نزدیک بینی چشم چیست؟ چگونه درمان می‌شود؟

نزدیک بینی چشم چیست

میوپیا اصطلاح پزشکی برای نزدیک بینی است که در اثر عیوب انکساری چشم که بسیاری از مردم می‌توانند با آن به دنیا بیایند یا با بالا رفتن سن دچار آن شوند، ایجاد می‌شود. این مشکل از شایع‌ترین عیوب انکساری چشم است ودر سال‌های اخیر بیشتر متداول شده است.

نزدیک‌بینی یک بیماری نیست، بلکه یک عارضه است. بر خلاف افراد دوربین که کره چشم کوچک‌تری دارند، افراد مبتلا به میوپیا به طور معمول کره‌ی چشم بزرگ‌تری دارند. این افراد به وضوح قادر به دیدن اشیاء نزدیک هستند، در حالی که اشیاء در فواصل دورتر تار به نظر می‌رسند. این مشکل با عینک، لنزهای تماسی یا جراحی قابل اصلاح است.

نزدیک بینی چیست؟

میوپیا یا نزدیک بینی یکی از عیوب انکساری است، به این معنی که چشم نمی‌تواند نور را بطور مناسب برای تمرکز بر روی یک نقطه‌ی تمرکز و دیدن واضح تصاویر منکسر یا منعکس کند. در نزدیک بینی اشیاء نزدیک واضح به نظر می‌آیند اما اجسام دور تار به نظر می‌رسند.

نزدیک بینی چیست

علائم نزدیک بینی

علائم نزدیک بینی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اجسام دور، تار به نظر می‌رسند.
 • کودکان ممکن است مشکل خواندن تخته سیاه را داشته باشند اما به راحتی می‌توانند کتاب بخوانند.
 • خستگی چشم
 • سر درد
 • بدتر شدن علائم در طول زمان

علت نزدیک بینی

نزدیک بینی ممکن است نتیجه‌ی کشیدگی بیش از حد چشم باشد، که جبران نمی‌شود زیرا در افراد نزدیک‌بین به دلایل ناشناخته‌ای عدسی داخلی دیگر با نازک شدن و کشیدگی قادر به کاهش قدرت خود نمی‌باشد. این امر باعث می‌شود که تصاویر به جای شکل‌گیری روی شبکیه چشم در جلوی آن تشکیل می‌شوند.

به طور کلی این عقیده وجود دارد که نزدیک بینی چشم در نتیجه‌ی ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی، مانند کار زیاد که نیاز به نگاه کردن به اجسام نزدیک به چشم دارد بروز پیدا می‌کند. اغلب این وضعیت در دوران کودکی ایجاد می‌شود و تا اوایل بزرگسالی بدتر می‌شود.

در برخی از موارد مشکل در این مرحله به دلیل عدم وجود عوامل استرس‌زای دیگر و یا اتمام رشد بدن ثابت می‌شود. بسیاری از کارشناسان معتقدند که نزدیک بینی ارثی است، اما مطالعات نشان داده‌اند که برخی مشاغل بیشتر باعث بروز این اختلال می‌شوند.

متخصصان ژنتیک یک الگوی قابل پیش‌بینی برای نزدیک بینی چشم ارائه کرده‌اند. کودکان متولد شده از پدر و مادر نزدیک‌بین بیشتر در معرض خطر این مشکل هستند، اما برخی نیز ممکن است دچار این وضعیت نشوند. کودکان دیگر حتی با وجود اینکه هیچ کدام از پدر و مادرشان نزدیک بین نیستند مبتلا به این مشکل می‌شوند. در این شرایط عوامل محیطی ممکن است منجر به افزایش نزدیک بینی شوند. خواندن بیش از حد، استفاده از کامپیوتر، و کار با سوزن نمونه‌های متداول از عوامل خارجی هستند که ممکن است در بروز میوپیا نقش داشته باشند.

عوامل خطر

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که بروز نزدیک ‌بینی با افزایش سواد رابطه مستقیمی دارد. به طور خاص، آسیایی‌ها بیشتر در معرض ابتلا به میوپیا هستند،‌ بطوری که در برخی از کشورهای آسیایی بین 70 تا 90 درصد از جمعیت نزدیک بین هستند. برای برخی از افراد نزدیک بین، به خصوص آنهایی که دارای ۶.۰۰ دیوپتر یا بیشتر هستند، میوپیا ممکن است یک عامل خطر برای بیماری‌ها و آسیب‌های دیگر چشمی باشد. به طور کلی، خطر ابتلا به این مشکل با افزایش شدت نزدیک بینی بیشتر می‌شود.

