فمتولیزیک چیست؟ با جدیدترین روش لیزر چشم آشنا شوید! 

فمتولیزیک

برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم مانند: دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم، روش‌های مختلفی برای اصلاح نقص بینایی وجود دارد. یکی از روش‌های مدرن و محبوب برای اصلاح این نقص‌ها، عمل فمتولیزیک است. این روش، نوعی جراحی لیزر چشم است که با کاهش زمان بهبودی و عوارض پس از عمل، جایگاه ویژه‌ای در بین روش‌های اصلاح عیوب انکساری چشم دارد.

فمتولیزیک (Femto Lasik) بدون استفاده از تیغ جراحی انجام می‌شود و نقص بینایی را درمان می‌کند. بنابراین، اگر از نزدیک شدن تیغ جراحی به چشمتان می‌ترسید یا استرس دارید، این روش برای شما مناسب است. در این مقاله، قصد داریم عمل فمتولیزیک و روند انجام آن را بررسی کنیم . در صورتی که درباره عمل فمتولیزیک تردید دارید یا نیاز به اطلاعات بیشتر درباره سایر روش‌های اصلاحی چشم دارید، توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. 

فمتولیزیک چیست؟ 

عمل فمتولیزیک یک روش جراحی لیزر است که برای بر طرف کردن مشکلات و نواقص انکساری چشم استفاده می‌شود. در این روش، به جای استفاده از تیغ جراحی، از لیزر برای برش قرنیه استفاده می‌شود. این جراحی به دلیل دقت بالا و خطر کمتر، یکی از روش‌های پرطرفدار برای رفع مشکلات انکساری چشم است. نام فمتو به تکنولوژی لیزر مورد استفاده در این روش اشاره دارد و لیزیک نشان‌دهنده استفاده از لیزر در این جراحی است. در این روش، از لیزر فمتوسکند (Femtosecond) برای ایجاد یک فلپ نازک در قرنیه استفاده می‌شود. سپس جراح با استفاده از لیزر اگزایمر (Excimer)، بافت زیرین قرنیه را اصلاح می‌کند. جراحی فمتولیزیک به طور کلی یک روش دقیق و نسبتا بی‌خطر برای اصلاح عیوب انکساری چشم به حساب می‌آید.

بیشتر بدانید: تفاوت لیزیک و فمتولیزیک چیست؟

فمتو لیزیک برای چه افرادی مناسب است؟

همیشه قبل از انجام هر روش درمانی، پزشک ابتدا بررسی می‌کند که این روش برای فرد مناسب است یا خیر. مواردی که تعیین می‌کنند که آیا فمتولیزیک برای شما مناسب است یا خیر، عبارتند از: 

 • سن: جراحی‌های لیزری از جمله فمتولیزیک فقط برای افراد بالای ۱۸ سال تأیید شده‌اند. بهترین سن برای انجام فمتولیزیک بین ۱۹ تا ۴۰ سال است. 
 • ثابت بودن بینایی: برای انجام عمل فمتولیزیک، باید بینایی شما در طی یک سال اخیر ثابت باشد. اگر شماره چشم شما در طول یک سال گذشته تغییر کرده است یا از داروهایی استفاده می‌کنید که بینایی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، نباید این جراحی را انجام دهید. 
 • شرایط بهبود زخم: افرادی که زخمشان به دلایل مختلف دیر خوب می‌شود یا به اصطلاح بد زخم هستند، گزینه مناسبی برای جراحی لیزر فمتولیزیک نیستند. 
 • ضخامت قرنیه: این احتمال وجود دارد که افرادی که قرنیه نازکی دارند، بعد از فمتولیزیک در معرض خطر نابینایی قرار بگیرند. 
 • عمل‌های قبلی: در صورتی که قبلاً جراحی یا روش‌های درمانی دیگر استفاده کرده‌اید، انجام فمتولیزیک یا سایر روش‌های جراحی لیزری چشم برای شما مناسب نیست. البته این موضوع به تشخیص چشم پزشک بستگی دارد.

همچنین اگر بیماری‌هایی مانند: بلفاریت، خشکی چشم، گلوکوم، هرپس سیمپلکس، هرپس زوستر، قوز قرنیه، فشارخون چشم، پیرچشمی و یووئیت داشته باشید، نباید فمتولیزیک انجام دهید.

فمتو لیزیک

فواید فمتولیزیک

عمل فمتولیزیک، عمل جراحی اصلاحی است که برای درمان برخی از عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل از تکنولوژی لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند و بدون نیاز به تیغ جراحی انجام می‌شود. در ادامه، برخی از مزایای عمل فمتولیزیک را بررسی می‌کنیم که عبارتند از:

 • بی‌خطر و بدون درد: عمل فمتولیزیک یک عمل سرپایی است که بدون نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان انجام می‌شود. اغلب بیماران بعد از جراحی دردی احساس نمی‌کنند و نیاز به جراحی دیگری ندارند. 
 • دوران نقاهت کوتاه: دوران نقاهت پس از عمل فمتولیزیک، نسبت به دیگر روش‌ها بسیار کوتاه است. بیشتر بیماران پس از چند روز به طور کامل به فعالیت‌های روزانه خود بازمی‌گردند. 
 • دقت و ظرافت: فمتولیزیک با استفاده از لیزر، به طور دقیق شکل قرنیه را تغییر می‌دهد. این جراحی به ویژه اگر توسط متخصص دقت بالا و ظرافت فوق‌العاده‌ای دارد، که به بهترین نتایج در اصلاح عیوب انکساری کمک می‌کند. 
 • بدون استفاده از تیغ جراحی: یکی از مزیت‌های عمل فمتولیزیک این است که برای برش روی سطح چشم از تیغ جراحی استفاده نمی‌شود. 
 • اصلاح بینایی: جراحی فمتولیزیک، با تغییرات که در قرنیه می‌دهد، مشکلات بینایی شما را برطرف می‌کند.
 • عدم نیاز به جراحی مجدد: در جراحی فمتولیزیک، تغییراتی که در ساختار چشم ایجاد می‌شود قابل بازگشت نیستند.

عوارض جراحی فمتولیزیک

در کنار فواید، هر روش جراحی ممکن است عوارض احتمالی را در پی داشته باشند که در مورد جراحی فمتولیزیک، این عوارض عبارتند از: 

 • ریسک عوارض جانبی
 • محدودیت‌های قبل و بعد از جراحی
 • محدودیت در درمان بعضی مشکلات بینایی

ریسک عوارض جانبی

هر عمل جراحی ریسک‌هایی را به همراه دارد و جراحی فمتولیزیک نیز مستثنی نیست. برخی از افراد پس از جراحی عوارض جانبی ناخواسته مانند: خشکی چشم، خیرگی به نور، تاری دید و نازک شدن قرنیه را تجربه می‌کنند. این عوارض معمولاً خفیف و نادر و قابل درمان هستند. شما با رعایت نکاتی که جراح توصیه می‌کند، می‌توانید از بروز این عوارض جلوگیری کنید.

محدودیت‌های قبل و بعد از جراحی

قبل از جراحی فمتولیزیک، شما باید اقدامات مراقبتی خاصی را انجام دهید. همچنین پس از جراحی نیز محدودیت‌هایی وجود دارد. به عنوان مثال، بعد از جراحی نباید از لوازم آرایش در محل جراحی استفاده کنید. همچنین، برخی از فعالیت‌های ورزشی در دوره بهبود پس از جراحی توصیه نمی‌شود.

محدودیت در درمان 

جراحی فمتولیزیک معمولاً برای اصلاح مشکلات بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده می‌شود. اما برخی از مشکلات دیگر مانند پیر چشمی با این روش قابل درمان نیستند. همچنین برخی شرایط مانند نازک بودن قرنیه و … وجود دارند که مانع از انجام این جراحی لیزر می‌شوند.

فمتو لیزیک چگونه مشکلات چشمی را درمان می‌کند؟

عیوب انکساری چشم، مانند: دوربینی، نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم و دوبینی، ناشی ازعدم تطابق و تمرکز نور در چشم هستند. فمتولیزیک با استفاده از لیزر، شکل قرنیه را تغییر می‌دهد تا نور به درستی درون چشم متمرکز شود و مشکلات انکساری برطرف شوند. برای مثال، در نزدیک‌بینی، قرنیه شیب بیشتری دارد و انحنای آن بیشتر از حالت معمول است. در عمل فمتولیزیک، با برش نازکی در قرنیه و تغییر شکل آن با استفاده از لیزر، انحنای قرنیه کاهش می‌یابد و شکل قرنیه تغییر می‌کند. این تغییرات موجب می‌شود که نور به درستی درون چشم متمرکز شود و مشکلات نزدیک‌بینی برطرف شوند. همچنین، در دوربینی، قرنیه بیش‌ازحد صاف است و در آستیگماتیسم، شکل قرنیه نامنظم است. با استفاده از فمتولیزیک، می‌توان شکل قرنیه را تغییر داد تا مشکلات دوربینی و آستیگماتیسم رفع شوند. قبل از تصمیم‌گیری درباره انجام عمل فمتولیزیک، بهتر است با متخصص چشم، چشم پزشک یا جراح لیزر چشم مشورت کنید تا شرایط شما بررسی شود و به شما راهنمایی کند. دکتر یادگاری متخصص و جراح بیماری‌های چشم یکی از بهترین متخصصان در این زمینه هستند که برای رفع مشکلات بینایی می‌توانید به ایشان مراجعه کنید.

نکات مهم قبل از فمتولیزیک

نکات مهم قبل از جراحی

قبل از انجام عمل فمتولیزیک، برخی مراحل و نکات مهم وجود دارند که باید رعایت شوند. توصیه می‌شود قبل از این جراحی، با جراح چشم خود در مورد هر نکته خاص و مراحل دقیق قبل از عمل صحبت کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که تمام سوالات خود را از جراح بپرسید تا در مورد عمل و بعد از عمل به طور کامل آگاهی داشته باشید. مراحل قبل از این عمل عبارتند از: 

 • ویزیت توسط جراح
 • استفاده نکردن از لنز
 • معاینه و اسکن چشم

ویزیت توسط جراح

قبل از عمل، باید با جراحی که عمل را برای شما انجام می‌دهد ملاقات کنید. در این جلسه ویزیت، باید در مورد اهداف و انتظاراتتان، عوامل خطر و نتایج مختلف عمل صحبت کنید. جراح به شما توضیح می‌دهد که چه انتظاراتی باید داشته باشید و همچنین در مورد خطرات و هزینه‌های مربوط به عمل با شما صحبت می‌کند. 

استفاده نکردن از لنز

اگر از لنز برای بهبود بینایی خود استفاده می‌کنید، معمولا ما توصیه می‌کنیم که قبل از عمل، آن‌ها را برای مدت زمانی مشخصی کنار بگذارید. این زمان معمولاً بین ۱ تا ۳ هفته است و بسته به نوع لنزهایی که استفاده می‌کنید، ممکن است متغیر باشد. 

معاینه و اسکن چشم

معمولا قبل از اینکه جراحی انجام شود، جراح، چشم‌های شما را معاینه می‌کند. همچنین، از چشم‌ها اسکن گرفته می‌شود، این اسکن برای مشخص کردن و برنامه ریزی استفاده از لیزر در طی عمل استفاده می‌شد. 

مراحل جراحی فمتولیزیک

در هر روش جراحی، مراحل خاصی مانند: آزمایش‌های قبل جراحی، مشاوره و … وجود دارد. فمتولیزیک نیز مراحل خاصی دارد که این مراحل عبارتند از: 

 • مشاوره
 • آزمون‌های قبل از جراحی
 • جراحی
 • بازیابی

مشاوره

این مرحله اولیه و مهم است که شامل ملاقات با جراح چشم می‌شود. در این جلسه، جراح به شما توضیحاتی در مورد جزئیات جراحی، آزمون‌های قبل از جراحی و همچنین انتظارات پس از جراحی خواهد داد. همچنین، جراح تاریخچه پزشکی شما، اندازه و شکل قرنیه و نواحی دیگر چشم را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که شما مجاز به انجام جراحی هستید. 

آزمون‌های قبل از جراحی

قبل از جراحی فمتو لیزیک، برخی آزمون‌های چشمی انجام می‌شوند تا مشخص شود آیا شما برای جراحی مناسب هستید یا خیر. این آزمون‌ها شامل اندازه‌گیری ضخامت قرنیه، بررسی شکل و توپوگرافی قرنیه، اندازه و شکل ذرات میکروسکوپی و سایر آزمون‌های خاص دیگر هستند. 

انجام جراحی فمتولیزیک

در روز جراحی، شما به یک مرکز جراحی چشم می‌روید. در این مرحله، بسته به تشخیص پزشک داروی بیهوشی به شما داده می‌شود. سپس یک فلپ روی سطح قرنیه ایجاد می‌شود. این فلپ معمولا با لیزر فمتوسکند (Femtosecond Laser) ایجاد می‌شود. سپس لیزر Excimer به کمک الگوهای برنامه‌ریزی شده، بافت قرنیه را تغییر می‌دهد تا بینایی شما اصلاح شود. این مرحله عموماً تنها چند دقیقه طول می‌کشد. 

بازیابی

پس از جراحی، شما به اتاق استراحت منتقل می‌شوید تا در آنجا کمی استراحت کنید. طی این مدت، بعضی از افراد در چشم درد احساس می‌کنند که به مرور زمان و با استفاده از قطره‌های چشمی مخصوص کاهش می‌یابد. مدت زمان بازیابی پس از جراحی، بین چند روز تا چند هفته متغیر است و به عوامل مختلفی مانند: نوع جراحی، سلامت عمومی و توانایی بهبودی شما بستگی دارد. در این مدت، شما باید توصیه‌های جراح را رعایت کنید. 

مراقبت بعد از جراحی

مراقبت‌های پس از عمل بسیار مهم هستند. در عمل فمتولیزیک، کل روند عمل برای هر چشم حدوداً نیم ساعت طول می‌کشد. بعد از اتمام عمل، شما نیاز به استراحتی کوتاه خواهید داشت و نیاز است که یک همراه با شما باشد تا شما را به خانه ببرد. در طول روز عمل، شما باید چشمانتان را محافظت کنید و از تماس مستقیم با آب، لمس چشم با دست، استفاده از آرایش، ورزش‌های سنگین و همچنین خواندن و تماشای تلویزیون برای مدت طولانی خودداری کنید. پزشک برای مراقبت‌های بعد از عمل، قطره‌های چشمی ضد التهاب و ضد باکتریال تجویز می‌کند. 

در دوره نقاهت، برخی از علائم مانند: خارش، سوزش، احساس خشکی یا تاری دید و گاهی اوقات حساسیت به نور طبیعی هستند. این علائم، معمولاً به تدریج بهبود پیدا می‌کنند.

کلام پایانی

جراحی فمتولیزیک یک روش پیشرفته و موثر برای اصلاح بینایی است. با رعایت نکات مهم قبل از جراحی، مشاوره با پزشک، آماده‌سازی مناسب، پیروی از توصیه‌ها پس از جراحی و بررسی‌های منظم، می‌توانید بهترین نتیجه را از این جراحی به دست آورید. امیدوارم که بعد از جراحی، بتوانید از بینایی بهتر و بهبود چشم‌هایتان لذت ببرید. همچنین، توصیه می‌شود که با پزشک درباره هر گونه سوال یا نگرانی مربوط به جراحی صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مریم

4 اردیبهشت 1398

سلام روزتون بخیر من ۴۴ سالمه و نزدیکه بیست ساله که از عینک استفاده میکنم و شماره عینکم ۱/۵ و ۱/۷۵ هست برای لازک به متخصص مراجعه کردم و با آزمایشات انجام شده مشکلی برای لازک ندارم و هنوز پیر چشمی هم ندارم ولی پزشکم گفت که بعد از لازک دوربینم خوب میشه ولی نزدیک بینم بدتر میشه و این نگرانم کرده! و حتی عوارض بعد از عمل مثل خشکی چشم یا پخش نور در تاریکی باعث شده که نتونم تصمیم درست بگیرم سوالم از حضور شما اینه که برای من فمتو لیزیک مناسبتره یا لازک؟ قبلا از پاسخگویی شما سپاسگزارم