درمان انحراف چشم در کودکان: ۴ روش قطعی!

درمان انحراف چشم کودکان و نوزادان (لوچی چشم) با عینک، جراحی

انحراف چشم یکی از مشکلات بینایی است که ممکن است در کودکان رخ دهد. این وضعیت، که به طور عمومی به عنوان استرابیسم شناخته می‌شود، در آن چشم‌ها قادر به تمرکز همزمان بر روی یک نقطه نیستند و به طور ناهمزمان به سوی طرفین جهش می‌کنند. به طور ساده، این به معنای عدم هماهنگی بین عضلات چشم است و می‌تواند منجر به مشکلات بینایی و اختلالات تکاملی در کودکان شود.

درمان انحراف چشم در کودکان به شدت و نوع انحراف، سن کودک و عوامل دیگری که ممکن است بر روی این وضعیت تأثیرگذار باشند، بستگی دارد. به طور کلی، درمان انحراف چشم شامل یک ترکیب از روش‌های غیرجراحی و جراحی است. درمان‌های غیرجراحی معمولاً شامل استفاده از عینک یا لنزهای تمرکزی، تمرینات دیداری و در برخی موارد، استفاده از داروها می‌شود.

درمان انحراف چشم در کودکان

علائم انحراف چشم در کودکان

علائم انحراف چشم ممکن است متنوع باشند و بسته به نوع و شدت انحراف متفاوت باشند. در برخی موارد، علائم می‌توانند آشکار و قابل مشاهده باشند، در حالی که در موارد دیگر، علائم ممکن است ظاهری ضعیف‌تر داشته باشند. بعضی از علائم شایع انحراف چشم عبارتند از:

انحراف ظاهری چشم

چشم ممکن است به سمت داخل (انحراف به سمت بینی) یا به سمت خارج (انحراف به سمت گوش) منحرف شود. این انحراف ممکن است دائمی باشد یا تناوبی باشد، به این معنی که در برخی مواقع چشم در حالت عادی قرار دارد و در برخی مواقع انحراف ظاهری دارد.

دو بینی یا کاهش دید

کودک ممکن است دچار دوبینی باشد، به این معنی که دو تصویر جداگانه از یک شی را مشاهده می‌کند. همچنین، انحراف چشم می‌تواند منجر به کاهش بینایی در چشم شود.

سردرد و خستگی چشم

کودک ممکن است شکایت از سردرد مکرر یا خستگی چشم داشته باشد. این مشکلات معمولاً در پایان روز یا پس از فعالیت‌های بصری طولانی‌مدت بیشتر احساس می‌شود.

عدم هماهنگی حرکتی چشم‌ها

در برخی موارد، عضلات چشم ممکن است به طور نامنظم و ناهماهنگ حرکت کنند. این وضعیت ممکن است باعث عدم تمرکز، پیگیری اشیا و حرکت چشم‌ها به طور متناوب شود.

لازم است بدانید که این علائم ممکن است ناشی از عوامل دیگری نیز باشند و تشخیص نهایی تنها توسط متخصص چشم قابل تأیید است. در صورت تشخیص هر یک از این علائم در کودک خود، بهتر است به متخصص چشم مراجعه کنید تا تشخیص صحیح و برنامه درمانی مناسب را دریافت کنید.

تشخیص انحراف چشم کودکان

 از چه تست‌هایی برای تشخیص انحراف چشم در کودکان استفاده می‌شود؟

تست‌های مختلفی وجود دارد که می‌‌توان از آنها برای تشخیص تنبلی چشم و انحراف چشم استفاده کرد. تست انعکاس نور روشی است که پزشک از کودک می‌‌خواهد به طور مستقیم به منبع نور نگاه کند تا بتواند به ارزیابی تقارن چشم‌ها بپردازد. منشور یکی دیگر از تست‌هایی است که از آن برای آنالیز میزان تقارن چشم‌های کودک از آن استفاده می‌شود. در صورتی که کودک هنوز قادر به صحبت کردن نباشد پزشک سطح بینایی او را با ارزیابی توانایی کودک برای متمرکز شدن بر یک شی در حال حرکت یا عکس العمل به هنگام بسته بودن یک چشم بررسی می‌نماید.

پزشک از شما درباره سابقه خانوادگی انحراف چشم سوال می‌پرسد و می‌خواهد بداند که دقیقا از چه زمانی متوجه شده‌اید که فرزندتان انحراف چشم دارد. برای آنکه بتوانید به فرزند خود کمک کنید باید سعی کنید به خاطر بیاورید که آیا مشکل انحراف چشم فرزند شما از زمان تولد قابل مشاهده بوده است یا به علت بروز سایر مشکلات مربوط به سلامت به وجود آمده است.

 انحراف چشم کودکان چگونه درمان می‌شود؟

معمولاً به کمک یکی از روش‌های زیر انحراف چشم کودکان درمان می‌شود:

  • درمان تنبلی چشم
  • استفاده از عینک برای اصلاح عیوب انکساری در یک یا هر دو چشم
  • انجام عمل جراحی برای اصلاح انحراف چشم به بهبود بینایی هر دو چشم کمک می‌کند.

روش‌های درمان انحراف چشم در کودکان

درمان انحراف چشم در کودکان بهتر است توسط متخصص انحراف چشم کودکان انجام شود. این متخصصان تخصص و تجربه لازم را در تشخیص و درمان این وضعیت دارند و می‌توانند برنامه درمانی مناسبی برای کودک شما تعیین کنند. درمان انحراف چشم در کودکان شامل روش‌های غیرجراحی و جراحی است. درمان غیرجراحی شامل روش‌های درمانی زیر می‌شود.

استفاده از عینک یا لنز‌های تمرکزی

در برخی موارد، انحراف چشم ممکن است به دلیل خطاهای شکلی چشم مانند کاهش یا افزایش قوس قرنیه باشد. در این صورت، استفاده از عینک یا لنز‌های تمرکزی می‌تواند به تصحیح این خطاها کمک کند و نقشی مهم در بهبود بینایی داشته باشد.

تمرینات دیداری

تمرینات و تراپی‌هایی که به تقویت عضلات چشم و بهبود هماهنگی بین چشم‌ها کمک می‌کنند، می‌توانند در درمان انحراف چشم مؤثر باشند. این تمرینات ممکن است شامل تمرینات تمرکزی، پیروزی چشم و تمرینات دیگری باشند که به تعادل و هماهنگی بین چشم‌ها کمک می‌کنند.

در مورد تمرینات چشم بیشتر بخوانید!

استفاده از داروها

در برخی موارد خاص، ممکن است متخصص چشم داروهایی را تجویز کند تا عضلات چشم را تسکین دهد و به تنظیم تعادل بین آنها کمک کند.

در مواردی که درمان غیرجراحی نتیجه مطلوبی نداشته باشد یا انحراف چشم درجه بالایی داشته باشد، ممکن است نیاز به جراحی باشد. عمل جراحی چشم معمولاً به منظور تنظیم و تعادل عضلات چشم است و می‌تواند بهبود قابل توجهی در بینایی کودک ایجاد کند. مهم‌ترین نکته در درمان انحراف چشم در کودکان، تشخیص زودهنگام و شروع درمان است. هر چه زودتر اقدام به مشاوره و درمان کنید، احتمال بهبود بینایی کودک بیشتر خواهد بود.

لازم به ذکر است که هر درمانی برای انحراف چشم در کودکان باید توسط یک متخصص انحراف چشم انجام شود و بسته به شدت و نوع انحراف چشم، روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، لازم است که با متخصص چشم مشورت کنید تا برنامه درمانی مناسب برای کودک شما تعیین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *