مراقبت بعد از عمل آب مروارید( قطره،عینک،حمام رفتن و رانندگی)

هر بیمار، از لحظه‌ای که چشم پزشک برای درمان آب مروارید به او جراحی آب مروارید پیشنهاد می‌کند، نگران دوران بهبودی و مراقبت‌های لازم بعد از این عمل خواهد بود. در واقع امروزه عمل جراحی آب مروارید یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی چشم است، اما به نوعی، به نظر می‌رسد اکثریت قابل توجهی از مردم در مورد آن خیلی نگران هستند.

شما به عنوان یک بیمار، نه تنها باید به دستورالعمل‌های مراقبتی که چشم‌ پزشک ارائه می‌دهد عمل کنید، بلکه لازم است که از کسانی که می‌توانند به خوبی از شما حمایت کنند نیز کمک بگیرید تا نتایج جراحی آب مرواریدتان به حداکثر برسد. پیش از این که به سراغ دستورالعمل‌های خاص این جراحی برویم، لازم است که بدانید اصلا جراحی آب مروارید چیست.

جراحی آب مروارید


در جراحی آب مروارید عدسی طبیعی چشم که دچار آب مروارید شده را با یک عدسی مصنوعی تعویض می‌کنند. آب مروارید بیماری‌ای است که در آن عدسی طبیعی درون چشم (عمدتا به دلیل پیری) مات و کدر شده و نتیجتا منجر به از دست رفتن بینایی می‌شود و استفاده از روش‌هایی مثل عینک و لنز یا حتی جراحی لیزیک (رفع عیوب انکساری قرنیه) برای درمان آن کارساز نیست. در طول سال‌ها میزان موفقیت جراحی آب مروارید به طور قابل توجهی افزایش یافته است. در واقع، امروزه بیمار می‌تواند در عرض چند ساعت پس از جراحی به خانه بازگردد. با وجود این که زمان دقیق بهبودی کامل پس از جراحی آب مروارید در افراد مختلف متفاوت است، چشم ظرف چند ساعت پس از عمل جراحی دوباره حس خود را باز خواهد یافت ، اگرچه بین چند روز تا چند هفته بعد از عمل زمان لازم است تا بیمار بتواند دیدی واضح پیدا کند.

دلایل انجام جراحی آب مروارید


زمانی که به علت آب مروارید انجام فعالیت‌های روزمره برای شما مشکل شده و یا آب مروارید مانع درمان برخی از مشکلات دیگر چشم شود، به عنوان مثال، اگر مشاهده پشت چشم برای چشم پزشک دشوار باشد و یا درمان هر یک از مشکلات شایع چشم مانند دجنراسیون وابسته به سن ماکولا،  گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی و غیره، به علت اب مروارید سخت شده باشد،  احتمالا چشم پزشک انجام جراحی آب مروارید را پیشنهاد می‌دهد.

قبل از انجام جراحی آب مروارید


قبل از عمل جراحی آب مروارید چشم مورد معاینه قرار می‌گیرد و طی آن برای به حداکثر رساندن نتایج جراحی ویژگی‌هایی مانند نزدیک بینی، دوربینی (و / یا آستیگماتیسم) چشم به خوبی بررسی می‌شود. طی این معاینات قرنیه نیز اندازه‌گیری می‌شود تا جراح بتواند عدسی مناسبی برای داخل چشم بیمار که به بازگرداندن بیماری او کمک می‌کند را انتخاب کند. همچنین بیمار و چشم پزشک در مورد نوع عدسی داخل چشم (IOL) که برای بیمار مناسب است صحبت خواهند کرد.

در طول جراحی آب مروارید


 برای شروع جراحی آب مروارید، چشم پزشک کاری می‌کند که مردمک چشم‌ها کاملا باز شوند و بعد از آن برای بی‌حس کردن ناحیه تحت عمل بیهوشی موضعی انجام می‌شود. گاهی اوقات ممکن است برای کمک به آرامش بیمار استفاده از یک آرام بخش ملایم نیز مورد نیاز باشد. هنگامی که تمام این اقدامات مقدماتی انجام شد، چشم پزشک اصل عمل جراحی که شامل خارج کردن عدسی طبیعی کدر و جایگزین کردن آن با یک عدسی مصنوعی شفاف است را انجام می‌دهد. روش‌های جراحی مختلفی برای تعویض عدسی چشم وجود دارد، اما اکثر جراحی‌ها با استفاده از یک پروب اولتراسوند یا تکنیک‌های پیشرفته لیزر انجام می‌شوند.

مراحل پس از جراحی


جراحی آب مروارید اغلب یک عمل سرپایی است، بنابراین بیمار می‌تواند در همان روز عمل به خانه بازگردد. این بدان معنی است که اکثر مراحل بهبودی در منزل انجام گرفته و در این میان لازم است برای معاینات پس از عمل چند باری به چشم پزشکتان مراجعه کنید تا مطمئن شوید که چشم شما به درستی رو به بهبود است. ضروری است که از تمامی دستورالعمل‌های چشم پزشک خود پیروی کنید تا از احتمال ابتلا به عوارض ناشی از این عمل مانند التهاب، عفونت، تورم در شبکیه، جدا شدن شبکیه یا عدسی ، درد و از دست دادن بینایی کاسته شود. چشم پزشک به شما برنامه و اطلاعات دقیقی درباره دوره بهبودی ارائه خواهد داد ، اما ما نیز در اینجا توصیه‌های کلی‌ای برای بعد از جراحی کاتاراکت بیان می‌کنیم.

بلافاصله بعد از عمل

 بیمار پس از تکمیل جراحی آب مروارید و برطرف شدن کامل اثرات بی‌ حسی می‌تواند به خانه بازگردد. از آنجا که این جراحی کاملا مربوط به بینایی است، امکان ندارد شخص خودش رانندگی کرده یا به تنهایی به خانه برگردد. حتما باید از کسی که به او اعتماد دارید بخواهید تا پس از انجام عمل شما را به خانه برگرداند. اگرچه جراحی آب مروارید یک عمل سرپایی است، اما به هر حال عمل است و ممکن است تا چند ساعت پس از جراحی،حالت گیجی و خواب‌آلودگی، ناراحتی و یا درد داشته باشید. عوارض جانبی طبیعی در روز اول پس از جراحی عبارتند از:

o آب ریزش چشم‌ها.
o احساس وجود شن در چشم.
o دید مبهم یا دوبینی
o قرمزی چشم و یا وجود لکه‌های خون در چشم.

شما می‌توانید برای تسکین درد خود از قطره‌های چشمی استفاده کنید. همچنین برای محافظت از چشم خود در برابر اشعه‌های خورشید یا نور چراغ باید از عینک آفتابی استفاده کنید. استفاده از عینک آفتابی در تمام طول مدتی که پزشک توصیه کرده خیلی مهم است. برای اطمینان از ایمنی چشم‌ها در شب، می‌توانید از پوشش محافظ چشم برای زمان خواب استفاده کنید تا از چشمتان در برابر هرگونه ضربه یا آسیب محافظت شود.

چند روز بعد از جراحی

تا چند روز بعد از جراحی آب مروارید ممکن است هنوز احساس ناراحتی فیزیکی در چشم داشته باشید ، اما این علائم باید از 24 تا 48 ساعت بعد از عمل کم کم  برطرف شوند. ممکن است لازم باشد تا چند روز بعد از عمل از قطره‌های چشمی استفاده کنید که ممکن است نیاز به تمیز کردن نواحی خارج از چشم داشته باشید. در این خصوص دستورالعمل‌های چشم پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا از ورود هر چیزی حتی آب استریل به چشمانتان جلوگیری کنید. پس از بازگشت به خانه، باید مراقب باشید که برای مدتی که چشم پزشکتان توصیه کرده از ورود مستقیم صابون و آب به چشم خود جلوگیری کنید.

اگرچه می‌توانید فعالیت‌های معمول مثل دوش گرفتن را از روز بعد از عمل جراحی سر پایی انجام دهید، اما باید در هنگام حمام مراقب چشم‌هایتان باشید. همچنین باید در دوره نقاهت و بهبودی چشمتان از استفاده از بسیاری از محصولات مو، عطر، فوم‌های شستشوی صورت، لوسیون‌ها و مواد آرایشی اجتناب کنید. می‌توانید تا چند روز پس از جراحی از عینک‌های مخصوص استفاده کنید تا از ضربه، مالش و یا خراش چشمتان جلوگیری شود. تا چند روز بعد از عمل احساس خارش و ناراحتی در چشم امری طبیعی است اما به هیچ وجه نباید در این مدت چشم خود را لمس کنید. علائم در عرض دو سه روز برطرف خواهند شد اما اگر طی این زمان از بین نرفته یا بدتر شوند، با پزشک خود مشورت نمایید. ممکن است لازم باشد برای اطلاح بینایی خود از عینک استفاده کنید.

اگر چه دید شما باید در عرض یکی دو روز بعد از عمل جراحی واضح‌تر شود، اما اگر یک عدسی مونو فوکال در چمشتان قرار داده باشند، ممکن است برای دیدن اشیاء نزدیک به عینک نیاز داشته باشید زیرا این عدسی دید را در همه فواصل تصحیح نمی‌کند. شما می‌توانید بسیاری از فعالیت‌های معمولی مانند تماشای تلویزیون و حرکت در اطراف خانه خود را از روز بعد از عمل را انجام دهید اما لازم است از انجام فعالیت‌های سنگین‌تر اجتناب کنید. چشم پزشکتان با شما کار می‌کند تا بفهمد انجام چه کارهایی برای شما بی‌خطر است ، مانند مطالعه، سرگرمی‌هایی که مثل خیاطی که نیاز به دید نزدیک دارند، یا رانندگی و یا فعالیت‌های جسمانی شدیدی مانند ورزش.

لازم است تمامی توصیه‌های چشم پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا از خطر جا به جا شدن عدسی جدید خود جلوگیری کنید. به طور معمول، یکی دو روز پس از عمل جراحی باید برای معاینه به چشم پزشک خود مراجعه کنید. در این زمان احتمالا هنوز برای مراجعه به مطب پزشک به کمک شخص دیگری نیاز داشته باشید. یک هفته بعد از جراحی مجددا معاینه دیگری خواهید داشت. معاینه بعدی، پس از چند هفته خواهد بود که چشم شما تا حدود زیادی بهبود یافته است.

چند هفته بعد

اگر چه در عرض یک تا سه روز پس از عمل هم بهبود چشمگیری در بینایی خود احساس خواهید کرد، اما بین سه تا 10 هفته طول می‌کشد تا بینایی شما به بهترین وضعیت ممکن خود برسد. اخرین جلسه معاینه پس از عمل ، حدود یک ماه پس از جراحی خواهد بود. این زمانی است که انتظار می‌رود شما به طور کامل بهبود یافته‌اید.

در معایناتی که تا یک ماه بعد از عمل انجام می‌شوند، چشم پزشک سعی می‌کند هر گونه مشکلی که ممکن  است بعد از عمل جراحی کاتاراکت برای بیمار پیش آمده تشخیص داده و در صورت لزوم درمان نماید. زمان لازم برای بهبودی کامل پس از جراحی آب مروارید هشت هفته یا دو ماه است. طی این زمان، بینایی شما باید رو بهبود باشد. در این دوره باید رنگ‌ها برایتان شفاف‌تر به نظر رسیده و به طور کلی دیدتان واضحتر شود. اگرچه به احتمال زیاد بینایی کامل یا دید 20/20 برای بیمار اتفاق نمی‌افتد، اما انتظار می‌رود پس از عمل، بدون هیچ گونه اصلاح کننده‌ای مانند عینک، قدرت بینایی او به سطح 20/30 یا 20/40 برسد.

پس از آن که چشمان بیمار به طور کامل بعد از جراحی آب مروارید بهبود یافتند، پزشک عینک نهایی که لازم دارید را برایتان تجویز می‌کند. این عینک به احتمال زیاد دیگر تغییر نخواهد کرد، زیرا شکل یا وضوح  عدسی مصنوعی در طول زمان بر خلاف عدسی طبیعی در چشم تغییر نخواهد کرد. اگر هر دو چشم نیاز به عمل جراحی آب مروارید داشته باشند، به طور معمول چشم پزشکان ابتدا یک چشم را عمل می‌کنند، صبر ‌میکنند تا چشم بهبود یافته و سپس عمل جراحی دوم را برنامه‌ریزی می‌کنند.

این کار اگر چه زمان بهبود شما را طولانی‌تر می‌کند ، اما مهم است که اجازه دهید زمان لازم برای تنطیم دید سپری شود. در این حالت می‌توانید با یک چشم خود ببینید و در صورت وجود هر نوع مشکل در روند بهبودی به آن پی ببرید.

توصیه‌هایی برای مراقبت بعد از جراحی آب مروارید

در روزها و هفته‌های پس از عمل جراحی، موارد زیر توصیه می‌شوند:

•  از قطره‌های چشمی که چشم پزشکتان تجویز کرده طبق دستور او استفاده نمایید.
• همه توصیه‌های چشم پزشک و / یا جراح چشم خود را دنبال کنید.
• برای دو تا سه روز استراحت کنید و آرامش داشته باشید.
• حداقل تا یک هفته از چشم بند استفاده کنید.
• هنگام دوش گرفتن، به خصوص هنگام شستن موها، از چشم‌ بند استفاده کنید.
• فعالیت‌های روزمره و کم  فشاری مانند استفاده از کامپیوتر، مطالعه و یا تماشای تلویزیون را می‌توانید به شکل معمول انجام دهید.
• در طی دوران بهبودی به مدت چهار تا هشت هفته، از شنا کردن اجتناب کنید.

اجتناب از موارد زیر مهم است:
• مالیدن چشم‌ها.
• ورود مواد و اشیاء خارجی به چشم ، مانند شامپو.
• انجام فعالیت‌های شدید مانند دویدن یا یوگا.
• رانندگی تا قبل از آن که پزشکتان تایید کند دیدتان کامل شده است.
• مسافرت هوایی بدون مشورت و تأیید چشم پزشک

بسته به نوع کاری که دارید ، چند روز یا چند هفته بعد از انجام عمل می‌توانید به کار خود بازگردید.

اصلاح دید پس از جراحی آب مروارید

شما باید توصیه‌های چشم پزشک خود را در خصوص مراقبت‌های لازم در منزل، مراقبت‌های بعد از جراحی را عمل کرده داده و تمام معاینات بعد از عمل را انجام دهید تا پزشک اطمینان یابد که چشم شما به درستی رو به بهبود است. اگر دچار مشکلی در دید شدید، یا نارحتی و درد شما از بین نرفت یا بدتر شد، و یا تورم یا قرمزی داشتید و و یا دید خود را از دست دادید، باید بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. از آنجایی که عمل جراحی آب مروارید دهه‌هاست که انجام می‌شود، احتمال موفقیت ان بسیار بالا و میزان عوارض آن پایین است.

در صورت بروز هر گونه نگرانی، با چشم پزشک خود صحبت کنید او می‌تواند به شما در درک جزئیات مشکل آب مرواریدتان، خطرات جراحی و یا سایر مسائل مربوط به سلامت چشمتان کمک نماید. پس از انجام جراحی آب مروارید ، بخش عمده‌ای از زمان بهبودی شما در منزل خواهد بود، بنابراین این که بدانید دقیقا چطور از خودتان مراقبت کنید، چیزی که چشم چزشکتان کاملا برایتان توضیح خواهد داد، بسیار مهم است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است