باشد بايد طي دوهفته ديد به حالت اوليه بازگردد.

افزايش فشار داخل چشمي از خطرناك ترين عوارض هايفما است كه زمان بروز آن مي تواند از ابتداي بروز هايفما تا حتي سال ها بعد متغير باشد، بنابراين لازم است كه بيماري كه يك بار مبتلا به عارضه هايفما شده به طور مرتب هر چند ماه يك بار ويزيت شده و فشار داخل چشم او اندازه گيري شود. لازم به ذكر است كه افزايش فشار داخل چشمي عموما توسط خود بيمار قابل تشخيص نيست و به همين دليل معاينات دوره اي منظم الزامي هستند.در مراجعات چشم پزشکی حتما به پزشک خود در مورد سابقه هایفما اطلاع دهید تا معاینات مربوطه انجام شود.در صورتی که هایفما شدید باشد و خون قسمت عمده ای از اتاق قدامی را پوشانده باشد ممکن است باعث رنگ گرفتن قرینه چشم شود که این عارضه به خصوص در کودکان کمتر از 9 سال به دلیل خطر ایجاد تنبلی چشم بسیار مهم است.بنابراین تا زمان جذب شدن کامل خون داخل چشمی،معاینات روزانه توصیه می شود.در بزرگسالان بروز این عارضه می تواند باعث تاخیر در روند بهبود بینایی حتی تا دو سال گردد.به خاطر داشته باشید که در خونریزی های داخل چشمی یا به عبارت دیگر هایفما که ناشی از ضربه باشد،عموما سایر اجزای چشم مثل مردمک،عدسی،شیکیه و حتی عصب بینایی ممکن است آسیب دیده باشند بنابراین علیرغم بهبود هایفما،دید بیمار بهبود نیابد.در این موارد ممکن است نیاز به اقدامات تشخیصی درمانی اضافی جهت آسیب های همراه وجود داشته باشد.

مراقبت های ویژه:

بیماری که یک بار دچار هایفما شده است باید در تمام طول عمر خود مانع از وقوع آسیب مجدد به چشم شود به همین دلیل ادامه فعالیت های ورزشی که ممکن است همراه با ضربات وارده به ناحیه چشم باشند(مانند ورزش های رزمی) توصیه نمی شود.علاوه بر این،چشم آسیب دیده همواره حساس تر از چشم سالم خواهد بود به همین دلیل حتی اگر ضربه ای جزیی به چشمی که سابقه هایفما دارد وارد شد باید جدی گرفته شده و در اسرع وقت معاینه شود.در آخر مجددا یادآوری می شود که پس از بهبود مرحله حاد هایفما،معاینات دوره ای برای تمامی طول عمر لازم است.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی