همه چیز درباره لازک چشم LASEK

فهرست مطالب

درباره لازک چشم LASEK چه می دانید؟ طبق آمار گرفته شده افرادی که از عینک و لنز استفاده می‌کنند رقم زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. افرادی که دارای چشمان ضعیف هستند می‌فهمند که رها شدن از استفاده مستمر عینک یا لنز به چه میزان لذت‌بخش است. عمل لازک به چنین افرادی کمک می‌کند تا لذت رهایی از عینک را به‌صورت دائمی احساس کنند. البته جراحی لازک چشم نیاز به مراقبت‌ها و نکاتی دارد و با جراحی‌های دیگر چشم مثلا لیزیک و پی آر کی تفاوت دارد.

مزایای عمل جراحی لازک چشم چیست؟

عمل لازک چشم چیست؟

لازک مثل لیزیک یکی از عمل های رایج جراحی لیزری اصلاح بینایی است و می تواند برای درمان تمام عیوب انکساری رایج از جمله میوپی (نزدیک بینی)، هایپروپی(دوربینی) و آستیگماتیسم (بینایی کج و معوج) استفاده شود. این عمل جراحی یکی از ایمن ترین انواع جراحی لیزر چشم است.

عمل جراحی لازک چشم ترکیبی از روش لیزیک و جراحی لیزر پی آر کی چشم است. این جراحی اغلب برای بیمارانی که برای جراحی لیزیک داوطلب مناسبی نیستند، توصیه می شود. در طی عمل لازک جراح به طور موقت لایه سطحی قرنیه چشم را بر می دارد. سپس از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل قرنیه و بهبود دید شما استفاده می کند.

مزایای عمل لازک

از مزایای عمل لازک چشم می توان موارد زیر را نام برد:

 • این عمل بدون بیهوشی انجام می شود.
 • بدون درد و خونریزی است.
 • عملی برای حذف عینک است.
 • عوارض کمتری نسبت به عمل لیزیک دارد.
 • هزینه عمل نسبت به هزینه خرید و تعویض سالانه عینک بسیار مقرون به صرفه است.
 • عمل مناسبی برای افرادی است که قرنیه نازک دارد.
 • ایجاد و جایگذاری فلپ و پیچیدگی های آن را حذف می‌کند.

عوارض جراحی لازک

عوارض عمل لازک کاملا موقتی بوده، مانند عمل های PRK و لیزیک و طی چند روز تا چند هفته برطرف می شود. در زیر با عوارض لازک آشنا خواهید شد.

 • داشتن دید تار با انعکاس نور از چند روز تا چند هفته بعد از عمل
 • خشکی چشم که به مدت چند هفته ممکن است طول بکشد.
 • احتمال ایجاد عفونت چشم برای افرادی که مراقبتهای پس از عمل لازک را انجام نمی دهند.
 • پس از عمل لازک دوبینی پدیده ای طبیعی است که ۴ تا ۱۰ ماه بعد از عمل رفع خواهد شد.
 • ممکن است تا مدتی پس از جراحی بیمار احساس کند چیزی داخل چشمش وجود دارد.
 • ضعف دید در شب

مراقبت‌هایی که باعث کاهش عوارض لازک می‌شود

 • اگر از لنز استفاده می کنید، ۲ تا۳هفته قبل از عمل استفاده از لنز را متوقف کنید.
 • استفاده از قطره‌های اشکی و پلک زدن به کاهش عارضه خشکی چشم کمک می کند.
 • به مدت ۲ هفته سیگار نکشید.
 • بعد از عمل جراحی تا برداشتن لنز پانسمان، از شستشو و خیس شدن چشم خودداری کنید.
 • از کارهایی مانند مالیدن چشم، پاک کردن، پلک زدن شدید خودداری کنید.
 • بعد از جراحی به مدت چند روز از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • قرص راکوتان را به مدت ۳ ماه مصرف نکنید.

عمل لازک چشم

عمل لازک چشم به چه صورت انجام می‌شود؟

لازک، یک جراحی مخصوص اصلاح عیوب انکساری است که محبوبیت زیادی دارد. در این عمل، پوسته سطحی قرنیه برداشته و سطح قرنیه تراشیده می‌شود. لایه تراشیده شده بر روی قرنیه بعد از مدتی ترمیم می‌شود و بینایی به حالت طبیعی می‌رسد. این درمان مناسب همه افراد نیست و هم‌چنین طی یک‌زمان کوتاه توسط پزشک به‌راحتی صورت می‌گیرد.

عمل لازک چشم مناسب چه کسانی است؟

اولین مورد در انجام عمل‌های درمانی چشم، ثابت شدن درجه چشم است. افرادی که قصد انجام عمل LASEK چشم را دارند می‌بایست به رده سنی ۱۸سال رسیده باشند. چرا که داشتن یک نسخه ثابت در طول یک سال ضروری است.

موارد دیگری که افراد می‌بایست قبل از عمل خود به آن توجه کنند مبتلا نبودن به انواع بیماری‌های چشم دیگر است. فرد می‌بایست چه درگذشته و چه در حال هیچ‌گونه بیماری چشمی مانند قوز قرنیه و… را نداشته باشد.

اقدامات قبل و بعد از جراحی لازک

چه در عمل‌های زیبایی و چه عمل‌های درمانی دارای مراقبت‌هایی هستند که می‌بایست در قبل و بعد عمل به آنها توجه شود. در واقع این مراقبت‌ها به دودسته قبل و بعد تقسیم می‌شوند که در ادامه به مراقبت‌های قبل و بعد از عمل لازک، اشاره می‌کنیم.

 دسته اول که مربوط به مراقبت‌های قبل از عمل لازک چشم است شامل: عدم استفاده از لنز تماسی سخت به مدت ۳ الی ۴ هفته قبل از عمل، عدم استفاده از لنز تماسی نرم به مدت یک هفته قبل از عمل، معاینه و بررسی چشم و رسیدن به اطمینان از وضعیت آن، استحمام کردن در روز قبل و یا صبح عمل، عدم استفاده از خوشبوکننده و ادکلن یا دیگر بوهای معطر و در نهایت میل وعده سبک قبل از عمل.

مراقبت‌های بعد از عمل که بسیار حساس هستند و تأثیر زیادی در تسریع بهبودی دارند شامل: استفاده از عینک یا شیلد محافظ در هنگام خواب، دورکردن چشم از هرگونه آسیب و صدمه کوچک، استفاده از قطره‌های چشمی طبق تجویز پزشک، استفاده از عینک آفتابی در هنگام قرارگرفتن در فضای آزاد، بلند نکردن اجسام سنگین به‌خصوص در ماه‌های اول، مالش ندادن چشم با انگشت، خودداری از شستشو تا زمان وجود پانسمان بر روی چشم و همچنین موارد دیگری که پزشک معالج به آنها تاکید می‌کند.

لازک بهتر است یا لیزیک

مدت‌ زمان عمل لازک چشم

عمل لازک چشم، جز جراحی‌های درمانی است که به‌صورت سرپایی انجام می‌شود. در این عمل بیمار بیهوش نمی‌شود اما هیچ‌گونه دردی را هم احساس نمی‌کند. برخی از پزشکان در صورت صلاحدید، به بیمار بی‌حسی می‌دهند اما در شرایطی جز این مورد هم بیمار دردی را متحمل نمی‌شود. ازاین‌ رو مدت زمان عمل لازیک چشم برای هر چشم حدوداً بین 10 تا 15 دقیق طول می‌کشد.

سخن آخر

لازک یک جراحی محبوب اصلاح عیوب انکساری است که پوسته سطحی قرنیه برداشته وسطح قرنیه تراشیده شده،این لایه بعد از مدتی ترمیم و بینایی به حالت طبیعی می‌رسد.

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی