مراقبت بعد از عمل آب سیاه چشم یا گلوکوم

فهرست مطالب

عمل آب سیاه چشم یا گلوکوم روشی است که به‌ منظور کاهش فشار چشم -برای کمک به تثبیت بینایی- و جلوگیری از کاهش بینایی که ناشی از آب سیاه است، صورت می‌گیرد؛ این کار با ایجاد یک دهانه جدید برای تخلیه مایع آب سیاه از چشم یا با کاشت یک شانت برای کمک به تخلیه مایع انجام می‌شود. اگرچه این جراحی می‌تواند فشار چشم را کاهش دهد و به تثبیت بینایی برای مدت بسیار طولانی کمک کند.

آب سیاه یا گلوکوم چیست؟

آب سیاه چشم یا گلوکوم چیست؟

آب سیاه چشم یک نوع بیماری چشمی است که می‌تواند با آسیب رساندن به یک عصب در قسمت پشت چشم که عصب بینایی نام دارد باعث کاهش دید و نابینایی شود. علائم و نشانه‌های این اختلال به آرامی خود را نشان می‌دهند به نحوی که ممکن است شما اصلاً متوجه بروز آنها نشوید. تنها راه برای تشخیص آب سیاه انجام معاینه جامع چشم توسط چشم پزشک است. هیچ راهی برای درمان آب سیاه وجود ندارد اما درمان به موقع اغلب می‌‌تواند روند آسیب دیدگی را متوقف کند و از بینایی شما محافظت نماید.

علائم و نشانه‌های گلوکوم

آب سیاه معمولاً در ابتدا هیچ گونه نشانه و علامتی را به وجود نمی‌‌آورد به همین دلیل نیمی از افرادی که دچار این بیماری چشمی هستند از وجود آن اطلاعی ندارند. با گذر زمان ممکن است به تدریج بینایی شما کاهش پیدا کند که اغلب این مشکل از بینایی محیطی شما به ویژه آن قسمت از بینایی که به ببینی نزدیک تر است شروع خواهد شد. از آن جایی که این اختلال به آرامی به وجود می‌آید تعداد زیادی از افراد در ابتدا دچار اختلال بینایی نمی‌‌شوند اما با پیشرفت بیماری و بدتر شدن آن شما متوجه می‌شوید که نمی‌‌توانید دیگر اشیایی که در دو طرف چشم شما قرار دارند را مشاهده کنید. درمان نکردن آب سیاه در نهایت باعث نابینایی خواهد شد.

علل بروز آب سیاه چشم یا گلوکوم چیست؟

دانشمندان به طور دقیق نمی‌دانند که علت بروز شایع ‌ترین نوع آب سیاه چیست اما تعداد زیادی از افرادی که دچار آب سیاه هستند فشار داخل چشم آنها بالا است و روش‌هایی که بتواند باعث کاهش فشار داخل چشم شود می‌‌تواند به کند کردن روند بیماری کمک نماید. هیچ راهی برای جلوگیری از بروز آب سیاه وجود ندارد به همین دلیل انجام معاینات منظم چشم بسیار مهم است تا پزشک بتواند قبل از آنکه بینایی شما کاهش پیدا کند به تشخیص این اختلال بپردازد.

تشخیص آب سیاه چشم یا گلوکوم 

هنگامی ‌که پزشک به انجام معاینات جامع چشم می‌پردازد می‌تواند وجود این اختلال را تشخیص دهد. معاینه چشم یک روش ساده و بدون درد است و پزشک در چشم شما قطره می‌ریزد تا مردمک چشم گشاد شود امکان معاینه چشم به لحاظ آب سیاه و سایر مشکلات چشمی وجود داشته باشد. معاینات چشم شامل تست میدان دید برای بررسی دید محیطی است.

درمان آب سیاه یا گلوکوم

پزشک از روش‌های درمانی مختلفی برای بهبود این اختلال استفاده می‌‌کند که برخی از آنها عبارتند از استفاده از قطره چشمی‌، لیزر درمانی و انجام عمل جراحی. اگر شما دچار آب سیاه هستید بهتر است هر چه زودتر برنامه درمان خود را شروع نمایید. اگرچه شروع درمان نمی‌‌تواند آسیب ایجاد شده بینایی را جبران کند شروع به موقع درمان می‌تواند از بدتر شدن آن جلوگیری نماید.

 دارو درمانی جهت درمان گلوکوم

 تجویز قطره چشمی رایج ترین روش برای درمان آب سیاه است که باعث می‌‌شود فشار داخل چشم کاهش پیدا کند و از آسیب دیدگی عصب بینایی جلوگیری شود.

 لیزر درمانی برای درمان گلوکوم

 پزشک برای کاهش فشار داخل چشم از لیزر برای تخلیه مایع از چشم استفاده می‌نماید. لیزر درمانی یک روش ساده است که پزشک می‌تواند در مطب خود به انجام آن بپردازد.

 انجام عمل جراحی برای درمان گلوکوم

 در صورتی که دارو درمانی و لیزر درمانی کمکی به بهبود شما نکند پزشک انجام عمل جراحی را پیشنهاد خواهد داد. انواع مختلفی از عمل‌های جراحی وجود دارد که می‌‌توانند به تخلیه مایع از چشم کمک کند.

دوران بهبود پس از جراحی آب سیاه چقدر طول می‌کشد؟

دوران بهبود پس از جراحی آب سیاه یا گلوکوم چقدر طول می‌کشد؟

تاری دید، از علائم شایعی است که بعد از جراحی آب سیاه دیده می‌شود؛ اما خوشبختانه بینایی شما طی روزها و هفته‌های بعد بهبود می‌یابد (از چند روز تا چند هفته). عوارض موقتی رایج بعد از جراحی برای چشم عبارت‌اند از:

 • سرخی
 • تحریک
 • تورم
 • احساس وجود یک جسم کوچک در چشم شما

اکثر مردم، طی چند روز تا چند هفته پس از جراحی متوجه بهبودی در بینایی خود می‌شوند. مواردی از بهبودی چند ماهه نیز ممکن است؛ اگرچه بسیار غیر معمول است. البته باید خاطر‌نشان کرد که اکثر افرادی که جراحی گلوکوم را انجام می‌دهند، درد قابل توجهی را تجربه نمی‌کنند؛ با این‌حال، اگر در چشم احساس درد می‌کنید، باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی آب سیاه یا گلوکوم

پس از اتمام عمل جراحی باید همه تلاش خودتان را بکنید که نتایج خوبی را از درمان به دست بیاورید. نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می‌‌کنیم در کاهش عوارض حاصل از درمان بسیار اهمیت دارند:

مراقبت از چشم بعد از عمل جراحی برای گلوکوم

 • از برداشتن محافظ چشم خود اجتناب کنید و صبر کنید تا روز بعد پزشک آن را بردارد.
 • تا دو هفته پس از جراحی از عینک آفتابی یا عینک معمولی استفاده کنید.
 • به مدت دو هفته پس از عمل روی چشم جراحی شده خود را توسط محافظ پلاستیکی بپوشانید.
 • از خوابیدن روی چشم جراحی شده خود اجتناب کنید و در صورت امکان به پشت یا پهلو بخوابید.
 • پس از خواب به آرامی به کمک یک حوله مرطوب ترشحات خارج شده از چشم خود را تمیز کنید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • همیشه قبل از استفاده از قطره چشمی ‌دست‌های خود را بشویید.
 • ممکن است تا چند هفته اول پس از عمل پلک شما دچار افتادگی شود.

مراقبت بعد از عمل آب سیاه چشم (گلوکوم) دارو برای کنترل درد

 فعالیت‌های روزمره بعد از عمل جراحی برای گلوکوم

 • از پایین آوردن سر خود تا نزدیکی کمر اجتناب کنید زیرا در چنین حالتی به چشم جراحی شده شما فشار وارد می‌شود.
 • از برداشتن اجسام سنگین خودداری کنید زیرا برداشتن اشیای سنگین باعث افزایش فشار در چشم جراحی شده خواهد شد. سعی کنید از عطسه و سرفه شدید خودداری کنید.
 • در صورت تمایل می‌توانید تلویزیون نگاه کنید یا کتاب بخوانید.
 • از مواد غذایی و نوشیدنی‌های مورد علاقه خود استفاده کنید.
 • مثل روزهای عادی دندان‌های خود را مسواک بزنید و موهای خود را شانه کنید.
 • آقایان می‌توانند مثل گذشته شیو کنند.
 • به طور طبیعی دوش بگیرید و موهای خود را بشویید اما در یک هفته اول پس از عمل از خیس شدن چشم جراحی شده خود جلوگیری کنید.
 • مثل روزهای عادی کار کنید اما از برداشتن اجسام سنگین یا حرکات کششی تا سه هفته پس از عمل خودداری کنید. انجام دادن حرکات ورزشی سبک ایرادی ندارد.
 • دو هفته پس از عمل می‌توانید فعالیت جنسی داشته باشید.
 • دو تا چهار هفته پس از عمل فعالیت‌های خود را به تدریج افزایش دهید.
 • ۴ هفته پس از عمل بدون هیچ گونه محدودیتی می‌توانید به زندگی عادی خود ادامه دهید.
سخن آخر

گلوکوم یا آب سیاه چشم یک نوع بیماری چشمی است که با آسیب رساندن به عصب بینایی در قسمت پشت چشم، باعث کاهش دید و نابینایی شود.

کلینیک چشم دکتر یادگاری ارائه کننده تمام خدمات مربوط به چشم شامل لیفت شقیقه، فمتولیزیک ،پتوز، بلفاروپلاستی، انحراف چشم، ضعیفی چشم و غیره می باشد. کلینیک ما با داشتن دکتری زبده و با مهارت و همچنین تیم متخصص و قوی یکی از کلینیک های مطرح در کشور است که شما می توانید با یکبار مراجعه و مشاهده مراجعین محترم و رضایت آنها از خدمات مجموعه ما، اطمینان حاصل کنید.
برای مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت در درمان و زیبایی چشم کافیست با شماره ۰۹۱۲۰۶۱۷۹۷۳ با ما ارتباط برقرار کنید.

مقالات مرتبط

نوبت‌دهی نوبت‌دهی