نزدیک بینی چشم (میوپیا):علت، علائم و درمان

فهرست مطالب

میوپیا اصطلاح پزشکی برای نزدیک بینی است که در اثر عیوب انکساری چشم که بسیاری از مردم می‌توانند با آن به دنیا بیایند یا با بالا رفتن سن دچار آن شوند، ایجاد می‌شود. این مشکل از شایع‌ترین عیوب انکساری چشم است ودر سال‌های اخیر بیشتر متداول شده است.

نزدیک‌بینی یک بیماری نیست، بلکه یک عارضه است. بر خلاف افراد دوربین که کره چشم کوچک‌تری دارند، افراد مبتلا به میوپیا به طور معمول کره‌ی چشم بزرگ‌تری دارند. این افراد به وضوح قادر به دیدن اشیاء نزدیک هستند، در حالی که اشیاء در فواصل دورتر تار به نظر می‌رسند. این مشکل با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی قابل اصلاح است.

میوپیا یا نزدیک بینی یکی از شایع‌ترین مشکلات بینایی است. افراد مبتلا به این مشکل نمی‌توانند بر روی اجسام دور تمرکز کنند و در نتیجه تار به نظر می‌رسند. اگر دچار نزدیک بینی باشید، گزینه‌های درمانی متفاوتی برای کمک به بینایی چشم وجود دارند. این درمان‌ها شامل استفاده از عینک، لنزهای چشمی و جراحی لیزر چشم است.جراحی لیزر چشم یک راه حل دائم برای نزدیک بینی چشم است.

در کلینیک چشم پزشکی دکتر یادگاری از شیوه‌های لیزر چشم  لازک (LAZEK) و پی آر کی(PRK) در درمان عیوب انکساری چشم از جمله نزدیک بینی استفاده می‌شود. به منظور مشاوره و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی دکتر یادگاری می‌توانید با شماره‌‌ 02188672802 تماس حاصل فرمایید.

نزدیک بینی چیست؟


میوپیا یا نزدیک بینی یکی از عیوب انکساری است، به این معنی که چشم نمی‌تواند نور را بطور مناسب برای تمرکز بر روی یک نقطه‌ی تمرکز و دیدن واضح تصاویر منکسر یا منعکس کند. در نزدیک بینی اشیاء نزدیک واضح به نظر می‌آیند اما اجسام دور تار به نظر می‌رسند.

علائم


علائم نزدیک بینی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اجسام دور، تار به نظر می‌رسند.
 • کودکان ممکن است مشکل خواندن تخته سیاه را داشته باشند اما به راحتی می‌توانند کتاب بخوانند.
 • خستگی چشم
 • سر درد
 • بدتر شدن علائم در طول زمان

علت


نزدیک بینی ممکن است نتیجه‌ی کشیدگی بیش از حد چشم باشد، که جبران نمی‌شود زیرا در افراد نزدیک‌بین به دلایل ناشناخته‌ای عدسی داخلی دیگر با نازک شدن و کشیدگی قادر به کاهش قدرت خود نمی‌باشد. این امر باعث می‌شود که تصاویر به جای شکل‌گیری روی شبکیه چشم در جلوی آن تشکیل می‌شوند.

به طور کلی این عقیده وجود دارد که نزدیک بینی چشم در نتیجه‌ی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی، مانند کار زیاد که نیاز به نگاه کردن به اجسام نزدیک به چشم دارد بروز پیدا می‌کند. اغلب این وضعیت در دوران کودکی ایجاد می‌شود و تا اویل بزرگسالی بدتر می‌شود.

در برخی از موارد مشکل در این مرحله به دلیل عدم وجود عوامل استرس‌زای دیگر و یا اتمام رشد بدن ثابت می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که نزدیک بینی ارثی است، اما مطالعات نشان داده‌اند که برخی مشاغل بیشتر باعث بروز نزدیک بینی می‌شوند.

متخصصان ژنتیک یک الگوی قابل پیش‌بینی برای نزدیک بینی چشم ارائه کرده‌اند. کودکان متولد شده از پدر و مادر نزدیک‌بین بیشتر در معرض خطر این مشکل هستند، اما برخی نیز ممکن است دچار این وضعیت نشوند. کودکان دیگر حتی با وجود اینکه هیچ کدام از پدر و مادرشان نزدیک بین نیستند مبتلا به این مشکل می‌شوند. در این شرایط عوامل محیطی ممکن است منجر به افزایش نزدیک بینی شوند. خواندن بیش از حد، استفاده از کامپیوتر، و کار با سوزن نمونه‌های متداول از عوامل خارجی هستند که ممکن است در نزدیک بینی نقش داشته باشند.

عوامل خطر


مطالعات مختلف نشان داده‌اند که بروز نزدیک ‌بینی با افزایش سواد رابطه مستقیمی دارد. به طور خاص، آسیایی‌ها بیشتر در معرض ابتلا به نزدیک بینی هستند،‌ بطوری که در برخی از کشورهای آسیایی بین 70 تا 90 درصد از جمعیت نزدیک بین هستند. برای برخی از افراد نزدیک بین، به خصوص آنهایی که دارای ۶.۰۰ دیوپتر یا بیشتر هستند، نزدیک بینی ممکن است یک عامل خطر برای بیماری‌ها و آسیب‌های دیگر چشمی باشد. به طور کلی، خطر ابتلا به این مشکل با افزایش شدت نزدیک بینی بیشتر می‌شود.

بر اساس عوامل دیگری مانند وضعیت کلی سلامتی چشم، پزشک بهتر قادر به تشخیص خطر ابتلا به این مشکل خواهد بود. مشکلات چشمی که ممکن است مرتبط با نزدیک بینی باشند عبارتند از:

 • جداشدگی شبکیه
 • مگس‌پران چشم
 • آب سیاه
 • کاهش بهترین حالت دید چشم

نزدیک بینی چگونه تشخیص داده می‌شود؟


برای تشخیص نزدیک بینی، چشم‌پزشک یک معاینه دقیق از چشم انجام می‌دهد، که شامل آزمایش‌هایی برای تعیین عیوب انکساری است. اشخاص نزدیک بین در خواندن چارت اسنلن (چارتی با حروف E بزرگ) مشکل دارند اما به راحتی می‌توانند کارت‌های نزدیک را بخوانند.

آزمایش‌های دیگری که باید برای یک بیمار مبتلا به نزدیک بینی چشم انجام شوند عبارتند از:

 • تونومتری (تست فشار چشم)
 • معاینه شبکیه
 • معاینه با اسلیت لامپ

مانند سایر عیوب انکساری، نزدیک بینی چشم با واحدی به نام دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. دیوپتر واحد اندازه‌گیری توان عدسی چشم است که بر اساس فاصله کانونی عدسی تعیین می‌گردد.

هنگام نگاه کردن به نسخه‌ی عینک، علامت منفی نشان دهنده‌ی این است که چشم نزدیک‌بین می‌باشد و اعداد پس از آن درجه‌ی نزدیک‌بینی را نشان می‌دهند.

 • 0= طبیعی یا دید سالم
 • ۰.۲۵- تا ۳.۰۰- دیوپتر = نزدیک بینی خفیف
 • ۳.۲۵- تا ۶.۰۰- دیوپتر= نزدیک بینی متوسط
 • ۶.۲۵- تا ۱۰.۰۰- دیوپتر= نزدیک بینی شدید
 • ۱۰.۲۵ دیوپتر یا بیشتر= نزدیک بینی بسیار شدید

درمان نزدیک بینی


افراد مبتلا به نزدیک بینی چشم معمولاً با تنگ کردن چشمان خود کمی بهتر قادر به دیدن اجسام دور هستند زیرا باعث کاهش ابیراهی کروی (درجه‌ای که نوری که به عدسی برخورد می‌کند در اثر انکسار منحرف می‌شود) می‌گردد.

تمام درمان‌های دوبینی هدف مشترکی دارند؛ امکان دید بهتر اجسام دور. عینک، لنزها یا جراحی و یا ترکیبی از این روش‌ها، ممکن است برای درمان نزدیک بینی استفاده شوند.

عینک و لنزهای تماسی

عینک و لنزهای تماسی شایع‌ترین درمان برای نزدیک بینی هستند. لنزهای عینک برای تمرکز نور بر روی شبکیه طراحی شده‌اند. یک لنز منفی (مقعر) با نسخه مناسب ممکن است نزدیک بینی را اصلاح کند.

عمل جراحی لیزر چشم

جراحی نیز می‌تواند نزدیک بینی را کاهش دهد یا اصلاح کند. چندین گزینه جراحی، مانند لیزیک، لازک، پی آر کی (فوتوریفرکتیو کراتکتومی) و کاشت لنزهای مصنوعی وجود دارند. هدف از عمل جراحی کمک به دید واضح بدون استفاده از عینک یا لنزهای تماسی است.

احتمال بهبودی نزدیک بینی


معمولاً افراد در سنین 7 تا 18 سالگی بیشترین تغییر را دارند. برخی کارشناسان معتقدند که این امر به دلیل ترکیبی از رشد بدن و تکالیف زیاد مدرسه (یعنی خواندن زیاد) است که فشار بسیار زیادی را بر سیستم فوکوس طبیعی چشم گذاشته و منجر به نزدیک‌بینی می‌گردد. به طور معمول، نزدیک بینی قابل کنترل است و بینایی می‌تواند به طور چشمگیری با استفاده از لنزهای اصلاحی بهبود یابد. جراحی اصلاح عیوب انکساری نیز برای بسیاری از بزرگسالان یک راهکار است.

پیشگیری


برخی از متخصصین مراقبت از چشم بر این باور هستند که می‌توان اقداماتی را برای کند کردن پیشرفت نزدیک بینی انجام داد. با اینکه هیچ مدرک قطعی مبنی بر اثربخشی آنها وجود ندارد، اما پیشنهاد می‌شود که رعایت اقدامات احتیاطی و عادات زیر ممکن است میزان نزدیک بینی در فرد را کاهش دهد:

 • هنگام خواندن نوشته‌ها آنها را ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر از چشمان خود دور کنید.
 • همیشه از کافی بودن نور اتاق برای جلوگیری از خستگی چشم در حین کارهای از فاصله‌ی نزدیک مطمئن شوید.
 • قبل از شدید شدن علائم با یک چشم پزشک صحبت کنید.
 • اگر بیشتر در معرض خطر نزدیک بینی هستید بطور سالانه به چشم پزشک مراجعه کنید.
 • اگر تمام روز با کامپیوتر کار می کنید، در طول روز به دفعات به چشمان خود استراحت دهید، برای مثال از پنجره به دور دست نگاه کنید.

عوارض


در موارد نادر، افراد نزدیک‌بین دچار مشکلات دیگر چشم مانند جداشدگی شبکیه و یا دژنراسیون شبکیه می‌شوند. نزدیک بینی خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر چشمی مانند آب سیاه را افزایش می‌دهد. ممکن است عوارضی پس از درمان نزدیک بینی بوجود آیند. برای مثال، استفاده کنندگان از لنزهای تماسی که مراقبت مناسب را از لنزهای خود انجام نمی‌دهند ممکن است دچار زخم‌های قرنیه یا عفونت شوند.

مقالات مرتبط

تماس و نوبت دهی