درمان و رفع افتادگی پلک: جراحی (عمل) و خانگی

نام علمی افتادگی پلک فوقانی پتوز است. این بیماری شایع اغلب به دلیل ضعف عضله با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد. اما، می‌تواند بر اثر تروما، افتادگی پلک در نوزادان بدلیل ضعف مادرزادی، یا بیماری‌های عصبی نیز به وجود آید. در موارد حاد، پتوز می‌تواند باعث شود پلک‌ها به گونه‌ای افتادگی یابند که دید را مختل کنند، بنابراین اکثر پزشکان چشم توصیه می‌کنند پتوز به سرعت درمان شود. در موارد حاد، درمان افتادگی پلک ممکن است مستلزم جراحی زیبایی باشد. درمان پتوز نقش بسزایی در درشت کردن چشم دارد . چند درمان خانگی هم وجود دارد که می‌توان پیش از جراحی برای رفع افتادگی پلک امتحان کرد.

علائم افتادگی پلگ


بارزترین علامت پتوز یا بلفاروپتوز خود افتادگی پلک است. سایر علائم عبارتند از مشکل در باز کردن چشم یا نیاز به کج کردن سر به عقب برای بهتر دیدن. خستگی چشم، انحراف چشم، یا دوبینی نیز می‌توانند به همراه پتوز ( افتادگی پلک فوقانی ) اتفاق افتند.

علت‌ها و دلایل افتادگی پلک


علل افتادگی پلک چشم گوناگونند. برخی ممکن است با افتادگی چشم موروثی متولد شوند، که به آن پتوز (افتادگی پلک فوقانی) مادرزادی گفته می‌شود. اکثر موارد پتوز اکتسابی با بالا رفتن سن و در نتیجه کشیده شدن و شل شدن تاندونی که پلک را باز نگه می‌دارد، ایجاد می‌شوند.

افتادگی پلک همچنین می‌تواند در اثر تروما، جراحی، یا آسیب به عضلاتی که پلک را بالا می‌کشند یا اعصابی که این عضلات را کنترل می‌کنند، اتفاق افتد. تومورها، اختلالات عصبی، بیماری‌های سیستمیک، و برخی داروهای خاص نیز می‌توانند باعث به وجود آمدن پتوز (افتادگی پلک فوقانی) شوند.

بسته به علت ایجاد آن، پتوز (افتادگی پلک فوقانی) می‌تواند به صورت‌های زیر دسته‌بندی شود:

 • پتوز (افتادگی پلک فوقانی) نوروژنیک: به حالتی گفته می‌شود که اعصاب متصل به عضلات تحت تأثیر قرار بگیرند.
 • پتوز (افتادگی پلک فوقانی) میوژنیک: به حالتی گفته می‌شود که افتادگی پلک در اثر مشکلی در عضله ایجاد شده باشد که پلک را بالا می‌برد.
 • پتوز (افتادگی پلک فوقانی) آپونوروتیک: به حالتی گفته می‌شود که تاندون مسئول لیفت پلک کشیده شده و ضعیف شده باشد.
 • پتوز (افتادگی پلک فوقانی) مکانیکال: به حالتی گفته می‌شود که سنگینی پلک برای عضلات خیلی زیادتر از آن است  که بتوانند بلندش کنند.

عوارض و خطرات پتوز (افتادگی پلک فوقانی)


عوامل متعددی ممکن است امکان ابتلای شما به پتوز (افتادگی پلک فوقانی) را افزایش دهند. از قبیل:

 • بالا رفتن سن
 • زمینه خانوادگی ابتلا به پتوز (افتادگی پلک فوقانی)
 • آسیب‌های ناشی از تولد
 • جراحی چشم برای برداشتن آب مروارید
 • فلج فیبرهای عصبی پلک‌ها
 • دیابت
 • ضربه
 • سندرم هورنر
 • ترومای سر یا پلک
 • تومور مغزی
 • تحلیل و فساد عضلانی
 • میاستنی گراویس 

تشخیص پتوز (افتادگی پلک فوقانی)


چشم پزشک‌تان قادر خواهد بود با معاینه چشمی که دچار این مشکل است، پتوز (افتادگی پلک فوقانی) را تشخیص دهد. او سؤالاتی در رابطه با علائم، زمینه پزشکی خانوادگی، و زمینه پزشکی شخصی‌تان خواهد پرسید.

در برخی موارد، برای تعیین علت پتوز (افتادگی پلک فوقانی) اکتسابی، آزمایشات پزشکی انجام می‌پذیرد. از آنجا که چند دلیل برایافتادگی پلک وجود دارد، شدیداً توصیه می‌شود که حتی اگر علائم خفیف باشند، برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید.

درمان


درمان پزشکی

استفاده از بوتاکس برای درمان افتادگی پلک

اگر چشم‌هایتان در پروسه افتادگی قرار گرفته‌اند و از درمان‌های خانگی مانند لوسیون و معجون استفاده کرده‌اید و قصد دارید که درمان‌های بیشتری انجام دهید، می‌توانید قبل از آن آزمایشی انجام دهید.

انگشت سبابه‌تان را بالای ابرو قرار داده و به آرای بالا بکشید. آیا تغییری در پلک‌تان مشاهده می‌کنید؟ در این صورت، تزریق مقداری بوتاکس بالای خط ابروی‌تان برای درمان افتادگی پلک شما میتواند بسیار مفید باشد.

هزینه نوروتاکسین‌هایی از قبیل بوتاکس، دیسپورت، و زئومین بر اساس واحد تعیین می‌شود. بسته به شدت افتادگی، می‌توانید انتظار استفاده از ۱۰ تا ۱۵ واحد برای هر چشم را داشته باشید. این روش هیچ زمان نقاهتی ندارد اما می‌تواند ۳ تا ۵ روز طول بکشد تا تأثیر کامل آن را در رفع افتادگی پلک ببینید. این کار قطعاً ارزش سرمایه‌گذاری را دارد!

استفاده از فیلرهای پوستی برای درمان افتادگی پلک

لیفتینگ جزئی ابرو راضی‌تان نمی‌کند؟ پس این کار را انجام دهید. انگشت شست‌تان را بالای ابروی‌تان قرار دهید. حالا انگشت سبابه‌تان را نیم اینچ بالایش قرار داده و آن‌ها را به سمت هم بکشید. تفاوتی در پلک بالایی‌تان مشاهده می‌کنید؟ اگر پاسخ‌تان بله است، پس فیلرهای پوستی می‌توانند راه‌حل مناسبی برای‌ رفع افتادگی پلک شما باشند.

در طول این پروسه، یک فیلر پوستی، مثل جوویدرم یا رستیلین، زیر پوست‌تان، دقیقاً پشت ابرو، تزریق خواهد شد، تا به ابروی‌تان بعد داده و باعث می‌شود پلک بالایی‌تان کمتر افتاده به نظر آید.

گزینه دیگر تزریق کمی فیلر در ناحیه شقیقه است که پلک‌های‌تان را از گوشه‌های بیرونی می‌کشد. بسته به اینکه در چه مرحله‌ای از پروسه بالا رفتن سن باشید، تزریق در یکی از این نواحی، یا هر دوی آن‌ها، می‌تواند راه‌حل ایده‌آلی برای افتادگی پوست باشد. همچنین تزریق ژل و چربی یکی از روش‌های پرکاربرد درمان پف زیر چشم نیز می باشد. تزریق ژل و چربی در بیمارانی که پف زیر چشم‌شان نتیجه کاهش چربی بالای گونه است، فرورفتگی به وجود آمده را پر می‌کند و در نتیجه پف زیر چشم از بین می‌رود.

استفاده از درمان لیزر برای درمان افتادگی پلک

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید کاندیدای مناسبی برای استفاده از نوروتاکسین‌ یا فیلر باشید، پس جراحی پلک با لیزر می‌تواند گزینه دیگری برای شما باشد.

هایفو

استفاده از هایفو برای سفت کردن پوست

هایفو یک فناوری فراصوت است که بر روی پیشانی‌تان اعمال می‌شود تا کلاژن بیشتری در ناحیه پلک‌تان تولید کند.

مسئله دیگر در رابطه با هایفو این است که ناحیه تحت درمان نباید بی‌حس شود. نمی‌توانید روی ناحیه تحت درمان از داروهای بی‌حسی استفاده کنید چراکه این داروها باعث تورم پوست به اندازه‌ای حدود یک میلی‌متر می‌شوند، و مانع از نفوذ ۴ میلی‌متری فراصوت در پوست، که برای گرفتن نتیجه لازم است، می‌شوند.

پیش و ۹۰ روز پس از درمان هایفو روی ناحیه ابرو

صورت‌تان به مدت چند روز پس از درمان متورم خواهد بود، سپس بین ۲-۶ ماه شما می‌بایست متوجه سفت شدن پیشانی و ناحیه پلک‌تان شوید.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی زیبایی پلک پروسه‌ای بسیار ساده‌تر از تلفظ اسمش دارد. جراحی پلک (بلفاروپلاستی) یک پروسه جراحی است که پوست اضافی‌ای که باعث افتادگی پوست روی چشم‌ها و آویزان شدن پوست زیر آن‌ها می‌شود، را بر می‌دارد. عمل جراحی بلفاروپلاستی برای درمان پف زیر چشم نیز موثر بوده و می‌تواند برخی از دلایل ایجاد سیاهی دور چشم را درمان کند و تاثیری برای سایر موارد ندارد.

برش‌های بلفاروپلاستی پلک بالایی

با انجام جراحی بلفاروپلاستی تمامی پوست اضافی را به شکلی مناسب ناپدید کنید. جراحی زیبایی پلک آنقدری که به نظر می‌آید ترسناک نیست، و تا زمانی که پوست باقیمانده دوباره شروع به افتادن کند، مشکل‌تان حل‌شده است. جراحی پلک چشم واقعاً می‌تواند ظاهر چشم‌ها را بهبود بخشد و چین‌خوردگی‌های مغولی (چینی که گوشه‌ی داخلی چشم را می‌پوشاند) را اصلاح کند و در نتیجه منجر به واضح‌تر شدن پلک‌های پایینی و عمل بزرگ كردن چشم و  جذاب‌تر شدن ظاهر کلی چشم‌ها شود.

پیش و پس از بلفاروپلاستی پلک بالایی

درمان‌های طبیعی

از یک پد چشمی استفاده کنید

وقتی روی یک چشم را با پد چشمی می‌پوشانید، چشم دیگر وادار به انجام کار دو برابر می‌شود. این امر تمرکز و حرکت عضله پلک را افزایش می‌دهد که به عضله کمک می‌کند قوی‌تر شود. با قوی شدن عضله موجود در پلک، در نهایت پلک قدرت کافی برای نگه داشتن پوست اضافی را در جای خودش بالای چشم خواهد داشت و بنابراین دیدتان را مسدود نخواهد کرد.

ورزش چشم انجام دهید

وارد کردن نیرو به چشم دارای مشکل و عضله پلک آن به مدت چند دقیقه در هر ساعت می‌تواند در بالا بردن قدرت تحمل عضله یاری‌تان کرده و پتوز (افتادگی پلک فوقانی) شما را بهبود بخشد. سعی کنید چشم‌تان را به صورت حرکات هشتی شکل (۸) حرکت دهید یا چشم‌تان را بچرخانید به طوری که یک دور کامل انجام دهد. به یاد داشته باشید، برای اینکه ورز‌ش‌های چشم مؤثر واقع شوند، باید در زمانی که بیدار هستید هر ساعت به مدت چند دقیقه آن‌ها را انجام دهید. این بدین معناست که نمی‌توانید فقط یک یا دو بار چشم‌تان را بچرخانید و فکر کنید که ورزش‌تان را انجام داده‌اید. برای اطمینان از اینکه ورزش‌ها را به طور مناسب به اتمام می‌رسانید، در حین پخش پیام بازرگانی چشم‌تان را ورزش بدهید یا از یک تایمر استفاده کنید تا زمان از دست‌تان در نرود.

چشم‌تان را با سفیده تخم مرغ بپوشانید

اگر نیاز به درمان سریع دارید، چشم‌تان را با سفیده تخم مرغ بپوشانید. با اینکه استفاده از سفیده تخم مرغ یک درمان دائمی نیست، می‌تواند برای مدت کوتاهی افتادگی پلک را کاهش دهد. از یک گوش پاک کن برای گذاشتن مقدار کمی سفیده تخم مرغ روی بخش میانی پلک بالای‌تان استفاده کنید. تا زمانی که سفیده تخم مرغ خشک می‌شود چشمان‌تان را بسته نگه دارید. همینطور که سفیده‌های تخم مرغ خشک می‎شوند پوست شما را نیز سفت می‌کنند، که این امر باعث می‌شود پلک‌تان کمتر افتاده به نظر آید. سفیده تخم مرغ همچنین تظاهر خطوط و چروک‌ها را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید:

 • هر روز فقط به میزان بسیار کمی سفیده تخم مرغ نیاز دارید. باقیمانده سفیده تخم مرغ را داخل فریزر قرار دهید تا بتوانید از همان تخم مرغ در تمام طول هفته استفاده نمایید.
 • سفیده‌های تخم مرغ تنها زمانی که روی پوست‌تان هستند افتادگی را کاهش می‌دهند. پس باید سفیده تخم مرغ را پس از اینکه صورت‌تان را شستید استعمال نمایید.
 • اگر می‌خواهید نتایج دائم کسب کنید، سفیده تخم مرغ را به همراه پد چشمی استفاده کنید.

اگر پتوز (افتادگی پلک فوقانی) شما شدید نیست، این احتمال وجود دارد که بتوانید بدون جراحی اصلاحش کنید. پیش از اینکه برای جراحی اقدام کنید، ورزش‌های پلک را امتحان کنید تا عضلات پلک‌تان را قوت بخشد و از راه‌حل سفیده تخم مرغ نیز استفاده نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع افتادگی پلک: جراحی (عمل) و خانگی
4.39 از 18 رای