بر اساس عوامل دیگری مانند وضعیت کلی سلامتی چشم، پزشک بهتر قادر به تشخیص خطر ابتلا به این مشکل خواهد بود. مشکلات چشمی که ممکن است مرتبط با نزدیک بینی باشند عبارتند از:

 • جداشدگی شبکیه
 • مگس‌پران چشم
 • آب سیاه
 • کاهش بهترین حالت دید چشم

نزدیک بینی چیست

نزدیک بینی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

برای تشخیص نزدیک بینی، چشم‌پزشک یک معاینه دقیق از چشم انجام می‌دهد، که شامل آزمایش‌هایی برای تعیین عیوب انکساری است. اشخاص نزدیک بین در خواندن چارت اسنلن (چارتی با حروف E بزرگ) مشکل دارند اما به راحتی می‌توانند کارت‌های نزدیک را بخوانند.

آزمایش‌های دیگری که باید برای یک بیمار مبتلا به نزدیک بینی چشم انجام شوند عبارتند از:

مانند سایر عیوب انکساری، نزدیک بینی چشم با واحدی به نام دیوپتر اندازه‌گیری می‌شود. دیوپتر واحد اندازه‌گیری توان عدسی چشم است که بر اساس فاصله کانونی عدسی تعیین می‌گردد.

هنگام نگاه کردن به نسخه‌ی عینک، علامت منفی نشان دهنده‌ی این است که چشم نزدیک‌بین می‌باشد و اعداد پس از آن درجه‌ی نزدیک‌بینی را نشان می‌دهند.

 • 0= طبیعی یا دید سالم
 • ۰.۲۵- تا ۳.۰۰- دیوپتر =  خفیف
 • ۳.۲۵- تا ۶.۰۰- دیوپتر=  متوسط
 • ۶.۲۵- تا ۱۰.۰۰- دیوپتر=  شدید
 • ۱۰.۲۵ دیوپتر یا بیشتر= بسیار شدید

درمان نزدیک بینی

افراد مبتلا به نزدیک بینی چشم معمولاً با تنگ کردن چشمان خود کمی بهتر قادر به دیدن اجسام دور هستند زیرا باعث کاهش ابیراهی کروی (درجه‌ای که نوری که به عدسی برخورد می‌کند در اثر انکسار منحرف می‌شود) می‌گردد.

تمام درمان‌های دوبینی هدف مشترکی دارند؛ امکان دید بهتر اجسام دور. عینک، لنزها یا جراحی و یا ترکیبی از این روش‌ها، ممکن است برای درمان نزدیک بینی استفاده شوند.

عینک و لنزهای تماسی

عینک و لنزهای تماسی شایع‌ترین درمان برای نزدیک بینی هستند. لنزهای عینک برای تمرکز نور بر روی شبکیه طراحی شده‌اند. یک لنز منفی (مقعر) با نسخه مناسب ممکن است میوپیا را اصلاح کند.

آشنایی با انواع عینک طبی نزدیک بینی

عمل جراحی لیزر چشم

جراحی نیز می‌تواند نزدیک بینی را کاهش دهد یا اصلاح کند. چندین گزینه جراحی، مانند لیزیک، لازک، پی آر کی (فوتوریفرکتیو کراتکتومی) و کاشت لنزهای مصنوعی وجود دارند. هدف از عمل جراحی کمک به دید واضح بدون استفاده از عینک یا لنزهای تماسی است.

احتمال بهبودی

معمولاً افراد در سنین 7 تا 18 سالگی بیشترین تغییر را دارند. برخی کارشناسان معتقدند که این امر به دلیل ترکیبی از رشد بدن و تکالیف زیاد مدرسه (یعنی خواندن زیاد) است که فشار بسیار زیادی را بر سیستم فوکوس طبیعی چشم گذاشته و منجر به نزدیک‌بینی می‌گردد. به طور معمول، میوپیا قابل کنترل است و بینایی می‌تواند به طور چشمگیری با استفاده از لنزهای اصلاحی بهبود یابد. جراحی اصلاح عیوب انکساری نیز برای بسیاری از بزرگسالان یک راهکار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *